ÚvodAktualitySoukromé hrady a zámky v zimě nespí
Památky

Soukromé hrady a zámky v zimě nespí

Mnoho hradů a zámků nesmlouvavě uzavřelo své brány, které odemknou až zase během jarních měsíců. Přesto existují výjimky, kde mají otevřeno po celou zimu! Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k soukromým hradním a zámeckým pánům, kteří vás rádi přivítají i během celé dlouhé zimy.

Hrady Cimburk, Hauenštejn a Český Šternberk

Jsou místa, kde vás rádi přivítají kdykoliv. Jedním z nich je gotický hrad Cimburk v srdci Chřibů. Je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Nachází se v blízkosti města Koryčany v nadmořské výšce 421 m n. m. Hrad zaujímal strategickou polohu u křižovatky dvou dopravních cest a to cesty od Uherského Hradiště kolem hradu Buchlova na Stupavu a Koryčany, a cesty vedoucí z Kroměříže do Střílek, dále pak přes Koryčany až do Hustopečí. V průběhu staletí doznal hrad několika přestaveb a oprav. Koncem sedmnáctého století ztratil fortifikační význam a začal sloužit jako sídlo lovčího a k ubytování lesního personálu.

Také zámek Horní Hrad, původně středověký hrad Hauenštejn, má otevřeno každý den včetně pondělků od 10 do 17 hodin. Přijeďte si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem či sál s trofejemi zvěře místních lesů...

Také oblíbený hrad Český Šternberk v Posázaví vás pozve na zimní prohlídky. Konají se až do března, vždy každou sobotu a neděli od 11:00 do 14:00 hodin. Dozvíte se o historii starobylého českého rodu Sternbergů, a o životních osudech jeho významných představitelů.
 

…a každý víkend na Radimi

zámek RadimOd ledna do konce března 2024 má otevřeno v sobotu a neděli od 11:00 do 16:00 hodin zámek Radim. Vybrat si můžete ze tří okruhů: Sklepní prostory obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici, a šatlavu i kancelář panského hejtmana a ložnici princezen.

Individuální prohlídku pro větší skupiny je možno domluvit i na jiné dny – v případě zájmu pište na info@zamek-radim.cz či volejte na 608 413 228. Zpravidla na konci každého měsíce se konají také noční prohlídky při svíčkách. Po prohlídce zámku se můžete projít ještě zámeckým parkem a nebo se zahřát nefalšovanou horkou čokoládou či jinou dobrotou v zámecké kavárně. Nechte se tedy zlákat nevšedním zážitkem!
 

Za čarodějnicí do Dětenic

Žizelda DěteniceJako jeden z mála kulturních objektů je zámek Dětenice přístupný veřejnosti i zimním období. Při prohlídce zámku můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství.

Klasická prohlídka zámku se koná od 10:00 do 17:00. Poslední prohlídka začíná v 17:00. Každou lednovou a únorovou sobotu se mohou příchozí těšit od 10:00 do 17:00 na Čarodějné prohlídky (každou hodinu), od března pak každou neděli na prohlídku s princeznou (každou hodinu).
 

Za pohádkou na Staré Hrady

Staré HradyHrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky. Ti mohou přijít o sobotách, nedělích, prázdninách a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin.

Na hradě a v pohádkovém sklepení a na hradní půdě se usídlili draci skalní, ohniví, vodní, lesní, noční, bahenní, píseční, sněžní, hromoví, zlatí, teplomilní, sklepní, smaragdoví, rubínoví a mnoho dalších pohádkových bytostí z pohádek čaroděje Archibalda I. Na osobní audienci vás ve své Dračí královské komnatě pak přijme i Jeho Veličenstvo Dračí král Rozumbraďák XVI. s dračí královnou jeho ženou Starostlindou a jejich dcerkami dračími princeznami Lajdalínou, Trajdalínou a Rozcaplínou. Pomozte zachránit princeznu Laskonku a nemine vás ani pořádná pohádková odměna.
Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Zimní prohlídky na hradě Loket

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na hradě Loket

Hrad Loket si můžete prohlédnout s průvodcem nebo si ho projít od sklepů až po půdu sami. V několika patrech studených a vlhkých kobek naleznete expozici útrpného práva. Hrad je pro návštěvníky otevřen denně.

Zimní prohlídky zámku Dětenice

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Dětenice

Zámek i historický pivovar můžete navštívit i v zimních měsících o víkendech.

Zimní prohlídky na zámku Radim

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na zámku Radim

Zimní prohlídky zámku Radim probíhají vždy o víkendech a svátcích v 11:00, 13:00 a 15:00 hod . Nenechte si je ujít. Otevřena ji i zámecká kavárna s nejméně jedním teplým jídlem denně, ovocnými limonádami a postřižinským pivem.

Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

23. 11.24. 11.
Dračí čarodějné pohádkové prohlídky hradu a zámku Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky, a to každou sobotu, neděli o prázdninách a svátcích.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Zámek Loučeň je otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

23. 11.24. 11.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu Památky

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad opraven, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky