ÚvodAktuality21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor
Památky

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Poslechněte si audio verzi článku
Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let. Připomeňte si je na Kudy z nudy třeba při Světovém dni architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

1. Městský dům: DRN na Národní třídě v Praze

Nová budova v historickém centru Prahy pokaždé vyvolá velkou pozornost. Platí to i pro polyfunkční dům DRN na rohu Mikulandské a Národní ulice. Několik desítek let tu sice bývalo parkoviště, ale historie místa a jeho zástavby se táhne stovky let do minulosti. Architekt Stanislav Fiala svůj koncept založil na zelené vizi: kovová konstrukce je porostlá zelení a stavba tak mění barvy v rytmu ročních období. Fialovy sympatie k historickým konstrukcím, materiálům a prvkům také zachránily mnohé části barokního Schönkirchovského paláce, například gotické studny, malované trámové stropy, restaurátorsky ošetřené historické omítky, původní tašky či konírny. DRN tak je působivým příkladem srůstání starého a nového, přístupná je i pasáž a dvůr. Nejenom za tuto stavbu získal architekt Stanislav Fiala cenu Architekt roku 2019, samotný dům pak byl oceněn titulem Stavba roku 2019.
 

2. Moderní roubenka: sídlo firmy Lasvit v Novém Boru

Druhá stavba je rovněž originální, jediná svého druhu a její autoři Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za ni získali Českou cenu za architekturu: pro sklářskou firmu Lasvit v Novém Boru rekonstruovali několik tradičních dřevěných roubenek z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale z jiných materiálů. Cenu architektů a rovněž titul Stavba roku 2020 získala dostavba roubenek domem ze skla.
 

3. Průmyslový areál: Dolní Vítkovice

Fantastickou proměnou prochází ve 21. století unikátní industriální památka Dolní Vítkovice v Ostravě. Bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina zůstane pro budoucí generace zachován jako technická památka; areál byl zařazen mezi národní kulturní památky a v roce 2008 se jako jedna ze čtyř českých lokalit dostal na seznam Evropského kulturního dědictví. Ze starých továrních hal, koksoven a vysokých pecí vznikají muzea a science centra, dokonce je tu i rozhledna. Velkou proměnou prošel například plynojem z roku 1924, který se podle projektu architekta Josefa Pleskota proměnil v multifukční aulu Gong. Odborná i laická veřejnost vybrala Gong jako nejpovedenější českou stavbu roku 2013 a na prestižním veletrhu Expo Real v Mnichově se Gong zařadil mezi TOP 10 staveb světa. Někdejší plynojem ocenilo titulem Dům roku i statutární město Ostrava a titulem Stavba roku Moravskoslezský kraj.
 

4. Nádraží: Zvonařka v Brně

Velkou proměnou prošlo i Ústřední autobusové nádraží ZvonařkaBrně. Zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019 do roku 2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století. Architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof navrhli současné nádraží tak, aby večer přímo zářilo téměř jako noční obloha. Osvětlení prostor totiž míří nejen dolů, ale i nahoru, kde se odráží od reflexního nánosu na konstrukci.

Jednou ze změn na Zvonařce je obrácené pořadí nástupišť – první z nich je přesunuto na nejsevernější konec nádraží k nové odbavovací hale. Středem nádraží vede chodník s orientačními cedulemi, ze kterých lze zjistit základní informace o jednotlivých spojích. Z centrálního chodníku se dá odbočit na jakékoliv nástupiště.
 

5. Mosty: Pňovanský a Trojský most

Líbit se vám budou i další dopravní stavby, například Pňovanský most na lokální železniční trati do Bezdružic. Most navržený roku se sice několikrát opravoval, ale o jeho kondici svědčila v posledních letech přezdívka Rámusák. V roce 2018 už byl v tak špatném technickém stavu, že Bezdružické lokálce hrozilo zastavení provozu. K tomu nakonec beztak došlo: během téměř rok trvající rekonstrukce byla všechna tři mostní pole vyměněna za nová, a to unikátní metodou, kdy bylo nové pole navezeno na staré, obě se spojila a následně se pomocí hydraulického systému otočila kolem své osy. Rekonstrukce byla oceněna titulem Stavba roku 2020.

