ÚvodAktualityDivadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox
Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka rozšiřuje svůj repertoár na Dramox

  • 15. února 2021
Divadlo Spejbla a Hurvínka nově představuje na divadelním portálu Dramox.cz celkem čtyři představení pro děti a dvě představení pro dospělé. Pro zpříjemnění nelehkých časů pro věrné fanoušky připravili také pár čísel, statistik a kuriozit, které tak představí historii a úspěchy posledních sto let divadla, jež se stalo fenoménem ve svém oboru nejen v České republice.
Divadlo S+HDivadlo Spejbla a Hurvínka pokračuje ve spolupráci s online divadelním portálem Dramox.cz. Pro velký zájem malých i velkých fanoušků natočilo divadlo další čtyři hry pro děti a dvě hry pro dospělé, tak aby mohlo i v této chvíli udržet kontakt s diváky. Fanoušci jsou v tomto online prostoru srdečně zváni na dětská představení: Jak s Máničkou šili všichni čerti, Hurvínkova nebesíčka, Hurvínkovo přání a Hurvínek mezi osly. Pro dospělé diváky jsou pak připravena představení Spejbl versus Drákula a Hotel Spejbl.

Divadlo S+HLoňský rok měla velká část dřevěných herců divadla S+H nějaké významné životní jubileum. Pan Spejbl oslavil dokonce již 100 let, Mánička a pejsek Žeryk slavili devadesátku a zároveň divadlo slavilo devadesát let své profesionální éry, uplynulo sedmdesát pět let od přestěhování divadla z Plzně do Prahy a dvacet pět let působení v Dejvicích. Bohužel některé z připravovaných oslav, akcí a aktivit se nemohly konat, proto se v divadle rozhodli vstoupit do roku 2021 plni elánu, nadšení a optimismu a nazvali jej rok „100+1“. Dřevěný hrdina pan Spejbl v tomto roce započal již druhou stovku a všichni divadelnívi spolu s ním věří, že zase přijdou pro divadla přívětivější časy.
 

Vše, co jste chtěli vědět o divadle S+H, ale báli jste se zeptat

spejbl a hurvínekDivadlo S+H se profesionalizovalo v roce 1930. Od té doby odehrálo:
  • přes 250 původních představení doma i v zahraničí – tedy v cizojazyčných verzích
  • ve 34 zemích (mj. v Německu, USA, na Tchaj-wanu, v Číně, Indii, Egyptě, Jordánsku, Mexiku, Španělsku a dalších), v Německu díky obrovské popularitě vystupuje pravidelně
  • na 4 kontinentech
  • Spejbl i Hurvínek mluvili dosud 22 různými jazyky
  • natočily stovky gramofonových, později CD audio nahrávek, desítky rozhlasových her, televizních pořadů a Večerníčků pro děti, vyšlo s nimi přes padesát knih
  • za audio nahrávky s S+H získalo 37 zlatých, 26 platinových a jednu diamantovou desku, to vše za neuvěřitelných 5 397 500 prodaných zvukových nosičů, což je v mluveném slově světový unikát
  • 25 – tolik má divadlo párů loutek Spejbla a Hurvínka
  • 250 divadelních premiér bylo uskutečněno v divadle S+H
  • 800 různých loutek najdete v depositáři divadla
  • S+H vystupují ve třech velikostech:
    • Malé loutky (klasické): Hurvínek 46 cm / 1,05 kg  – Spejbl 55 cm / 1,60 kg
    • Střední loutky (hrací): Hurvínek 49 cm / 1,20 kg – Spejbl 60 cm / 1,85 kg
    •  Velké loutky (před scénové): Hurvínek 56 cm / 1,95 kg – Spejbl 76 cm / 2,80 kg  
  • Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích13–15 nití má Hurvínek v základu, z toho je jen sedm důležitých a tři jsou opravdu životně důležité, zbylé nitě jsou tzv. pomocné nebo trikové
  • 50 – více jak 50 knih bylo napsáno o našich hrdinech
  • jména Hurvínek a Mánička nenosí jen legendární loutky, ale rovněž asi nejedno zvířátko v českých zoologických zahradách. Prozatím se podařilo najít kozlíka a kozičku s těmito jmény, obě zvířata pobíhají v plzeňské Zoo. Pozadu nezůstala ani pražská Zoo, kde byla 26. 9. 1999 pokřtěna paterčata psů pralesních jmény Hurvínk0a, Spejblinka, Mánička, Kačenka a Žeryk. 
  • 1922 – poprvé se knižně objevil Spejblův příspěvek v publikaci Kašpárek futuristou a parodistou
  • deska Spejpl1929 – vznik první zvukové nahrávky u společností His masters voice (Spejbl u radia) a Ultraphon (Spejblova ukolébavka).
  • 1931 – první vystoupení Spejbla a Hurvínka na filmovém plátně ve snímku „Spejblovo filmové opojení
  • 2002 – několikrát se Spejbl a Hurvínek ve svých hrách podívali do vesmíru a v roce 2002 byly na jejich počest dvě planetky pojmenovány Spejbl a Hurvínek
  • 2013 – Spejbl a Hurvínek mají svůj strom v Botanické zahradě hl. m. Praha v Troji, 18. října 2013 si slavnostně jako „61. Osobnost“ vysadili vzácnou japonskou lípu a zařadili se tak po bok nejvýznamnějších osobností České republiky a světa 20. a 21. století
  • 2013 – pan Spejbl a Hurvínek se stali držiteli ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla
  • Divadlo Spejbla a Hurvínka2017 – české a slovenské loutkářství, včetně našich hrdinů, bylo zapsáno na seznam světového nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)
  • 2017 – zatím poslední film uvedený v kinech, a to rovnou ve 3D verzi „Hurvínek a kouzelné muzeum
  • 2018 – NASA poskytla příležitost vyslat jména zájemců spolu se sondou InSight na Mars, dvě „letenky“ si pořídili i Spejbl a Hurvínek, čímž si zajistili, že jejich jména jsou umístěna na čipu, který je součástí sondy …
  • 2 – dvě bronzové lavičky, na kterých se mohou kolemjdoucí vyfotit s naší dvojicí, a to v Praze (od roku 2010) a v Plzni (od roku 2020)
  • 2019 jako upomínku 90 let spolupráce s vydavatelstvím Supraphon obdrželo Divadlo S+H památeční šelakovou desku
  • 2020 – Spejbl a Hurvínek společně s celým divadlem dostali ke svým kulatým narozeninám letadlo Boeing, bohužel prozatím jen virtuální...
Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Lavička Spejbla a Hurvínka Kultura

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Další aktuality

Dvanáctý Signal Festival je za dveřmi – užijete si jej naplno!

Dvanáctý ročník Signal Festivalu startuje ve čtvrtek 10. října a potrvá až do neděle 13. října 2024. Uvede 22 uměleckých instalací v pražském centru, letošní novou lokací bude Pražský hrad. Druhá letošní trasa propojí zastávky digitální a kreativní kultury na Starém Městě a v samém středu Prahy. K největším lákadlům patří videomapping Filipa Hodase na Arcibiskupský palác, monumentální objekty Jiřího Příhody ve Šternberském paláci, multimediální výstava londýnského studia UVA využívající kinetická kyvadla v galerii Kunsthalle Praha nebo zvuková projekce italského umělce Quayoly v CAMPu.
16. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024, Rožnění uherského býka ve Slaném, Svatoludmilská pouť na Tetíně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Prohlídky katedrály sv. Víta: ikonická památka Prahy zdarma i s průvodcem

Katedrála svatého Víta patří mezi ikonické památky Prahy, bez jejíž návštěvy se neobejde žádný turista či návštěvník hlavního města. Zatímco mnozí výletníci z celé republiky katedrálu navštívili, nejeden Pražák její interiér dosud nespatřil. Pokud se do Prahy chystáte na výlet anebo přišel čas konečně navštívit Pražský hrad, kde jste už dlouho nebyli, i když v Praze bydlíte, Kudy z nudy vám poradí, jak si katedrálu co nejlépe prohlédnout. A to jak během prohlídky s průvodcem, tak zdarma po vlastní ose. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha je přístupná denně po celý rok.
15. září 2024 12:00
Památky, Praha

Festival Triangl otevře dveře tří vil v Pelléově ulici

V sobotu 14. 9. 2024 tři pražské vily – Vila Lanna, Muzeum literatury a Galerie Villa Pellé – otevřou své brány a pozvou do svých prostor návštěvníky na první ročník festivalu Triangl. V rámci jednodenního multižánrového a tak trochu sousedského festivalu můžete všechny tři objekty nejen navštívit, ale i ochutnat něco z jejich celoročního programu. Od 10:00 do 21:00 jsou přichystány přednášky z oblasti popularizace vědy, různorodé výstavy, divadelní představení a literární čtení na téma Franze Kafky, performance Petra Nikla a koncert Lakomých Barek. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny a divadlo. Vstup na festival je zdarma.
13. září 2024 11:00
Kultura, Praha

Staroměstská radnice bude mít dveře dokořán

Již podesáté se v neděli 15. září, a poté ještě 22. září 2024 zájemcům otevřou běžně nepřístupné prostory jedné z nejoblíbenějších památek v ČR. Akce Radnice dokořán se koná u příležitosti 686. výročí otevření Staroměstské radnice a zve milovníky historie a středověku na bohatý program! Nahlédněte do historických sálů, věže a do podzemí! Letos bude možnost prozkoumat i běžně nepřístupné románské podzemí Staroměstské radnice.
13. září 2024 8:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
12. září 2024 14:00
Zážitky, Praha

Chystáte se na výlet do Prahy? Vyberte si nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
12. září 2024 11:00
Památky, Praha

Vinobraní na vinici sv. Kláry v Praze se koná už tento víkend! – pro rok 2024 zrušeno

V pořadí už podevatenácté ožije památkově chráněná vinice sv. Kláry tradiční oslavou vinobraní. Skvělá poloha v blízkosti řeky i jedinečný výhled předurčují vinohrady nad trojským zámkem nejen k produkci kvalitních hroznů, ale i k tomu, stát se ideálním prostředím, kde je možné si hotová vína opravdu vychutnat. Během víkendu 14. a 15. září vše doladí bohatý hudební program a výborné jídlo. Přijďte si užít svátek vína s kouzelným výhledem! Kromě vína bude tento víkend exkluzivně v nabídce také burčák.
12. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha