ÚvodAktualityDárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!
Památky

Dárky pro TGM aneb Masarykovy mosty: zastavte se cestou do hor na výstavě!

  • 10. prosince 2018
Plánujete zimní výlet do Jeseníků? Máme pro vás zajímavý tip, kde si cestou udělat přestávku: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Je otevřené denně kromě pondělí a všem výletníkům nabízí kromě stálé expozice dvě zajímavé výstavy: jedna se věnuje historii turistiky na Šumpersku, druhá mapuje osudy osmi mostů, pojmenovaných po prezidentu T. G. Masarykovi.
S těžkou prací cestářů a údržbou cest od jednoduchých stezek až po moderní dálnice se seznámíte v jediném muzeu svého druhu u nás: v Muzeu silnic ve Vikýřovicích. Ze zimních cest za sněhem na svahy Jeseníků to není žádná zajížďka, hned za Šumperkem odbočíte z hlavní silnice na Hraběšice; muzeum stojí přímo u křižovatky a pohodlně u něj zaparkujete.
 

Silnice, mosty a zábava pro děti

Do 23. února 2019 si můžete prohlédnout výstavu Masarykovy mosty, ještě o týden déle potrvá výstava Je to chůze po tom světě aneb turistika dříve a dnes. Představuje počátky turistiky na Šumpersku a její historii až do dnešních dnů a pro všechny nadšené cestovatele ji nachystali členové místního Klubu českých turistů.

Líbit se vám budou i stálé muzejní expozice; jedna se věnuje historii a současnosti silničních mostů, druhá pak životu a dílu bratří Kleinů. Podnikatelská rodina z Loučné nad Desnou se proslavila budováním železničních tratí v celém Rakousku-Uhersku, výrobky z jejich železáren se uplatnily například na železničních tratích z Vídně do Brna, z Břeclavi do Přerova a z Olomouce do Prahy a dál k dnešním německým hranicím. Kleinové stavěli i dva nejobtížnější úseky horské trati přes Semmeringský průsmyk na dráze z Vídně do Terstu.

Zatímco vy budete zkoumat historii výstavby, oprav a údržby silnic či mostů, doplněnou spoustou atraktivních modelů, děti se zabaví u skládaček, na dopravních kobercích a u dalších hříček, v sezoně jsou venku k dispozici šlapací motokáry a odrážedla. Venku si navíc prohlédnete celoročně vystavený historický vozový park, k vidění je například sněhová fréza poháněná motorem z tanku nebo několik ocelových mostů. Na všechno pak dohlíží dřevěná socha sv. Kryštofa, patrona všech cestovatelů i cestářů.
 

Most jako dárek k narozeninám

Někdo dostává k narozeninám bonboniéry, prezident Masaryk dostával mosty: na jeho počest byly pojmenovávané nebo přejmenovávané zejména v letech 1925 a 1935 u příležitosti jeho 75. a 85. narozenin. V Muzeu silnic ve Vikýřovicích jich dokázali vypátrat celkem třináct, osm Masarykových mostů vám představí právě probíhající výstava.

Čestné pojmenování po muži, který se zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918, nevydrželo žádnému z mostů nijak dlouho, všechno změnila druhá světová válka a komunistický režim. Některé se ke jménu TGM vrátily, Masarykovy mosty tak nyní najdete například v Kralupech nad Vltavou, v Kolíně, v Mladé Boleslavi nebo v Týnci nad Sázavou. U dalších se ale mezitím vžilo jiné označení, třeba pro Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský most v Hradci Králové nebo Podklášterský mostTřebíči.
 

Znáte dalších pět míst pojmenovaných po Masarykovi?

  • Masarykův mostPlzni, který stojí u Jateční ulice v blízkosti železničního mostu trati PlzeňŽatec, oslaví stovku v roce 2022. Ve své době to byl údajně největší betonový most u nás.
  • Masarykovo jméno nesou mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy nebo horské chaty: už jste navštívili Masarykovu chatu na ŠerlichuOrlických horách nebo Masarykovu chatu na Beskydě?
  • Symbolem Hořic je Masarykova věž samostatnosti, pětadvacet metrů vysoká stavba s bohatou sochařskou výzdobou na vrcholu Hořického chlumu, která slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Její stavbu ukončila druhá světová válka, v následujících letech se plánuje její zvýšení o dalších 15 metrů.
  • Po prvním československém prezidentovi jsou pojmenována také Masarykova zdymadlaÚstí nad Labem. Součástí vodního díla z let 1923 až 1936 jsou dvě plavební komory, hydroelektrárna a jez s rybím přechodem. Nejhezčí výhled na zdymadla je od hradu Střekov, můžete přes ně přejít z jednoho břehu Labe na druhý. Na prohlídku technického zázemí se můžete vypravit třeba v březnu, kdy se slaví Světový den vody, v dubnu při zahájení turistické sezony anebo v září ve Dnech evropského dědictví.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice Kultura

Muzeum silnic ve Vikýřovicích – stálá silniční expozice

Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.

Další aktuality

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Ve třech malebných údolích kolem vrchu Štvanice, mezi trojlístkem obcí Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, se rozprostírá horský areál Králický Sněžník – Kraličák. Rozsáhlý resort nabízí přes 10 kilometrů sjezdovek a 70 kilometrů běžeckých tras zasazených do krásné přírody na severovýchodním úpatí Králického Sněžníku. Díky své poloze a nadmořské výšce je ideálním místem pro zimní dovolenou i jednodenní výlety za lyžováním. Letošní sezóna na Kraličáku přinese spoustu zážitků, včetně možnosti vstupu zdarma do saunového světa Terme Losiny nebo Pradědova dětského muzea v Bludově.
16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Vánoční trhy v Olomouci letos lákají na punč, kluziště, vyhlídkové kolo i exotický sekvojovec obrovský

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci probíhají od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Bruslit se začalo už 6. listopadu 2024. Také je v provozu vánoční kolo vám nabídne úchvatný výhled na centrum města
14. listopad 2024 5:15
Zážitky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 24. 11. 2024. Během svátečního víkendu 16. až 17. listopadu zde bude také otevřeno, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
9. listopad 2024 10:54
Životní styl, Olomoucký kraj

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 9. listopadu a neděli 10. listopadu 2024 od 10 do 15 hodin.
9. listopad 2024 9:24
Památky, Olomoucký kraj

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na zámku Plumlov se chystají Hubertské slavnosti, které se budou konat v sobotu 26. 10. 2024 od 13:30 hodin. Na programu bude hudba MHU, trubači VLS, přehlídka loveckých psů, vábení lovné zvěře, přehlídka loveckých signálů, lukostřelci a ukázky zvířat, dravých ptáků i sov.
21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj