ÚvodAktualityJak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?
Zážitky

Jak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?

  • 14. února 2021
Znáte odpověď na oblíbenou otázku z vědomostních soutěží, ve kterých českých městech jezdí tramvaje? Pro milovníky vlaků a tramvají hračka, pro ostatní hádanka. Navíc s pořádným chytákem: na Prahu, Plzeň, Ostravu, Liberec, Brno nebo Olomouc si vzpomene kdekdo, ale na Jablonec, Most či Litvínov se většinou zapomíná.
tramvajJeště větším chytákem jsou Modřice: linka číslo dvě totiž nejezdí z centra Brna do městské části Modřice, ale do sousedního samostatného města. Nic na tom nemění fakt, že zdejší historie tramvajové dopravy se na rozdíl od ostatních měst počítá jen na desetiletí: tramvaje sem jezdí teprve od sedmdesátých let minulého století.

Takže pojďme se s portálem Kudy z nudy na města s tramvajemi, vozovnami, muzejními expozicemi a dalšími zajímavostmi podívat zblízka, ať jste na příští kvíz náležitě připraveni.
 

Nejstarší: brněnské šaliny

brno koňkaAť už začneme podle abecedy nebo podle historie, vždycky bude první zastávkou Brno. Ze všech českých „tramvajových měst“ je nejstarší tramvajová síť právě tady: první koněspřežka se rozjela už v srpnu 1869. Koňku vystřídaly parní tramvaje a ty pak od roku 1900 tramvaje elektrické. Protože Brno bylo tehdy město v podstatě německé, tramvajová linka se úředně nazývala Elektrische Linie.

Spojením a zkrácením těchto dvou slov nakonec vzniklo typické brněnské označení tramvají, a tak po druhé nejrozsáhlejší tramvajové síti v republice se zkrátka jezdilo, jezdí a bude jezdit šalinou. V letních měsících projíždějí městem historické a retro soupravy, o které pečuje zdejší Technické muzeum. V rámci Dnů otevřených dveří nebo velkých městských slavností se můžete vypravit na prohlídky několika vozoven. Mimochodem, do systému městské hromadné dopravy patří i lodní doprava na Brněnské přehradě.
 

Nejrozsáhlejší síť a Muzeum MHD: Praha

tramvaj prahaDo pražských ulic vyjela koňka v září 1875 a první trasa vedla od Národního divadla přes Příkopy a Poříčí ke karlínské Invalidovně. V rámci Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 vozila výletníky od horní stanice letenské lanové dráhy u Letenského zámečku až do Stromovky první česká elektrická dráha. Její stavitel František Křižík také financoval stavbu elektrické trati z Karlína do Vysočan, a ta po svém dokončení v roce 1896 odstartovala budování rozsáhlé celoměstské sítě.

muzeum mhd prahaDlouhou a pestrou historii dnes připomíná sbírka desítek vozidel, modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků v Muzeu hromadné dopravy v tramvajové vozovně v Praze – Střešovicích (nyní je sice zavřené, ale doufejme, že se brzy otevře). Nostalgické linky jezdí po Praze i v zimních měsících, muzeum si prohlédnete mimo hlavní sezonu o víkendech. A ještě jedna zajímavost: do sítě MHD je zařazená i lanovka na Petřín a vltavské přívozy, některé s celoročním provozem.
 

Tramvaje v Ostravě, Olomouci a Plzni

tramvaj olomoucZlatá doba tramvajových tratí nastala v posledním desetiletí 19. století. V roce 1894 se rozjely tehdy ještě parní tramvaje v Ostravě, o rok později v Teplicích a v roce 1897 v Liberci.

První elektrická tramvaj na Moravě vyjela v dubnu 1899 do ulic Olomouce, od června 1899 se k městům s tramvajovou dopravou připojila Plzeň, od července Ústí nad Labem a následující rok Jablonec nad Nisou.
 

Meziměstská tramvaj Liberec – Jablonec

meziměstská linka liberec – jablonecPrávě v Jablonci si loni v únoru připomněli 120 let od chvíle, kdy se z dnešního Mírového náměstí do Rychnova vydal první tramvajový vůz. Město tehdy díky bižuternímu průmyslu prožívalo bouřlivý ekonomický rozvoj a dokonce se mu přezdívalo Kalifornie Rakouska-Uherska.

Tramvaje ale jezdily jabloneckými ulicemi jen do roku 1965, kdy je nahradily autobusy. Přesto dodnes v Jablonci mají jednu z tuzemských tramvajových atrakcí: staré časy připomíná tramvajová trať z Jablonce do Liberce, úzkorozchodná a s délkou 13 kilometrů nejdelší meziměstská tramvajová trať v České republice.
 

Další tramvajové zajímavosti

  • tramvajMeziměstská tramvaj byla vlastně i ta docela první: koňka v roce 1869 jezdila z centra Brna do tehdy samostatného městysu Královo Pole. Podobně na tom byly tratě v Praze, které rovněž vedly do samostatných obcí a měst, a mezi meziměstské tratě se v současné době řadí i tramvaj z Brna do Modřic.
  • Známá je také meziměstská tramvajová trať, která dodnes spojuje Most a Litvínov. Vznikla v roce 1901, kdy vedla od dnes již zaniklého nádraží ve starém Mostu přes Kopisty, Růžodol a Horní Litvínov do Janova.
  • Meziměstská tramvaj z Ostravy do Kyjovic-Budišovic jezdí po staré železniční trati, upravené pro tramvajový provoz. Tramvaj projíždí oblíbenou rekreační oblastí a dokonce se počítalo s jejím prodloužením až do Hradce nad Moravicí.
  • tramvaj jihlavaZapomenout nesmíme ani na města, kde už tramvaje dojezdily. Jedna z historicky nejstarších elektrických tramvajových sítí v Teplicích, zřízená roku 1895, zanikla v roce 1959. Dalším lázeňským městem, kde návštěvníky vozily tramvaje z nádraží až k lázním, byly Mariánské Lázně: tramvaje tu jezdívaly od roku 1902 do roku 1952. Spojení centra města s poměrně vzdáleným nádražím zajišťovaly tramvaje také v Jihlavě, a to mezi lety 1909 a 1948. Jako jedna z posledních na území dnešního Česka vznikla tramvajová síť v Opavě, kde jezdily tramvaje v letech 1905 až 1956, ještě o pár let mladší síť v Českých Budějovicích fungovala od roku 1909 do roku 1950. Nejkratší život měla maličká tramvajová síť v Českém Těšíně, provozovaná v letech 1911 až 1921, poměrně dlouho naopak jezdily tramvaje v severočeském krajském městě Ústí nad Labem. Přes 33 kilometrů dlouhá tramvajová síť zanikla po jednasedmdesáti letech, v roce 1970. Zbyly po ní jen staré fotografie a pamětní kousek koleje v Bílinské uličce.
Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Technické muzeum Liberec Kultura

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Fara v Petřvaldě Památky

Fara v Petřvaldě

V budově bývalé fary u římskokatolického kostela sv. Jindřicha dříve sídlilo Technické muzeum. Muzeum je trvale uzavřeno.

Nejstarší provozuschopná tramvaj – tramvaj "primátorský vůz" v Plzni

Nejstarší provozuschopná tramvaj – tramvaj "primátorský vůz" v Plzni

Nejstarší tramvaj v Čechách se nachází v Plzni. Tramvaj "primátorský vůz" zahajovala 29. června 1899 tramvajový provoz v Plzni.

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

Největší sbírka automobilů Tatra u nás – automobily Tatra v Kopřivnici

V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici lze obdivovat první osobní automobil ve střední Evropě, který byl vyroben již v roce 1897. Dokonce pouze jeden rok dělí od sebe první nákladní vozidlo na světě a první nákladní automobil z Kopřivnice (1898).

Tramvajová trať z Liberce do Jablonce – jízda tramvají v lese Zážitky

Tramvajová trať z Liberce do Jablonce – jízda tramvají v lese

Trať Liberec – Jablonec nad Nisou je úzkorozchodná a nejdelší meziměstská tramvajová trať v České republice. Vybudována byla v letech 1947 až 1955. Původně byla provozována společně dopravními podniky obou měst, nyní je trať součástí Liberecké tramvajové sítě.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Nostalgická tramvajová linka č. 41 Památky

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Nostalgická tramvajová linka č. 23 v Praze Památky

Nostalgická tramvajová linka č. 23 v Praze

Legendární pražské vozy Tatra T3 opustily na jaře 2017 běžné linky. Nyní se s nimi můžete setkat na pravidelné nostalgické trase s označením 23. Jedná se o typ tramvaje, který byl vyráběn v Tatře na Smíchově od 60. do 90. let min. století. Vyznačují se mimo jiné červenošedými laminátovými sedačkami.

První Pivní Tramway na Spořilově Gurmánská turistika

První Pivní Tramway na Spořilově

Unikátní hospůdka na konečné tramvaje číslo 11 na pražském Spořilově nabízí nejen rozmanitý výběr piv od malovýrobců, ale také vynikajících pokrmů, které si k pivu můžete objednat. Interiér, laděný do "tramvajáckého stylu" dekorují staré dřevěné tramvajové lavice.

Areál MHD v Brně-Líšni – dočasně uzavřeno Kultura

Areál MHD v Brně-Líšni – dočasně uzavřeno

Veřejně přístupný depozitář městské hromadné dopravy (MHD) pod správou Technického muzea v Brně se nachází v městské části Brno-Líšeň, východně od centra Brna, v prostoru bývalého nádraží místní dráhy.

Pronájem historické tramvaje v Plzni Zážitky

Pronájem historické tramvaje v Plzni

Hledáte něco mimořádného? Využijte unikátní možnosti pronájmu historické tramvaje v Plzni a zpestřete tak svou svatbu, podnikovou oslavu, reklamní akci či jinou příležitost, která si žádá něco opravdu výjimečného.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha