ÚvodAktualityRok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu
Příroda

Rok motýlů 2024: upozorňuje na celkový problém úbytku hmyzu

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlašuje rok 2024 Rokem motýlů. Během roku budou po celé České republice probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této pozoruhodné skupině hmyzu i o možnostech jejich ochrany.
motýlProč zrovna Rok motýlů? Krom toho, že řada druhů motýlů je prostě krásná a „louka plná motýlů“ je pro mnoho lidí symbolem přírody, motýli mají ve spleti složitých vztahů mezi různými rostlinami a živočichy velmi důležitou roli. Na jedné straně jsou významnými opylovači; pro některé skupiny rostlin (např. s dlouhými trubkovitými květy) vůbec tou nejvýznamnější. Na druhou stranu jsou motýli, a především jejich housenky, důležitou složkou potravy pro řadu dalších živočichů, mimo jiné ptáků. Bez motýlů by tak příroda „přestala fungovat“.

Řada druhů motýlů je abnormálně náročná na pestrost prostředí; ke svému složitému vývoji potřebují různé druhy rostlin, potřebují místa k odpočinku, potřebují zdroje vody, některé druhy třeba i mravence. Nevyhovuje jim neudržovaná krajina plná keřů, ale ani rozlehlé plochy stejného charakteru, byť by to byla louka. Budeme-li se snažit, aby v našem okolí bylo hodně motýlů, bude se tam dařit i spoustě dalších rostlin a živočichů.

motýlČeský svaz ochránců přírody pečuje o řadu míst důležitých pro ochranu motýlů, ať již jsou to květnaté louky, světlé lesy nebo staré sady. Nabízí však také finanční pomoc dalším subjektům, které by se chtěly do ochrany (nejen) motýlů zapojit. V rámci národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity mohou spolky žádat o finanční podporu jak na mapování vzácnějších druhů motýlů, tak na drobnější praktická opatření v terénu. Ti, kteří se chtějí starat o nějaké přírodně cenné lokality dlouhodobě, se mohou zapojit do dalšího programu ČSOP – založit pozemkový spolek. Pozemkové spolky jsou neziskové organizace, chránící přírodu a pečující o ní na základě vlastnického či smluvního vztahu k pozemkům. ČSOP nabízí zájemcům o založení pozemkového spolku pomoc nejen finanční, ale i metodickou, odbornou a právní.


Tematický rok přinese řadu akcí

motýlTematické roky vyhlašuje ČSOP již od roku 2020. Jejich cílem je upozornit veřejnost na ohrožení konkrétní skupiny rostlin či živočichů a vyzvat ji k zapojení do její ochrany. Po orchidejích, vážkách, netopýrech a koniklecích jsou tedy letos na řadě motýli. Stejně jako v předešlých letech, opět lze očekávat v průběhu celého roku komentované vycházky odhalující přímo v terénu tajemství motýlů, putovní výstavu, přednášky, „motýlí“ soutěže i lecjaká překvapení. Vše naleznete na webových stránkách rokmotylu.cz. Generálním partnerem národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity jsou Lesy České republiky, s. p., program je dále spolufinancován Ministerstvem životního prostředí, Nadačním fondem Veolia a Nadací Ivana Dejmala.


Naplánujte si výlet za motýly

V České republice je mnoho míst, kde se můžete seznámit s motýly podrobněji. Zajímavá muzea a domy přírody vás uvítají po celý rok, jinde si budete muset počkat na teplejší vegetační období. Už teď si ale můžete zajímavý "motýlí" výlet naplánovat:
 
  • motýlCeloročně přístupné "motýlí domy" Papilonia naleznete v Praze, Brně, Kalových Varech, Lipně nad Vltavou i na Karlštejně. Otevřeno zde mají denně, většinou od 10:00 do 20:00 hodin. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru.
  • Ve Voticích na Benešovsku vzniklo první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které obývají druhy motýlů typické pro českou přírodu. Jedná se o projekt, který má podpořit ochranu motýlů na našem území. Motýlárium Votice je přístupné veřejnosti jako součást Ekocentra Votice.
  • motýlOkolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Vede tudy naučná stezka Motýlí ráj. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.
  • Motýlí zahrada v Hodslavicích se nachází v historickém centru je v létě je na ní díky motýlům pěkně živo. Lákají je rozkvetlé růže, hortenzie, šalvěj a motýlí keře.
  • V Rudné pod Pradědem se nachází Zahradnictví Urda zaměřené na produkci trvalek, tropických rostlin a krmných rostlin pro housenky motýlů se sezónní výstavou živých tropických motýlů.
  • motýl lišajMuzeum nočních motýlů heldejte v Příbrami. Zdejší kolekce je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů. Otevřeno zde mají celoročně.
  • Radovesická výsypka u Bíliny vznikla rekultivací bývalé měsíční krajiny na Mostecku. Velkým úspěchem je rozmnožení okáče metlicového. Dříve hojný a po celé republice rozšířený motýl výrazným způsobem ustoupil a dnes patří ke kriticky ohroženým druhům.
  • Louky v Bílých Karpatech jsou rájem mnoha drobných živočichů. Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky je mimo jiné domovem otakárka fenyklového či perleťovce dvouřadého.
  • Vzácné motýly mají i v Prazepřírodní rezervace Šance. Žije zde přástevník kostivalový, velký krémově zbarvený motýl s pruhováním na křídlech, o rozpětí až 6 cm.
  • V přírodní památka Na cvičišti u Mikulova se daří patrně největší populaci celoevropsky chráněného nočního motýla bourovce trnkového. Ten má domov také u Ostrožské Lhoty, v Údolí Okluky.
Motýlárium Votice Příroda

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech Příroda

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům Papilonia v komplexu Diana v Karlových Varech – to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Papilonia Karlštejn Příroda

Papilonia Karlštejn

Na poklidné cestě k hradu Karlštejn na vás čeká blízké setkání s nejkrásnějšími tvory této planety. Papilonia je svět, kde objevíte krásu motýlů, zázrak jejich zrození i fascinující pestrobarevný život.

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎ Příroda

Papilonia v Brně – objevte kouzelný motýlí svět‎

Stovky motýlů z Amazonie, Oceánie, střední Ameriky nebo Afriky můžete vidět v tropické zahradě Papilonia v pasáži Rozkvět v Brně,

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou Zážitky

Papilonia Lipno – svět motýlů v Lipně nad Vltavou

Vstupte do světa, kde se prolíná krása s dobrodružstvím. Pozorovat budete stovky jedinců až třiceti nejkrásnějších druhů planety.

Papilonia – motýlí dům Praha Příroda

Papilonia – motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě Kultura

Muzeum nočních motýlů Příbram – druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Naučná stezka Capartické louky Příroda

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Přírodní památka Údolí Okluky Příroda

Přírodní památka Údolí Okluky

Křovinatá stráň se starým ovocným sadem se nachází u Ostrožské Lhoty. Hlavním předmětem ochrany je populace ohroženého motýla bourovce trnkového, vázaného na porosty hlohu a trnky obecné (housenky bourovce se živí listy těchto dvou keřů).

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí Příroda

Bývala Mašovická střelnice v Podyjí – ráj motýlů a orchidejí

Ještě v nedávné minulosti u Mašovic vládli vojáci a lidem se za domy ozývala pravidelná střelba. Dnes je lokalita bývalého vojenského cvičiště místem, kde žijí desítky druhů vzácných motýlů, nebo silně ohrožený pěvec pěnice vlašská či rostou orchideje.

Národní přírodní památka Na požárech Příroda

Národní přírodní památka Na požárech

U hranic s Německem, nedaleko Rozvadova se nachází bezesporu jedna z nejhodnotnějších lokalit CHKO Český les. Z krajiny na vás dýchne doba stále ještě nedávno minulá, kdy místem procházela „železná opona“.

Motýlí zahrada v Hodslavicích Příroda

Motýlí zahrada v Hodslavicích

V Hodslavicích v historickém centru je v létě díky motýlům pěkně živo. Láká je rozkvetlá zahrada s růžemi, hortenziemi, šalvějemi a motýlími keři. Vy můžete potěšit oko a také posedět u nás na place na kostkách a trámových lavičkách z jasanu. Trámy jsou opatřeny moudrými slovy Františka Palackého.

Radovesická výsypka u Bíliny Příroda

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.

Ekocentrum Prales ve Kbelích Příroda

Ekocentrum Prales ve Kbelích

Ekocentrum Prales, neboli Pražské lesní středisko, vzniklo jako místo pro komunitní setkávání, rekreaci a procházky Pražanů a zároveň jako další základna střediska Ekologická výchova s ekovýchovnými programy.

Naučná stezka Ze života hmyzu na Kačině Příroda

Naučná stezka Ze života hmyzu na Kačině

Naučná stezka Ze života hmyzu hravou formou přiblížuje malým i dospělým návštěvníkům ohrožené druhy hmyzu, které v parku žijí. Kačinský park je vyhlášen jako přírodní památka a je součástí Natury 2000, soustavy chráněných území evropského významu.

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky Příroda

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky

Rezervace Dolnoněmčanské louky ochraňuje bělokarpatské květnaté louky se spoustou solitérních stromů, převážně dubů. Roste zde na 268 druhů vyšších rostlin, na které je vázáno mnoho živočichů, především hmyzu.

Přírodní památka Prlov Příroda

Přírodní památka Prlov

Přírodní památku Prlov tvoří tři samostatné lokality – dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les. Na květnatých loukách se výskytují zvláště vzácné květiny, zejména orchidej vemeníček zelený a prstnatec Fuchsův a modřenec chocholatý. Na přilehlých loukách roste vstavače bledý a vstavač Mužský.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic Příroda

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Modráskova naučná stezka Příroda

Modráskova naučná stezka

V Jimramovských Pavlovicích se můžete vydat na zajímavou naučnou stezku, která vás provede fascinujícím světem modráska očkovaného.

Zahradnictví Urda – prodej a výstava živých motýlů Příroda

Zahradnictví Urda – prodej a výstava živých motýlů

Zahradnictví zaměřené na produkci trvalek, tropických rostlin a krmných rostlin pro housenky motýlů se sezónní výstavou živých tropických motýlů.

Muzeum tropických motýlů a brouků v Hlinsku Kultura

Muzeum tropických motýlů a brouků v Hlinsku

Ve Hlinsku je nově otevřena expozice hmyzu z celého světa. Unikátní stálou expozici hmyzu ze všech koutů světa naleznete v Hlinsku na adrese Wilsonova 1319.

Mise Apollo: V Krkonoších začíná mise za návrat krále motýlů Apolla

Mise Apollo: V Krkonoších začíná mise za návrat krále motýlů Apolla

Český svaz ochránců přírody Hradec Králové a JARO Jaroměř v úzké spolupráci s dalšími partnery spouští v českých Krkonoších mezinárodní projekt LifeApollo2020 zaměřený na aktivní ochranu jednoho z největších a nejohroženějších motýlů Evropy – jasoně červenookého. Tato ambiciózní mise bude probíhat na české i polské straně Krkonoš, v Bílých Karpatech a rakouských Alpách.

Přírodní památka Na cvičišti u Mikulova Příroda

Přírodní památka Na cvičišti u Mikulova

Přírodní památka Na cvičišti leží asi dva kilometry severovýchodně od Mikulova. Území je domovem řady vzácných druhů živočichů. Žije tu například patrně největší populace celoevropsky chráněného nočního motýla bourovce trnkového, pozoruhodně pestrý je i výskyt dalších bezobratlých.

Naučná stezka Koukolová hora Příroda

Naučná stezka Koukolová hora

Koukolova hora je 471 m vysoký kopec u vsi Slavíky poblíž Tmaně v okrese Beroun. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin (bělozářka liliovitá, lilie zlatohlávek, okrotice bílá). Na vrcholu stojí výklenková kaple svatého Blažeje, obnovená v roce 2010.

Další aktuality

Podzimní výlet do přírody: Tipy, kam vyrazit za památnými stromy

Stromů se staletou historií je v české kotlině spousta. Pojďte se tedy vydat s portálem Kudy z nudy na výlet do stínu staletých větví, které pamatují to, co mnohý smrtelník už dávno zapomněl. Přinášíme vám několik tipů na zajímavé naučné stezky skrz prastaré lesy i na samotné vzrostlé stromy, které na svém místě rostou už dlouhou řadu let.
13. říjen 2024 15:00
Příroda

10 tipů na podzimní výlet do starobylých pralesů

Pokud se na vás snášejí podzimní chandry a smutky, udělejte si výlet do lůna panenské přírody, do lesních říší, kde potkáte starobylé stromy pamatující věky dávno minulé. Zastavte se tu na chvilku, nasajte vůni spadaného listí a načerpejte energii z kmenů starých lesních velikánů.
13. říjen 2024 12:15
Příroda

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech či velmi kvalitích foťácích v mobilech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?
13. říjen 2024 12:00
Příroda

Podzim není nudný a šedivý, právě naopak! Užijte si podzimní procházky v zámeckém parku

Nechce se vám sedět doma a toužíte se alespoň chvilku nadechnout na čerstvém vzduchu? Zámecké parky jsou ideálním místem na procházku, kam se vyplatí vydat v jakémkoliv ročním období. Užijte si při procházce po zámeckých stezkách šelest listí, pestré barvy, zvuky přírody, zvěře i ptáků a proměny ročních období. Využijte naše tipy na podzimní výlety a procházky v nejkrásnějších zámeckých parcích, které mají stále otevřeno a lákají na pěknou procházku v barvách podzimu i s vůní čerstvě spadaného listí.
13. říjen 2024 9:00
Příroda

Tipy pro ty, kdo mají závratě z výšek: rozhledy nízké, nižší i nejnižší

Ve světě rozhleden se většinou soupeří o místa na opačném konci pomyslného výškového žebříčku. Jenže tam trůní Žižkovský vysílač v Praze s vyhlídkovou plošinou ve výšce 91 metrů, což zřejmě dlouho žádná stavba nepřekoná. Jaká je situace na nižším konci seznamu a kde najdete kuriózní rozhledny, které stěží vyšplhaly pár metrů nad zem?
12. říjen 2024 5:37
Příroda

Kam na podzimní procházku? Do obor a obůrek za jeleny i muflony

Podzim v barevném říjnovém kabátu, je ideální na klidné procházky přírodou. V našich tipech tentokrát objevíte místa, kde vás přivítají starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky a jelení či mufloní zvěř. V některých oborách je navíc možnost krmení zvířat suchým pečivem nebo kaštany, žaludy a jablky. Jinde zas najdete speciální vyhlídky pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.
11. říjen 2024 16:00
Příroda

Konec vodácké sezóny: poslední splouvání řek, na kterých se rozloučíte se sezónou

S nástupem podzimu se vodáci musí na jistý čas rozloučit se svými oblíbenými toky. Konec sezóny ale nepřináší jenom poslední plavby, ale i dravou divokou vodu, která zvedne hladiny jinak klidných říček a potoků jen jednou v roce. Kdo má rád poklidnější plavbu, může se s řekami rozloučit starým vodáckým rituálem – poslední plavbou se symbolickým otočením klíče a zamknutí řeky do příštího jara. Přijďte poděkovat řekám za nezapomenutelné chvilky letních dní a užijte si poslední letošní peřeje.
11. říjen 2024 8:00
Příroda

Na procházku do přírody: tipy na zajímavé naučné stezky

Víte, jak se v minulosti vyrábělo máslo a kde se bere med? Zajímá vás jak se po řece Vydře plavilo dřevo a jak se stavěl Blatenský vodní příkop? Nikdy jste o těchto věcech nepřemýšleli, ale rádi chodíte do přírody? Inspirujte se následujícími patnácti tipy a projděte si některé z českých naučných stezek!
7. říjen 2024 8:30
Příroda