ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Eugenie, plzeňský hotel Continental a Jana Poncarová
Kultura

Česko mezi řádky: Eugenie, plzeňský hotel Continental a Jana Poncarová

  • 2. srpna 2023
Hotel Continental je v Plzni pojem a starší generace Plzeňanů dodnes vzpomíná, jak v mládí chodívali do „Kontíku“ tančit a pít víno. V románu Eugenie spisovatelky Jany Poncarové (* 1983) se společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky podíváme ještě hlouběji do minulosti, a to do dob první republiky a časů druhé světové války, kdy o hotel pečovala rodina Ledeckých.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Hotel ContinentalPlzni vypráví příběh jako ze stříbrného plátna. Je v něm všechno, co má románový příběh mít. Zvláštní ovšem je, že se skutečně odehrál – jeho hlavní hrdinku uvidíte na vlastní oči na portrétu v hotelové restauraci, příběh je zachycen právě v románu Jany Poncarové.

Arnošt Egert byl několik let vrchním číšníkem v Nádražní restauraci v Hybernské ulici v Praze, pak působil jako šéf restaurace v Kralupech nad Vltavou a nakonec v České Třebové jako nájemce Nádražní restaurace. Jeho dcera Eugenie nebyla jen z dobré rodiny, ale navíc podle vzpomínek pamětníků také jedna z nejhezčích dívek ve městě. Podle přání rodičů se v roce 1931 provdala za Emanuela Ledeckého. Také on pocházel z lepší rodiny: jeho rodiče totiž v roce 1928 za tři miliony korun koupili plzeňský hotel Continental.

Emanuel studoval hotelovou školu ve Švýcarsku, hoteliérskému řemeslu se učil v Londýně i v New Yorku, ovšem o osm let mladší Eugenii připadal „starý a zkostnatělý“, jak se později nechala slyšet. Jako poslušná dcera však splnila přání svých rodičů a provdala se.

Na trápení ale nebyl čas, novomanželka přinesla velké věno, takže se Emanuel rozhodl budovu zrekonstruovat po vzoru evropských a amerických hotelů. Pohodlné pokoje byly vybavené stylovým nábytkem a klimatizací, k hotelu patřila i skvělá kuchyně, dováželo se sem víno z Francie a vybrané lahůdky. Ve 30. letech se v Plzni jen stěží dalo najít lepší ubytování. Luxus lákal luxusní hosty, ovšem kniha hostů se ztratila, a tak si nemůžeme ověřit jejich jména.

Víme ovšem, že Eugenii a Emanuelovi se narodily dvě děti, dcera a syn, a že na začátku druhé světové války se Egertovi z Třebové přestěhovali za dcerou do Plzně. Tragické následky měl pro celou rodinu nálet 20. prosince 1944, kdy jedna z bomb zasáhla také hotel Continental a zabila 70 lidí. Mezi nimi byli i manžel a otec paní Eugenie, maminka v té době zemřela v nemocnici.

Eugenie sice zůstala sama se dvěma malými dětmi a se zničeným hotelem, hned se ale pustila do jeho obnovy. Když na konci války v hotelu Continental zřídil své provizorní velitelství brigádní generál John Hinds, do mladé vdovy se zamiloval a slíbil jí, že se rozvede a vrátí se pro ni. Když doma koupil pro svou vyvolenou prsten a hledal někoho, kdo by jí ho doručil, volba padla na mladého diplomata Jiřího Janečka, který se v té době vracel do vlasti. Prsten převezl přes oceán, setkal se s Eugenií – a za tři týdny se vzali.

Janečkovi záhy odjeli do USA, kde se rodina rozrostla o další děti, Eugenie ale ještě před odjezdem předala správu hotelu Josefu Ulčovi. Ten jí v dopisech psal, že komunisté hotel znárodnili, interiéry zbavili prvorepublikového luxusu, vysoké rozměrné pokoje přepažili a vybavili je sektorovým nábytkem. „Ulč byl nepohodlný, a tak ho odveleli do hotelu Esplanade v Mariánských Lázních. Jednoho rána, někdy začátkem padesátých let, toho měl dost a skočil ze střechy,“ říká George Janeček, Eugeniin syn. V devadesátých letech společně s matkou a bratrem Emanuelem hotel restituovali.

Nakrátko se do Plzně vrátila i Eugenie, nakonec ale rodina hotel prodala novým majitelům, kteří pokračují v citlivé renovaci a vracejí budově šarm. Skutečná Eugenie zemřela, ale v hotelu žije dál: z obrazu dohlíží na provoz restaurace. Jestli vás její příběh zaujal, zajděte se na ni podívat a vypijte si s ní šálek kávy nebo sklenku vína. V hotelu se dokonce pořádají speciální prohlídky, kdy Jana Poncarová provede zájemce po stopách hoteliérky Eugenie, a to včetně jejího apartmá.
Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Poznávání Plzeňska na kole

Poznávání Plzeňska na kole

Plzeň jako jediné město v České republice nabízí speciální výlety na kole s cykloprůvodcem. Seznámíte se s přírodními zajímavostmi, chráněnými lokalitami a zajímavými místy ve městě i za humny. Právě díky netradičním cílům se účastníci vracejí, aby si projeli i další nabízené okruhy.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura