ÚvodAktualityČeské značky: Pačinek Glass
Kultura

České značky: Pačinek Glass

Poslechněte si audio verzi článku
Obří skleněný lustr s tvarem Ježíšovy trnové koruny, andělé anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen výběr z krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka. Jedinečný sklářský areál, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a neobyčejné galerie nazvané Křišťálový chrám můžete navštívit v Kunraticích u Cvikova.
Kdyby Jiří Pačinek nejel se školou na výlet do Nového Boru, mohlo být všechno jinak. Jenže rodáka z Litoměřic (* 1972) inspirovala první návštěva sklářského města natolik, že se rozhodl stát se sklářem – a to v rodině, kde tohle řemeslo žádnou tradici nemělo. Dnes je Jiří Pačinek jedním z nejvýznamnějších uměleckých sklářů nejen v České republice, ale na mezinárodní úrovni. Je rovněž významným členem projektu Křišťálové údolí a s jeho pracemi se můžete seznámit nejenom ve sklářské huti v Kunraticích u Cvikova na Českolipsku, ale i na jiných místech na severu Čechnapříklad v Liberci nebo na zámku v Zákupech.
 

Pačinek Glass aneb cesta od učně k mistrovi



Po vyučení Jiří Pačinek nastoupil do legendární sklárny v Chřibské, která s letopočtem vzniku 1414 byla vůbec nejstarší fungující sklárnou na světě. Zdokonalil se v technice hutního tvarování skla a dlouho pak působil v proslulé umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou založil společně s uměleckým sklářem Petrem Novotným a architektem Bořkem Šípkem. Jeho doménou se staly objemné a zároveň detailně propracované objekty s takovým puncem originálního autorského rukopisu, že se nakonec vydal na dráhu samostatného uměleckého skláře s vlastní značkou Pačinek Glass. Jeho práce najdete v řadě světových galerií, muzeí a soukromých kolekcí.
 

Křišťálová zahrada, prohlídky sklárny a zábava

První vlastní studio Jiří Pačinek založil v roce 2007 v roubené chaloupce v Lindavě. Za pár let kapacita přestala stále se zvyšující poptávce stačit. Přišel čas pro další krok, a tím bylo vybudování nové sklárny v nedalekých Kunraticích u Cvikova.



V půvabné vesnické sklárně si kromě sklářské hutě prohlédnete brusírnu a prodejní vzorkovnu. Zastavit se můžete i u venkovní malé sklářské pícky: skláři vám nejenom rádi předvedou své umění, ale nabídnou vyzkoušení foukání skla na píšťale, tvarování skla sklářským nářadím a jiné zajímavé techniky. Hned vedle je také malé občerstvení.

Zabaví se tu i děti: ve sklářském koutku se dají při prosívání sklářského písku hledat malé skleněné perličky, trénovat otáčení sklářskou píšťalou anebo cvrnkat kuličky-skleněnky.



Aby se krásou skla mohli pokochat návštěvníci, místní i náhodní kolemjdoucí, vznikla tu také Křišťálová zahrada, volně přístupný prostor s desítkami skleněných květin a dalších objektů, instalovaných mezi skutečnými rostlinami. Záplava tvarů, barev a optických iluzí je vstupenkou do jiného světa, kde si můžete nejen odpočinout, ale současně načerpat inspiraci pro vlastní zahradu – tu lze samozřejmě doplnit skleněnými výtvory značky Pačinek Glass.
 

Křišťálový chrám: unikátní sklářská galerie



V kostele Povýšení svatého Kříže v Kunraticích u Cvikova v roce 2020 odstartoval Jiří Pačinek unikátní projekt Křišťálový chrám. Jeho huť s kostelem sousedí; sklář chrámu věnoval obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny, vyrobil pro něj dva třímetrové kříže, opravil vstupní portál a do interiéru kostela nainstaloval asi tři sta skleněných plastik a exponátů. Vedle novinek jsou tu k vidění i starší kousky, vytvořené technikami, které dnes už Jiří Pačinek nepoužívá. Kostel se tak proměnil v galerii, která mapuje jeho pozoruhodnou tvůrčí dráhu, a spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi nabízí skutečně jedinečný zážitek.
 

Křehká skleněná krása

Barokní zámecká kašna na zámku v Zákupech je už dlouho bez vody. Než se ji podaří opravit, skutečnou vodu nahradila skleněná. Kobaltově modré a křehké prameny vody vznikly v dílně slavného sklářského výtvarníka Jiřího Pačinka. Skleněná fontána ale bude v Zákupech k vidění pouze několik let.



Ve sklárně Pačinek Glass na Českolipsku vznikl také křišťálový relikviář svaté Zdislavy. Schránka má podobu monstrance, která ve svém středu nese drobnou kůstku světice jakoby zatavenou v křišťálu. Žár roztaveného skla by ale nevydržela, a pro její uložení tedy byla zvolena studená technika – lepení skla. Unikátní schránka s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje je čestným darem pro papeže Františka od České biskupské konference a křesťanů Čech, Moravy a Slezska.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: české skleněné stopy ve filmech o Bridget Jones a Barbie aneb džbány značky Klimchi

Česko ve filmu: české skleněné stopy ve filmech o Bridget Jones a Barbie aneb džbány značky Klimchi

České sklo je pojem. Celé sklářské komunitě a fanouškům českého skla udělal radost zápis jak ruční výroby skla na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, tak několik filmů. Na filmovém plátně se totiž opakovaně objevil ikonický hobnailový džbán české značky Klimchi, tentokrát v nejnovějším pokračování oblíbené série o Bridget Jones. Znáte ho ale i z filmu Barbie.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova Památky

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v církevních stavbách po staletí... V kostele Povýšení sv. Kříže však mají český unikát – Boží hrob z křišťálu! Navíc uvnitř kostela jsou umístěny více než tři stovky skleněných objektů z dílny Jiřího Pačinka inspirované florou, faunou i sakrálními motivy.

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka Zážitky

Sklárna Ajeto – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

28. 11.15. 2.
Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

Zimu ve venkovních expozicích botanické zahrady v Troji opět rozzáří od 28. 11. 2025 do 15. 2. 2026 květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka. Během dne si užijete kouzlo skla nasvíceného sluncem, při večerních prohlídkách budete svědky fantastické hry světel.

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Tradiční ruční výroba skla – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Jiří Pačinek – jeden z nejlepších současných českých sklářů

Skleněné sochy pro americké filmaře, skleněná zahrada, obří křišťálový lustr ve tvaru Ježíšovy trnové koruny anebo křišťálový relikviář svaté Zdislavy pro papeže Františka: to je jen část krásných děl, která se rodí v rukou uměleckého skláře Jiřího Pačinka (3. července 1972, Litoměřice).

České sklo

České sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout.. Ruční výroba skla byla zařazena v prosinci 2023 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Kvalitní sklovina, bezchybné zpracování a nadčasový design. To vše dělá ručně zhotovené výrobky mistrů sklářů libereckého regionu naprosto jedinečnými. Ruční tvarování skla je především o teplotě a času. Sklář nabere sklo z pánve na píšťalu a následně vytvoří foukáním a formováním sklenice, vázy a další předměty. Svou roli hraje především zručnost a dovednost sklářů. A jaký je vlastně rozdíl mezi ručním a strojovým sklem? Zásadní nepoměr v kvalitě je viditelný na první pohled – strojově vyráběné sklenice nedosahují takové tenkosti jako ty ručně vyráběné. A stroj navíc nedokáže vyrobit skleničku z jednoho kusu skla, stopka se proto ke kalichu musí lepit, což snižuje celkovou pevnost výrobku. Strojové sklo je tedy křehčí a celkově náchylnější k rozbití. Oproti tomu tažená stopka z rukou mistra skláře zaručuje vysokou odolnost sklenice proti poškození i při zachování extrémní tenkosti skla. Kam se za mistry skláři vydat vám poradí Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

Kunratice u Cvikova

Kunratice u Cvikova

Prozkoumejte obec Kunratice u Cvikova ležící na úpatí Lužických hor, mezi Cvikovem a Jablonném v Podještědí a nabídku turistických atraktivit. V obci má sklárnu jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů na mezinárodní úrovni, Jiří Pačinek. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Cvikov

Cvikov

Repliky historického skla ze sklárny Ajeto v Lindavě, obnovený pivovar, kalvárie na Křížovém vrchu, přírodní památka Dutý kámen a také skalní město se spoustou zajímavých zákoutí, to všechno nabízí město Cvikov, ležící na úpatí Lužických hor mezi Novým Borem a Jablonným v Podještědí.

Skláři z Kunratic u Cvikova vyrobili monstranci pro papeže – ukrývá ostatky svaté Zdislavy

Skláři z Kunratic u Cvikova vyrobili monstranci pro papeže – ukrývá ostatky svaté Zdislavy

Firma Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova vyrobila unikátní křišťálovou schránku s ostatkem české světice a patronky Libereckého kraje svaté Zdislavy. Samotnému papeži bude tento originální dar předán ve čtvrtek 11. listopadu při návštěvě českých a moravských biskupů, která se ve Vatikánu koná jednou za pět let.

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

#světovéČesko a skalní miniměsto Kunratické Švýcarsko plné vyhlídek a kamenných reliéfů

České nebo Saské Švýcarsko znáte, ale o Kunratickém Švýcarsku jste možná nikdy neslyšeli. Nenajdete je ani na některých mapách a zvolna mizí i z lidské paměti. Přitom výstižně pasuje na nádhernou krajinu kolem Cvikova mezi Zeleným vrchem, Kloboukem a Kovářským vrchem.

Další aktuality

Český ráj nabízí prázdninový program pro každý den

Během letních prázdnin se v Českém ráji rozhodně nudit nebudete! Zajímavých míst k objevování a zábavných aktivit je tu tolik, že si z nich vyberete na každý den v týdnu. Inspirací vám může být přehled zajímavostí z této oblasti, který vám přináší Kudy z nudy. Určitě si z něho vyberou děti i dospělí. Čekají vás nevšední zážitky a pestrý program na každý den prázdnin!
2. červenec 2025 15:00
Zážitky, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
1. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Poutní chrám v Hejnicích letos slaví 300 let od vysvěcení

V předvečer svátku Navštívení Panny Marie, 1. července Léta Páně 1725, vstoupilo do hlavní lodi ještě rozestavěného kostela v Hejnicích procesí, vedené představeným františkánského kláštera P. Nicodemem Kurtzem, který mariánskou baziliku posvětil. V jubilejním roce 2025 si připomínáme 300. výročí posvěcení hejnického chrámu, který je národní kulturní památkou České republiky, největší sakrální stavbou Libereckého kraje a především centrem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst střední Evropy. Připomeňte si tuto slavnou chvíli návštěvou zajímavé výstavy, která bude v chrámu přístupná po celé léto.
1. červenec 2025 14:00
Památky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2025: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede sedm samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo i zábavnou talk show! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
1. červenec 2025 10:37
Kultura, Liberecký kraj

Zámek Sychrov zve děti na prázdninové pohádkové prohlídky zámku s princeznou

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den, včetně pondělí. V červenci a srpnu se na zámku koná několikrát denně prohlídka s princeznou, a to od pondělí do neděle. Kromě prohlídky s princeznou se také s dětmi můžete vydat na výstavu vzácných předmětů do Klenotnice anebo si zahrát hru v anglickém parku.
29. červen 2025 9:06
Památky, Liberecký kraj

Objevte neznámé Krkonoše: 10 tipů na letní pěší výlety, kde se vyhnete davům

Krkonošský národní park láká v létě i v zimě milovníky horské turistiky. Podle průzkumů je návštěvnost Krkonoš 12 milionů osob, řadí tak Krkonoše mezi nejnavštěvovanější světové národní parky. Správa KRNAP se snaží udržet rovnováhu mezi rostoucí návštěvností a křehkou přírodou Krkonoš. O to důležitější je připomenout turistům trasy pěších výletů, které by je možná nenapadly hned „na první dobrou“. Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety v méně zatížených lokalitách, kde se nebudete prodírat davy lidí a objevíte tak méně neznámé kouty našich nejvyšších hor. Jako nástroj ochrany přírody slouží i celý systém turistické infrastruktury – odpočinková místa, vyhlídky apod.
26. červen 2025 2:13
Letní sporty, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 11:40
Zážitky, Liberecký kraj

Znáte Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku na seznamu UNESCO?

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách byla jako první u nás zapsána na seznamu UNESCO. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory. O jejich zařazení rozhodl 28. července 2021 výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu.
20. červen 2025 11:20
Příroda, Liberecký kraj