Trojský most v Praze vám možná zní povědomě, ale zřejmě proto, že nový ocelový obloukový most nahradil starší provizorní stavbu na stejném místě. Otevřen byl v říjnu 2014 a o rok později získal od Evropského sdružení ocelových konstrukcí (ECCS) cenu Award of excellence v kategorii Mosty v rámci soutěže The European Steel Design Awards 2015.
 

6. Kavárna: Cyberdog v Praze – Nových Butovicích

V přehlídce jednadvaceti nových skvostů nechybí ani městské kavárny, kongresové a koncertní sály, divadla či moderní kostely. Kdo má rád technologie budoucnosti a robotiku, měl by navštívit centrum Cyberdog, postavené podle návrhu sochaře Davida Černého u stanice metra Nové Butovice v Praze. Podobá se sedícímu psovi a uvnitř objevíte roboticky obsluhovanou restauraci. S lidskou obsluhou se téměř nesetkáte; vše si objednáte pomocí tabletu, víno vám nalije robotická ruka, objednávku doručí speciální distribuční systém, navíc si můžete popovídat s Alexou, osobní asistentkou od Amazonu.  Cyberdog si odnesl například cenu Award for Excellence, kterou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí uděluje nejlepším projektům českého realitního trhu.
 

7. Kultura: Národní technická knihovna, centrum Uffo a Kongresové centrum

Originální prvky nabízí také knihovny, kongresová a kulturní centra: například na Národní technické knihovněPraze-Dejvicích jsou velká čísla 263 a 21. Ačkoli to vypadá, že je na křehce vyhlížející fasádě někdo zapomněl, jde o záměr – číslo 263 označuje obvod budovy, 21 její výšku. Národní technická knihovna získala například několik ocenění v soutěži Czech Grand Design 2009 anebo Cenu za novou stavbu v historickém prostředí od Klubu za starou Prahu.

Kolem kulturního centra Uffo v Trutnově, oceněného titulem Stavba roku 2011, se potuluje originální smečka bronzových šelem sochaře Michala Gabriela, a Kongresové centrum ve Zlíně je jednou z českých realizací slavné architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné. Kromě dalších ocenění získalo titul Stavba roku Zlínského kraje 2010.
 

8. Divadlo: Nové divadlo J. K. Tyla v Plzni

Součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK) bylo i Nové divadlo J. K. Tyla, první divadelní novostavba v porevoluční historii města. Architektonický koncept vytvořil Vladimír Kružík ze společnosti Helika na základě původního návrhu portugalské architektonické kanceláře Contemporânea. Pozornost přitahuje hlavně předsazená fasáda z litého betonu s bublinovou perforací, dekorativní divadelní opona, která symbolicky odděluje tak reálný život od magického světa uvnitř. Otvory prosvěcují reflektory měnící barvu, v divadelní části je sál s hledištěm pro 444 diváků a Malá scéna pro 120 diváků.
 

9. Moderní kostely: Brno a Sazovice

Pozadu nezůstávají ani moderní kostely. Mezi stavbami z betonu či skla a symbolickými půdorysy hvězdy nebo ukrojeného chleba zaujme například brněnský kostel blahoslavené Marie Restituty, futuristická kruhová stavba s 31 metrů vysokou věží a zvonkohrou podle návrhu architekta Marka Jana Štěpána; k zajímavým prvkům patří duhová skla pod klenbou. Stejný autor navrhl rovněž kostel sv. Václava v Sazovicích. Jeho tvar je inspirovaný svitkem papíru, raritou je dálkově ovládaná zvonkohra s více než třiceti předvolbami a v roce 2017 jej prestižní časopis Azure zařadil mezi deset nejlepších staveb roku.
 

10. Muzea: Centrum Dox a Archeopark Pavlov

Velkým zážitkem je návštěva některé z výstav v pražském Centru současného umění DOX: to se stalo nepřehlédnutelnou součástí pražské umělecké scény. Multifunkční areál je příkladem kvalitní současné české architektury, od přestavby bývalé továrny podle projektu Ivana Kroupy přes dřevěnou vzducholoď Gulliver Martina Rajniše a Leoše Války až po multifunkční sál podle návrhu studia Petr Hájek Architekti. V rámci České ceny za architekturu získalo Centrum DOX v roce 2019 ocenění za přínos pro architekturu a výtvarné umění.

Na jižní Moravě pod Pálavou se v Archeoparku Pavlov podíváte do dávných časů lovců mamutů. Stavba je převážně ukrytá pod zemí, takže připomíná prastarou jeskyni, světlo sem proudí asymetrickými věžemi. Archeopark získal ocenění Stavba roku 2016.
 

11. Planetária: Brno a Hradec Králové

K lepšímu se mění se rovněž hvězdárny a planetária: své o tom ví například návštěvníci Hvězdárny a planetária v Brně. To prošlo výraznou rekonstrukcí podle návrhu architektonické kanceláře Martina Rudiše a zdejší planetárium dokonce umožňuje 3D projekce. Populárně-vzdělávací časopis GEO hvězdárnu zařadil mezi deset nejkrásnějších hvězdáren a planetárii v Evropě. Vesmír jako na dlani si užívají i návštěvníci digitálního planetária v Hradci Králové, jehož budova s nadčasovým designem získala titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2015. Návštěvu můžete spojit s procházkou po galaktické a planetární stezce.
 

12. Zimní stadion: Icerink

Zajímavým místem s titulem Stavba roku 2018 je zimní stadion Škoda Icerink v pražských Strašnicích. Je určen pro veřejné bruslení, využívají ho také děti ze škol a školek a fungují zde také krasobruslařské a hokejové kluby. Originálním prvkem je předsazená hliníková bíle natřená fasáda připomínající strukturu ledu pod mikroskopem; ledový „obal“ a další designové prvky navrhlo studio Vrtiška & Žák.
 

13. Vinařství: Lahofer

K prestižním zakázkám architektonických ateliérů patří vinařské stavby: třeba jako reprezentativní centrum Vinařství Lahofer, které s 430 hektary vinic a roční produkcí až 800 tisíc lahví vína patří k největším pěstitelům révy u nás. Projekt stavby s velkoryse prosklenou fasádou obrácenou k jihu, která slouží zároveň jako výrobna, návštěvnické centrum i administrativní zázemí společnosti, vznikl v architektonickém studiu Chybík + Krištof. Budova stojí v tradiční jihomoravské krajině plné vinic, ve vinici U Hájku nad obcí Dobšice na Znojemsku.
 

14. Vyhlídky: rozhledna v Kobylí

Zamilovali jste si stezky v korunách stromů a v oblacích se všemi kratochvílemi, tobogány, sítěmi a dalšími atrakcemi, které malým i velkým nabízejí? Na spirálové rozhledně nad obcí Kobylí se sice tak vysoko nedostanete, ale konec stezky s proskleným čelem nabídne podobný zážitek jako skleněný můstek na stezce Valaška u horského sedla Pustevny. Vyhlídka od studia Keeo4design Jiřího Vojtěška a Jakuba Rolečka se zařadila mezi finalisty v anketě Rozhledna roku a mezi nejkrásnější moderní rozhledny v Česku ji zařadil i světový magazín Forbes.
 

15. Netradiční ubytování: stromové domky

Kouzelný víkend nebo celou dovolenou můžete strávit v některém ze stromových domků. Nocleh v tree house nabízejí například Lesy města Brna kousek od Babího lomu u Lelekovic. Sedm metrů nad zemí tam vyrostl stromový srub s vnitřní rozlohou pouhých 18 metrů čtverečních a terasou. Na místo není zavedená voda ani elektřina, základní potřeby zajišťuje umývadlo s konví a suchý záchod, vejdou se sem nanejvýš tři lidé a jedinou podmínkou je, aby dětem bylo více než šest let. Přesto je rezervační kalendář hodně plný. Podobnou nabídku můžete využít v Treehouse resortu Green Valley Chotýšany, kde vás čeká neobvyklé ubytování v korunách tří dubů dokonce ještě o dva metry výš než u Brna.
 

16. Rozhledny: Velká Deštná

Zapomenout nesmíme ani na některou z ikonických rozhleden. Ze spousty míst se otvírá krásný výhled i bez vyhlídkových věží, což ovšem pro Velkou Deštnou (1115 metrů) neplatilo. Nejvyššímu vrcholu Orlických hor rozhledna otevřená v roce 2019 přidala tolik potřebné metry navíc. Přestože se otevřela na konci října 2019, za pár měsíců si získala nejen příznivce z řad turistické veřejnosti, ale také ocenění v podobě titulu Rozhledna roku 2019. Podle jejích autorů Lukáše Svobody a Tomáše Juráka ze studia architekti.in je pětiboký půdorys zformován tvarem vrcholových vrstevnic hory a jejich prostým „vytažením“ do výšky, celá rozhledna pak je inspirovaná deštěm a větrem. Proudy deště hnané větrem se proměnily do podoby tenkých tyčových prvků a lavičky ve tvaru kapky, vítr pak připomíná větrný rukáv na vrcholové plošině.
 

17. Hotely: Miura v Čeladné

Na počátku byla jen louka uprostřed Beskyd. Na ní v roce 2011 vyrostl Art & Design Hotel Miura, architektonická lahůdka z dílny LABOR13 a má znázorňovat kosmickou loď, kterou obývá rodinka Krychloidů od Davida Černého. Architektura budovy je drsná jako okolní hory, ale zároveň útulná tam, kde má být. Umění tu potkáte v takových místech, kde byste to možná ani nečekali. Hlavním materiálem je beton, kombinovaný s rezavějícím plechem corten a fialovými skly. Hotel se navíc nachází přímo na sedmé fairwayi Prosper Golf Resortu Čeladná, a tak nabízí skvělé spojení designu, umění, spa, golfu a přírody.
 

18. Golf: Panorama Golf Resort Kácov

Pokud chcete vidět jednu z nejvýraznějších golfových kluboven nejenom v České republice, zajeďte se podívat do Panorama Golf Resortu Kácov. Autorem budovy, která neslouží jen jako prosté zázemí, nýbrž jako umělecké dílo v harmonii s přírodou, je známý architekt a urbanista Martin Rajniš, spoluzakladatel České komory architektů a držitel Globální ceny za udržitelnou architekturu 2014. Návrh veškerých interiérů Panorama Golf Resortu pochází z dílny architekta Mojmíra Ranného.
 

19. Restaurace: Ginger & Fred Restaurant a Entrée

Hledáte oslnivou restauraci? Pak musíte vyzkoušet restauraci Entrée v budově bývalé olomoucké operety. Vznikl tu Resort Hodolany, moderní a nápaditý komplex čtyřhvězdičkového hotelu, wellness centra, kasina a restaurace s originálním interiérem, spoustou živých rostlin a prvky z přírodních materiálů. Pozornost přitahuje hlavně slavný model lustru 38 od kanadské firmy Bocci, který se díky osazení živými rostlinami mění nad hlavami návštěvníků v omamnou noční louku.

Skvostný výhled na Pražský hrad a Malou Stranu pak nabízí restaurace Ginger & FredTančícím domě v Praze. Dům navrhl Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym a své jméno získal díky dvěma věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira. Přestože už v roce 1996 získal nejvyšší ocenění v kategorii designu v anketě amerického týdeníku Time, o své místo na slunci mezi moderními budovami hlavního města bojoval dlouhé roky. Česká národní banka vybrala Tančící dům jako příklad současné budovy na jednu z deseti mincí cyklu Deset století architektury a časopis Architekt jej zařadil do výběru pěti nejvýznamnějších českých staveb 90. let.
 

20. Lázně: Thermalium

Poslední dvě místa seznamu jednadvaceti ikonických staveb 21. století patří lázním a wellness. Antické lázně připomíná komplex Thermalium, termální lázně sanatoria BeethovenTeplicích. Bazény napájí legendární pramen Pravřídlo, v hlavní léčivé lázni jeho účinky podporuje na sto masážních a rehabilitačních prvků, ve vedlejší aktivní lázni je teplota pramene lehce snížena, aby byla vhodná k plavání. Celý projekt od prvotní studie architektonického Atelieru Mise z roku 2015 až do otevření trval zhruba čtyři roky, jedinečnost prostoru podtrhuje obložení velkoformátovými skly Lacobel a Matelac ze severočeské sklárny AGC.
 

21. Wellness: Ájurvédský pavilon

Další wellness zařízení, Ájurvédský pavilonResortu Svatá Kateřina, se pyšní titulem Stavba roku 2019. Pavilon, jehož autorem je Jakub Tejkl, vytváří oázu klidu, meditace a odpočinku. Uprostřed nádherné přírody Vysočiny nedaleko města Počátky je to celkem hračka, co myslíte?

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu
 
Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo J.K.Tyla v Plzni má od září 2014 k dispozici další scénu. Moderní budovu navrhlo portugalské architektonické studio Contemporânea a vyprojektoval ateliér Helika.

Thermalium v Lázních Teplice Lázně a wellness

Thermalium v Lázních Teplice

V lázeňském domě Beethoven v Teplicích naleznete komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Složení pramene předchází osteoporóze, pomáhá oddálit změny v kloubech, posiluje pohybovou kondici.

Panorama Golf Resort – Kácov Letní sporty

Panorama Golf Resort – Kácov

Golfové hřiště Panorama nabízející 27 jamek špičkové kvality přinese požitek a uspokojení golfistům všech kategorií pouze 35 minut od Prahy.

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice Gurmánská turistika

Centrum Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku – LAHOtéka Dobšice

Moderní budovu Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly na Znojemsku. Moderní objekt, který vzešel z pera brněnské architektonické kanceláře Chybík+Krištof, v sobě spojuje jak výrobní a administrativní funkci, tak vnitřní prostor pro návštěvníky a venkovní amfiteátr.

Zimní stadion Icerink v pražských Strašnicích Zimní sporty

Zimní stadion Icerink v pražských Strašnicích

V pražských Strašnicích, mezi základní školou Olešská a Jižní spojkou, se nachází zimní stadion, otevřený od února 2018. Areál nabízí dvě ledové plochy, moderní zázemí, celoroční provoz a perfektní led, za který by se nestyděli ani v NHL.

Tree house Babí lom – ubytování v korunách stromů Ubytování

Tree house Babí lom – ubytování v korunách stromů

Tree house na Babím lomu je prvním svého druhu na Moravě. Cílem je nabídnout lidem netradiční zážitek, během kterého lze jedinečným způsobem vnímat všemi smysly okolní přírodu a stát se tak podmětem k hlubšímu zájmu o les.

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně Památky

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury Ubytování

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury

Architektonická lahůdka pochází z dílny LABOR13 a má znázorňovat kosmickou loď, kterou obývá rodinka Krychloidů od Davida Černého. V hotelu najdete také špičková díla světových i českých umělců, jako jsou mimo jiné Andy Warhol, Damien Hirst, Henry Moore, Tony Cragg či Petr Pastrňák.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem Kultura

Kulturní centrum Uffo v Trutnově – se smečkou Gabrielových šelem

V Trutnově slouží konce roku 2010 místním i návštěvníkům města nové kulturní centrum Uffo. Budova umožňuje různé možnosti uspořádání – od divadelní scény až po koncertní úpravu, která nabízí místo až pro 700 návštěvníků. Ve společenském centru Uffo je i nejmodernější divadlo v republice.

Dům DRN na Národní třídě v Praze Památky

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.

Robotická restaurace Cyberdog Davida Černého v Nových Butovicích Gurmánská turistika

Robotická restaurace Cyberdog Davida Černého v Nových Butovicích

Vše si objednáte pomocí tabletu. Víno vám nalije robotická ruka. Objednávku doručí speciální distribuční systém. Nově si tu můžete popovídat s osobní asistentkou od Amazonu. Alexa je k dispozici návštěvníkům horního parta Cyberdog.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou Příroda

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit Památky

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích Kultura

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Pňovanský most přes řeku Mži Památky

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina Lázně a wellness

Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina

Speciální Ájuverdský pavilon naleznete v Resortu Svatá Kateřina. Je věnováno ájurvédě a ájurvédským terapiím. Po terapiích mohou klienti využít rozlehlé relaxační prostory a vnímat blízkost a sílu ozdravné vysočinské přírody.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě Gurmánská turistika

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě Zážitky

3D planetárium v Brně – největší ve střední Evropě

Na Kraví hoře se nachází největší stereoskopické planetárium ve střední Evropě. Nová instalace Hvězdárny a planetária Brno nabízí zcela jiné uspořádání prostoročasu. Doslova prolamuje prostor a mění tok času.

Kostel sv. Václava v Sazovicích Památky

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky