ÚvodAktualityObjevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo
Památky

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Poslechněte si audio verzi článku
Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Řadu dříve nepřístupných míst jste mohli navštívit až po roce 1989, protože předtím ležely v hraničním pásmu. To zasahovalo přibližně 10 až 15 kilometrů od státní hranice směrem do vnitrozemí a spolklo tak celou řadu dnes oblíbených výletních míst.
 

Bismarckova rozhledna

Bismarckova rozhlednaTeprve v roce 2005 zjistili mnozí obyvatelé Chebu, že kousek od města mají rozhlednu. A ne ledajakou! Bismarckova rozhledna, postavená roku 1909 na místě starší dřevěné vyhlídkové věže, byla jednou ze stovek věží a mohyl, postavených na počest německého kancléře Otty von Bismarcka. Leží necelý kilometr od česko-německých hranic, a tak se po druhé světové válce proměnila v pozorovatelnu pohraniční stráže; okolní svět na ni zkrátka zapomněl a vysoké stromy v okolí se postaraly o zbytek. V roce 2005 se Bismarckova rozhledna dočkala rekonstrukce, je přístupná celoročně a zdarma a otvírá se z ní hezký výhled na město Cheb, vodní nádrž Skalku, pásmo Krušných hor i do Německa.

poutní areál Maria LoretoPoprvé se otevřela lidem v říjnu roku 1909, avšak nesklízela jen úspěchy – u českých vlastenců budila nevoli kvůli aktivitám Všeněmecké strany a jejímu pojmenování po Bismarckovi. Věž nese řadu germánských mytologických symbolů. Zajímavé jsou například dveře či runové nápisy a znaky, které uvidíte při stoupání po schodišti uvnitř věže. Stavba byla také využívána k oslavám Bismarckových narozenin a slavnostem slunovratu, a to až do konce 2. světové války. Pak byla od vnějšího světa odříznuta, když se stala součástí "zakázaného pásma".

Podobný osud sdílel i nedaleký poutní areál Maria Loreto ve Starém Hrozňatově, kdysi jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst široko daleko. V „péči“ minulého režimu se proměnilo v ruinu, dnes zásluhou starých rodáků, Čechů i Němců, opět vzkvétá.
 

Dobře utajené Podyjí

čížov záterasyDo pohraničního pásma spadalo téměř celé území dnešního národního parku Podyjí. Podívat jste se mohli jen na zámek Vranov nad Dyjí, ale na Hardeggskou vyhlídku, ke zřícenině Nového Hrádku nebo do údolí Dyje se zkrátka nesmělo. Také na vinici Šobes, jednu z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v Česku, jezdívali zemědělci jen na zvláštní povolení a nakonec se na ni téměř zapomnělo.

visuté lávky podyjíDnes se sem dostanete buď po takzvané staré Římské cestě z Podmolí nebo z Hnanic. Staré časy dosud připomínají například fragmenty hraničních zátarasů u Čížova anebo bývalé vojenské cvičiště u Mašovic.

Další zajímavostí jsou houpací mosty nad řekou Dyjí, pozůstatek po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.V roce 2002 je poškodila povodeň, ty dnešní jsou již moderní.
 

Kolonáda na Reistně

Ani cestování po Lednicko-valtickém areálu nebylo tak jednoduché jako dnes. Své by o tom mohla vyprávět kolonáda na Reistně, kopci nad Valticemi, z něhož je pěkný výhled široko daleko. Po roce 1945 sloužila pouze jako pozorovatelna pohraničníkům, oprav a zpřístupnění se dočkala teprve po roce 1989.

Na vyhlídkovou střešní terasu se sice podíváte jen v hlavní sezoně, ale výhled je hezký i z míst o pár metrů níž. Jak vypadala ostraha hranic země sevřené v ostnatých drátech vám názorně ukáže blízké Muzeum železné opony.
 

Vojenské prostory, Milovice a Ralsko

milovicePo roce 1989 bylo zrušeno několik vojenských prostorů. Často se na ně vzpomíná v souvislosti se sovětskými vojsky, která je obsadila při invazi v roce 1968, ale například vojenský újezd Mladá s vojenským výcvikovým prostorem Milovice severně od Lysé nad Labem nebo vojenský výcvikový prostor Ralsko u Mimoně vznikly coby vojenská cvičiště ještě za Rakouska-Uherska. Vzpomeňte si na to, až se pojedete podívat třeba do dětského zábavního parku Mirakulum nebo do rezervace divokých koní, zubrů a praturů.

Mezi nepřístupná místa také patřily například zřícenina hradu Ralsko, obří vojenské letiště Hradčany anebo Polomené hory a Hradčanské stěnyjeskyní Psí kostel, romantická oblast vymezená Máchovým jezerem, údolím řeky Ploučnice a silnicí Hradčany–Břehyně.
 

Zakázaná místa Šumavy

jezero lakaŠumava patřila za minulé éry k neprostupným místům a na mnohé dnes oblíbené turistické cíle bylo možné běžnému člověku pohlédnout až po roce 1989. Tak například obce jako Bučina nebo Knížecí Pláně byly srovnány se zemí, zapovězeno bylo Prášilské jezero, jezero Laka i Plešné jezero. Všechna tato místa ležela v pohraničním pásmu a turisté k nim nesměli.

Dalším přísně střeženým místem byl Poledník, kde na konci 60. let 20. století vznikl areál, který sloužil armádě jako základna pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a jako odposlechová stanice a rušička televizního i radiového signálu vysílačů umístěných za našimi hranicemi.

hora PlechýTaké na horské túry po pohraničním hřebenu měli lidé na dlouhou dobu zapomenout. Zapovězena byla druhá strana Lipenského jezera, hora Smrčina, Plechý, Třístoličník, Nové Údolí, okolí Strážného, Březník, okolí Prášil a symbolem rozděleného světa se stala Železná Ruda. Tady končila železniční trať; nádražní budova v Alžbětíně, kterou prochází státní hranice, byla legendou, o níž se sice vědělo, ale dostal se sem jen málokdo. Dnes je zde Evropské informační centrum Šumavy a vlaky zde opět jezdí na obě strany.
 

Znovu objevené Brdy

Tok BrdyJeště déle než Šumava byly před turisty uzavřené Brdy. V roce 1926 byl na území středních Brd zřízen vojenský výcvikový prostor, který se v roce 1950 stal vojenským újezdem s výcvikovým prostorem Jince. Tím byla zdejší příroda na 65 let téměř zakonzervována. Až v roce 2007 byly veřejnosti o víkendech a svátcích zpřístupněny některé okrajové části vojenského újezdu, který k 1. 1. 2016 přestal de facto existovat (až na malé části) a jeho území se spolu s přilehlými přírodně zajímavými oblastmi stalo Chráněnou krajinnou oblastí. Za několik let své existence doznala CHKO Brdy mnoho změn – bylo zde vyznačeno mnoho stovek kilometrů tras pro pěší a cyklisty, o prázdninách a víkendech zajíždějí k Brdům turistické autobusy z Prahy, Plzně a Příbrami (na Orlov a Míšov), vznikla zde muzea a expozice zdejší přírody. Nechybí ani zajímavé naučné stezky.
 

Další zakázaná místa

  • Ačkoli hrad Grabštejn ležel ve zdánlivě bezpečném Trojzemí, tedy v místě, kde se setkávaly hranice Česka, Německa a Polska, po zestátnění v roce 1945 se stal součástí vojenského prostoru. Armáda hrad využívala až do roku 1970, první návštěvníci se sem podívali až v roce 1993.
  • Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). V roce 1950 vrchol Čerchova obsadila vojska pohraniční stráže, která na něj ani do jeho blízkosti nepustila nikoho až do roku 1989.
  • Tajemným a nepřístupným místem byly i dva velké areály v Praze-Karlíně, Kasárna Karlín a Invalidovna.
Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení Památky

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Kasárna Karlín – uzavřeno Kultura

Kasárna Karlín – uzavřeno

Kasárna Karlín jsou obřím komplexem dvou historických budov v centru metropole, kde do roku 2008 sídlily některé složky armády a cizinecké policie. Téměř deset let hledal opuštěný areál své využití. Nyní se o areál stará a postupně jej renovuje kulturní spolek Pražské centrum.

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích Kultura

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích

Nové muzeum v Milovicích představuje v kulturním domě vojenskou historii města. Přijďte a poznávejte fascinující historii vojenského cvičiště od roku 1904 do roku 1991. Expozice nabízí unikátní pohled na vojenskou techniku, výstroj a uniformy.

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů Letní sporty

Letiště Ralsko u Mimoně – ráj inlinistů

V bývalém vojenském prostoru Ralsko je letiště, které tu zbylo po Sovětské armádě. Bruslit se dá jak na přistávací ploše, tak i na rolovacích drahách, povrch je velmi kvalitní beton. Provoz in-linistů je zde sice čilý, ale vzhledem k velikosti plochy si každý najde svoji cestu.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce Památky

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné Památky

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi se na svahu hory Javorná nachází bývalá obec Zhůří, nazývaná též Kepelské Zhůří či po německu Haidl am Ahornberg. Osadu založili dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí.

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku Příroda

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice Kultura

Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko Strašice

V prostoru bývalých kasáren ve Strašicích je otevřen turistický poznávací a pobytový areálu zkráceně Muzeum Středních Brd. Nacházejí se zde dva prohlídkové okruhy zachycují vojenské dějiny, ale i stará řemesla v regionu, geopark a unikátní ubytovna.

Stálá expozice pyrotechnické asanace Ralsko Kultura

Stálá expozice pyrotechnické asanace Ralsko

Stálá expozice provádí návštěvníky zejména obdobím pyrotechnické asanace bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko, dokumentuje prvopočátky snahy o likvidaci munice, kterou v prostoru ponechaly cvičící armády, zejména pak sovětská.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně Památky

Protiatomový kryt v hotelu Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně

V roce 1984 se v prostorách bývalé vojenské cvičné střelnice, ve svahu Medvědína začala stavět unikátní stavba – protiatomový kryt pro 200 osob, navržen jako "pracoviště vlády za branné pohotovosti státu". Kryt v dnešním Harmony Club Hotelu si mohou ubytovaní hosté prohlédnout.

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd Ubytování

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Muzeum Středních Brd ve Strašicích nabízí možnost přespat ve staré vojenské noclehárně. Zabydlet se můžete ve velitelské vile, kde najdete ubytovnu s osmnácti lůžky.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko Příroda

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky