ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová
Kultura

Česko mezi řádky: Kája Mařík, Mníšek pod Brdy a Marie Wagnerová

Poslechněte si audio verzi článku
Ve středních Čechách najdete několik míst, spojených se známými knížkami pro děti. Například Mníšek pod Brdy: v jeho okolí se totiž odehrávají romány, jejichž hlavním hrdinou je Kája Mařík. Na rozdíl od jiných pohádkových hrdinů ho dnešní děti téměř neznají, ale nejeden dědeček nebo babička si rádi připomenou četbu ze svého dětství. Vydejte se po stopách oblíbených knížek v seriálu Česko mezi řádky s portálem Kudy z nudy!
Příběh Marie Wagnerové (1887–1934), píšící pod pseudonymem Felix Háj, trochu připomíná britskou spisovatelku Joanne Rowlingovou. Ta první knihu sedmidílné série o Harry Potterovi psala na ubrousky v kavárně, zatímco Wagnerová používala sáčky od potravin a stará úmrtní oznámení. Sice nevydělala miliardu dolarů jako Rowlingová, ale její sedmidílná série o Kájovi Maříkovi za první republiky nechyběla snad v žádné dětské knihovničce.

Marie se narodila v učitelské rodině v Mníšku pod Brdy. Odmalička zpívala v kostelním sboru a jako talentovaná zpěvačka a později žačka Zdeňka Fibicha také vedla dívčí sbor mníšeckých sokolů. V devatenácti letech se provdala za učitele Viléma Wagnera a společně se odstěhovali do Prahy. Narodil se jim syn Vilda, ale po čase se rozvedli a Marie se synem se vrátila do Mníšku. Pracovala jako hospodyně na zdejší faře, věnovala se ochotnickému divadlu a také začala psát. Podporoval ji zejména mníšecký farář, páter František Raus, a páter Masák, vydavatel katolického časopisu Anděl strážný, který její příběhy vydával. I když se v knížkách jméno Mníšek neobjevuje, je jasné, že městečko bylo předlohou románového Lážova.

Příběhy o Kájovi Maříkovi vycházely od roku 1926 až do roku 1948. To už Marie Wagnerová nežila, zemřela v devětačtyřiceti letech na rakovinu. Kvůli silně katolickému výchovnému zaměření byly její knížky za komunistického režimu zakázány, ale to jim jen přidalo na popularitě. Celá série i s dalšími volně navazujícími díly znovu vyšla až po roce 1989. Většinou si ji kupovali starší čtenáři, kteří si Káju Maříka pamatovali z dětství; dnešní děti ho znají jen výjimečně.

Přesto dnes v Mníšku najdete informační panely, Kájovu ulici i hostinec u Káji Maříka, v Kytíně stojí jeho socha, vznikla tu Společnost Káji Maříka, oblíbený hrdina má i vlastní web a stránky na sociálních sítích, a s portálem Kudy z nudy se můžete vydat na výlet po stopách Káji Maříka. Maříkologové a různí literární badatelé dokonce ví, že obchodník Štulc se ve skutečnosti jmenoval Lukeš, že tu žili Brabencovi, Virtovi, Maralíkovi i zlomyslná teta kovářka, která Kájovi v nedalekém Kytíně ukradla posvěcenou svíčku. Zbytek jsou dohady, takže nenajdete ani Kájovu hájovnu, ani lesovnu: podle jedné verze byla předlohou hájovny (a domova Káji Maříka) hájovna u Kytína, mohla ale stát nedaleko barokního areálu Skalka. Krásné poutní místo se v románech také několikrát mihne. Z Mníšku sem vede zhruba tři kilometry dlouhá naučná stezka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výlet po stopách Káji Maříka

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.

Kytín

Kytín

Prozkoumejte obec Kytín ležící na úbočí brdských Hřebenů mezi Dobříší a Mníškem pod Brdy a nabídku turistických atraktivit. V okolí obce známé z počátečních dob trampingu se odehrávaly příběhy školáka Káji Maříka. V příjemném centru obce se vzácným kostelem Nanebevzetí Panny Marie potkáte dřevěnou sochu vodníka či říční panny Yvonky. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Vrchol Praha v Brdech Příroda

Vrchol Praha v Brdech

Vrchol Praha je se svými necelými 863 metrů druhým nejvyšším vrchem v Brdech. Leží necelé 2 km severozápadně od obce Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem. Na vrcholu hory stojí vysoká věž, na které je umístěn meteorologický radar, televizní vysílač, převaděč a další zařízení.

Bílá skála v Přírodním park Trhoň Příroda

Bílá skála v Přírodním park Trhoň

Vrchol Bílé skály (659 m) se zvedá severozápadně nad Strašicemi a je součástí Přírodního parku Trhoň. Je z něj pěkná vyhlídka na západní část Středních Brd.

Socha Káji Maříka v Kytíně Kultura

Socha Káji Maříka v Kytíně

Obec Kytín u Mníšku pod Brdy je zmiňována v knihách o Kájovi. Sochu Káji Maříka vytvořila Jitka Kůsová v rámci sochařského symposia v roce 2014. Jako předlohu pro sochu použila autorka fotografii svého bratra.

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy Památky

Kaple sv. Máří Magdalény v Mníšku pod Brdy

Kostelík Máří Magdalény z roku 1693 byl vybudován stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem. Vzorem pro vybudování kostelíka byla skalní kaple ve francouzském Aix en Provence, kde sv. Maří Magdaléna dlela na pokání. Zvláštností této stavby byly vnitřní omítky napodobující krápníkovou jeskyni.

Vyhlídka Babka v Brdech Příroda

Vyhlídka Babka v Brdech

Skalnatý vrch Babka (506 m) se nachází v brdských Hřebenech, v řevnickém polesí. Z místa je krásný rozhled do zdejších lesů, proto je Babka od 19. století oblíbeným výletním místem.

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem Příroda

Vrchol Vlč v západních Brdech – místo s krásným výhledem

Nad silnicí, spojující Strašice a Dobřív, se jihovýchodně ostře zvedá zdaleka viditelný brdský vrchol Vlč (602 m). Náhorní partie za dobrého počasí umožňuje pohled jak na Přírodní park Trhoň s Bílou skálou (659 m), tak zejména na pásmo brdských vrcholů.

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy Příroda

Barokní areál Skalka – poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Objevování neznámého aneb místa, kam se před rokem 1989 nesmělo

Podobně jako v klášterních knihovnách bývaly skříně plné zakázaných knih, bylo Česko do roku 1989 plné zakázaných míst. Zdaleka nešlo jen o místa podél železné opony, nepřístupná byla řada památek, rozsáhlé lesy v Máchově kraji a dokonce i několik budov v centru Prahy. Kam se za nimi dnes vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy

Přírodní park Hřebeny a spolu s ním i severovýchodní část Brd se zvedá téměř za okrajem hlavního města Prahy. Právě tady, v oblíbené výletní oblasti se spoustou lesů a tras pro pěší i cyklistické výlety, leží Mníšek pod Brdy s pěkným barokním zámkem a poutním areálem Skalka.

Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče

Brdy, jak je neznáte: tipy na výlety, které si užijí děti i jejich rodiče

Nedotčená příroda, krásné výhledy, pěší túry v chládku nekonečných lesů nebo výšlapy na kole. Máte strach, že si po narození potomka budete muset na tato brdská lákadla nechat zajít chuť? Takové obavy klidně pusťte z hlavy. Brdy a Podbrdsko nabízejí zážitky pro všechny, rodiny s dětmi nevyjímaje. Co by vaše děti řekly třeba na prohlídku zámku s opravdovou princeznou nebo na návštěvu muzea, kde se budou moci převléct za rytíře?

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

CHKO Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy Zimní sporty

Na běžkách po Hřebenech – brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech Příroda

Fabiánovo lože – skalní útvar v Brdech

Fabiánovo lože, skalní útvar nedaleko vrchu Velká Baba v severovýchodní části Brd, představuje asi 3 metry vysoké rozeklané skalisko, kde dva skalní bloky, opřené o sebe, vytvářejí v dolní části průchozí rozsedlinu. Místo je spojeno s pověstí o Fabiánovi, pánu Brd.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj