ÚvodAktualityCo je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel
Kultura

Co je prakťák, hokr, šlágvort, štich a forbína? Dozvíte se to na prohlídkách divadel

Rádi byste někdy poznali divadlo jinak než jako obyčejní diváci? Prošli se labyrintem divadelních chodeb, zkušeben a sálů, nahlédli do zákulisí, krejčovny a maskérny, zastavili se na jevišti a třeba i odhalili to, jak funguje propadliště? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na prohlídky divadel!
Největší zájem je samozřejmě o nejznámější z českých divadel, historickou budovu Národního divadlaPraze. I když si koupíte lístky a přijdete dlouho před představením, nikdy nezažijete a nedozvíte se tolik zajímavostí jako při klasické prohlídce.
 

Prohlídky Národního a Stavovského divadla i Státní opery v Praze

Národní divadloProhlídka Národního divadla vás zavede jak do běžných prostor, tak k základním kamenům, do hlediště a hlavního foyer. Podíváte se i na terasu nad Národní třídou, a když budete mít štěstí, bude otevřený i Prezidentský salonek. Název zní vznešeně, ale není co závidět, z prezidentské lóže je vidět stěží půlka jeviště. Traduje se, že v době stavby divadla šlo o pomstu Čechů tehdejšímu panovníkovi Františku Josefovi I. za to, že se nikdy nenechal korunovat českým králem. Méně už se ví, že na obnovu divadla po požáru věnoval sto tisíc zlatých a zasloužil by si tak místo s poněkud lepším výhledem.

Stavovské divadloNárodní divadlo ovšem není jen historická budova, ale název celé instituce, která dnes čítá čtyři budovy a čtyři soubory. Mezi ně patří Stavovské divadlo, jedinečné tím, že se v něm nepřetržitě hraje od roku 1783, a Nová scéna. Zapomenout nesmíme ani na krásně zrekonstruovanou budovu Státní opery, kam se můžete také vydat na prohlídku. Svými jevištními parametry a kapacitou hlediště se jedná o nejvelkorysejší divadelní prostor v Praze. Během prohlídky uvidíte terazzo, historickou pokladnu a bohatě štukovaný strop, hlediště i repliku „ztracené“ Veithovy opony od Martina Černého. Prohlídky historických budov zajišťuje přímo Národní divadlo. Lístky na prhlídky seženete velmi snadno – stačí si je zakoupit on-line na webu narodni-divadlo.cz, záložka "služby".
 

Prohlídky divadel v Brně

mahenovo divadloPodobně jako v Praze i v Brně se pod názvem Národní divadlo skrývá více budov: Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo a Divadlo Reduta. Věděli jste, že se tu divadlo hrálo už v 17. století a roku 1767 se právě tady konalo první české představení v Brně? Všechna divadla nabízí během divadelní sezóny kromě představení také prohlídky, a to pro skupiny nanejvýš dvacet osob po individuální domluvě, minimálně týden předem. Dostanete se do míst běžným divákům nepřístupných, jako je zákulisí nebo technické prostory divadla. Mimo to se konají nepravidelně prohlídky Mahenova divadla, termíny jsou vždy vypsány na webu ndbrno.cz, záložka "prodej vstupenek".
 

Prohlídky Národního divadla moravskoslezského

Národní divadlo moravskoslezskéŠkolám a široké veřejnosti nabízí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě několik typů komentovaných prohlídek v Divadle Antonína Dvořáka, v Divadle Jiřího Myrona i v Provozní budově NDM. Prohlídku Když jde herec na šichtu vedou herci činohry NDM a je zaměřena na divadelní zákulisí očima herce. Můžete se tak podívat do herecké šatny, zkušebny, na jeviště, ..., ale i do života herce. Jiný druh prohlídek vede mistr osvětlení Divadla Antonína Dvořáka Radko Orenič, nebo šéf techniky NDM Otakar Mlčoch. Dozvíte se v nich informace o historii divadla a prozkoumáte jeho technické zázemí. Třetí typ prohlídky nese název Jak se rodí divadelní představení. Vede ji člen orchestru Lukáš Krček a je zaměřena na povolání, která jsou při vzniku představení důležitá, ale nejsou vidět. Můžete se podívat do dílen, truhlárny, malírny, skladu kulis či do orchestřiště. Prohlídky trvají přibližně hodinu a jejich termín i čas se odvíjí od aktuálních provozně-organizačních možností divadla. Nutná je domluva předem na tel. 776 516 455.
 

Prohlídky zákulisí dvou plzeňských divadel

Velké divadlo plzeňKlasické Velké divadlo, moderní Nová scéna s předsazenou fasádou z litého betonu s bublinovou perforací a Malá scénaPlzni se společně nazývají Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Hlavním magnetem a také významnou kulturní památkou je Velké divadlo; projekt novorenesanční budovy se secesními prvky vypracoval Antonín Balšánek, jeden z autorů Obecního domu v Praze. Zákulisí Velkého i Nového divadla můžete poznat při pravidelných prohlídkách. Ty divadlo pořádá v předem vypsaných termínech, které naleznete na webu djkt.eu, záložka "prodej a služby". Vstupenky na prohlídky seženete on-line anebo v kterékoliv pokladně DJKT. Maximální kapacita prohlídek je 25 osob pro Nové divadlo, 30 osob pro Velké divadlo.

 

Prohlídky především pro skupiny: Plzeň, Karlovy Vary a České Budějovice

divadlo alfaJako město s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, kde se zrodily světoznámé loutky Spejbla a Hurvínka, vám představí Plzeň nejenom Muzeum loutek, ale také Divadlo Alfa, jeden ze spolupořadatelů festivalu Skupova Plzeň. Skupinám a zejména pak školám nabízí divadlo prohlídky; děti se dozví, kde se připravují a vyrábí kulisy, loutky a kostýmy, co je prakťák, hokr, šlágvort, štich nebo forbína a jak vlastně vzniká divadelní inscenace. Prohlídky většinou navazují na dopoledním představení a objednat je lze na telefonu 378 038 479 nebo 378 038 464.

městské divadlo karlovy varyNa prohlídky zve také městské divadloKarlových Varech, budova postavená podle projektu vyhlášených divadelních architektů F. Fellnera a H. Helmera a vyzdobená Gustavem a Ernestem Klimtovými. Prohlídky pro nejméně 25 osob je možné objednávat v pobočkách městského infocentra. Divadlo pořádá nepravidelně také prohlídkyve vybraných termínech, ty zveřejňuje na svým webových stránkách. Vstupenky na ně pořídíte na webu karlovarske-divadlo.cz.

Školním třídám ze základních a středních škol nabízí interaktivní prohlídky Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Starší děti 2. st. ZŠ a SŠ poznají divadlo pomocí bojové hry, pro mladší žáky 1. stupně ZŠ je připravena prohlídka v roli režiséra, herečky nebo osvětlovače. Jedno mají ale prohlídky společné – děti nahlédnou do labyrinu chodeb a míst za oponu i v zákulisí.
Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Nové Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo J.K.Tyla v Plzni má od září 2014 k dispozici další scénu. Moderní budovu navrhlo portugalské architektonické studio Contemporânea a vyprojektoval ateliér Helika.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory Kultura

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Mahenovo divadlo v Brně Kultura

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě Kultura

Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě

Divadlo Myron v Ostravě má na svém repertoáru činoherní, baletní i muzikálová představení. Celková kapacita divadla je 623 diváků. Zajišťuje též pronájem objektu a pořádání výstav.

Prohlídka Karlovarského městského divadla Kultura

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Pro skupiny minimálně 25 osob je možné objednat si v pobočkách infocentra Karlovy Vary prohlídku Karlovarského městského divadla. Budova byla postavena podle projektu vídeňského ateliéru F. Fellnera a H. Helmera. Výzdoba interiérů a malby byly svěřeny bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým.

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě Kultura

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky Kultura

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Expozice Divadla Alfa v Muzeu loutek v Plzni – Nikdy v klidu! Kultura

Expozice Divadla Alfa v Muzeu loutek v Plzni – Nikdy v klidu!

Prohlédněte si novou expozicí Divadla Alfa v Muzeu loutek v Plzni, pobočky Západočeského muzea v Plzni, kterou tvoří soubor originálních exponátů mapujících i v živé formě zachovávajících loutkářskou tvorbu výtvarníka Ivana Nesvedy a jeho spolupracovníků v letech 1990 – 2020.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura