ÚvodAktuality#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski
Zážitky

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

Fantazie sklářů, šperkařů a výrobců bižuterie se odráží i v neobvyklých budovách: jablonecké Muzeum skla a bižuterie s přístavbou zvanou Krystal a horský obr, střežící Křišťálové světy Swarovski

Muzeum skla a bižuterie - Krystal
Muzeum Swarovski
Ačkoli Jablonec nad Nisou není jen městem skla a bižuterie, křehká krása skleněných výrobků a šperků se nedá přehlédnout. Skleněné perličky, krystaly a další poklady, které během staletí vznikaly v šikovných rukách zdejších sklářů, si navíc můžete prohlédnout v jedinečném muzeu, které v naší zemi nemá obdoby: v Muzeu skla a bižuterie.

Nabízí největší sbírku bižuterie na světě a největší expozici skla v zemi. Rozsáhlé sbírky jsou k vidění nejenom ve stálých expozicích Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada, ale také při pravidelných výstavách a rozmanitých akcích.
 

Obří krystal a tisíce dárků na jediném místě

Vůbec největší šperk jabloneckého Muzea skla a bižuterie nemusíte hledat mezi dvanácti miliony sbírkových předmětů, je dobře vidět přímo z ulice: secesní muzejní budovu, původně postavenou v roce 1904 pro exportní firmu Zimmer & Schmidt, zdobí skleněná přístavba, jíž se přezdívá Krystal. K vidění tu je stálá expozice vánočních ozdob, pro kterou muzeum nemělo vhodné výstavní prostory.

A protože jablonecké bižuterii na jejím vítězném tažení světem vždy pomáhali zdatní obchodníci, přímo v Jablonci vzniklo bižuterní centrum Palace Plus. Své zboží výjimečné kvality od bižuterie přes užitkové sklo a tradiční skleněné ručně dekorované vánoční ozdoby až po komponenty k výrobě bižuterie a značkové šperky tu společně nabízí desítky domácích výrobců. Palace Plus kromě prodeje bižuterie organizuje velké prezentační akce, workshopy a semináře.
 

Křišťálové údolí a příběh umělých kamenů

Na mapách je nenajdete, ale existuje: Křišťálové údolí se coby unikátní místo zrodu českých sklářských tradic táhne od Jizerských a Lužických hor přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Jedinečná příroda se tu snoubí s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo, Před více než 300 lety se v Křišťálovém údolí zrodil český křišťál, z něhož zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě; už po staletí se z nich vyrábějí ikonické lustry, které září po celém světě, od Versailles až po Dubaj. Podobně se zrodily i umělé drahokamy.

Obliba zlata a drahých kamenů dosáhla v období baroka takové míry, že zásoby ani nové nálezy sílící poptávce nestačily. Pak někoho napadlo napodobit pravé drahokamy skleněnými. Traduje se, že jako první s nápadem přišli mistři skláři v italských Benátkách, kam se dva bratři z Turnova vydali na výzvědy. Když se po pěti letech vrátili, přísně utajované tajemství přivezli s sebou – a netrvalo dlouho a turnovští skláři začali vyrábět dokonalé imitace diamantů, topazů, akvamarínů, safírů, smaragdů a dalších skvostů.

Fenomenální úspěch dal vzniknout úplně nové módní disciplíně, která přivedla na trh šperky levnější a dostupné – bižuterii. A ačkoli sklářské provozy v Křišťálovém údolí dodnes v hojné míře využívají principy manufaktury a s nimi spojený velký podíl ruční práce, v druhé polovině 19. století nastal čas předat dřinu strojům. A právě tehdy vstoupil na scénu Daniel Swarovski, zakladatel impéria na výrobu křišťálového skla.
 

Swarovski a voda z řeky Kamenice

Narodil se v roce 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, vesničce na úbočí Jizerských hor. Vyučil se pasířem, ručně brousil sklo, ze kterého se pak zhotovovaly knoflíky, korálky a ověsy pro křišťálové lustry, a usilovně přemýšlel, jak celý proces zrychlit a zjednodušit. Firma ho poslala sbírat zkušenosti na veletrhy do Paříže a do Vídně, kde byly vůbec poprvé k vidění elektromotory. Tam se Daniel Swarovski seznámil s Františkem Křižíkem, posléze sestavil vůbec první stroj na broušení drobných skleněných polotovarů / šatonů v Rakousku-Uhersku a dokonce našel i nadšeného investora.

Dokázal by se Swarovski vypořádat s obrovskou konkurencí tradičních sklářských firem v okolí Jablonce? Možná ano, zájem o jeho šperky byl obrovský, ale bohužel mu na ruku šlo téměř všechno kromě přírody: řeka Kamenice totiž měla málo vody a neutáhla vodní turbínu na výrobu elektrické energie. Swarovski musel hledat lepší místo – a to objevil stovky kilometrů daleko, v tyrolském Wattens nedaleko Innsbrucku. Na řece Inn v roce 1895 vybudoval vlastní vodní elektrárnu, pronajal si bývalou továrnu na výrobu látek a po několika letech postavil i vlastní sklárnu.

Firma Swarovski existuje dodnes a dodnes také sídlí na původním místě. Kromě šperků a bižuterie, které se objevují na módních přehlídkách značek Versace, Channel či Luis Vuitton vyrábí také křišťálové lustry, skla do brýlí a dalekohledů, svítidla a lustry a tisíce dalších výrobků.
 

Křišťálové světy ve Wattens

  • Společnost, která po vyplacení společníků patří výhradně rodině, sobě i svým fanouškům dala skvělý dárek ke stým narozeninám: v roce 1995 se ve Wattens otevřela areál Swarovski Kristallwelten / Křišťálové světy Swarovski. Po vídeňském zámku Schönbrunn jde údajně o nejnavštěvovanější atrakci v Rakousku.
  • Kromě venkovních zahrad střežených obrem tu jsou k vidění kouzelné interiéry, plné fantastických iluzí. Na konci prohlídky pak každý návštěvník musí projít rozsáhlou prodejnou s kompletním sortimentem – od šperků a doplňků přes figurky až po optické výrobky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum výroby korálků v Jablonci nad Nisou

Muzeum výroby korálků potěší korálkové nadšence i milovníky techniky a historie. Můžete si prohlédnout dobové fotografie a materiály, kde a jak se před více než 300 lety zrodily originální české skleněné korále. Pořádáme korálkové dílny pro dospělé, děti, jednotlivce i skupiny.

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou Zážitky

AG Plus – výroba skleněných knoflíků v Jablonci nad Nisou

AG Plus klade velký důraz na tradiční ruční výrobu, a to zejména u výroby letované štrasové bižuterie a štrasových polotovarů. Šikovné ruce pasířek, přísná kvalitativní kritéria a neustálé sledování módních trendů ve spolupráci s designery vám zaručují tu nejlepší možnou kvalitu jejich výrobků.

Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Další aktuality

Hrady a zámky Libereckého kraje letos lákají na archeologické skvosty a novinky v expozicích

Začíná hradozámecká sezona – návštěvníkům se v Libereckém kraji otevře hospodářský dvůr v Zákupech, zámek Grabštejn, který pomocí aplikace představí archeologické skvosty a na Lemberku připomenou výročí 30 let od svatořečení Zdislavy. Na návštěvu zve také hrad Bezděz, Trosky a zámky Frýdlant, Sychrov či Hrubý Rohozec.
2. duben 2025 16:00
Památky, Liberecký kraj

Sezona na hradech a zámcích v Královéhradeckém kraji přinese spoustu zážitků

Letošní návštěvnická sezona otevře bárny hradů a zámků první dubnový víkend. Zámky Náchod a Opočno připomenou v roce 2025 odkazy italských rodů na našem území, na Hrádku u Nechanic chystají tematické prohlídky parku a na Kuksu je připravena Mapa zážitků pro rodiny s dětmi. V Ratibořicích si letos připomínají 170. výročí vydání Babičky.
2. duben 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 5. dubna 2025, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
1. duben 2025 13:00
Památky, Liberecký kraj

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
27. březen 2025 8:00
Příroda, Liberecký kraj

Zámek Zákupy letos otevře císařskou konírnu a expozici o nepřístupných zámcích

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má v sezóně 2025 pro návštěvníky řadu novinek. Jednou z nich je otevření císařské konírny, která se několik desetiletí objevovala v seznamech nejohroženějších památek v Česku a před několika lety se část její zdi dokonce zřítila. Ostatně menší expozice vám zkázu barokní konírny a její stav před rekonstrukcí připomene. Od dubna na milovníky památek čeká především nová velká expozice o nepřístupných zámcích. A že jich u nás je! Připomene vám třeba zámek Hrubá Skála, který dnes slouží jako hotel, nebo zámek v Mimoni, který byl v roce 1985 nadobro srovnán se zemí.
23. březen 2025 12:00
Památky, Liberecký kraj

Pekelské údolí láká nejen na bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků právě pokrývá údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
21. březen 2025 20:00
Příroda, Liberecký kraj

Pěší turistika v Libereckém kraji: na túry láká Hřebenovka, Máchova cesta i Maloskalsko

Málokterá oblast v Česku se může chlubit tak pestrým přírodním bohatstvím, jako má právě Liberecký kraj. Na pěší turistiku zvou nejen Jizerské hory, ale také Máchův kraj. K výletům a procházkám je jako stvořený Český ráj, do něhož v Libereckém kraji patří například okolí Malé Skály nebo Hruboskalsko.
17. březen 2025 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Přivítejte jaro s Krakonošem – letos opět přijede do Harrachova

V sobotu 15. 3. 2025 se v Harrachově v Krkonoších koná tradiční Příjezd Krakonoše. Vládce hor přijede s celou svou družinou, včetně hraběte a hraběnky Harrachových, Ančete a Kuby, čertů i ostražité Krakonošovy policie. Návštěvníci se mohou těšit také na Krakonošovu losovačku, stánkový prodej, dětské dílničky, malování na obličej, skákací hrad a souteže pro děti i dospělé. Program začíná v 10:30 hodin Krakonošovým průvodem.
11. březen 2025 16:00
Zimní sporty, Liberecký kraj