ÚvodAktualityČeské značky: Pačinek Glass
Kultura

České značky: Pačinek Glass

Poslechněte si audio verzi článku
Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.
Kdyby Jiří Pačinek nejel se školou na výlet do Nového Boru, mohlo být všechno jinak. Jenže rodáka z Litoměřic (* 1972) inspirovala první návštěva sklářského města natolik, že se rozhodl stát se sklářem – a to v rodině, kde tohle řemeslo žádnou tradici nemělo. Dnes je Jiří Pačinek jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale na mezinárodní úrovni. Je rovněž významným členem projektu Křišťálové údolí a s jeho pracemi se můžete seznámit nejenom ve sklářské huti v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, ale i na jiných místech na severu Čechnapříklad v Liberci nebo na zámku v Zákupech.
 

Pačinek Glass aneb cesta od učně k mistrovi



Po vyučení Jiří Pačinek nastoupil do legendární sklárny v Chřibské, která s letopočtem vzniku 1414 byla vůbec nejstarší fungující sklárnou na světě. Zdokonalil se v technice hutního tvarování skla a dlouho pak působil v proslulé umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou založil společně s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem. Jeho doménou se staly objemné a zároveň detailně propracované objekty s takovým puncem originálního autorského rukopisu, že se nakonec vydal na dráhu samostatného uměleckého skláře s vlastní značkou Pačinek Glass. Jeho práce najdete v řadě světových galerií, muzeí a soukromých kolekcí.
 

Křišťálová zahrada, prohlídky sklárny a zábava

První vlastní studio Jiří Pačinek založil v roce 2007 v roubené chaloupce v Lindavě. Za pár let kapacita přestala stále se zvyšující poptávce stačit. Přišel čas pro další krok, a tím bylo vybudování nové sklárny v nedalekých Kunraticích u Cvikova.



V půvabné vesnické sklárně si kromě sklářské hutě prohlédnete brusírnu a prodejní vzorkovnu. Zastavit se můžete i u venkovní malé sklářské pícky: skláři vám nejenom rádi předvedou své umění, ale nabídnou vyzkoušení foukání skla na píšťale, tvarování skla sklářským nářadím a jiné zajímavé techniky. Hned vedle je také malé občerstvení.

Zabaví se tu i děti: ve sklářském koutku se dají při prosívání sklářského písku hledat malé skleněné perličky, trénovat otáčení sklářskou píšťalou anebo cvrnkat kuličky-skleněnky.



Aby se krásou skla mohli pokochat návštěvníci, místní i náhodní kolemjdoucí, vznikla tu také Křišťálová zahrada, volně přístupný prostor s desítkami skleněných květin a dalších objektů, instalovaných mezi skutečnými rostlinami. Záplava tvarů, barev a optických iluzí je vstupenkou do jiného světa, kde si můžete nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro vlastní zahradu – tu lze samozřejmě doplnit skleněnými výtvory značky Pačinek Glass.
 

Křišťálový chrám: unikátní sklářská galerie



V kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova v roce 2020 odstartoval Jiří Pačinek unikátní projekt Křišťálový chrám. Jeho huť s kostelem sousedí; sklář chrámu věnoval obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny, vyrobil pro něj dva třímetrové kříže, opravil vstupní portál a do interiéru kostela nainstaloval asi tři sta skleněných plastik a exponátů. Vedle novinek jsou tu k vidění i starší kousky, vytvořené technikami, které dnes už Jiří Pačinek nepoužívá. Kostel se tak proměnil v galerii, která mapuje jeho pozoruhodnou tvůrčí dráhu, a spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi nabízí skutečně jedinečný zážitek.
 

Křehká skleněná krása

Barokní zámecká kašna na zámku v Zákupech je už dlouho bez vody. Než se ji podaří opravit, skutečnou vodu nahradila skleněná. Kobaltově modré a křehké prameny vody vznikly v dílně slavného sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka. Skleněná fontána ale bude v Zákupech k vidění pouze několik let.



Ve sklárně Pačinek Glass na Českolipsku vznikl také křišťálový relikviář svaté Zdislavy. Schránka má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku světice jakoby zatavenou v křišťálu. Žár roztaveného skla by ale nevydržela, a pro její uložení tedy byla zvolena studená technika – lepení skla. Unikátní schránka s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje je čestným darem pro papeže Františka od České biskupské konference a křesťanů Čech, Moravy a Slezska.
Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Skleněné sochy pro americké filmaře, skleněná zahrada, obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen část krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka (3. července 1972, Litoměřice).

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Tradice: lesní, černé a červené aneb barevné sklo

Tradice: lesní, černé a červené aneb barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.

Skláři z Kunratic u Cvikova vyrobili monstranci pro papeže – ukrývá ostatky svaté Zdislavy

Skláři z Kunratic u Cvikova vyrobili monstranci pro papeže – ukrývá ostatky svaté Zdislavy

Firma Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova vyrobila unikátní křišťálovou schránku s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje svaté Zdislavy. Samotnému papeži bude tento originální dar předán ve čtvrtek 11. listopadu při návštěvě českých a moravských biskupů, která se ve Vatikánu koná jednou za pět let.

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Další aktuality

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj

V Liberci se uskuteční speciální prohlídka radnice

V pondělí 28. 10. 2024 budou veřejnosti opět zpřístupněny prostory historické radnice. Od 9:00 do 14:00 hodin se můžete podívat do obřadní síně, salonků primátora či kanceláří náměstků. Komentované výstupy na věž budou probíhat v hodinových intervalech od 9:00 hodin, poslední výstup se uskuteční ve 13:00 hodin.
26. říjen 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Jak poznat Liberec za jeden den

Možná nejhezčí radnice všech našich měst, hora Ještěd s ikonickým vysílačem a spousty dalších zajímavých míst: to ji Liberec, metropole českého severu. Zastavte se tu cestou do hor, třeba na jediný den anebo jen na pár hodin. S Kudy z nudy se podíváme na místa, která byste měli vidět, pokud opravdu chcete poznat Liberec.
21. říjen 2024 6:50
Zážitky, Liberecký kraj

Procházka v Pekle na Českolipsku je pěkná i na podzim

Národní přírodní rezervace Peklo na Českolipsku v Libereckém kraji je sice vyhlášená jako jarní výskytiště hojně zde kvetoucích bledulí, avšak procházka po stezce údolím Robečského potoka je krásná i teď na podzim. Kromě krásných přírodních zákoutí nabízí i pohled na malebnou lidovou architekturu, průchod skalní chodbou anebo reliéfy vytesané do skal. Krásně je tu v každé roční době!
19. říjen 2024 11:55
Příroda, Liberecký kraj

Ukliďme Jizerky! Máme na to celý víkend

Tradiční úklid kolem turistických cest po letní sezoně nazvaný Ukliďme Jizerky připravuje na víkend 18. a 20. října 2024 Společnost pro Jizerské hory. Zájemci v informačních centrech v Bedřichově, Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a také na Správě CHKO Jizerské hory v Liberci vyzvednout pytle na odpad, jednorázové rukavice a podrobné instrukce. Pomůcky pro úklid budou dostupné z rukou dobrovolníků také na velkých parkovištích přímo na horách.
18. říjen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj