ÚvodAktualityKam na prohlídky k hradním pánům? Oblíbené soukromé hrady a zámky v zimě nespí!
Památky

Kam na prohlídky k hradním pánům? Oblíbené soukromé hrady a zámky v zimě nespí!

Mnoho hradů a zámků nesmlouvavě na zimu uzavírá své brány, které odemknou až zase během jarních měsíců. Přesto existují výjimky, kde mají otevřeno po celou zimu! Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k soukromým hradním a zámeckým pánům, kteří vás rádi přivítají každoročně i během celé dlouhé zimy.

Hrady Cimburk, Hauenštejn a Český Šternberk

Jsou místa, kde vás rádi přivítají kdykoliv. Jedním z nich je gotický hrad Cimburk v srdci Chřibů. Je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Nachází se v blízkosti města Koryčany v nadmořské výšce 421 m n. m. Hrad zaujímal strategickou polohu u křižovatky dvou dopravních cest a to cesty od Uherského Hradiště kolem hradu Buchlova na Stupavu a Koryčany, a cesty vedoucí z Kroměříže do Střílek, dále pak přes Koryčany až do Hustopečí. V průběhu staletí doznal hrad několika přestaveb a oprav. Koncem sedmnáctého století ztratil fortifikační význam a začal sloužit jako sídlo lovčího a k ubytování lesního personálu.

Také zámek Horní Hrad, původně středověký hrad Hauenštejn, má otevřeno každý den včetně pondělků od 10 do 17 hodin. Přijeďte si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem či sál s trofejemi zvěře místních lesů...

Také oblíbený hrad Český Šternberk v Posázaví vás pozve na zimní prohlídky. Konají se až do března, vždy každou sobotu a neděli od 11:00 do 14:00 hodin. Dozvíte se o historii starobylého českého rodu Sternbergů, a o životních osudech jeho významných představitelů.
 

…a každý víkend na Radimi

zámek RadimV zimním období má otevřeno v sobotu a neděli od 11:00 do 16:00 hodin zámek Radim. Vybrat si můžete ze tří okruhů: Sklepní prostory obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici, a šatlavu i kancelář panského hejtmana a ložnici princezen.

Individuální prohlídku pro větší skupiny je možno domluvit i na jiné dny – v případě zájmu pište na info@zamek-radim.cz či volejte na 608 413 228. Zpravidla na konci každého měsíce se konají také noční prohlídky při svíčkách. Po prohlídce zámku se můžete projít ještě zámeckým parkem a nebo se zahřát nefalšovanou horkou čokoládou či jinou dobrotou v zámecké kavárně. Nechte se tedy zlákat nevšedním zážitkem!
 

Za čarodějnicí do Dětenic

Žizelda DěteniceJako jeden z mála kulturních objektů je zámek Dětenice přístupný veřejnosti i zimním období. Při prohlídce zámku můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství.

Klasická prohlídka zámku se koná od 10:00 do 17:00. Poslední prohlídka začíná v 17:00. Každou lednovou a únorovou sobotu se mohou příchozí těšit od 10:00 do 17:00 na Čarodějné prohlídky (každou hodinu), od března pak každou neděli na prohlídku s princeznou (každou hodinu).
 

Za pohádkou na Staré Hrady

Staré HradyHrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky. Ti mohou přijít o sobotách, nedělích, prázdninách a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin.

Na hradě a v pohádkovém sklepení a na hradní půdě se usídlili draci skalní, ohniví, vodní, lesní, noční, bahenní, píseční, sněžní, hromoví, zlatí, teplomilní, sklepní, smaragdoví, rubínoví a mnoho dalších pohádkových bytostí z pohádek čaroděje Archibalda I. Na osobní audienci vás ve své Dračí královské komnatě pak přijme i Jeho Veličenstvo Dračí král Rozumbraďák XVI. s dračí královnou jeho ženou Starostlindou a jejich dcerkami dračími princeznami Lajdalínou, Trajdalínou a Rozcaplínou. Pomozte zachránit princeznu Laskonku a nemine vás ani pořádná pohádková odměna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad a zámek Staré Hrady Památky

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchranné práce, další v roce 1940.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad opraven, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Hrad Český Šternberk Památky

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé Zážitky

Středověký hotel Dětenice – návrat do doby dávno minulé

Místo, kde prožijete noc, která se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem. Nový středověký hotel poskytuje naprosto unikátní interiéry, které vás vrátí v čase do vzdáleného středověku.

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů Památky

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.

Další aktuality

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky