ÚvodAktualityLiberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí
Tradice, Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí, Kudy z nudy
Kultura

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.
Historii výroby tradičního skla na severu Čech provází stovky fascinujících příběhů. Často jsou staré stovky let, dodnes se ale zrcadlí ve stovkách sklářských dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Většina produkce odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen v Libereckém kraji – skutečném Křišťálovém údolí. Umění českých sklářů bylo v roce 2023 oceněno zápisem ruční výroby skla na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 

Sklo, bižuterie, šperky a sklářská muzea Libereckého kraje

První sklářské hutě, zasazené do nádherné přírody Jizerských a Lužických hor, vznikly v Libereckém kraji už během 16. století. Obdivovat um sklářských mistrů a staré i současné poklady umění můžete v řadě muzeí a galerií: navštivte Sklářské muzeum v Novém Boru a Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově, Muzeum skla a bižuterie se speciální expozicí vánočních ozdob v Jablonci nad Nisou nebo Severočeské muzeum se zajímavou instalací v muzejní věži v Liberci. Přehlídku skla nabízí též Sklárna NovosadHarrachově, druhá nejstarší sklárna v Čechách, a Městské muzeum v Železném Brodě. Od muzea v Jablonci vás naučná stezka Cesta jizerskohorských sklářů dovede přes Bedřichov do bývalé sklářské osady Kristiánov. Malé muzeum v bývalé sklářské chalupě, jedno z nejvýše položených v České republice, připomíná sklářskou huť z 18. století.
 

Skleněná zahrada, Křišťálový chrám a Skleněná roubenka

Široko daleko je vyhlášená Sklárna Jiřího PačinkaKunraticích u Cvikova. Pokud se přijedete podívat na kouzlo sklářského umění, můžete se projít krásnou Skleněnou zahradou plnou exotických rostlin a také se podívat do Křišťálového chrámu, v němž je vystaveno více než 300 skleněných uměleckých děl. Interiér doplňují rozměrné plastiky a okna, umělecké vázy a poháry v různobarevných odstínech.

V Novém Boru vás uchvátí skleněná roubenka, unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jde o centrálu sklářské firmy Lasvit, zaměřené na designové výrobky ze skla.
 

Perličkové ozdoby z Poniklé: tradice zapsaná v UNESCO

Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé má více než stoletou tradici a od roku 2020 patří na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Původně se z perliček dělala bižuterie, ale když k nám na konci 19. století dorazila móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které viděli kolem sebe. Tak vznikaly perličkové košíčky, vějířky, konvičky, letadla, lokomotivy, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě i hvězdičky. Dnes je možné v rámci exkurze navštívit výrobnu perličkových vánočních ozdob Rautis a vše si vlastnoručně vyzkoušet.
 

Fascinující skleněný příběh bižuterie

Výroba bižuterie má v Libereckém kraji dlouhou tradici, již před sto lety nosily naše prababičky náhrdelníky s broušenými skleněnými kameny z  Jablonce nad Nisou. Jablonecká bižuterie patří k nejznámějším výrobcům u nás i v celém světě. Mezi další proslulé firmy zabývající se výrobou bižuterie patří Ralton, Fabos či Beadgame. Pokud si chcete z Křišťálového údolí přivézt zajímavý suvenýr, kousek jablonecké bižuterie je tou nejlepší volbou. Zamiřte do některého z obchodů se skleněnou krásou a pořiďte si dárek z cest.
 

Sklářské dílny aneb kde nahlédnete sklářům přímo pod ruce

V Křišťálovém údolí začíná každá výroba přípravou sklářského kmene. Po staletí skláři mísí sklářské písky s vysokým obsahem oxidu křemičitého, vápenec, sodu a potaš. Dávka kmene do tavicího procesu se nazývá vsázka a může obsahovat ještě barviva či jiné látky ovlivňující vlastnosti skla. Dopřejte si fascinující pohled do planoucí sklářské pece! Návštěvu doporučujeme zejména v sychravých dnech – ve sklářské huti je vždy teplo. V několika hutích v Křišťálovém údolí můžete dokonce i poobědvat: vydejte se do Harrachova, Nového Boru, Lindavy se Sklářskou krčmou anebo do Pěnčína!
 

Lustry z Křišťálového údolí

Výroba lustrů a světelných objektů má v Křišťálovém údolí tradici delší než 300 let. Již v roce 1724 získal povolení k jejich výrobě pasíř Josef Palme z Práchně u Kamenického Šenova. Výroba českého křišťálu vzkvétala a jeho lesk začal okouzlovat Evropu. Krátce nato se svítidla z českého křišťálu stala velmi vyhledávaným zbožím a začala zdobit rezidence mnoha významných rodin. Lustry ze severu Čech zářily ve Versailles, na korunovaci Marie Terezie i na první Světové výstavě v Londýně. Dnes se úžasné lustry a světelné instalace vyrábí nejen v Kamenickém Šenově, ale i v Turnově nebo Jablonci nad Nisou.
 

Sklářské akce a slavnosti Libereckého kraje

Kdo chce vidět sklářské tradice zblízka, měl by se v srpnu vypravit do Jablonce nad Nisou na akci zvanou Křehká krása, prodejní výstavu skla a bižuterie. Doprovodný program umožňuje vytvořit vlastní šperk či skleněnou mozaiku, namalovat vánoční ozdobu anebo vyfouknout skleněný pohár.

