ÚvodAktualityČeské značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička
Zážitky

České značky: Mikulášovice, Mikov a slavný nůž rybička

Poslechněte si audio verzi článku
Nebýt nožířské výroby a firmy Mikov, byly by Mikulášovice jen jedním z řady městeček ve šluknovském výběžku. Jenže právě tady má svůj počátek nožířský průmysl v Čechách a Mikulášovicím se dokonce podle německého města proslulého výrobou nožů a nůžek začalo říkat český Solingen. Tradiční nožík rybičku společnost prodává v mnoha modifikacích do celého světa.
Ovšem Mikulášovice mají něco, co nemá ani mnohem větší Solingen: již více než sto let se tu vyrábí slavný nožík rybička, který patří mezi nejpopulárnější a všeobecně známé české výrobky. Společnost Mikov coby největší český výrobce nožů jich každý rok prodá až třista tisíc. Kromě rybiček značku proslavily i nože lovecké, outdoorové a sportovní nebo nože určené záchranářům, často s řadou designových ocenění. V budoucnu si zákazníci sami zvolí, jaký nápis nebo obrázek na výrobku chtějí.
 

Od brusičů k továrně

Ve střední a západní Evropě se o výrobcích nožů a nůžek z Mikulášovic vědělo již v 18. století, kdy odtud do světa putovaly nože všech druhů a tvarů, tesáky, kordy, šavle, chirurgické břitvy a jiné speciální nástroje. Protože nožířů bylo málo, šlo o dobře prosperující řemeslo, a tak se v roce 1794 mikulášovický podnikavý obchodník Ignaz Rösler chopil příležitosti a společně s kovářským mistrem Antonem Weberem založil první továrnu na výrobu nožů. Během dvaceti let vyrostl počet pracovníků z původní stovky na dvojnásobek, zároveň ale ve městečku vyrůstaly další podniky. Zanedlouho byste ve většině domácností v Mikulášovicích a okolí jen těžko hledali někoho, kdo nebyl pracovně spojený s nožířskou výrobou.

Na přelomu 19. a 20. století zaměstnávaly továrny v českém Solingenu několik tisíc lidí a obor prosperoval i po první světové válce. Druhá světová válka naopak znamenala stopku: Mikulášovice se staly součástí III. říše a nože vystřídaly zbrojní zakázky. K nožířství se zdejší továrny vrátily až po roce 1946, kdy původní sortiment rozšířily o kancelářské potřeby.
 

Odkud se vzalo jméno Mikov?

Děrovačky, nůžky nebo hliníkové příbory, dobře známé ze školních jídelen: to všechno byly výrobky, které opouštěly závody Mikovu v řadě měst: Benešově nad Ploučnící, České Lípě, Slaném, Mostě a sousední Lipové. Po roce 1989 došlo k osamostatnění a privatizaci jednotlivých závodů, výroba nožů značky Mikov a kancelářské techniky pod značkou KIN nyní pokračuje pouze v Mikulášovicích. Ostatně firma se tak vrátila ke svým prvopočátkům: není těžké vyluštit, že v názvu Mikov se skrývá zkratka MIKulášovický KOVoprůmysl.

Kompletní dějiny místního nožířství mapuje Muzeum nožířské tradice, které najdete v prvním poschodí Městského informačního střediska v Mikulášovicích. Prohlédnete si tu jak mistrovská díla dávných nožířů a historické katalogy místních výrobců nožů, tak nože a další výrobky, které v místních továrnách vznikaly docela nedávno, historické nožířské stroje, dobové fotografie a různé dokumenty. K vidění je i dokument o národním podniku Mikov, natočený v polovině sedmdesátých let minulého století. Muzeum by mělo být výchozím bodem plánované turistické stezky, která vás provede kolem místních pamětihodností až k nedaleké rozhledně Tanečnice.
 

Co byste měli vědět o Mikulášovicích a nožích?

  • Neví se, kdo rybičku vymyslel, ale nožíky s nezaměnitelným tvarem se v Mikulášovicích prý vyráběly už na konci 18. století.
  • V muzeu si prohlédnete řadu rybiček, zajímavých svými „nej“. Patří k nim například „velrybička“, šedesáticentimetrová rybička vyrobená na zakázku sběratele, anebo rybička-cestovatelka, která s bývalým obchodním ředitelem firmy Mikov Ladislavem Bezděkem a jeho partnerkou Kateřinou Dvořákovou absolvovala v letech 2014–2016 cestu kolem světa po pěti kontinentech.
  • Rybičku coby nůž, který je ztělesněním mikulášovické nožířské tradice, získá na památku každý tisící návštěvník nožířského muzea.
  • Mikov plánuje využití laseru, který umožní označení výrobků opatřených vlastním jménem, názvem či obrázkem.
  • Pro sběratele a bohaté zájemce vyrábějí v Mikulášovicích luxusní rybičky: stříbrnou nebo zlatou investiční rybičku s čepelí z damascénské oceli, která má v oku zasazený rubín. Nožík lze pořídit za 100 Kč i za 250 000 Kč.
  • V informačním centru najdete také podnikovou prodejnu společnosti, která nabízí nože na zakázku.
  • Víte, že nože provází řada pověr? Už někdy ve středověku platilo, že když jste darovali nůž, bylo to proto, aby dotyčný někoho zabil. Dodnes se říká, že by se nože neměly dávat jako dar, protože mohou „rozříznout přátelství“. Nehodí se prý ani jako svatební dar.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov Památky

Muzeum nožířské tradice v Mikulášovicích – historie a tradiční výrobky Mikov

Pohraniční městečko Mikulášovice ve Šluknovském výběžku v okrese Děčín, je nás označováno za srdce nožířství. Dodnes je tu továrna na výrobu nožů a navíc mají Mikulášovice Muzeum nožířské výroby, kde rádi uvítají všechny, kteří holdují nožířskému řemeslu.

České značky: velký historický přehled legendárních značek

České značky: velký historický přehled legendárních značek

Baťa, Škoda, Kofola, Moser nebo Pilsner Urquell: to jsou nejúspěšnější české značky, které zná celý svět. Vydejte se s Kudy z nudy za příběhy tradičních českých značek po časové ose! Podíváme se hluboko do historie i do současnosti, a představíme vám ikonické a legendární firmy, které ve svých oborech představují špičku.

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR Příroda

Rozhledna Tanečnice – nejsevernější rozhledna v ČR

Nejsevernější rozhlednou v České republice je rozhledna Tanečnice, která se nachází poblíž obce Mikulášovice v nadmořské výšce 598 m n. m. Vrch byl pojmenován podle pradávné pověsti, podle které na tento vrch chodívala tančit, a tak svádět myslivce, překrásná mladá dívka – tanečnice.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Znáte příběhy českých značek?

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botas, či Moser, anebo o automobilkách Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám nyní přinášíme v souhrnném přehledu, v němž naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.

České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Poutní trasy: kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do nejsevernější části České republiky, krajině ze tří stran obklopené Saskem. V zeměpise jste se o ní učili jako o Šluknovském výběžku, ale Šluknov zdaleka není jediné zajímavé místo, které tu můžete navštívit. Na toulkách vás okouzlí působivá krajina, řada historických a technických památek a několik kuriozit – třeba obraz v krajině vytvořený z menhirů, nejsevernější železniční trať anebo nejsevernější bod České republiky, zvaný český Nordkap.

Šluknov

Šluknov

Naše nejsevernější město leží mezi Saským a Českým Švýcarskem, Lužickými horami a Žitavským pohořím. Dalo jméno i Šluknovskému výběžku, jednomu ze dvou typických „růžků“ na severní hranici České republiky. Najdete tu rozhledny, křížové cesty, lidovou architekturu i pozoruhodný zámek.

Mikulášovice

Mikulášovice

Město ve Šluknovském výběžku znají ti, kteří jezdí obdivovat přírodní krásy národního parku České Švýcarsko. Tady se rovněž zrodil nožík zvaný rybička s rukojetí ve tvaru ryby: připomíná místní nožířské tradice a zároveň zve na prohlídku nožířského muzea.

Další aktuality

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 35°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
26. červen 2025 15:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 27. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
25. červen 2025 8:00
Příroda, Ústecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na severozápadě republiky v Českém Švýcarsku, Českém středohoří či pod Krušnými horami, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, zoologické zahrady anebo za mašinkami? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:29
Zážitky, Ústecký kraj

Legendární film Páni kluci slaví 50 let: udělejte si výlet do Litoměřic a Zubrnic!

Je to až neuvěřitelné, ale přesně před 50 lety se natáčel legendární, snad všemi generacemi známý a oblíbený filmový snímek režisérky Věry Plívové-Šimkové Páni kluci, ve kterém zazářili v dětských rolích Magdalena Reifová a Michal Dymek. Při této příležitosti se uskuteční 21. června v Litoměřicích a 22. června 2025 na nádraží v Zubrnicích celodenní oslavy za účasti některých herců.
20. červen 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj