ÚvodAktualityČesko ve filmu: Jiřina Bohdalová, královna filmového humoru
Kultura

Česko ve filmu: Jiřina Bohdalová, královna filmového humoru

Poslechněte si audio verzi článku
Jiřina Bohdalová. Jméno, které rezonuje napříč generacemi, ač je to k neuvěření. Žena, která nejen že přežila všechny režimy, ale každý z nich si podmanila svým nenapodobitelným hlasem a smyslem pro humor. Její role sahají od princezen po čarodějnice a od dramatu po grotesku – Jiřina prostě umí všechno. Připomeňte si ji s Kudy z nudy skrze filmy, ve kterých zanechala nesmazatelnou stopu.
Jedna z nejznámějších českých hereček se narodila v roce 1931 v Praze. K herectví ji přivedla její maminka, členka ochotnického divadla. Na kontě má přes 200 filmových rolí, celou řadu seriálů, moderování, účinkování v mnoha zábavných pořadech a také namluvení kreslených postaviček. Kdekdo určitě zná Večerníčky s Pohádkami z mechu a kapradí nebo s Rákosníčkem. A přestože je Jiřina Bohdalová rozená komediantka, zazářila i v mnoha dramatických rolích. Pojďte si některé její filmy připomenout s Kudy z nudy!
 

Filmové role od šestileté holčičky po třicetiletou dámu

Každý herec někde začíná. Malou Jiřinku už její maminka přihlásila na balet a do komparzu, a tak se poprvé před kamerou objevila už jako šestiletá. Šlo o film pro děti Pižla a Žižla hledají práci. Další filmovou rolí byla devítiletá holčička v dětském sboru ve snímku Madla zpívá Evropě (1940), zaujala i menšími rolemi v komediích jako Dceruška k pohledání (1940) a Zlaté dno (1942). Už jako dospělá hrála v komediích Dědeček automobil (1956), Florenc 13,30 (1957), dramatu Škola otců (1957) a dalších filmech. Větší herecká příležitost přišla v podobě postavy Julie v romantické komedii Až přijde kocour (1963) a o rok později již získala hlavní roli v dramatu Hvězda zvaná Pelyněk (1964).
 

Dáma na kolejích (1966)

Dáma na kolejích je dalším úspěšným kouskem Vratislava Blažka a Ladislava Rychmana, autorů muzikálu Starci na chmelu. Příběh, který vypráví o proměně obyčejné řidičky tramvaje ve lvici salonů, se natáčel v Praze. Ocení ho hlavně milovníci starých tramvají a také dobových záběrů: řada z míst, kde se natáčelo, totiž už dnes vypadá jinak a tramvaje jimi vůbec nejezdí. Navíc Jiřina v roli tramvajačky dává mužům co proto a my se můžeme jen smát a tleskat.
 

Světáci (1969)

Kdyby někdo hledal definici legendární komedie, najde ji tady. Jedna z nejlepších českých komedií plná hlášek a nezapomenutelných situací vypráví o trojici fasádníků, kteří se aspoň na jednu noc chtějí proměnit v životem protřelé světáky. Vyrazí do „lepší“ společnosti, kde se seznámí s trojicí slečen, které ve filmu ztvárnila trojice kamarádek a kolegyň z Vinohradského divadla Jiřina Bohdalová – Jiřina Jirásková – Iva Janžurová. Hlášky? Třeba „Nám není nic cizího lidský.“ Navíc tu máme Bohdalovou, která to těm třem starým mládencům pořádně osladila.
 

Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970)

U kterého filmu se zasmějete pokaždé, když se otevřou dveře a vypadne mrtvola? Odpovědí je legendární česká parodie na kriminálky a gangsterky z dílny režiséra Oldřicha Lipského, s jeho bratrem Lubomírem Lipským v hlavní roli, komiksovými kresbami Káji Saudka a spoustou hlášek. Jiřina Bohdalová coby redaktora Sabrina, postupem času okouzlená nešikovným a nesmělým učitelem, tu srší energií. Mimochodem, jak prozrazuje popelník v jedné scéně, film se mimo jiné natáčel v legendární pražské kavárně Dubonnet v Revoluční ulici.
 

Ucho (1970)

V legendárním trezorovém filmu Jiřina překvapila každého, kdo ji do té doby vnímal jen jako komediantku. Mrazivý příběh o odposlouchávaném manželství v totalitním režimu podle scénáře Jana Procházky natočil režisér Karel Kachyňa s tehdejšími manželi Radoslavem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou v hlavních rolích. Ucho se stalo jedním z nejznámějších „trezorových filmů“, tehdejší cenzura snímek nepustila do kin a na premiéru v domácích kinech si Ucho muselo počkat až do roku 1990. Když se konečně dostalo z trezoru ven, všem došlo, že Bohdalová zdaleka není jen komediální herečka a zvládne cokoli.
 

Chalupáři (1975)

Jedenáctidílný komediální televizní seriál režiséra Františka Filipa s Josefem Kemrem a Jiřím Sovákem v hlavních rolích patří mezi české seriálové legendy. Do televizní síně slávy patří nejen díky výtečnému scénáři z dílny Františka Vlčka a Václava Pavla Borovičky, ale zejména díky perfektnímu hereckému obsazení. Jiřina Bohdalová v roli vesnické femme fatale Dáši Fuchsové patřila mezi hlavní komediální tahouny. Děj se odehrává ve vesnici Třešňová, kterou představovala středočeská obec Višňová, a i když si nepamatujete jedinou scénu, možná si vybavíte úvodní píseň „Když máš v chalupě orchestrion“, kterou nazpíval Waldemar Matuška.
 

Chobotnice z druhého patra (1986)

Kromě filmů a seriálů si Jiřina Bohdalová podmanila i svět pohádek. Její hlas provázel desítky Večerníčků a filmových pohádek, a dovedla svým hlasem vykouzlit úsměv i napětí. A ano, přiznejme si to – když Bohdalová mluvila za jednu z chobotniček (té druhé propůjčil hlas František Filipovský), byli jsme všichni v sedmém nebi. Její hlas je prostě k nezaplacení.
 

Nesmrtelná teta (1993)

Pohádku Nesmrtelná teta, kterou natočil režisér Zdeněk Zelenka podle pohádky Karla Jaromíra Erbena o Rozumu a Štěstí, jsme na Kudy z nudy zařadili do přehlídky klasických vánočních pohádek. Zajímavosti? Roli Závisti psal Zelenka přímo pro Jiřinu Bohdalovou, natáčelo se na zámcích Sychrov a Vranov nad Dyjí, na Kopicově statku v Českém ráji, ve skanzenu Kouřim a na zámku Horšovský Týn. Pro herečku role lstivé Závisti odstartovala nekonečnou řadu pohádkových tetiček a babiček. Přestože jich bylo tolik, když se řekne pohádka, řada z nás si vybaví hlavně Nesmrtelnou tetu.
 

Fany (1995)

Film, za který Jiřina Bohdalová získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon, natočil Karel Kachyňa podle scénáře Jiřího Hubače. V jednom ze svých nejsilnějších porevolučních výkonů zazářila Bohdalová po boku Jiřiny Jiráskové coby slabomyslná Fanynka, která se v pokročilém věku dostává do péče své sestry, energické a nepřístupné primářky. Jiřina Bohdalová se před natáčením nechala na jeden den zavřít do ústavu pro duševně choré. Natáčelo se hlavně v Kutné Hoře.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Jiřina Bohdalová – jedna z nejznámějších českých hereček

Jiřina Bohdalová – jedna z nejznámějších českých hereček

Jiřina Bohdalová (* 3. května 1931, Praha) je jedna z nejznámějších českých hereček. Filmové i televizní diváky si podmanila svým nenapodobitelným hlasem a smyslem pro humor. Na kontě má přes 200 filmových rolí, celou řadu seriálů, moderování, účinkování v mnoha zábavných pořadech a také namluvení kreslených postaviček. Připomeňte si ji s Kudy z nudy!

Věda a historie není nuda: města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem

Věda a historie není nuda: města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem

Česká republika má sice metro jen v Praze, ale tramvaje? Ty u nás mají tradici starší než většina babiččiných receptů! Tramvajové tratě křižují spousty měst od majestátní Prahy po industriální Ostravu. Opravdu ale znáte všechna města, kde tramvaje nikdy neřekly poslední sbohem? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po tramvajových tratích, unikátech a zajímavostech. A věřte, že tahle jízda bude stát za to!

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka Památky

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Hrad a zámek Horšovský Týn Památky

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury Příroda

Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy – památka lidové architektury

Kopicův statek je unikátní roubená usedlost poblíž vesnice Kacanovy. Od statku vede značený prohlídkový okruh, který vás provede pískovcovým údolím se skalními reliéfy, které byly zhotoveny v letech 1940 až 1978. Do skal jsou tu pod širým nebem vytesány postavy z českých dějin, doplněné verši.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Divadlo Na Vinohradech – jedna z předních uměleckých scén v Praze Kultura

Divadlo Na Vinohradech – jedna z předních uměleckých scén v Praze

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, které bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo patří k prestižním pražským scénám a jeho soubor tvoří přední čeští herci.

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Když se řekne nejlepší český hudební film a muzikál, který z našich filmových skvostů se vám vybaví? Bude to některý z filmů slavné trojky Starci na chmelu, Limonádový Joe aneb Koňská opera anebo Kdyby tisíc klarinetů? Případně Noc na Karlštejně, Balada pro banditu anebo komedie Ať žijí duchové? Anebo Šakalí léta či Rebelové? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.

Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Karel Kachyňa – režisér řady skvělých českých filmů

Malé dětské příběhy i rozmáchlé historické fresky, politické metafory a hlavně filmy jako Ať žije republika (1965), Noc nevěsty (1967) anebo Ucho (1970), které leželo dvacet let v trezoru: to jsou filmy Karla Kachyni (1. května 1924, Vyškov – 12. března 2004, Říčany), jednoho z nejplodnějších českých filmových a televizních režisérů 20. století.

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Kutná Hora

Kutná Hora

Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii. Kutná Hora vám otevírá svou náruč. Čekají na vás dechberoucí památky, festivaly a mnoho zábavy pro celou rodinu.

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Lubomír Lipský – filmový a divadelní herec, mistr komediálních rolí

Výčet rolí Lubomíra Lipského (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha) je ohromující. Znáte ho například jako dědu Potůčka ze seriálu Tři chlapi v chalupě, Jouzu z filmu Ať žijí duchové nebo klauna z filmu Šest medvědů s Cibulkou. Lipský byl legendou českého divadelnictví i mistrem komediálních filmových rolí. Za roli Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku a za celoživotní herecké mistrovství obdržel Ceny Thálie.

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Karel Jaromír Erben – sběratel českých lidových písní a pohádek

Známý sběratel lidové slovesnosti a básník, ale také historik, právník, archivář a překladatel: Karel Jaromír Erben (7. listopadu 1811 Miletín – 21. listopadu 1870 Praha) byl muž mnoha řemesel. Zná ho každý, kdo u tabule musel recitovat dejme tomu Polednici, někdy viděl film Kytice anebo jel přes Miletín, městečko v Podkrkonoší. Básníkův pomník s výjevy z jeho díla a národních pověstí stojí přímo na hlavním náměstí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.4. – 13.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na Pražském hradě – jaro 2025, Svět minerálů a šperků na Výstavišti Holešovice 2025, 300 let zámku Jemniště a výstava vozů Jaguar, Nauryz v Praze, Motoráčkem do lomu Čertovy schody. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. duben 2025 12:58
Zážitky, Praha

Velikonoční trhy v centru Prahy plné barev a zábavy

Velikonoční trhy jsou radostnou oslavou jara. V Praze oživí Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, náměstí Míru, Mariánské náměstí nebo Dvořákovo nábřeží. Chybět nebudou staročeské zvyky a tradice, velikonoční zboží pro radost, dobré jídlo a nápoje pro zahřátí. Na pódiích se vystřídají stovky umělců a folklórních vystoupení. Trhy myslí i na program pro děti a objevíte nejedno překvapení. Jaký hluk například vydává čtyřmetrová hrkačka?
10. duben 2025 19:54
Životní styl, Praha

Motýli v trojské Botanické zahradě vás přivábí kouzlem přitažlivosti

Jako každý rok pořádá Botanická zahrada hl. m. Prahy výstavu tropických motýlů, takže i letos máte možnost obdivovat lehkost a kouzlo těchto zástupců hmyzu. Staňte se svědky jejich zrození a vzdušných tanců. Zároveň se vám odhalí mnohá tajemství z jejich života, letos se výstava zaměří na kouzlo přitažlivosti mezi rostlinami a těmito nádhernými opylovači. Skleníkem Fata Morgana budou poletovat stovky krásných tropických i evropských druhů a svou krásou okouzlí nejen dospělé, ale rozzáří oči zejména dětem, pro které jsou motýli synonymem pohádkových kouzel a lesních víl. Výstava začíná 11. dubna a potrvá až do 25. května 2025. Navštívit ji můžete od 9 do 19 hodin denně kromě pondělků, kdy je skleník uzavřen. Přijďte a objevte kouzlo motýlů na vlastní oči a nechte se obletovat!
10. duben 2025 16:00
Příroda, Praha

Gorilka Gaia v Zoo Praha slaví první rok – přijďte na sobotní oslavu!

V sobotu 12. dubna 2025 uplyne rok od narození Gaiy. Jméno teprve druhému mláděti gorily nížinné v pražském pavilonu Rezervace Dja loni vybrala a udělila světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Gaia je ve svém necelém roce houževnatým mládětem, které si nejčastěji hraje se svou o čtvrt roku starší sestrou Mobi. Oslavy v Rezervaci Dja začnou v sobotu v 10 hodin, přičemž dárek dostane Gaia v 15 hodin.
10. duben 2025 8:00
Příroda, Praha

Dostihová sezóna v Chuchli se rozjíždí

Závodiště v pražské Chuchli vstupuje do nové sezóny 2025 vždy v první polovině dubna. Slavnostní zahájení a Velká dubnová cena se sice již jela, ostatní velké závody letošní sezóny však na koně, závodníky i diváky čekají! Těšit se můžete například na Pony Cup v parkuru, Velikonoční dostihový den nebo Memoriál Jany Holé. Nejvýznamnější dostih první části sezóny 104. Velká jarní cena proběhne 11. května 2025.
9. duben 2025 14:00
Letní sporty, Praha

České značky: cestovní kancelář Čedok

Když v roce 1920 vznikl Čedok, svět vypadal úplně jinak. Dovolená se tehdy neřešila kliknutím na „last minute“, ale spíš jako malá expedice. Kufry byly kožené, wifi daleká budoucnost, a cestovní kancelář? To byla novinka, která slibovala, že se do cíle nejenom opravdu dostanete, ale možná se i v pořádku vrátíte. Právě to dodnes zaručuje cestování s Čedokem. Vydejte se s ním a s portálem Kudy z nudy za hranice všedních dní!
8. duben 2025 16:21
Životní styl, Praha

Prague Fringe Festival 2025 přinese na Malou Stranu indickou sekci a další divadla ze světa

Během 24. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 26. do 31. května 2025 se mohou diváci těšit na více než stovku představení od desítek souborů z různých zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
8. duben 2025 11:01
Kultura, Praha

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Česku. Závan Japonska zažijete 12. dubna v Mikulově a 26. dubna 2025 v pražském parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
7. duben 2025 15:00
Příroda, Praha