Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho jsou postaveny hrady a zámky? A jak je možné, že existují staletí? Víte, kdo byl dynchéř nebo jak se ve středověku míchala malta? Chcete vidět zblízka gotickou omítku a dozvědět se, proč ji chránit a jak se to dělá? Pak právě Vám jsou určeny komentované technologické prohlídky z cyklu (Ne)tušené souvislosti.
První letošní série prohlídek, na téma „Dobrodružství vápna a písku“ se uskuteční v běžně nepřístupných prostorách Horního hradu
Státního hradu a zámku Bečov, v Bečově nad Teplou, vždy o jednom víkendu v měsících červnu, červenci a srpnu 2011, přesněji 18. a 19. června, 9. a 10. července a 6. a 7. srpna, se začátky od 10, 12, 14 a 16 hodin.
Zájemci se dozví nejen o hodnotách omítek, o způsobech jejich zkoumání či technologii jejich záchrany, ale nebudou chybět ani informace o stavební historii hradu či představení projektu "Hrad Bečov – projekt konzervace a presentace“ a praktická technologická minidílna. Součástí prohlídek je i možnost výstupu na lešení a prohlídka fasády hradu.
Počet návštěvníků prohlídky je omezen, proto je nutné si termín prohlídky rezervovat. Rezervace je možná na www.npu.cz nebo na telefonním čísle 725 358 475.
Vstupné bude věnováno na podporu projektu "Horní hrad Bečov – projekt konzervace a presentace", který byl v roce 2010 oceněn nejvyšším oceněním v oblastmi evropské památkové péče, Cenou evropské unie pro kulturní dědictví – cenou Europa Nostra 2010.
Prohlídky doprovodí fotografická soutěž pro širokou veřejnost na téma „O čem vypráví omítky“ Podařilo se Vám zachytit zajímavé fotografie omítek historických nebo novodobých staveb doplněné třeba i o osobní příběh či komentář autora? Zkusili jste dívat kolem sebe a odhalit jejich skrytou krásu? Pokud ano, pošlete od 1. 6. do 30. 9. 2011 max. 5 soutěžních fotografií od jednoho autora včetně názvu a krátkého popisu na adresu fotosoutez@up.npu.cz. Tři nejlepší fotografové získají volné vstupenky a ceny od Národního památkového ústavu a ty nejzajímavější fotografie se stanou součástí připravované výstavy.