ÚvodAktualityČeské značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla
Kultura

České značky: Sklárna v Harrachově zve na prohlídky, pivo i foukání skla

Poslechněte si audio verzi článku
Sklářská huť, která vznikla na panství hraběcího rodu Harrachů, proslavila české sklo po celém světě. Co by asi její zakladatelé říkali dnes, kdyby sem přišli na exkurzi, vykoupali se v pivních lázních a v pivovarské restauraci si nechali načepovat ležák přímo z pivovarských tanků?
Co bylo dřív, Harrachov nebo sklárna? Patrně sklárna: sklářské hutě v okolí existovaly už od 14. století, zatímco předchůdcem dnešního města byla osada Dörfl, založená teprve v 17. století. Nejstarší zmínky o dnešní sklárně Novosad pochází z roku 1712, a možná jde o nejstarší sklárnu nejenom v Čechách, ale i na světě. Více než tři století funguje téměř bez přestávky na jednom místě, rekord drží i takzvaný Panský dům, nejstarší budova ve městě, sídlo Sklářského muzea.
 

Historie výroby přehledně ve Sklářském muzeu

V polovině 18. století sklárnu převzali Harrachové a vlastnili ji až do nuceného prodeje v roce 1943. Po druhé světové válce se stal podnik majetkem státu a součástí skláren Crystalex, současný majitel – vyučený sklář a zároveň vystudovaný právník JUDr. František Novosad – sklárnu převzal v červenci 1993. Během posledních pětadvaceti let se sklárna proměnila v oblíbenou turistickou atrakci, kterou si každý rok prohlédnou desetitisíce lidí.

Kdo chce vidět, co během tří staletí ve sklárně a její rytecké, brusičské i malířské dílně vznikalo, ten by měl zamířit do Sklářského muzea. Mezi pěti tisíci exponáty jsou i 300 let staré kousky z časů, kdy produkci ještě stylově ovlivňovalo doznívající baroko a rokoko, ale už se vyráběly některé druhy barevného skla. Paleta barev se postupně rozšiřovala, v druhé polovině 18. století se začalo vyrábět mléčné sklo, křišťálové a barevné lustry. Nástup klasicismu zachycuje historický vzorník z let 1784–88, nejstarší průkazný materiál pro identifikaci výrobků harrachovské sklárny; jako o poklad o něj pečuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Mezi opravdové unikáty patří harrachovská kolekce secesního skla či souprava pro holandskou královskou rodinu, před pár lety doplněná o nové kusy.
 

Prohlídky sklárny s foukáním skla

Máte v plánu návštěvu Sklárny a minipivovaru Novosad a syn? Byla by škoda nepodívat se do výrobních provozů a neprohlédnout si práci sklářů a brusičů zblízka. U sklářské pece pracuje několik sklářských part, které vyrábějí sklo tradičním způsobem, jak se vyrábělo před třemi sty lety, tedy ručně na píšťalách, obnovila se i výroba křišťálových lustrů. Exkurze probíhají celoročně a denně, trvají asi 45 minut a odborný výklad si můžete objednat i v němčině nebo angličtině. Pokud chcete mít jistotu, rezervujte si prohlídky předem: v zimě patří Harrachov k oblíbeným lyžařským centrům a zájem o prohlídky sklárny je opravdu velký.

Velkou atrakcí je foukání skla, kdy si vyzkoušíte práci se sklářskou píšťalou a vyfouknutou baňku si odvezete na památku domů. Foukání se dá objednat na různě dlouhou dobu (15, 30, 60 minut), kvůli organizaci výroby je nutná rezervace nejméně jeden den předem.
 

Co byste ještě měli vědět?

  • Kromě sklárny a sklářského muzea můžete navštívit také pivovarskou restauraci, kde se pivo vaří přímo před očima hostů. O dokonalou relaxaci se postarají pivní lázně, sklárna nabízí i ubytování v hotelu nad areálem.
  • Unikátní kousek z harrachovské sklárny lze vidět v Praze, v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Lustr, který tvarem připomíná carskou korunu, vyrobili harrachovští skláři roku 1880, váží 1 400 kg a v jeho středu je zavěšen křišťálový kříž. Kostelu, který tehdy spravovala pravoslavná církev, jej věnoval ruský car Mikuláš II.
  • Víte, že hrabě Jan Nepomuk František Harrach (1828–1909), jeden z majitelů harrachovské sklárny, se zasloužil o rozvoj lyžování v Česku? V roce 1892 navštívil světovou výstavu v norském Oslu a v expozici sportovních potřeb ho napadlo, že lyže by mohly jeho lesním dělníkům usnadnit pohyb v zavátých horských lesích. První lyže na lesní správu v Horní Branné přicestovaly z Norska a Vídně, jeden pár tehdy stál 11 zlatých. Podle dovezených vzorů pak místní řemeslníci začali vyrábět první tuzemské lyže a už v roce 1895 vznikl v Jilemnici první lyžařský oddíl.
  • Historii lyžování v Krkonoších připomíná Ski muzeum v budově terminálu na autobusovém nádraží v Harrachově. I tady je k vidění jeden ze skleněných pokladů od místních sklářů: sto dvacet centimetrů vysoký pohár pro vítěze mistrovství světa v letech na lyžích z roku 1983.
  • S dětmi navštivte třeba harrachovskou bobovou dráhu, Hornické muzeum a také Lesnickou a mysliveckou expozici Šindelka: schválně kolik vycpaných zvířat ve výstavních prostorách napočítáte?
  • Péčí Harrachů také v Krkonoších vznikly první turisticky značené cesty. Vůbec nejstarší vede z Harrachova údolím Mumlavy kolem Mumlavských vodopádů až k Labské boudě a dál do Špindlerova Mlýna.
Exkurze do sklárny Novosad a syn Harrachov Zážitky

Exkurze do sklárny Novosad a syn Harrachov

Navštivte jednu z nejstarších skláren v Česku, areál Sklárny a minipivovaru Novosad a syn se nachází v Harrachově.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Ruční výroba skla je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba byla 6. prosince zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst!

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Liberecký kraj: sklo, bižuterie, šperky a Křišťálové údolí

Existuje jediné místo na zemi, kde se již téměř půl tisíciletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo: Liberecký kraj aneb Křišťálové údolí. Vydejte se za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Kaple sv. Alžběty v Harrachově Památky

Kaple sv. Alžběty v Harrachově

Vedle sklárny v Harrachově stojí kaple sv. Alžběty se skleněným zvonkem. Ve zdejší sklárě jej odlil roku 1916 Julius Klinger. Zvonek vysoký 50 cm váží 10 kg. Nad svým portálem nese znak rodu Harrachovců – tři paví pera. Oltář uvnitř kaple se skládá z benátských zrcadel.

Slevová karta Harrachov Card Zážitky

Slevová karta Harrachov Card

Město Harrachov nabízí svým návštěvníkům věrnostní kartu, díky které lze ušetřit tisíce korun na vaší dovolené. Kartu s mnoha slevami od permanentek, přes wellness centra, muzea až po návštěvu zoo nebo sklárny, můžete získat zdarma.

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách Letní sporty

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Harrachovská naučná stezka Příroda

Harrachovská naučná stezka

Zrekonstruovaná naučná stezka nejen pro milovníky přírody a historie. Od července 2013 je k dispozici návštěvníkům Harrachova zrekonstruovaná naučná stezka bývalého Lesnického učiliště.

Další aktuality

Víkend Křišťálového údolí 2024: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po páté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 23. a 24. listopadu 2024. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
22. listopad 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby i letos

Společnost Regata Máchovo jezero připravila sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě! Plavby se uskuteční v termínech: 30. listopad 2024, 8. prosinec 2024, 15. prosinec 2024 a 22. prosinec 2024.
20. listopad 2024 13:06
Zážitky, Liberecký kraj

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
10. listopad 2024 8:15
Příroda, Liberecký kraj

Skiareál Ještěd zahájí sezonu v polovině prosince a chystá nové předplatné skipasů

Skiareál Ještěd se chystá na nadcházející sezonu a připravil nové předplatné Ještěd Easy Pass. Nadále zůstává v platnost program Gopass, kdy se kupují zvýhodněné skipasy na denní i večerní lyžování. Slavnostní otevření skiareálu do nové sezony se připravuje na 14. prosince 2024.
7. listopad 2024 14:00
Zimní sporty, Liberecký kraj

Jizerské hory si letos připomínají patnáct let od vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy

Dne 4. listopadu 2009 byla v horské chatě Pyramida na Jizerce vyhlášena česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy. Ta má za cíl upozornit na to, že tma začíná být ohroženým jevem, který je třeba chránit. Míst, kde ale dnes už není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse totiž rapidně přibývá. Může za to světelné znečištění.
29. říjen 2024 9:36
Příroda, Liberecký kraj

Bozkovské dolomitové jeskyně můžete navštívit i v zimním období

I v zimním období přináší Český ráj návštěvníkům řadu možností k výletům. Láká vás objevování podzemních prostor a krás? Máme pro vás tip, kde je v zimě příjemněji než v létě – Bozkovské dolomitové jeskyně. Kromě toho, že jsou Bozkovské jeskyně jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech, tak se zde také nachází největší podzemní jezero v Čechách. Pyšnit se mohou také spoustou dalších zajímavostí a rarit. V listopadu a prosinci je otevřeno vždy od pondělí do pátku od 9:00 do 15:00 hodin. Veřejnosti zpřístupněný okruh je dlouhý 350 m, s dobou prohlídky 45 minut.
28. říjen 2024 10:55
Příroda, Liberecký kraj

Užijte si s dětmi podzimní prázdniny na Grabštejně

I o letošních podzimních prázdninách můžete navštívit hrad Grabštejn. Hrad nabízí k nahlédnutí I. prohlídkový okruh včetně kaple. Nemáte-li ještě plán na podzimní prázdniny, je prohlídka Grabštejnu tou ideální volbou. Sezona bude letos ukončena až 3. listopadu 2024. Na hradě Grabštejn je na tento den naplánována kastelánská prohlídka, která provede návštěvníky i běžně nepřístupnými prostorami.
27. říjen 2024 9:43
Památky, Liberecký kraj

Hrad Bezděz a Houska otevřou o státním svátku své brány

Přijeďte a přesvědčte se sami o pravdivosti zpráv o tajemných silách na hradě Houska a Bezděz. O víkendu 26. a 27. října a také na státní svátek 28. října 2024 otevře hrad Bezděz i Houska své brány turistům.
26. říjen 2024 10:59
Zážitky, Liberecký kraj