Zakladatel firmy Moira
Mario Vlček se narodil v roce 1948 v
Brně, ve dvanácti letech se přestěhoval do
Prahy a v roce 1991 založil ve
Strakonicích společnost zaměřenou na vývoj a výrobu prádla a ošacení pro výkonnostní sportovce. Jihočeské město si pan Vlček vybral kvůli
továrně Fezko, která vyráběla hlavně fezy a barety. Už dřív od slavného podniku kupoval materiály pro své návrhy, a když na začátku 90. let fabrika měnila majitele a rušila jednu výrobnu, bez práce zůstali nejenom textilní odborníci, ale i stroje. Pan Vlček pronajal prostory bývalého mlýna a v centru koupil dvouhektarový brownfield, který od té doby zvelebuje. To byl základ
společnosti Moira; dnes tu sídlí výrobní závod, designérské ateliéry, sklady i expedice. Po celé republice má několik desítek prodejen.
Zkušenosti posbírané po světě
Za minulého režimu procestoval Mario Vlček tři čtvrtiny světa, a to v době, kdy turistický průmysl prakticky neexistoval. Protože se oblečení a vybavení do extrémních klimatických podmínek prakticky nedalo sehnat, pro sebe a své kamarády, kteří stejně jako on šplhali po horách nebo létali na rogalu, je pan Vlček šil sám. Později zkušenosti z náročných
výprav na Kavkaz, do Afghánistánu či na pětitisícový vrchol v horách St. Elias v Kanadě využil při zakládání firmy.
„Říkával jsem tehdy,“ vzpomíná pan Vlček,
„kdyby se někdy v budoucnu změnil režim, šel bych vyrábět sportovní oblečení. Pak přišla sametová revoluce a já dostál svému slovu.“
Sportovec, extrémní výkon a vlákno Moira TG 900
Během předchozích let získal pan Vlček v textilní výrobě spousty cenných zkušeností, a jako aktivní sportovec věděl, co potřebuje mít na sobě, aby zvládl extrémní výkon a cítil se dobře.
Základem byla
textilie, která odvádí kapilární vlhkost, aby pokožka zůstala v suchu a teple. Chemickou látku polyolefin vymysleli už v polovině 20. století Italové, první textilie se vyráběly v Japonsku a pan Vlček vlákna zpočátku dovážel z USA a Rakouska. Po několika letech ale našel odborníky z
Výzkumného ústavu chemických vláken ve slovenském Svitu a společně vyvinuli unikátní vlákno, jehož tvar se na průřezu podobá pěticípé hvězdě. Tím se až dvojnásobně zvětšuje jeho obvod a zároveň vytváří úžlabí pro odvod kapilární vlhkosti.
Protože se však materiál nedá spřádat, ze Slovenska cestuje do německé přádelny v Breitenfeldu poblíž Hamburku a v podobě příze se pak vrací do
Strakonic, kde z něj stroje upletou oblečení. Vlákno je od roku 1996 patentované pod názvem Moira TG 900.
Prádlo Moira do každého počasí
Moira už dávno nevyrábí „funkční prádlo“, které odvádí vlhkost a hřeje i mokré, jen pro milovníky outdooru. Oblečení ze speciálního syntetického vlákna využívají cyklisté, horolezci i speciální jednotky ozbrojených složek. V sortimentu najdete tisíce kusů pro muže, ženy i děti všech barev a střihů do různých klimatických podmínek, materiály se navíc stále vylepšují.
Pokud něco od Moiry ještě nemáte v šatníku, je čas to vyzkoušet: nošení funkčního prádla je skvělé nejenom pro imunitu, protože je tělo za všech okolností v suchu a teple, ale nabízí také další zdravotní benefity. Měkce přiléhá k tělu, takže se v něm budete cítit jako v bavlnce, a kromě toho je kompatibilní s lidskou tkání, takže se nemusíte obávat alergických reakcí. Z polypropylenu se například vyrábí i cévní náhrady, protože jej tělo vnímá jako vlastní tkáň.
Moira pro ozbrojené složky
V roce 2023 dokončila firma tříletý vývoj a testování nové kolekce pro ozbrojené složky. Nedávno dodala první funkční prádlo ukrajinské armádě. Oblečení si od ní nově objednala Celní správa ČR a Vězeňská služba ČR. Na veletrhu v Německu projevili zájem o tuto kolekci zástupci různých světových armád i policie.
Víte, že…?
- Moira je česká firma a všechny svoje výrobky vyrábí v České republice.
- Motto firmy je Capite, Corde et Manibus, tedy Hlavou, srdcem a rukama; tak tvoří Moira výrobky pro všechny, kteří hledají aktivní přístup k životu.
- Bavlna má nasákavost 8 až 20 %, polyester 0,1 %, polypropylen jen 0,01 % – to je desetkrát méně než polyester. Vlákno Moira TG 900 tedy vodu nepřijímá, ale dokáže ji výborně transportovat, odvést od pokožky a udržet tělo v suchu a optimální teplotě.
- Pro zlepšení termoregulačních vlastností Moira používá také přírodní materiály jako bavlnu nebo vlnu, případně další syntetická vlákna.
- Výrobky Moira jsou recyklovatelné a neporušují životní prostředí. Mají slabý elektrostatický náboj a nepřitahují prach.
- Výrobky mají stálou barevnost po celou dobu životnosti, nepouští a není je možné zaprat ani obarvit. Perou se nanejvýš ve vodě 40 °C s použitím běžného pracího prášku, lze je odstřeďovat v pračce, ale neměli byste je sušit v sušičce a žehlit.
- Vyzkoušet můžete i zateplené oblečení z ovčí vlny merino. Má antibakteriální vlastnosti, které oceníte vy i okolí zejména při delším nošení. Merino totiž snižuje množení bakterií ve vlně a tím i eliminuje zápach. Takové oblečení stačí jen vyvětrat nebo vymáchat ve vodě a můžete ho bez problémů nosit dál.