ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát
Zážitky

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Poslechněte si audio verzi článku
Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.
Kniha evangelického faráře Jana Karafiáta (1846–1929) má na kontě více než sto českých vydání, často s ilustracemi renomovaných výtvarníků. Broučky ilustrovali Vojtěch Preissig, Josef Wenig, Ondřej Sekora, Marie Kvěchová a samozřejmě nejznámější z nich, Jiří Trnka. Řada z vás si také pamatuje Trnkovy Broučky z animovaného loutkového seriálu z Večerníčku. Existuje také slavné dioráma s 57 loutkami, které Trnka vytvořil v roce 1939 pro Světovou výstavu v New Yorku. Přibližně dva a půl metru dlouhá svatební scéna byla několik desítek let vystavená v Jimramově na Vysočině, v roce 2020 se ale přestěhovala do Plzně, kde se Jiří Trnka narodil. Západočeské muzeum cenný kousek restaurovalo ve svých konzervačních dílnách, ve spolupráci s rodinou Trnkových dioráma doplnily další vzácné loutky z Trnkova raného období, a nyní můžete výsledek vidět v plzeňském Muzeu loutek.

Jan Karafiát se v Jimramově narodil a s Broučky toho měl společného víc, než byste čekali: jeho tatínek František Karafiát se oženil s vdovou se čtyřmi dětmi a společně pak měli dalších šest, takže potomků měli doma přesně tolik, kolik bylo malých broučků. Slavnou knížku v Jimramově připomíná Síň rodáků, pamětní deska na Karafiátově rodném domě, venkovní hra S Broučkem a Beruškou Jimramovem i dřevěná socha Broučka s lucerničkou. Navíc kousek odtud v lesích nad Roženeckými Pasekami můžete navštívit pomník Broučků. Originální pietní místo a současně památník největšího hromadného úmrtí hlavních postav v dějinách české literatury by měl navštívit každý, kdo Broučky někdy četl a dojal ho smutný konec.

Možná tu nenajdete „…dvanáct chudobiček, devět bělounkých jako mléko a tři s krajíčkem jako krev červeným“, zato vám udělá radost krásný výhled do okolí i jalovec, klíčové místo děje, pod nímž měli Broučcci svou chaloupku. Odehrává se ale děj Broučků skutečně v okolí Jimramova? Možná ano, protože právě ve Žďárských vrších se dodnes dochovaly zbytky dříve velmi rozšířených pastvin s jalovci, a možná ne: sám Karafiát totiž kdysi ve svých Pamětech spisovatele Broučků poznamenal, že prvotní inspirací k napsání Broučků mu byla mez ležící nedaleko obce Hořátev na Nymbursku, kde pozoroval „ten veselý rej a shon všelijakých broučků, a nosil odtud s sebou zárodek toho spisku po několik roků.“ Jenže objevit kdekoli ve středním Polabí mez s jalovcem snadné rozhodně není, ten ve zdejší krajině jednoduše neroste.

Jan Karafiát záhy z Vysočiny odešel na piaristické gymnázium v Litomyšli a dál studoval na evangelickém gymnáziu ve vestfálském Güterslohu. Na další studia zamířil do Berlína, Bonnu a do Vídně. Po krátkém působení v Roudnici nad Labem a Čáslavi se roku 1875 se stal farářem v tolerančním kostele ve Velké Lhotě na Valašsku, kde strávil dvacet let. Broučky poprvé vydal v roce 1876, ale knížku teprve po sedmnácti letech v knihovně Jana Herbena objevil novinář Gustav Jaroš a napsal o ní nadšenou recenzi do časopisu Čas. Začíná slovy „Zeptejte se deseti našich učitelů a pedagogů za sebou, znají-li Broučky, a desetkrát za sebou uzříte udivené a rozpačité pohledy a konečně uslyšíte odpověď: „Neznám!“ Zakrátko už ale bylo všechno jinak a Karafiátovi Broučci dodnes patří k nejvydávanějším českým knížkám pro děti a mládež.
Zábavný výlet pro děti: Na Valašsko k javoru na konci světa

Zábavný výlet pro děti: Na Valašsko k javoru na konci světa

Generace myslitelů si kladly otázku, kde leží konec světa. Obyvatelé Rožnovska v tom mají už dávno jasno: říká se tak vrchu U Javoru nedaleko Velké Lhoty. Vydejte se na konec světa s portálem Kudy z nudy!

Toleranční kostel ve Velké Lhotě Památky

Toleranční kostel ve Velké Lhotě

Unikátní roubená stavba s mansardovou střechou z roku 1783 se zajímavě řešeným vnitřním prostorem. V letech 1875–1895 byl zdejším farářem Jan Karafiát, autor pohádkové knížky Broučci.

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka Příroda

CHKO Žďárské vrchy – zelené srdce Česka

Žďárské vrchy a stejnojmenná Chráněná krajinná oblast se dá bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka. Jako pramenná oblast několika českých a moravských řek a rybničných soustav bylo území vyhlášeno za chráněnou oblast přirozené akumulace vod.

Velká Lhota

Velká Lhota

Prozkoumejte obec Velká Lhota, která leží asi 9 km jihovýchodně od Valašského Meziříčí, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Osobností obce byl prozaik Jan Karafiát, autor klasiky Broučci.

Věcov

Věcov

Prozkoumejte obec Věcov v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, severovýchodně od Nového Města na Moravě a nabídku turistických atraktivit. V okolí naleznete desítky kilometrů turistických tras, běžkařských tras i naučných stezek. V zimě jsou k dispozici lyžařské vleky Roženecké paseky a Věcov. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Výlet po stopách Svatební košile a k chatě Jana Wericha do Velhartic

Možná znáte impozantní hrad Velhartice, ale prošli jste se také stejnojmenným městečkem? Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se prý odehrál děj pověsti, o níž v baladě Svatební košile básní Karel Jaromír Erben.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.

Výlet z podhůří Beskyd za Radegastem

Výlet z podhůří Beskyd za Radegastem

Výlet z Lešné u Valašského Meziříčí vás vezme do Valašského muzea v přírodě i za Radegastem na tajemné hoře Radhošť. Nahlédnete pod zemský povrch – do unikátních Zbrašovských jeskyní.

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na dušičkové výlety za významnými osobnostmi a místy jejich posledního odpočinku aneb ve stínu i na výsluní

Každý rok 2. listopadu si připomínáme Památku zesnulých aneb Dušičky. Na blízké, přátele a kamarády se dá vzpomínat tradičně, tedy návštěvou hřbitova, položením věnce nebo květiny, tichou vzpomínkou a zapálením svíčky, anebo originálně: třeba při keltském svátku Samhain, v mexickém stylu na Den mrtvých anebo třeba výletem k hrobu některé slavné osobnosti.

Černá studánka u Valašského Meziříčí Příroda

Černá studánka u Valašského Meziříčí

Černá studánka u Malé Lhoty leží kousek od Valašského Meziříčí. Silný pramen kvalitní vody nevysychá ani v době sucha.

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí Příroda

Naučná stezka Jana Karafiáta ve Valašském Meziříčí

Naučná stezka je věnována Janu Karafiátovi, autorovi známých Broučků, který 20 let sloužil jako evangelický farář na Velké Lhotě (1875 – 1895). Naučná stezka má délku 14 km a najdete na ní celkem 16 zastavení.

Stezka Jana Karafiáta u Velké Lhoty Příroda

Stezka Jana Karafiáta u Velké Lhoty

Okolí Velké Lhoty je známé pro nádherné výhledy do krajiny. Když se řekne Valachům Velká Lhota, každý si vybaví mohutný javor, který je dominantou obce.

Síň rodáků v Jimramově Kultura

Síň rodáků v Jimramově

Síň rodáků se nachází na náměstí Jana Karafiáta v objektu bývalé školy z roku 1801, která svému účelu sloužila až do roku 1986. Poté byla rekonstruována a v roce 1998 došlo k otevření Síně rodáků, pamětní síně a muzea.

Venkovní hra – S Broučkem a Beruškou Jimramovem Zážitky

Venkovní hra – S Broučkem a Beruškou Jimramovem

Vydejte se poznat Jimramov, malebné městečko na soutoku Svratky a Fryšávky, s Broučkem a Beruškou.

Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Město, kterému se přezdívá Valašské Athény,se nachází na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Tvoří vstupní bránu do Beskyd i Vsetínských vrchů. V historickém centru si prohlédnete dva zámky a náměstí s radnicí a řadou pěkných domů, najdete tu také zajímavou dílnu, kde se vyrábějí gobelíny, krytý aquapark a v okolí celou řadu pěkných míst.

Pomník Karafiátových broučků Památky

Pomník Karafiátových broučků

Pomník Broučků z knihy Jana Karafiáta vznikl v roce 2007. Stojí na místě, kde se snad odehrávaly příhody broučků popsané v pohádkové knize „Broučci“.

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky Kultura

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Další aktuality

Rodinné klany: Lipští, komedianti, herci a režiséři z Vysočiny

Šest medvědů s cibulkou, Ať žijí duchové nebo Jáchyme, hoď ho do stroje: to je jen malá část filmů, na nichž spolupracovali bratři Lubomír a Oldřich Lipští. Narodili se v Pelhřimově, kde je připomíná malé muzeum, Síň Lipských. Po kom bratři zdědili své nadání a komediální talent? S Kudy z nudy se vydejte pátrat po historii rodinného klanu Lipských.
21. listopad 2024 8:40
Zážitky, Kraj Vysočina

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem října pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9:00 do 16:00 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin ale mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
14. listopad 2024 8:00
Příroda, Kraj Vysočina

Jarní prázdniny 2025 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna. Portál Kudy z nudy však přináší i tipy, co dělat, když počasí nebude přát, či když budete chtít relaxovat.
10. listopad 2024 17:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival dokumentárních filmů láká do Jihlavy

Přijeďte v termínu 25. října až 3. listopadu 2024 na největší festival autorského dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě "Ji.hlava". A co letos festival nabídne? Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava má připraveno více než 300 filmů. Mimo jiné objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne­Marie Miéville a přehlídku oceňovaného tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga. Chybět nebude nový film Filipa Remundy o nacionalistovi ze Sibiře anebo portrét fotografky Marie Tomanové. Festivalu se zúčastní režisérka Kirsten Johnson, která pro Ji.hlavu natočila letošní festivalovou znělku, a dále režiséři Roberto Minervini, Albert Serra a Andrei Ujică. Diskusní platforma Inspirační fórum se bude věnovat tématům lesa, války, imunity, technologií a volného času.
24. říjen 2024 10:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina

Dny evropského dědictví jsou letos opět i v Telči

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. V souvislosti se Dny evropského dědictví jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, je v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. Svůj program má také město Telč.
7. září 2024 9:10
Památky, Kraj Vysočina