ÚvodAktualityČesko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky
Zážitky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poslechněte si audio verzi článku
Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.
Seriál Hříšní lidé města pražského natočil režisér Jiří Sequens (1922–2008), v hlavních rolích se objevili Jaroslav Marvan (1901–1974), Josef Bláha (1924–1994), Josef Vinklář (1930–2007) a František Filipovský (1907–1993). Jak název napovídá, jednu z hlavních rolí hraje také Praha a nejrůznější zákoutí Starého Města a Malé Strany, Pražský hrad, Kampa, nábřeží Vltavy i okrajové části města.
 
Herec Jaroslav Marvan jako policejní rada Vacátko…
…a jeho předloha, policejní rada Josef Vaňásek

Panoptikum starých kriminálních příběhů

Předlohou pro seriál byly staré detektivní příběhy, které se skutečně staly. Spisovatel Jiří Marek (1914–1994) je zpracoval podle dobových novinových zpráv a vzpomínek novináře Františka Gela (1901–1972) jako povídky a v prosinci 1968 je vydal pod názvem Panoptikum starých kriminálních příběhů. Režisér Jiří Sequens rukopis získal už o rok dřív a navrhl podle nich nový seriál Československé televizi, scénáře k jednotlivým dílům jsou jeho vlastním dílem.

Výsledkem jsou Hříšní lidé města pražského. V nejrůznějších filmových přehledech patří mezi nejlepší i nejoblíbenější seriály.
 

Rada Vacátko, Interpol a vražda Otýlie Vranské

Stejně jako měly předlohu ve skutečných mordech a zločinech jednotlivé díly seriálu, svůj předobraz měl i policejní rada Karel Vacátko. Jeho vzorem byl skutečný kriminalista Josef Vaňásek (1877–1938), vrchní policejní rada, od roku 1930 vládní policejní rada a přednosta IV. bezpečnostního oddělení, takzvané „Čtyřky“. Rodák z pražských Holešovic u policie pracoval od roku 1904, tedy v dobách, kdy jedinou výbavou kriminalistů byl notýsek a dobře ořezaná tužka. Vzdělaný a schopný rada Vaňásek byl známý tím, že nikdy nevyšetřoval od stolu, osobně jezdil na místo činu, policejní řemeslo mu bylo vším a přímo v sídle Čtyřky v Bartolomějské ulici měl k dispozici služební byt, aby mohl v práci přespávat. V roce 1923 se také účastnil vídeňského mezinárodního policejního kongresu, na němž se rozhodlo o založení Mezinárodní kriminálně policejní komise, přímé předchůdkyně Interpolu. V největší mezinárodní policejní organizaci Československo několik let zastupoval právě Vaňásek.

I když Vaňásek dokázal se svým týmem vyřešit téměř všechny případy, s jedním pohnout nedokázal. Tím byla vražda Otýlie Vranské, jejíž tělo rozřezané na části odeslal vrah ve dvou kufrech vlaky do Bratislavy a na Podkarpatskou Rus. Zřejmě nejznámější případ v dějinách československé kriminalistiky se nepodařilo objasnit dodnes, i když podle nejnovějších závěrů Vranskou skutečně zavraždil tehdejší hlavní podezřelý, rotmistr pěšího pluku Josef Pěkný se svou milenkou Antonií Koklesovou.
 

Mordparta ze Čtyřky

Své předlohy měli i členové Vacátkovy alias Vaňáskovy mordparty. K nim patřil třeba revírní inspektor Jaroslav Kinkor, který Karlu Čapkovi pomáhal při psaní Povídek z jedné a druhé kapsy a spisovatel ho označil za „lorda pražské kriminálky“. Že by předloha pro inspektora Brůžka v podání Josefa Bláhy? Mezi desítkami detektivů, kteří měli za první republiky na starost oblast Velké Prahy, byl i Jiří Tuček z protikapsářského oddělení, milovník psů a mysliveckých honů. Toho v seriálu nejvíc připomíná detektiv Mrázek alias František Filipovský. Na Josefa Vinkáře zbývá detektiv František Dlask, ale vlastně je to jedno. Mnohem důležitější je, že případy protikapsářského oddělení se pravidelně objevovaly v soudničkách prvorepublikového tisku a daly se tak dobře zmapovat i po desítkách let.
 

Jedová chýše a filmové hvězdy

Proč máme seriál Hříšní lidé města pražského tak rádi? Je přehlídkou známých a oblíbených herců šedesátých let, které známe z řady dalších filmů i oblíbených filmových pohádek. Celkem jich ve všech dílech seriálu hrály asi tři stovky, namátkou Helena Růžičková, Luba Skořepová, Oldřich Velen, Jan Libíček, Lubomír Kostelka, Vladimír Menšík, Míla Myslíková, Jaroslav Satoranský, Jiří Sovák, Otto Šimánek, Josef Větrovec, Stella Zázvorková, Svatopluk Beneš, Květa Fialová, Jana Šulcová, Nataša Gollová, Jana Hlaváčová, Josef Kemr, Jiří Kodet, Miloš Kopecký, Pavel Landovský a další.

Prvorepubliková Praha samozřejmě byla jiná, v seriálu ji uvidíte takovou, jak vypadala v letech 1968 a 1969. Slavná Jedová chýše se musela točit v ateliérech: vyhlášené doupě neřesti na rohu ulic Viničná a Apolinářská nedaleko Zemské porodnice bylo zbořeno už v roce 1933.

Dalších třináct epizod už autoři seriálu natočit nestihli, ale podle dalších povídek Jiřího Marka vznikly alespoň celovečerní filmy Pěnička a Paraplíčko (1971), Partie krásného dragouna (1971), Vražda v hotelu Excelsior (1971), Smrt černého krále (1972) a televizní film Štědrý večer pana rady Vacátka.

Na původní seriál o dvacet let později navázal desetidílný seriál Panoptikum Města pražského režiséra Antonína Moskalyka. První díl začíná pohřbem policejního rady Vacátka, jehož v úřadu střídá kolega Korejs v podání Jiřího Adamíry.

Po stopách skutečných doupat neřesti a opravdových hříšných lidí města pražského se můžete vydat s Kudy z nudy na výlet: podíváme se třeba k luxusnímu nevěstinci, kam chodíval následník trůnu František Ferdinand d’Este, vydáme se po stopách Tonky Šibenice a také vám prozradíme, kdy bývaly nevěstince jménem Kafemlejnek nebo Mastný drdol.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží Památky

Nádraží Praha-Dejvice – nejstarší pražské nádraží

Nádraží Praha-Dejvice je nejstarším nádražím dnešního hlavního města, v provozu je od roku 1830. Původně tady začínala nákladní Lánská koněspřežka, po které se vozilo hlavně dřevo z Křivoklátských lesů. Za první republiky nádraží využíval prezident Masaryk pro cesty do lánského zámku.

Pýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů

Pýcha, smilstvo, hněv a lenost aneb jak se zbavit hříchů

Pýcha, obžerství, smilstvo, lakomství, nenávist, lenost a hněv: to je sedm lidských hříchů. Chcete se jich zbavit a získat naději a odpuštění? Spolehlivým receptem pro hřešící hříšníky je Noc kostelů: nikdy jindy nebudete odpouštějící náruči blíž než právě při téhle jedinečné noci, kdy své dveře otvírají stovky kostelů.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha