ÚvodAktualityJak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií
Letní sporty

Jak získat zpět energii a pozitivní náladu? Deset tipů na místa, kde se nejen na podzim dobijete pozitivní energií

Poslechněte si audio verzi článku
Cítíte se unaveni? Vyčerpává vás podzimní čas, špatné počasí nebo plíživě se blížící zima? Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb. Vydejte se tedy na pěší výlet, třeba do kláštera Rosa Coeli, na Svatý Hostýn nebo zříceninu Andělská Hora, načerpejte pozitivní energii a posuďte sami, zda jsou příběhy o silných energetických zónách a léčivých účincích těchto míst pravdivé.

Poutní bazilika na Svatém Hostýně

bazilika na HostýnuNecelých 30 kilometrů východně od Přerova leží vesnička Hostýn, obklopující jedno z nejvýznamnějších českých poutních míst. Kopec, na němž stojí bazilika Nanebevzetí Panny Marie, má za sebou dlouhou a pohnutou historii. Zalíbil se už pravěkým lidem, kteří na vrchu postavili své hradiště, jehož stopy jsou viditelné dodnes. Středověké obyvatele tajemné valy zaujaly, a tak v pozdním středověku nedaleko od nich vystavěli kapli Panny Marie. Ta se okamžitě stala poutním místem svázaným s řadou pověstí, které vznikaly právě na základě pozůstatků pravěkého osídlení a nedalekého pramene.

HostýnPodle nejznámější z nich, z níž vzešla hostýnská legenda, se na vrchu ukrývali obyvatelé okolních vísek před tatarskými nájezdy. Protože jim docházely zásoby, modlili se k Matce Boží, která měla nechat v místě jejich úkrytu vytrysknout pramen. Krátce na to vypukla silná bouře, která nájezdníky zahnala. Jak se legenda šířila, přicházelo do Hostýna stále více poutníků, proto zde v první polovině 18. století vyrostla dnešní bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Kolem zázračného pramene vyrostla Vodní kaple a celé místo je dodnes navštěvováno tisícovkami poutníků, kteří si prochází také výjimečně zpracovanou křížovou cestu od Dušana Jurkoviče.
 

Modlivý důl u Svojkova

Modlivý důlTajemné poutní místo skrývají i lesy kolem Nového Boru. Modlivý důl u Svojkova je skalnatou roklí, která je opředena řadou pověstí. Podle jedné zde přišli o život rytíř a jeho milá, dcera sládka z Velenic, jejichž lásce nepřáli rytířovi rodiče. Další pověst tvrdí, že v údolí zabil svého soka v lásce mladý sedlák. První svatý obrázek sem pověsili místní lidé roku 1704 proto, aby zahnali duchy. Od té doby obrázků přibývalo a zastavovali se tam i poutníci, kteří slyšeli o zázračně vyslyšených modlitbách. Po čase byla v místě do skály vytesaná kaplička, u níž se scházela celá procesí. Modlivý důl se díky své popularitě stal trnem oku v církvi, která trvala na odstranění svatých obrázků, tabulek s poděkováním za vyslyšené prosby a nakonec i svatých sošek. Lidé se do Modlivého dolu začali vracet až ve 30. letech 19. století, kdy vypukla epidemie cholery. Magičnost místa si potom vychutnával i císař Ferdinand V. na svých vyjížďkách ze zámku Zákupy.
 

Zřícenina hradu Andělská Hora

Andělská horaCo by kamenem dohodil od Karlových Varů, se nachází významné poutní místo regionu. Andělská Hora je zříceninou gotického hradu ze 14. století, který hrál významnou roli především v období husitských válek. Dnes z hradu zbývají jen rozvaliny, které se postupně staly oblíbeným výletním místem a vzorem romantické zříceniny. Kopec, na němž hrad stával, je dominantou širokého okolí a nabízí také překrásný výhled. Můžete odtud také vidět památnou lípu, u níž měla kdysi vyvěrat studánka se zázračnou vodou, která léčila poutníky. Dodnes zde ucítíte příval pozitivní energie, která určitě zažene smutnou podzimní náladu.
 

Růže nebes v Dolních Kounicích

rosa coeliPozitivní energií je znám i klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, Růže nebes, nestarší moravský ženský klášter premonstrátek, který byl založen a v gotickém slohu vystavěn roku 1181. Krásnému sídlu jeptišek se staly osudným už husitské války. Nejprve Rosu coeli roku 1420 vypálili husité a o století později, roku 1526, byl klášter zrušen docela. Od té chvíle chátral, až z něj zbyly jen hlavní zdi a některé klenby. Dnes má i zřícenina stavby nebývalé kouzlo – mezi zdmi můžete místo klenutého stropu obdivovat hvězdnou oblohu a pokud jste citlivější povahy, ucítíte kolem sebe proudit vlny pozitivní energie.
 

Rotunda Petra a Pavla v Budči u Zákolan

Budeč u ZákolanPočátky české státnosti pamatuje dodnes funkční budečská rotunda Petra a Pavla, která byla zbudována před přibližně 1100 lety. Loď kostela, který nechal postavit syn prvního Přemyslovce Bořivoje Spytihněv, je nejen nejstarší dosud stojící stavbou u nás, ale také nejstarší školou na českém území. První zmínky o rotundě, kterou obklopovalo největší známé hradiště v českých zemích, pocházejí z 10. století. Ve svatováclavské legendě totiž stojí, že se sem sv. Václav vydal učit se latině, psaní a čtení. Po přesídlení Přemyslovců na Pražský hrad však Budeč ztratila na významu a začala chátrat. Poslední zmínky o rotundě a celém hradišti pochází z 13. století, přesto se kostel dochoval v celé své kráse. A nejen to – místo je obklopeno velmi silnou pozitivní energií, jeho půdorys dokonce vypadá jako srdce. Kolem Budče se vyskytují kola zvláštní energie, která se vloudila také do názvů dvou blízkých obcí – Zákolany a Koleč. Citlivější lidé zde pocítí klid duše a povznesou se nad problémy okolního světa.


Měsíční kámen u Javorníku v Pošumaví

Měsíční kámenZvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. V kamenu se podle psychotroniků setkávají zemská a kosmická energie a probíhá zde stejná transformace jako v jiných menhirech. Název kameni mu dává mimo jiné uměle vyznačený půlměsíc na jeho západní straně. Takovéto části povrchu více či méně výrazné se často na aktilitech vyskytují a vžilo se pro ně označení "oko menhiru". Jsou svým vyzařováním prý výrazně silnější, než okolní plocha. I jednotlivé strany kamene se v tom směru od sebe liší. Podle psychotroniků má nejvíce energie strana s "okem", naopak užší jižní má v tendenci z člověka, který je v její blízkosti, sílu odebírat, což je pociťováno nepříjemně a vzniká dojem záporné polarity. Dostanete se k němu po stejnojmenné naučné stezce z Javorníku. Cesta je značena menšími informačními tabulkami.


Boží kameny u Strakonic

boží kamenyJedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující. Boží kameny jsou považovány za jedno z nejsilnějších "nabíjecích" míst v Čechách. Jedná se o skalisko je přirozeným mrazovým srubem rozpadajících se žulových bloků. Přírodní mystické místo mezi Kraselovem a Tažovicemi často navštěvují lidé hledající duchovní zážitky, které se zde skutečně dostavují, zvláště při první návštěvě. Umožňuje to neustálý proud kosmické energie, přicházející do určitého místa v jednom z kamenů. Léčivé účinky, hlavně při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi. Nabíjecí místo se nenalézá v jeho středu, ale u kraje, je to tam vyšlapáno, takže se snadno najde.
 

Na Křížový vrch do Jeseníků

JeseníkyV Nízkém Jeseníku najdete ojedinělou barokní křížovou cestu z 18. století, která vede z obce Ruda až po vrcholek Křížového vrchu. Jednotlivá zastavení cesty, kterých je celkem 14, jsou komponována do tvaru srdce a obsahují reliéfy pašijových scén. Ty zakončuje sousoší Kalvárie na vrcholu kopce (589 m). Cesta k vrcholu jakoby vyzařovala pozitivní energii. Příliv nové síly už pocítíte při samotném pohledu do krajiny. Jako na dlani jsou odtud vidět roviny úrodné Hané i mohutný masiv Hrubého Jeseníku stejně jako vrchy Králického Sněžníku a Úsovské vrchoviny. Navíc je tu jedna zajímavost – jestliže byste na mapě spojili Křížový vrch s dalšími významnými poutními místy v okolí – kaplí Svatého Rocha nad Úsovem a křížovou cestou v Mladějovicích vyšel by vám geometrický obrazec ve tvaru trojúhelníku.
 

Kbílský dolmen na Strakonicku

kbílský dolmenTři kamenné bloky u Švejcarovy Lhoty na připomínají dolmen – velký kamenný stůl vytvořený lidmi v dávnověku. Lidé z řad senzibilů a novodobých okultistů však místo hojně navštěvují a tvrdí, že zde pociťují silný příliv kosmické energie, která prý dokáže dobít člověku ztracenou energii anebo dokonce zastavit alergický záchvat. Důkazem častých návštěv tohoto místa jsou kamenní mužici, kterými návštěvníci hojně poseli okolí dolmenu. Ze Švejcarovy Lhoty sem vede odbočka žlutě značené stezky.
 

Vrchol hory Říp

Hora ŘípLegendární a zdaleka viditelná hora Říp je památným místem spojeným s osidlováním naší země. Senzibilové se shodují na tom, že zdejší geologické podmínky již od dávných dob umožňují silné vyzařování energie z hlubin Země do širokého okolí. Může na tom být něco pravdy – čedičová hornina totiž obsahuje mimo jiné i magnetovec, což způsobuje lokální magnetické anomálie , jako je například výchylka střelky kompasu. Také zdejší prameny, které vyvěrají na úbočí Řípu dodávají místu posvátný ráz. O prameni, který leží na východní straně se navíc odedávna traduje, že má léčivou moc. Kdo si chce nabrat pozitivní energii, měl by dojít k rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha a dotknout se oběma dlaněmi o její zdivo. Cilivější jedinci mohou po chvíli pocítit mravenčení v prstech.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu Památky

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Křížový vrch v Jeseníkách Památky

Křížový vrch v Jeseníkách

V Nízkém Jeseníku najdete ojedinělou barokní křížovou cestu z 18. století, která vede z obce Ruda až po vrcholek Křížového vrchu. Z kopce se otevírá úchvatný výhled na Jeseníky, vrchy Králického Sněžníku i roviny Hané.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby Památky

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Boží kameny u Strakonic Příroda

Boží kameny u Strakonic

Jedna z nejsilnějších přírodních svatyní v Česku, tak je označeno místo zvané Boží kameny (někdy také Boží kámen) nedaleko Strakonic. Lidé, kteří jsou schopni cítit vyvěrající energii, ji popisují jako mimořádně příjemnou a uklidňující.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla Památky

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Kbílský dolmen Příroda

Kbílský dolmen

Tři kamenné bloky u Švejcarovy Lhoty na Strakonicku připomínají dolmen – velký kamenný stůl vytvořený lidmi v dávnověku. Pravděpodobně však vznikl přírodní cestou, zvětráváním a zřícením skal.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku Příroda

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Další aktuality

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Adrenalin na kole: tipy na bikeparky a traily, kde se bikeři vyřádí

Rádi jezdíte na kole, ale rovné, upravené cyklostezky vás už nebaví? Nebojíte se pustit to rychle z kopce a do zatáček kolo pořádně naklopit? Ať už hledáte rodinné výlety nebo toužíte po vzrušení a náročných sjezdech v bikeparku, máme pro vás připraveny trasy všech obtížností. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do některého z bikeparků nebo na trať pro horská kola. Vychutnejte si jízdu plnou adrenalinu pokud počasí dovolí!
5. říjen 2024 9:04
Letní sporty

Vodácké loučení se sezónou aneb zamykání řek 2024

S koncem léta končí i hlavní část vodácké sezony. Letos ji ovlivnily výkyvy počasí i povodně v polovině září. V průběhu října se konají akce, které potěší srdce každého správného vodáka. Každoročně bývají organizovány hromadné sjezdy k ukončení sezóny a poslední závody Českého poháru vodáků. Ačkoli se vodácká obec obvykle obává, zda-li bude vody dost, letos mít obavu nemusí, naopak. Některé řeky, jako je například Lužnice, se dosud na některých svých úsecích potýkají s povodňovými stupni, oblíbené akce však zatím zrušeny nebyly. Mějte proto na zřeteli, že na aktuálním vodním stavu velmi záleží a je dobré se těsně před akcí informovat u pořadatele, jak se věci mají. Nepřeceňujte také své síly, zvýšené průtoky řek kladou na vodáky zvýšené nároky a jindy nenáročné úseky se stávají obtížnějšími.
29. září 2024 6:00
Letní sporty

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na trailech a v terénu!

Pomalu končící léto, kdy jsou i teploty příjemnější, dokonale nahrává tomu, vyrazit na kolo. Bohatá a zároveň kvalitní síť cyklistických tras umožňuje poznávat krásy Česka ze sedla kola, dobrodružněji ladění sportovci mohou vyzkoušet jízdu v terénu v některém bikeparku či na singletrailech vinoucích se okolo hor a kopců. Po intenzivních deštích je většina bikeparků a trailů na území, kde naplno neběsnila ničivá povodeň, opět otevřena. Jezděte však opatrně s respektem vůči přírodě i ostatním bikerům. Inspirativní tipy, kam se na kole vypravit, vám přináší Kudy z nudy.
21. září 2024 9:00
Letní sporty

Literární toulky Českem: tipy na výlety za sochami hrdinů, které znáte z knížek i filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
20. září 2024 8:06
Letní sporty