ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová
Kultura

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Poslechněte si audio verzi článku
Ve středních Čechách najdete několik míst, spojených se známými knížkami pro děti. Například Mníšek pod Brdy: v jeho okolí se totiž odehrávají romány, jejichž hlavním hrdinou je Kája Mařík. Na rozdíl od jiných pohádkových hrdinů ho dnešní děti téměř neznají, ale nejeden dědeček nebo babička si rádi připomenou četbu ze svého dětství. Vydejte se po stopách oblíbených knížek v seriálu Česko mezi řádky s portálem Kudy z nudy!
Příběh Marie Wagnerové (1887–1934), píšící pod pseudonymem Felix Háj, trochu připomíná britskou spisovatelku Joanne Rowlingovou. Ta první knihu sedmidílné série o Harry Potterovi psala na ubrousky v kavárně, zatímco Wagnerová používala sáčky od potravin a stará úmrtní oznámení. Sice nevydělala miliardu dolarů jako Rowlingová, ale její sedmidílná série o Kájovi Maříkovi za první republiky nechyběla snad v žádné dětské knihovničce.

Marie se narodila v učitelské rodině v Mníšku pod Brdy. Odmalička zpívala v kostelním sboru a jako talentovaná zpěvačka a později žačka Zdeňka Fibicha také vedla dívčí sbor mníšeckých sokolů. V devatenácti letech se provdala za učitele Viléma Wagnera a společně se odstěhovali do Prahy. Narodil se jim syn Vilda, ale po čase se rozvedli a Marie se synem se vrátila do Mníšku. Pracovala jako hospodyně na zdejší faře, věnovala se ochotnickému divadlu a také začala psát. Podporoval ji zejména mníšecký farář, páter František Raus, a páter Masák, vydavatel katolického časopisu Anděl strážný, který její příběhy vydával. I když se v knížkách jméno Mníšek neobjevuje, je jasné, že městečko bylo předlohou románového Lážova.

Příběhy o Kájovi Maříkovi vycházely od roku 1926 až do roku 1948. To už Marie Wagnerová nežila, zemřela v devětačtyřiceti letech na rakovinu. Kvůli silně katolickému výchovnému zaměření byly její knížky za komunistického režimu zakázány, ale to jim jen přidalo na popularitě. Celá série i s dalšími volně navazujícími díly znovu vyšla až po roce 1989. Většinou si ji kupovali starší čtenáři, kteří si Káju Maříka pamatovali z dětství; dnešní děti ho znají jen výjimečně.

Přesto dnes v Mníšku najdete informační panely, Kájovu ulici i hostinec u Káji Maříka, v Kytíně stojí jeho socha, vznikla tu Společnost Káji Maříka, oblíbený hrdina má i vlastní web a stránky na sociálních sítích, a s portálem Kudy z nudy se můžete vydat na výlet po stopách Káji Maříka. Maříkologové a různí literární badatelé dokonce ví, že obchodník Štulc se ve skutečnosti jmenoval Lukeš, že tu žili Brabencovi, Virtovi, Maralíkovi i zlomyslná teta kovářka, která Kájovi v nedalekém Kytíně ukradla posvěcenou svíčku. Zbytek jsou dohady, takže nenajdete ani Kájovu hájovnu, ani lesovnu: podle jedné verze byla předlohou hájovny (a domova Káji Maříka) hájovna u Kytína, mohla ale stát nedaleko barokního areálu Skalka. Krásné poutní místo se v románech také několikrát mihne. Z Mníšku sem vede zhruba tři kilometry dlouhá naučná stezka.
Výlet po stopách Káji Maříka

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.

Kytín

Kytín

Prozkoumejte obec Kytín ležící na úbočí brdských Hřebenů mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy a nabídku turistických atraktivit. V okolí obce známé z počátečních dob trampingu se odehrávaly příběhy školáka Káji Maříka. V příjemném centru obce se vzácným kostelem Nanebevzetí Panny Marie potkáte dřevěnou sochu vodníka či říční panny Yvonky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Vrchol Praha v Brdech Příroda

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Bílá skála v Přírodním park Trhoň Příroda

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Vrchol Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Socha Káji Maříka v Kytíně Kultura

Socha Káji Maříka v Kytíně

Obec Kytín u Mníšku pod Brdy je zmiňována v knihách o Kájovi. Sochu Káji Maříka vytvořila Jitka Kůsová v rámci sochařského symposia v roce 2014. Jako předlohu pro sochu použila autorka fotografii svého bratra.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy Památky

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem Příroda

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy

Přírodní park Hřebeny a spolu s ním i severovýchodní část Brd se zvedá téměř za okrajem hlavního města Prahy. Právě tady, v oblíbené výletní oblasti se spoustou lesů a tras pro pěší i cyklistické výlety, leží Mníšek pod Brdy s pěkným barokním zámkem a poutním areálem Skalka.

Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče

Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče

Nedotčená příroda, krásné výhledy, pěší túry v chládku nekonečných lesů nebo výšlapy na kole. Máte strach, že si po narození potomka budete muset na tato brdská lákadla nechat zajít chuť? Takové obavy klidně pusťte z hlavy. Brdy a Podbrdsko nabízejí zážitky pro všechny, rodiny s dětmi nevyjímaje. Co by vaše děti řekly třeba na prohlídku zámku s opravdovou princeznou nebo na návštěvu muzea, kde se budou moci převléct za rytíře?

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy Zimní sporty

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech Příroda

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Další aktuality

České značky: společnost EFKO-Karton a fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček. Seznamte se s jeho výrobcem, společností EFKO-karton, na Kudy z nudy!
22. listopad 2024 9:47
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Veltrusy láká na adventní tvoření a víkendové adventní prohlídky

Zatímco jiné zámky a hrady se postupně uchylují k zimnímu spánku, Veltrusy jsou pro návštěvníky otevřené o víkendech, a to od 23. listopadu až do 15. prosince 2024. Součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.
21. listopad 2024 8:19
Památky, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vám odkryje příběh vánočního stromečku

Již posedmé otevře zámek Loučeň zámecké komnaty, které jsou vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Unikátní výstava pozve návštěvníky na Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Cesta kolem světa. Vydejte se s dětmi v adventním čase do zámeckých interiérů. Od 23. listopadu až do 23. ledna 2025 bude v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa zaměřena na vánoční stromečky, vánoční zvyky, a oslavu Vánoc.
20. listopad 2024 8:00
Památky, Středočeský kraj

V Máslovicích se bude vytvářet betlém z másla

Ve středočeských Máslovicích staví každoročně betlém – a jak jinak než z másla. Betlém pojme stovku figurek a spotřebuje se na něj 25 kilo másla. Při jeho stavbě pomáhá takřka celá obec a můžete pomoci také vy. V sobotu 23. listopadu 2024 se koná dílna na výrobu figurek z másla, přijďte si to zkusit. Malé máslovické muzeum másla pak vytvořený betlém vystaví a slibuje, že tady vydrží až do konce ledna 2025.
18. listopad 2024 10:00
Kultura, Středočeský kraj

Ve skanzenu v Přerově na Labem poznáte lidové Vánoce v Polabí

Od 16. listopadu a během celého prosince 2024 můžete přijet do Přerova na Labem za zajímavým programem. V předvánočním a vánočním období zde naleznete svátečně vyzdobené chalupy, betlémy i různé zdobení vánočních stromků. A nebude chybět ani možnost nákupu drobných vánočních dárků a doprovodný řemeslný program během víkendů.
13. listopad 2024 16:00
Památky, Středočeský kraj

Užijte si Monínec! Zahajuje zimní sezonu už 17. listopadu

V neděli 17. listopadu spustí na Monínci Horní kotvu v délce 600 metrů a v plné šíři. V provozu bude také Hotelová lyžařská škola. Monínec je díky zasněžovací technologii Snowfactory prvním místem v Česku, kde je letos možné na tak dlouhé trati lyžovat. Od úterý do soboty bude během listopadu probíhat večerní lyžování, v pátek, sobotu a neděli i denní.
13. listopad 2024 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Pivovar Velké Popovice chystá svatého Martina s bílým kozlem a bohatou degustací piva

Zda letos přijede svatý Martin na bílém koni, zatím není jisté. V Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy však v předvečer svátku svatého Martina zaručeně nebude chybět bílý kozel! Akce Svatomartinský pivovar s kozlem se koná o víkendu 9. a 10. listopadu 2024.
4. listopad 2024 13:45
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatohubertské slavnosti budou opět na zámku Loučeň

Hubert, který slaví svátek začátkem listopadu, je znám jako patron myslivosti. Na zámku Loučeň budou oslavy probíhat v sobotu 2. 11. 2024 a sobotní program bude věnovaný právě tomuto světci a také české myslivosti. Na Svatohubertských slavnostech nebudou chybět oblíbení sokolníci, koncert barokní hudby, ukázka práce loveckých psů nebo vábení zvěře.
30. říjen 2024 12:15
Zážitky, Středočeský kraj