ÚvodAktualityDo Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě
Kultura

Do Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě

  • 17. listopadu 2015
Stejné město, opět Staré Město, stejná ulice a dokonce stejný dům. Před třemi lety v domě U Černé Matky Boží v Praze skončilo svou existenci Muzeum českého kubismu, na stejném místě v prosinci otevře Uměleckoprůmyslové museum novou expozici.
Nová stálá expozice Český kubismus představí ve dvou podlažích budovy průřez českým kubismem.

K vidění bude pestrá směs volného a užitého umění včetně nábytku, keramiky, lustrů a svítidel, kovových předmětů, ornamentálních tapetových vzorů, plakátů i grafiky.
 

Největší exponát?

Expozice se soustředí na interiérovou tvorbu, ovšem největší a nejcennější výstavní kousek je samotný dům U Černé Matky Boží. Vznikal ve stejné době jako další díla české kubistické architektury, v Praze je však nejstarší a bez nadsázky nejcennější. Vyrostl roku 1912 na místě dvou barokních domů na Starém Městě, na nároží Celené ulice a Ovocného trhu. Protože se stavělo přímo v srdci historické Prahy, stavba byla ostře sledovaná. Pražský magistrát sice nechtěl architekta Josefa Gočára omezovat ve stylovém pojetí, ale požadoval na něm dokonalý soulad stavby s historickým prostředím.

Model budoucího domu byl od ledna 1912 k vidění v Obecním domě, kolaudace proběhla v říjnu téhož roku. Kubistický styl se projevil v detailech vchodu, lomeného průčelí, zábradlí na balkonech i na vnitřním točitém schodišti, na tvaru stupňovité mansardové střechy i špičatých krytů mansardových oken, v hlavicích meziokenních sloupků, v baru, nábytku, tapetách i lustrech kavárny. Kavárna Grand Café Orient ale již v následujícím desetiletí zanikla – prý kvůli nemodernosti kubismu – a obnovy se dočkala až po osmdesáti letech, v roce 2005.
 

Kubismus jako značka české kvality

Kubismus, původně směr ve francouzském malířství, našel zvláštní uplatnění v české architektuře a designu. Zlatý věk tento zvláštní styl prožíval během několika let před první světovou válkou a několika let po ní. Uměleckoprůmyslové museum chce zachovat původní značku Muzea českého kubismu a nabídnout novou atraktivní expozici, která představí tvorbu českých umělců.
K vidění jsou nábytkové soubory i drobné solitérní kusy Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky, vybraná díla kubistického malířství a sochařství od Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína či sochaře Otto Gutfreunda. Prohlédnete si také dobové fotografie a architektonické návrhy, a kdo bude mít zájem, získá mapku s navrženou trasou po pražských kubistických památkách. Na jaře příštího roku začne cyklus přednášek Kapitoly z dějin kubismu, chybět nebudou ani komentované prohlídky.
 

Cesty za kubistickou architekturou

Pokud se chcete vydat na procházku za půvaby kubismu a pátrat na vlastní pěst, portál Kudy z nudy nabízí vlastní kubistickou procházku Prahou. Prohlédnete si budovu bývalé Legiobanky, palác Adria či vily pod Vyšehradem. Ke kubismu se hlásí také další dva Gočárovy domy v Tychonově ulici na Hradčanech, Učitelské domy v Bílkově ulici od Otakara Novotného či dům Diamant na rohu Lazarské a Spálené ulice. Kubistické prvky objevíte i na mostě, spojujícím pražské městské čtvrtě Holešovice a Libeň, anebo na kandelábru z umělého kamene s lucernou v rohu Jungmannova náměstí. Za vidění stojí také další Gočárovy stavby mimo Prahu, zejména v Hradci Králové a v Lázních Bohdaneč.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královské vinobraní na Točníku, Světový den vombatů v Zoo Praha, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Pražská Sportiáda – Volejbal. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila od 11. října do 3. listopadu 2024 výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Día de los Muertos. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových aranžmá a dýně různých tvarů, barev i velikostí na motivy tajemného avšak veselého mexického svátku mrtvých. Víkend 19. – 20. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění.
17. říjen 2024 14:00
Příroda, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
17. říjen 2024 10:51
Památky, Praha

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Krompachu

Praha našla letošní vánoční strom. Z pětačtyřiceti kandidátů přihlášených do soutěže Hledá se strom vybrala komise krásně rostlý a zhruba dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý z obce Krompach na Českolipsku. Soukromý majitel jej do soutěže přihlásil, protože strom přerostl hranice jeho pozemku, kde by mohl v budoucnu svým dalším růstem ohrozit sousední nemovitost. Strom bude pokácen předposlední sobotu v listopadu a pokud vše půjde podle plánu, měl by se rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. 11. 2024, kdy také začnou Největší Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. říjen 2024 21:00
Zážitky, Praha

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha