ÚvodAktualityČesko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály
Zážitky

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Poslechněte si audio verzi článku
Když se řekne nejlepší český hudební film a muzikál, který z našich filmových skvostů se vám vybaví? Budou to některý z filmů slavné trojky Starci na chmelu, Limonádový Joe aneb Koňská opera anebo Kdyby tisíc klarinetů? Případně Noc na Karlštejně, Balada pro banditu anebo komedie Ať žijí duchové? Anebo Šakalí léta či Rebelové? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
Sestavování žebříčků nejlepších tuzemských muzikálů a hudebních filmů je náramná zábava. Když totiž dají hlavy dohromady odborníci, novináři a filmaři, vyjdou jim docela jiné výsledky, než když hlasují čtenáři. Totéž se týká slavných filmových písniček, a vůbec žánru muzikálu jako takového. Seznamte se s našimi nejslavnějšími filmovými muzikály na Kudy z nudyseriálu Česko ve filmu!
 

Starci na chmelu (1964)

Jen pár měsíců dělilo premiéry tří hudebních filmů, které se společně řadí do muzikálové TOP 10. Muzikál Starci na chmelu režiséra Ladislava Rychmana, který zlatou éru muzikálů a hudebních filmů odstartoval, měl premiéru 18. září 1964. Příběh podle námětu a scénáře Vratislava Blažka, který byl i autorem písňových textů, se natáčel na chmelnicích kolem Žatce a v Lounkách, vesnici v údolí Labe mezi Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi. Hudbu napsali Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála, písničky nazpívali například Karel Gott, Josef Zíma a Jana Petrů, a po velkém komerčním úspěchu se na Barrandově dokonce uvažovalo o pokračování s pracovním názvem Starci po chmelu.
 

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Jednu z nejslavnějších filmových komedií a nejzdařilejší tuzemskou parodii na westerny natočil režisér Oldřich Lipský podle knihy novináře, spisovatele a scénáristy Jiřího Brdečky. Ten měl rád příběhy z Divokého západu a nakonec začal povídky o neohroženém hrdinovi vydávat na pokračování v časopise Ahoj na neděli. Limonádový Joe se záhy objevil na divadelním jevišti a v roce 1964 i ve filmu. Film měl premiéru 16. října 1964.

V titulní roli Limonádového Joea, který alkoholikům ze Stetson City nabízí nápravu v podobě nealkoholické limonády Kolaloka, na plátně zářil Karel Fiala, po jeho bohu si zahráli Olga Schoberová, Květa Fialová, Josef Hlinomaz anebo Miloš Kopecký. Podle režisérových vzpomínek mu právě Kopecký dlouho vyčítal, že jeho zásluhou se coby Horác alias Hogofogo stal hlavním padouchem české kinematografie. Film je plný akčních scén a soubojů, kde nejednou za herce museli naskočit profesionální kaskadéři, a natáčel se v českém Grand Canyonu v lomech Velká Amerika. Písničky z filmu se zpívají dodnes, podobně jako zlidověla řada filmových hlášek. K nejpopulárnějším patří věta „Noci jsou tu chladné? To abych si vzal teplé prádlo.“ Odkud se vzala? Údajně tak reagoval otec režiséra Oldřicha Lipského Vilém Lipský, když jej jeden z pelhřimovských policistů zatýkal za jakýsi prohřešek pro údajné rozvracení republiky.
 

Kdyby tisíc klarinetů (1964)

Ve filmu Kdyby tisíc klarinetů se sešla celá řada zpěváků a zpěvaček, často začínajících nebo budoucích velkých hvězd českého showbyznysu, a společně s nimi všichni herci z Divadla Semafor a Divadla Rokoko. Spojujícím prvkem všech tří muzikálů z roku 1964 byl Karel Gott, který se v Klarinetech dokonce objevil na plátně s celou řadou hitů, a společně s ním také Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Jana Brejchová nebo Karel Štědrý. Výhradními skladateli písní byli Jiří Suchý a Jiří Šlitr, jako zpívající duo se představili například v písničce Babetta. S písní Tereza, která ve filmu zazní dokonce několikrát, Waldemar Matuška zvítězil v anketě časopisu Melodie o nejlepší píseň roku 1965 a získal také první místo v rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce. Natáčelo se v Karlových Varech, Františkových Lázních, Mariánských Lázních a na zámku Kynžvart, a podle vzpomínek režisérů Jána Roháče s Vladimírem Svitáčkem připomínalo natáčení filmu Kdyby tisíc klarinetů nekonečný mejdan. Film měl premiéru 29. ledna 1965.
 

Noc na Karlštejně (1973)

V roce 2007 v anketě o Nejlepší český hudební film s velkým náskokem zvítězil muzikál režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Film vznikl podle divadelní hry Jaroslava Vrchlického a měl dokonce i několik filmových předchůdců: němou verzi z roku 1919 a muzikál z roku 1965. Hudbu napsal Karel Svoboda, písně Jiří Štaidl, a díky filmu vznikl také jeden z nejznámějších českých mondegreenů. Tetřevy honzlovce leckdo považoval za endemitní druh tetřevů z Karlštejnska. Přitom šlo jen o jiný výklad slov z muzikálové písničky, kde Waldemar Matuška a Miloš Kopecký zpívají „…kdypak tetřevi hon s lovci prohrají? Když tokají, když tokají…“.
 

Ať žijí duchové (1977)

Několik hudebních filmů najdete na Kudy z nudy ve výčtu nejhezčích filmových pohádek. Je to třeba muzikál Ať žijí duchové (1977), další ze skvělých komedií režiséra Oldřicha Lipského, plná smíchu, skvělých triků a také reklam na Pribináček aneb Pramen zdraví z Posázaví. Scénář napsali Zdeněk Svěrák a Jiří Melíšek, hudbu složil Jaroslav Uhlíř a natáčelo se v Mníšku pod Brdy, v Novém Kníně a na hradě Krakovec.
 

Balada pro banditu (1978)

Miroslav Donutil, Iva Bittová, Bolek Polívka a Jiří Pecha, legendy Franta Kocourek a Rudy Kovanda, a další hvězdy brněnského Divadla na provázku můžete vidět ve filmové verzi příběhu Nikoly Šuhaje loupežníka. Podle knižní předlohy Ivana Olbrachta muzikál napsal Milan Uhde a nastudoval režisér Zdeněk Pospíšil. Lehce hippie a lehce trampský muzikál o zbojníkovi z Podkarpatské Rusi vznikal na zřícenině hradu Andělská hora u Karlových Varů a kombinuje divadelní představení, kde jsou diváci postupně vtahováni do děje a ze skutečnosti se stává sen. Muzikálové písničky zlidověly a zpívají se dodnes, například Zabili, zabili chlapa z Koločavy, Ani tak nehoří anebo Tam u řeky na kraji.
 

Šakalí léta (1993)

Jednou mi fotr povídá, Na kolena anebo Rock'n'rollová modlitba: to jsou písničky z muzikálu Šakalí léta režiséra Jana Hřebejka. Námětem pro celovečerní film se stala stejnojmenná povídka Petra Šabacha, příběh se odehrává v Praze-Dejvicích na konci 50. let, čtvrti poklidně žijící ve stínu rudé hvězdy, která tehdy zářila na špičce hotelu International. Díky spolupráci kameramana Jana Malíře, choreografa Josefa Prouzy a autora hudby a písní Ivana Hlase vznikla zajímavá výpověď o 50. letech, hlavní role si zahráli Jakub Špalek, Martin Dejdar, Josef Abrhám, Sylva Tománková či Jitka Asterová. Zdařilý muzikál získal Českého lva za nejlepší film roku 1993.
 

Rebelové (2001)

Do první pětky českých hudebních filmů patří podle ankety o Nejlepší český hudební film snímky Noc na Karlštejně, Ať žijí duchové, Starci na chmelu, Diskopříběh a Rebelové. V retromuzikálu Zdeňka Zelenky a Filipa Renče si poslechnete písničky jako Šššš, Pátá, Včera neděle byla, Náhrobní kámen, Hvězda na vrbě, Stín katedrál, Já budu chodit po špičkách, Řekni, kde ty kytky jsou, Mně se líbí Bob či Oliver Twist. Natáčelo se v Úštěku a na nádraží v Zubrnicích.
 

Legendy muzikálu ve světě aneb víte, že…?

  • Když v Československu vznikly první klasické muzikály jako Starci na chmelu (1964), muzikálová parodie westernů Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) a estrádní snímek Kdyby tisíc klarinetů (1964), ve světě už zlatý věk filmových muzikálů pomalu končil.
  • Prvním celovečerním zvukovým filmem, v němž byla audio stopa součástí samotného filmu, byl Jazzový zpěvák (USA, 1927), a zaznělo v něm celkem šest písní.
  • K nejslavnějším světovým muzikálům se řadí West Side Story (1961), oceněný deseti Oscary. Příběh inspirovaný Shakespearovou tragédií Romeo a Julie zasadili jeho autoři do moderního New Yorku.
  • Muzikál My Fair Lady (1964) režiséra George Cukora s Audrey Hepburn v hlavní roli získal osm Oscarů.
  • Pět Oscarů získal pohádkový muzikál z produkce Walta Disneyho a s Julií Andrews v roli kouzelné chůvy Mary Poppins (1964) a o rok později muzikál Za zvuků hudby režiséra Roberta Wise. Jediného Oscara z osmi nominací pak získala Barbra Streisand za nejlepší výkon herečky v hlavní roli v muzikálu Funny Girl (1968).
Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích Kultura

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!

Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

Česko ve filmu: filmy a seriály, kde hraje hlavní roli chmel a pivo

České pivo má světě zvuk a má své pevné místo nejenom v národní gastronomii, ale i v kultuře. Spočítat filmy a seriály, v nichž se pivo objevilo třeba jen jako rekvizita v pozadí, na Kudy z nudy sice nedokážeme, ale připomeneme vám ty nejznámější. Seznamte se v sérii Česko ve filmu s nejznámějšími scénami, postavami a hláškami, v nichž zlatavý mok hraje hlavní roli.

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Česko ve filmu: Spalovač mrtvol, Panna a netvor a další známé filmy režiséra Juraje Herze

Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy, Upír z Feratu, Habermannův mlýn anebo Panna a netvor: to jsou nejznámější filmy Juraje Herze (1934–2018), předního filmového režiséra, scenáristy a také herce. Jeho horory a mysteriózní dramata patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Česko ve filmu: Noc na Karlštejně s Jaroslavem Vrchlickým a tetřevy honzlovci

Možná jste nikdy žádnou báseň Jaroslava Vrchlického nečetli a říkáte si, co má propána společného se známým filmovým muzikálem? Pak vás čeká velké překvapení: společného toho mají víc, než byste čekali. Film totiž vznikl podle Vrchlického divadelní hry, která měla premiéru už v květnu 1884.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.

Cesty za uměním: po Česku s Wolfgangem Amadeem Mozartem

Cesty za uměním: po Česku s Wolfgangem Amadeem Mozartem

Výjimečný skladatel, kterého zná celý svět – to je Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791). Na Kudy z nudy si pravidelně připomínáme výročí jeho narození i úmrtí, ale stojí za to podívat se i na místa, spojená s jeho osudy. Slavného Amadea totiž připomíná spousta památek a uměleckých děl.

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Pivo je jedním z národních pokladů Česka, tradice našeho pivovarnictví sahá až do středověku a pozvat „na jedno“ nejlepší přátele patří k českým národním tradicím. Své o tom vědí slavní Rolling Stones, americký prezident Bill Clinton a další známé osobnosti, které byly okouzleny atmosférou pravé české hospody. Užijte si ji i vy!

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer z televizního seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?

Objevte karlštejnskou Ameriku

Objevte karlštejnskou Ameriku

Téměř v každé roční době je tu krásně. Na jaře můžete obdivovat rozkvetlé louky, za horkého počasí uvítáte chladivou vlhkost lesa a na podzim nádherně zbarvené stromy. Zvlněná krajina Českého krasu okolo hradu Karlštejn poskytuje mnoho variant romantických výletů a procházek. K těm nejzajímavějším místům patří tajemné lomy Malá a Velká Amerika.

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů Památky

Městem Žatec po stopách natáčení slavných filmů

Procházka historickou částí města Žatce, kde se točilo více než 100 českých i zahraničních filmů a reklam. Navštivte místa v historickém jádru Žatce, kde se natáčely filmy jako Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, seriál Náměstíčko, Náves, Příkopy, starší film – Holky z porcelánu a mnoho dalších.

Český Grand Canyon – Velká Amerika Příroda

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

Česko ve filmu: chobotnice, Robinsonka, vodníci i vynález zkázy anebo ostrovy v českých filmech

K létu patří koupání, slunce, trochu dobrodružství a spousta volného času. Třeba na to, abyste si zašli do letního kina anebo se podívali na některý z filmů, kde se objeví ostrovy. Někde hrají hlavní roli, jinde se postarají o originální kulisu a atmosféru. Pojďte se s Kudy z nudy toulat po filmových ostrovech!

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

#světovéČesko a Žatec: město chmele, piva a filmů míří mezi památky UNESCO

Dočká se Žatec a krajina žateckého chmele zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO? Šance je velká, město na řece Ohři s řadou chmelařských památek nabízí unikátní spojení s regionální a celosvětově známou zemědělskou plodinou. V elitní společnosti UNESCO zatím takové spojení chybí, a tak by Žatec mohl získat cenné body za originalitu.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Světový den vombatů v Zoo Praha, Královské mlsání – Korunovační hostina, Pražská Sportiáda – Volejbal, Mezinárodní den archeologie v Pavlově aneb Jak jsem kopal, Podzim na vsi – poslední letošní akce na mlýně v Hoslovicích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
18. říjen 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (19.10. – 20.10.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zamykání Opatovického kanálu, Národní Den železnice v České Třebové 2024, Kaštanobraní v Nasavrkách, Mezinárodní den archeologie v Moravském zemském muzeu, Výlov Podkostelního rybníka v Putimi u Písku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. říjen 2024 7:00
Zážitky

Kam se vydat v listopadu na výlet? Kde mají ještě otevřeno?

Česká republika – to je nepřeberné množství možností, kam vyrazit na výlet. I v listopadu si můžete vybrat ze spousty tipů na výlety, přesně podle vašeho gusta. Láká vás cestování za památkami, kulturou či zábavou? Anebo raději chcete poznávat krásy přírody, vyrazit někam za sportem nebo si naopak volno zpříjemnit relaxací? Na Kudy z nudy najdete spoustu nápadů, kde si užít i odpočinout!
17. říjen 2024 16:00
Zážitky

Česko ve filmu: Zlatovláska – nová i původní: která místa, z nejoblíbenější české pohádky znáte?

Zlatovláska patří mezi nejoblíbenější české pohádky v knižní i filmové podobě. Starší verze Zlatovlásky s Petrem Štěpánkem a Jorgou Kotrbovou se natáčela v roce 1973, na začátku roku 2025 pak vstoupí do kin nová Zlatovláska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kdo se objeví v hlavních rolích a kde se klasická pohádka natáčela?
16. říjen 2024 18:40
Zážitky

Kam na podzim v Česku? Nejlepší tipy pro říjnové výlety

Říjen je ideální měsíc k podnikání nejrůznějších výletů. Následující týdny by měly přinést sice proměnlivé počasí, ale určitě se najde vhodná chvíle, kdy vyrazit na hezký podzimní výlet. Pokud však ještě nemáte zcela jasno v tom, kam to bude, nechte se inspirovat našimi tipy, které vás zavedou do všech regionů České republiky na známá i neznámá místa. Už jste navštívili stádo koní Převalského na Dívčích hradech, nové rozhledny u Rokytnice nad Jizerou anebo pozorovatelnu Durch v Bílých Karpatech? Kudy z nudy vám doporučí další skvělá místa!
16. říjen 2024 7:33
Zážitky

Výlety na střední a severní Moravě: bezpečná místa, která zvou k návštěvě

I přes nedávné extrémně ničivé povodně na severu Moravy je řada bezpečných míst, která v Jeseníkách, Beskydech a dalších oblastech můžete navštívit! Mnoho turistických cílů již funguje bez omezení, vybízejí k výletům a jsou bezpečné. Vaší návštěvou je navíc v těchto nelehkých časech podpoříte. Vyberete si Karlovu Studánku, Karlov pod Pradědem, Malou Morávku, Praděd, zámek Bruntál nebo hrad Sovinec? Na rodinný výlet můžete zavítat do areálu Dolní Vítkovice, Zoo Ostrava, Muzea nákladních automobilů v Kopřivnici nebo třeba do Štramberku ale i na řadu dalších akcí a aktivit. Vyrazit určitě můžete bez obav během podzimu 2024 i do dalších regionů, kde velká voda neškodila nebo neškodila tak výrazně. Užijte si klid a pozitivní podzimní energii Jeseníků, Beskyd a dalších oblastí.
16. říjen 2024 7:11
Zážitky

Máte rádi železnici? Vypravte se za skutečnými vlaky i jejich modely

Máte rádi vlaky, vláčky a vše co s nimi souvisí? Vydejte se na výlet za kolejemi a mašinkami – nejen těmi skutečně funkčními, ale i za jejich modely. Inspirujte se našimi tipy a užijte si houkání lokomotiv a supění motoráčků.
14. říjen 2024 16:00
Zážitky

Kam s dětmi podzimní prázdniny? Deset zábavných akcí a tipů, jak si užít veselý podzim v Česku

Konec října znamená pro řadu oblíbených výletních míst poslední otvírací den nebo loučení s hlavní sezonou; využijte příležitost a vydejte se třeba do železničního muzea nebo do skanzenu! Tam, kde mají otevřeno i v zimě, zase nachystali zajímavé a zábavné programy k oslavám 106. výročí vzniku republiky nebo Halloweenu. Rozhodně byste u nich neměli chybět. Vy ani děti! Podívejte se na výběr tipů proti nudě s portálem Kudy z nudy.
11. říjen 2024 16:40
Zážitky