ÚvodAktuality#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski
Zážitky

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

Fantazie sklářů, šperkařů a výrobců bižuterie se odráží i v neobvyklých budovách: jablonecké Muzeum skla a bižuterie s přístavbou zvanou Krystal a horský obr, střežící Křišťálové světy Swarovski

Muzeum skla a bižuterie - Krystal
Muzeum Swarovski
Ačkoli Jablonec nad Nisou není jen městem skla a bižuterie, křehká krása skleněných výrobků a šperků se nedá přehlédnout. Skleněné perličky, krystaly a další poklady, které během staletí vznikaly v šikovných rukách zdejších sklářů, si navíc můžete prohlédnout v jedinečném muzeu, které v naší zemi nemá obdoby: v Muzeu skla a bižuterie.

Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Rozsáhlé sbírky jsou k vidění nejenom ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada, ale také při pravidelných výstavách a rozmanitých akcích.
 

Obří krystal a tisíce dárků na jediném místě

Vůbec největší šperk jabloneckého Muzea skla a bižuterie nemusíte hledat mezi dvanácti miliony sbírkových předmětů, je dobře vidět přímo z ulice: secesní muzejní budovu, původně postavenou v roce 1904 pro exportní firmu Zimmer & Schmidt, zdobí skleněná přístavba, jíž se přezdívá Krystal. K vidění tu je stálá expozice vánočních ozdob, pro kterou muzeum nemělo vhodné výstavní prostory.

A protože jablonecké bižuterii na jejím vítězném tažení světem vždy pomáhali zdatní obchodníci, přímo v Jablonci vzniklo bižuterní centrum Palace Plus. Své zboží výjimečné kvality od bižuterie přes užitkové sklo a tradiční skleněné ručně dekorované vánoční ozdoby až po komponenty k výrobě bižuterie a značkové šperky tu společně nabízí desítky domácích výrobců. Palace Plus kromě prodeje bižuterie organizuje velké prezentační akce, workshopy a semináře.
 

Křišťálové údolí a příběh umělých kamenů

Na mapách je nenajdete, ale existuje: Křišťálové údolí se coby unikátní místo zrodu českých sklářských tradic táhne od Jizerských a Lužických hor přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Jedinečná příroda se tu snoubí s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo, Před více než 300 lety se v Křišťálovém údolí zrodil český křišťál, z něhož zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě; už po staletí se z nich vyrábějí ikonické lustry, které září po celém světě, od Versailles až po Dubaj. Podobně se zrodily i umělé drahokamy.

Obliba zlata a drahých kamenů dosáhla v období baroka takové míry, že zásoby ani nové nálezy sílící poptávce nestačily. Pak někoho napadlo napodobit pravé drahokamy skleněnými. Traduje se, že jako první s nápadem přišli mistři skláři v italských Benátkách, kam se dva bratři z Turnova vydali na výzvědy. Když se po pěti letech vrátili, přísně utajované tajemství přivezli s sebou – a netrvalo dlouho a turnovští skláři začali vyrábět dokonalé imitace diamantů, topazů, akvamarínů, safírů, smaragdů a dalších skvostů.

Fenomenální úspěch dal vzniknout úplně nové módní disciplíně, která přivedla na trh šperky levnější a dostupné – bižuterii. A ačkoli sklářské provozy v Křišťálovém údolí dodnes v hojné míře využívají principy manufaktury a s nimi spojený velký podíl ruční práce, v druhé polovině 19. století nastal čas předat dřinu strojům. A právě tehdy vstoupil na scénu Daniel Swarovski, zakladatel impéria na výrobu křišťálového skla.
 

Swarovski a voda z řeky Kamenice

Narodil se v roce 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, vesničce na úbočí Jizerských hor. Vyučil se pasířem, ručně brousil sklo, ze kterého se pak zhotovovaly knoflíky, korálky a ověsy pro křišťálové lustry, a usilovně přemýšlel, jak celý proces zrychlit a zjednodušit. Firma ho poslala sbírat zkušenosti na veletrhy do Paříže a do Vídně, kde byly vůbec poprvé k vidění elektromotory. Tam se Daniel Swarovski seznámil s Františkem Křižíkem, posléze sestavil vůbec první stroj na broušení drobných skleněných polotovarů / šatonů v Rakousku-Uhersku a dokonce našel i nadšeného investora.

Dokázal by se Swarovski vypořádat s obrovskou konkurencí tradičních sklářských firem v okolí Jablonce? Možná ano, zájem o jeho šperky byl obrovský, ale bohužel mu na ruku šlo téměř všechno kromě přírody: řeka Kamenice totiž měla málo vody a neutáhla vodní turbínu na výrobu elektrické energie. Swarovski musel hledat lepší místo – a to objevil stovky kilometrů daleko, v tyrolském Wattens nedaleko Innsbrucku. Na řece Inn v roce 1895 vybudoval vlastní vodní elektrárnu, pronajal si bývalou továrnu na výrobu látek a po několika letech postavil i vlastní sklárnu.

Firma Swarovski existuje dodnes a dodnes také sídlí na původním místě. Kromě šperků a bižuterie, které se objevují na módních přehlídkách značek Versace, Channel či Luis Vuitton vyrábí také křišťálové lustry, skla do brýlí a dalekohledů, svítidla a lustry a tisíce dalších výrobků.
 

Křišťálové světy ve Wattens

  • Společnost, která po vyplacení společníků patří výhradně rodině, sobě i svým fanouškům dala skvělý dárek ke stým narozeninám: v roce 1995 se ve Wattens otevřela areál Swarovski Kristallwelten / Křišťálové světy Swarovski. Po vídeňském zámku Schönbrunn jde údajně o nejnavštěvovanější atrakci v Rakousku.
  • Kromě venkovních zahrad střežených obrem tu jsou k vidění kouzelné interiéry, plné fantastických iluzí. Na konci prohlídky pak každý návštěvník musí projít rozsáhlou prodejnou s kompletním sortimentem – od šperků a doplňků přes figurky až po optické výrobky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou Zážitky

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus klade velký důraz na tradiční ruční výrobu, a to zejména u výroby letované štrasové bižuterie a štrasových polotovarů. Šikovné ruce pasířek, přísná kvalitativní kritéria a neustálé sledování módních trendů ve spolupráci s designery vám zaručují tu nejlepší možnou kvalitu jejich výrobků.

Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Další aktuality

Udělejte si výlet na skalní hrad Sloup i do Sloupského skalního města

Hrad, který přechází ve skálu a skála, na které vyrůstá hrad. Na 35 m vysoké pískovcové skále v obci Sloup v Čechách leží památkově chráněný objekt Skalní hrad Sloup, kterému se přezdívá také česká Meteora. Tajemný labyrint chodeb a místností vytesaných ve skále je největším lákadlem k návštěvě této pozoruhodné památky, která se stala oblíbeným místem filmovýczh štábů. Velmi zajímavé ale je také okolí tohoto hradu – můžete si projít Sloupský vyhlídkový okruh, podívat se do Samuelovy jeskyně a propátrat lze také Sloupské skalní město.
11. červenec 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad a zámek Frýdlant bourá bariery: interiéry jsou nyní přístupné i osobám imobilním

Na hradě a zámku Frýdlant měli dosud z hlediska návštěvníků se speciálními potřebami pouze haptický model objektu. Během letních prázdnin je v nádvoří frýdlantského komplexu nově zřízeno minikino, kde si osoby imobilní mohou v rámci filmové projekce prohlédnout ty nejhezčí interiéry hradu a zámku, aniž by musely zdolávat množství schodů.
10. červenec 2025 20:30
Památky, Liberecký kraj

Na hrad Trosky se můžete vypravit i v pondělí

Hrad Trosky je v roce 2025 otevřen i každé červencové a srpnové pondělí! Přestože bývá zvykem mít na většině památkách alespoň jeden zavírací den, Trosky mají otevřeno po celý týden, tedy i v pondělí. Hrad tak vychází vstříc prázdninovým návštěvníkům.
6. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

Během letních prázdnin se v Českém ráji rozhodně nudit nebudete! Zajímavých míst k objevování a zábavných aktivit je tu tolik, že si z nich vyberete na každý den v týdnu. Inspirací vám může být přehled zajímavostí z této oblasti, který vám přináší Kudy z nudy. Určitě si z něho vyberou děti i dospělí. Čekají vás nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin!
2. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj