ÚvodAktualityDárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!
Památky

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

  • 10. prosince 2018
Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.
S těžkou prací cestářů a údržbou cest od jednoduchých stezek až po moderní dálnice se seznámíte v jediném muzeu svého druhu u nás: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Ze zimních cest za sněhem na svahy Jeseníků to není žádná zajížďka, hned za Šumperkem odbočíte z hlavní silnice na Hraběšice; muzeum stojí přímo u křižovatky a pohodlně u něj zaparkujete.
 

Silnice, mosty a zábava pro děti

Do 23. února 2019 si můžete prohlédnout výstavu Masarykovy mosty, ještě o týden déle potrvá výstava Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes. Představuje počátky turistiky na Šumpersku a její historii až do dnešních dnů a pro všechny nadšené cestovatele ji nachystali členové místního Klubu českých turistů.

Líbit se vám budou i stálé muzejní expozice; jedna se věnuje historii a současnosti silničních mostů, druhá pak životu a dílu bratří Kleinů. Podnikatelská rodina z Loučné nad Desnou se proslavila budováním železničních tratí v celém Rakousku-Uhersku, výrobky z jejich železáren se uplatnily například na železničních tratích z Vídně do Brna, z Břeclavi do Přerova a z Olomouce do Prahy a dál k dnešním německým hranicím. Kleinové stavěli i dva nejobtížnější úseky horské trati přes Semmeringský průsmyk na dráze z Vídně do Terstu.

Zatímco vy budete zkoumat historii výstavby, oprav a údržby silnic či mostů, doplněnou spoustou atraktivních modelů, děti se zabaví u skládaček, na dopravních kobercích a u dalších hříček, v sezoně jsou venku k dispozici šlapací motokáry a odrážedla. Venku si navíc prohlédnete celoročně vystavený historický vozový park, k vidění je například sněhová fréza poháněná motorem z tanku nebo několik ocelových mostů. Na všechno pak dohlíží dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů i cestářů.
 

Most jako dárek k narozeninám

Někdo dostává k narozeninám bonboniéry, prezident Masaryk dostával mosty: na jeho počest byly pojmenovávané nebo přejmenovávané zejména v letech 1925 a 1935 u příležitosti jeho 75. a 85. narozenin. V Muzeu silnic ve Vikýřovicích jich dokázali vypátrat celkem třináct, osm Masarykových mostů vám představí právě probíhající výstava.

Čestné pojmenování po muži, který se zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918, nevydrželo žádnému z mostů nijak dlouho, všechno změnila druhá světová válka a komunistický režim. Některé se ke jménu TGM vrátily, Masarykovy mosty tak nyní najdete například v Kralupech nad Vltavou, v Kolíně, v Mladé Boleslavi nebo v Týnci nad Sázavou. U dalších se ale mezitím vžilo jiné označení, třeba pro Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský most v Hradci Králové nebo Podklášterský mostTřebíči.
 

Znáte dalších pět míst pojmenovaných po Masarykovi?

  • Masarykův mostPlzni, který stojí u Jateční ulice v blízkosti železničního mostu trati PlzeňŽatec, oslaví stovku v roce 2022. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás.
  • Masarykovo jméno nesou mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy nebo horské chaty: už jste navštívili Masarykovu chatu na ŠerlichuOrlických horách nebo Masarykovu chatu na Beskydě?
  • Symbolem Hořic je Masarykova věž samostatnosti, pětadvacet metrů vysoká stavba s bohatou sochařskou výzdobou na vrcholu Hořického chlumu, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Její stavbu ukončila druhá světová válka, v následujících letech se plánuje její zvýšení o dalších 15 metrů.
  • Po prvním československém prezidentovi jsou pojmenována také Masarykova zdymadlaÚstí nad Labem. Součástí vodního díla z let 1923 až 1936 jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna a jez s rybím přechodem. Nejhezčí výhled na zdymadla je od hradu Střekov, můžete přes ně přejít z jednoho břehu Labe na druhý. Na prohlídku technického zázemí se můžete vypravit třeba v březnu, kdy se slaví Světový den vody, v dubnu při zahájení turistické sezony anebo v září ve Dnech evropského dědictví.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice Kultura

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Další aktuality

Zámek Plumlov zvítězil v soutěži veřejných sbírek

Soutěž veřejných sbírek Máme vybráno již zná svého vítěze. V kategorii Cena veřejnosti bodovaly stavební úpravy na zámku Plumlov, finančně nejúspěšnější se pak stala sbírka na odlití zvonů do kostela v Městě Touškov. Soutěž tradičně pořádá Institut pro památky a kulturu.
13. září 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Spanilá jízda veteránů Trofeo Niké pozdraví Radegasta i děda Praděda – pro rok 2024 zrušeno

Podhorská jízda veteránů Trofeo Niké letos zamíří na území tří moravských krajů: Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského. Kolona více než 30 historických vozidel, vyrobených mezi lety 1917–1986, mj. vyjede po vlastní ose k Horskému hotelu Tanečnica na Pustevnách nebo k hotelu Ovčárna na Pradědu. Letošní, již 24. ročník Podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké, se pojede jako memoriál legendárního automobilového závodníka Karla Lopraise u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin.
10. září 2024 12:00
Zážitky, Olomoucký kraj

V Prostějově navštivte o víkendu Hanácké slavnosti – pro rok 2024 zrušeno

U příležitosti tradičních prostějovských hodů – svátku kostela Povýšení svatého Kříže, se konají v Prostějově v sobotu a neděli 14. a 15. září 2024 už po 42. Prostějovské hanácké slavnosti. Tradiční lidový jarmark s celodenním kulturním programem a přehlídkou hanáckých souborů je největší folklorní slavnost ve městě, kde se občanům a návštěvníkům města představují folklorní soubory, cimbálové muziky, ale i kapely jiných žánrů a folklorní soubory z dalších etnografických oblastí. V sobotu začíná program v 14:00 a v neděli už od 8:00 hodin.
9. září 2024 16:00
Kultura, Olomoucký kraj

Mezinárodní varhanní festival Olomouc rozezní největší varhany na Moravě

Mezinárodní varhanní festival Olomouc nabídne během svého 56. ročníku špičkové interpretační výkony i mezinárodní zastoupení umělců. Festival opět hostí chrám sv. Mořice se slavnými a nedávno zrekonstruovanými Englerovými varhanami. Důraz je letos kladen na odkaz českých skladatelů a významné letošní výročí Bedřicha Smetany. Krásu varhanní hudby si vychutnáteod 2. do 16. září 2024.
2. září 2024 7:15
Kultura, Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně mají svou Kromaňonku, jmenuje se Mlada

Mlada – tak byla pojemnována sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala v Mladečských jeskyních na Olomoucku. Jméno Kromaňonky navrhovala na jaře 2024 veřejnost a z desítek nejrůznějších návrhů vybrala porota deset nejzajímavějších. Nejvíce hlasů získala právě Mlada.
30. srpen 2024 15:00
Příroda, Olomoucký kraj

Pivovarské slavnosti Holba lákají do Hanušovic

Hanušovický pivovar se v sobotu 31. srpna 2024 rozezní skvělou hudbou na dvou scénách, na čepu budou jesenické legendy a slavnostně se narazí soudek Jubilejního ležáku ke 150. výročí pivovaru Holba. Návštěvníci mohou projít školou čepování piva i pivovarem pod vedením odborníků.
30. srpen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Muzeum olomouckých tvarůžků v Lošticích si připomíná 115 let od pořízení historické fotografie

Před 115 lety byla pořízena první historická fotografie, která zachytila Aloise Wesselse a jeho zaměstnance při výrobě tvarůžků v Lošticích. Tento snímek, pořízený na dvoře domu č. 57 na ulici Palackého, připomíná nejen dlouhou tvarůžkovou historii, ale i trvalou spojitost s místem, kde výroba Olomouckých tvarůžků dodnes probíhá.
29. srpen 2024 14:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Vydejte se zlatými horami po stopách zlatokopů

Okolí Zlatých Hor ukrývá kouzlo panenské přírody i tajemství středověkých štol. Zlatohorská hornická naučná stezka prochází nejvýznamnějšími hornickými památkami u Zlatých Hor, z nichž bylo deset vyhlášeno za kulturní památky. Za dobrodružstvím dávných zlatokopů se vydejte také do skanzenu zlatorudných mlýnů – ukáží vám zde drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů.
24. srpen 2024 6:00
Letní sporty, Olomoucký kraj