Každý rok v září se v Železném Brodě koná městská slavnost Skleněné městečko, tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Slavnost provází bohatý kulturní program plný hudby a uměleckých vystoupení, výstavy a tvůrčí sklářské dílny. V říjnu pak přijeďte na Víkend Křišťálového údolí, kdy během dvou dnů můžete projít desítky skláren, ateliérů, dílen, muzeí a sklářských škol po celém regionu. Užijete si doprovodný program, na vlastní oči uvidíte výrobu skla a navíc si přímo u výrobců můžete koupit skvělé výrobky, mnohdy za velmi příznivé ceny.
 

Odpočinek v Lázních Libverda

V malebném podhůří Jizerských hor leží lázeňské městečko Lázně Libverda. Historie významného střediska rekreace a turistiky se začala psát už ve 14. století, minerální voda s příjemnou, svěží a železitou chutí ze zdejších pramenů se k léčbě využívá dodnes. Slouží k přípravě uhličitých koupelí, rašelinových obkladů, přísadových koupelí, nechybí ani cvičení v bazénu a různé druhy masáží. V lázních Libverda se léčí zejména potíže pohybového aparátu, pooperační stavy páteře a kloubních náhrad, jezdí sem také pacienti s onemocněním srdce, krevního oběhu a cév.
10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích, do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

České značky: vydejte se za příběhy Křišťálového údolí

Křišťálové údolí je místo, kde se zrodil český křišťál. Z něj pak mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk, odtud se také vypravili do světa první obchodníci s hotovou bižuterií. Kde Křišťálové údolí leží a kde se seznámíte s jeho neobyčejným příběhem?

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

#světovéČesko a třpytivá krása jablonecké bižuterie a příběh značky Swarovski

Bižuterie ze skla, kovu a dalších materiálů se na severu Čech vyrábí již od konce 17. století. Našla si cestu do všech koutů světa, jejím domovem ale zůstává Jablonec nad Nisou; ostatně termín jablonecké zboží se už dávno stal mezinárodním synonymem pro ozdobné třpytivé šperky. Jen kousek od Jablonce pak leží Jiřetín pod Bukovou, místo, kde se v roce 1862 narodil Daniel Swarovski: muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

#světovéČesko a Severočeské muzeum v Liberci: lvi, design, sklo, příroda a hrací strojky

Chystáte se do Liberce? Pak byste vedle zoologické zahrady, novorenesanční radnice nebo Ještědu měli do výletního programu zařadit i prohlídku Severočeského muzea. Sídlí v budově, která vypadá jako zámek, je jednou z dominant Masarykovy třídy a hlídají ho lev a lvice.

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty: to všechno jsou drahé kameny, spojené s Českým rájem. Při výletech tu sice o drahokamy nebudete zakopávat na každém kroku, ale pořád existují místa, kde je můžete sami objevit. Právě tak lze navštívit některou z místních brusíren, vytvořit si vlastní šperk a v muzeích a galeriích si prohlížet fascinující umění místních šperkařů a kamenářů.

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

Střední průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově – nejstarší sklářská škola v České republice i na světě

V Kamenickém Šenově byla roku 1856 založena odborná sklářská škola, první svého druhu v Evropěm která zajišťovala odbornou přípravu místních malířů a rytců skla.

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a Region Liberec

#světovéČesko a Region Liberec

Sever Čech, to jsou spousty hradů a zámků, sklárny a sklářská muzea, skalní vyhlídky a hory: Jizerské, Lužické i Ještědský hřbet. Kde jsou hory, tam jsou také lyžařské areály a tratě pro běžky, včetně slavné Jizerské magistrály. Kdo má naopak rád léto, koupání a sporty, ten zamíří třeba k Máchovu jezeru nebo na Kokořínsko a do Máchova kraje.

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

Česká cena za architekturu patří roubence Lasvitu v Novém Boru

První místo v soutěži Česká cena za architekturu patří v roce 2020 Jiřímu Opočenskému a Štěpánovi Valouchovi z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu Sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu porota vybírala mezi šesti stavbami. Autoři pro Lasvit zrekonstruovali tradiční severočeské roubenky z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými podobnými objekty, z nichž je však jeden skleněný.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Sklárna v Novém Boru – největší sklárna v České republice

Crystalex v Novém Boru je největší sklárnou v Česku. Sklářství v okolí dnešního Nového Boru má dlouhou tradici. V 17. století působila v této oblasti řada sklářů a dekoratérů. Nebývalá expanze českého sklářství nastává v 18. a 19. století, kdy se rodí moravské sklárny a v severních Čechách se koncentruje prakticky veškerý zahraniční obchod s českým sklem.

Další aktuality

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.
26. srpen 2024 16:00
Kultura, Liberecký kraj

Užijte si Hradozámeckou noc 2024 v Libereckém kraji

V noci ze soboty 24. na neděli 25. srpna 2024 proběhne další ročník Hradozámecké noci. Hrady, zámky, ale i další památky otevřou ve večerních a nočních hodinách své brány a ukáží se tak návštěvníkům nejenom v netradičním čase, ale i s pestrým programem pro dospělé i děti. V Libereckém kraji se můžete vypravit vstříc historii na zámky Sychrov, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk nebo Zákupy. Z hradů bude otevřen Bezděz, Grabštejn anebo Trosky.
23. srpen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tento víkend 24. a 25. srpna 2024, kdy se „před branou do pekel“ koná Čertovský jarmark s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.
22. srpen 2024 9:26
Památky, Liberecký kraj

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 24. srpna 2024. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.
21. srpen 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj