ÚvodAktualityCesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku
Kultura

Cesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku

  • 6. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
K nejvzácnějším obrazům v našich galeriích patří ten, na němž se povaluje uťatá hlava Medusy. Z krku vylézají hadi, poblíž pak rozeznáte pavouky, štíra, mloka skvrnitého nebo břečťan. Teprve před několika lety se přišlo na to, že autorem děsivého výjevu je malíř Peter Paul Rubens (1577⁠–⁠1640), jeden z největších světových malířů v historii, mistr barokního stylu a nejznámější vlámský malíř 17. století.
Hrůzostrašně krásná Medusa brněnská…
…a hrůzostrašně krásná Medusa vídeňská
Hlava Medusy je klenotem Moravské galerie v Brně. Že jde skutečně o originál se zjistilo teprve před několika lety po detailním průzkumu na univerzitě v Antverpách. Medusy totiž jsou ve střední Evropě dvě: vedle proslulého kousku ze sbírek Moravské galerie je tu ještě Medusa č. 2, kterou vlastní Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni. Znalci zjistili, že brněnský obraz byl namalovaný na dřevě kolem roku 1617 jako první a jde o nejstarší provedení motivu. Vídeňská verze má stejnou kompozici, výjev je ale přenesený na plátno. Obě díla ale vznikla v Rubensově dílně, jsou mimořádně kvalitní, skvěle dochovaná a obě mají nevyčíslitelnou cenu; podobný obraz slavného vlámského malíře se před lety prodal za více než dvě miliardy korun.
 

Medusa brněnská a Medusa z Vídně

Patrně poprvé od svého vzniku v malířově ateliéru se obě Medusy objevily vedle sebe v roce 2019 na výstavě Hrůzostrašně krásná v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. My vám takový zážitek nabízíme prostřednictvím srovnávacích snímků.

Porovnejte podobně jako návštěvníci výstavy Hrůzostrašně krásná tuzemskou a rakouskou verzi Rubensova obrazu Hlava Medusy!

Medúza nebo Medusa? Při koupání v moři můžete narazit na medúzy, Medusu naštěstí nepotkáte. Rubensův obraz ilustruje slavnou antickou báji o jedné ze tří obludných Gorgon. Jejich otcem byl mořský bůh Phorcus, matkou mořská bohyně Kétó. Medusa je popisovaná jako okřídlená žena s hady místo vlasů. Kdo se jí podíval do očí, navěky zkameněl. Na rozdíl od svých sester byla smrtelná, a zabil ji antický hrdina Perseus: pohledu do očí se dokázal vyhnout, protože svůj lesklý štít využil jako zrcadlo a usekl jí hlavu. Tu pak Perseus využíval jako strašlivou zbraň, protože pohled do očí měnil protivníky v kámen i po Medusině smrti.

Mimochodem, do rodiny Medusiných sourozenců patřila spousta dalších nepěkných postav z řecké mytologie, od dvou sester Gorgon přes Echidnu, což byla napůl půvabná žena a napůl had, až po mořskou příšeru Skyllu, postrach námořníků. Znáte ji z příběhů o Odysseovi, kde mořská obluda se šesti hlavami a dvanácti nohama společně s neméně strašlivou Charybdou střežila Messinskou úžinu u Sicílie.
 

Rubens: Král malířů, Malíř králů a masa

O Rubensovi se říká, že náleží mezi nejvýznamnější osobnosti v dějinách barokního evropského umění. Podobně jako celý umělecký styl i jeho obrazy zahrnují neklidný pohyb, překvapivé barevné kontrasty a živou hru světel a stínů. Měl neobyčejně vyvinutý cit pro výběr nejpůsobivějšího okamžiku příběhu a jeho malby představují nekonečný proud nápadů.

Podobně jako Rubensův styl ovlivnil barokní malíře v celé Evropě, on sám čerpal inspiraci z antických děl a obrazů renesančních umělců jako byli Michelangelo, Raffael nebo Tizian, sám se pak stal mistrem v zobrazení lidské pleti, zejména ženské. Díky klientům z řad evropských královských dvorů se Rubensovi přezdívalo Malíř králů a Král malířů, současně ale – právě díky mistrovskému zachycení pleti – se setkáváme s označením Malíř masa.

Rubense ale najdete i tam, kde byste ho zřejmě nečekali: třeba v koloniálním baroku v Latinské Americe, kam rytiny velkolepých biblických scén podle jeho předloh přiváželi křesťanští misionáři. V Rubensově Zahradě lásky a dalších obrazech zase našli vzor pro nový žánr takzvaných galantních slavností Francois Boucher, Antoine Watteau a Jean-Honoré Fragonard. Rušnou Rubensovu společnost z obrazu, kde malíř namaloval sám sebe a svou druhou ženu Helenu, jak se procházejí v zahradě venkovského domu, ovšem nahradila tajná dostaveníčka ve skrytých zákoutích rokokových parků a zahrad.
 

Peter Paul Rubens

Rubens se narodil jako syn právníka a vystudoval jezuitskou školu v Antverpách ve Flandrech. V mládí téměř deset let cestoval po Itálii, kde současně studoval i pracoval. Opakované návštěvy Madridu, Paříže a Londýna mu přivedly vybranou klientelu, která za jeho obrazy královsky platila, a tak na rozdíl od jiných umělců patřil mezi nejzámožnější společenskou vrstvu.

Prožil relativně spokojený život v dostatku. V roce 1609 se oženil s Isabellou Brantovou, dcerou významného humanisty Jana Branta. Měli tři děti a žili v pohodlném domě v antverpské čtvrti Wapper, z něhož se díky Rubensovu věhlasu stalo známé kulturní centrum. Když v roce 1626 Isabella zemřela, Rubens se čtyři roky poté oženil se svou neteří Hélène Fourmentovou. Měli dalších pět dětí, v roce 1635 se přestěhovali na zámek Steen nedaleko Antverp. Ke konci života malíře trápila dna, na kterou roku 1640 ve třiašedesáti letech zemřel. 

Rubens nebyl jen malíř, ale také úspěšný diplomat, architekt, sběratel starožitností, obchodník a učitel. Řídil velké studio v Antverpách, v němž pracovala řada učňů; zaměstnával i další malíře, aby mu pomohli s velkými projekty a také šířili poptávku po jeho obrazech po celé Evropě. Mezi nimi byli například Anthonis van Dyck, Jacob Jordaens, Jan Brueghel a Frans Snyders.
 

Kde si prohlédnete Rubensovy obrazy v Česku?

Rubensova antverpská dílna sice chrlila obrazy ve velkém, vesměs ale šlo o původní a kvalitní díla, na kterých zanechal své stopy i slavný malíř. Kde je najdete?
  • Kromě Hlavy MedusyBrně můžete několik Rubensových děl vidět v Národní galerii v Praze, například Podobiznu vojevůdce Ambroggia Spinoly anebo návrh malířské výzdoby jezuitského kostela v Antverpách. V pražských sbírkách se dochoval návrh scény vyhnání z ráje, který ale nikdy nebyl proveden. Nástropní malby v kostele nevydržely ani sto let, v roce 1718 všechny shořely.
  • Málo známé Rubensovo dílo je oltářní obraz pro kostel sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. Převor augustiniánského kláštera Jan Svitavský tehdy objednal dva obrazy, Umučení sv. Tomáše a obraz svatého Augustina, patrona řádu. Dnes jsou na místech jejich přesné kopie, originály si prohlédnete v Národní galerii v Praze. Rubensovy obrazy patří k tomu nejhodnotnějšímu, co augustiniánský řád vlastní.
  • Mezi nejslavnější obrazy patří i Rubensův obraz Hygieia krmící posvátného hada, kolem  1614. Lobkowiczové obraz získali v roce 1681, malbu do sbírky zakoupil Syn Václava Eusebia, Ferdinand August, třetí kníže z Lobkowicz (1655-1715), který byl prvním skutečným znalcem umění v rodině. Obraz je vystavený na zámku v Nelahozevsi.
  • V Obrazárně Pražského hradu je vystaveno plátno Shromáždění olympských bohů.
  • Další Rubensova díla jsou v církevních, šlechtických a dalších sbírkách.
Zámek Nelahozeves Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

10 tipů na výlety do tvořivých dílen aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do tvořivých dílen aneb ve stínu i na výsluní

Víte, co mají společného mýdla, keramika, modrotisk, marcipán, čokoláda, papír, košíky nebo třeba svíčky? Jejich výrobu si můžete zkusit na vlastní pěst v tvořivých dílnách. Pokud hledáte tipy na výlety, při kterých se budou bavit děti, dospělí a všechny smysly včetně vašich rukou, tohle je to pravé. A třeba právě při takovém výletu s Kudy z nudy objevíte koníčka, který vás chytí na celý život a už nepustí!

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna Příroda

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici zahájí Brněnské Vánoce 2024 v pátek 22. listopadu a potrvají až do 23. prosince. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo na Moravském náměstí. Tu pravou vánoční atmosféru navodí na Zelném trhu, kde začaly vánoční trhy již 15. listopadu, svátečně nasvícená kašna Parnas. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyně na Turoldu nedaleko Mikulova je sice až do jara zavřená, přesto jeskyňáři přináší milovníkům přírody radostnou zprávu – Jezerní dóm totiž začala plnit spodní voda a po několika letech se v jeskyni objevilo krásné smaragdové jezírko.
20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 23. listopadu 2024 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Nejen vánočními trhy žije Brno v adventním čase. Brňané i přespolní mohou v listopadu a prosinci navštívit ve městě i brněnského draka ve svetru, nechat se okouzlit Brněnským podzemím či výhledem z věže Staré radnice. Nejen děti se rády svezou na vyhlídkovém kole nebo vánoční šalinou. Brněnské Vánoce startují již 15. listopadu a budou pokračovat do 23. prosince 2024. Navíc jsou letos Vánoce v Brně oceněné prvním místem v celoevropské soutěži Evropské hlavní město Vánoc. Mezinárodní porota jednomyslně rozhodla o udělení tohoto titulu pro rok 2024 v kategorii měst nad 100 000 obyvatel městu Brnu.
15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V sobotu 16. listopadu 2024 bude na Dukelském náměstí v Hustopečích probíhat od 10 do 18 hodin již tradiční ochutnávka mladých vín. Ve stáncích na náměstí pro vás budou připravena nejen svatomartinská vína, ale i pečené husy. V rámci dopoledního programu zazní slavnostní fanfáry z oken radnice, které přivítají družinu sv. Martina na bílém koni. Součástí akce bude malý jarmark a otevřené sklepy místních vinařů. A pokud se před zimou cítíte unaveně, určitě vyzkoušejte zdejší vinné wellness, vůbec první v České republice.
14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jižní Morava skýtá spousty inspirace a míst, kam vyrazit s dětmi za sportem, zábavou, odpočinkem anebo prostě jen na příjemný výlet. Portál Kudy z nudy vám přináší skvělé nápady pro vaši jarní dovolenou a prázdniny s dětmi.
10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Na svátek svatého Martina, v pondělí 11. 11. 2024 v 11 hodin zahájí slavnostní přípitek letošní ochutnávání Svatomartinských vín. V Brně se můžete těšit na ochutnávku 100 druhů svatomartinských vín od vinařů z Moravy i z Čech. Akce se tak jako v uplynulých letech bude konat na brněnské Náměstí Svobody!
10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

Mikulov přivítá nová vína Svatomartinskými slavnostmi 2024. Dny husích specialit, mladých a Svatomartinských vín, jarmarku, a zpřístupněných památek si můžete vychutnat od 8. do 16. listopadu. Oslavy zahájí příjezd sv. Martina, mikulovské Náměstí zaplní svatomartinský jarmark spojený s přehlídkou moravského folkloru a dobově laděným uměleckým programem. Mimořádně budou zpřístupněny i historické památky.
8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj