ÚvodAktualityDo Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě
Kultura

Do Prahy se vrací kubismus: novou expozici najdete na starém místě

  • 17. listopadu 2015
Stejné město, opět Staré Město, stejná ulice a dokonce stejný dům. Před třemi lety v domě U Černé Matky Boží v Praze skončilo svou existenci Muzeum českého kubismu, na stejném místě v prosinci otevře Uměleckoprůmyslové museum novou expozici.
Nová stálá expozice Český kubismus představí ve dvou podlažích budovy průřez českým kubismem.

K vidění bude pestrá směs volného a užitého umění včetně nábytku, keramiky, lustrů a svítidel, kovových předmětů, ornamentálních tapetových vzorů, plakátů i grafiky.
 

Největší exponát?

Expozice se soustředí na interiérovou tvorbu, ovšem největší a nejcennější výstavní kousek je samotný dům U Černé Matky Boží. Vznikal ve stejné době jako další díla české kubistické architektury, v Praze je však nejstarší a bez nadsázky nejcennější. Vyrostl roku 1912 na místě dvou barokních domů na Starém Městě, na nároží Celené ulice a Ovocného trhu. Protože se stavělo přímo v srdci historické Prahy, stavba byla ostře sledovaná. Pražský magistrát sice nechtěl architekta Josefa Gočára omezovat ve stylovém pojetí, ale požadoval na něm dokonalý soulad stavby s historickým prostředím.

Model budoucího domu byl od ledna 1912 k vidění v Obecním domě, kolaudace proběhla v říjnu téhož roku. Kubistický styl se projevil v detailech vchodu, lomeného průčelí, zábradlí na balkonech i na vnitřním točitém schodišti, na tvaru stupňovité mansardové střechy i špičatých krytů mansardových oken, v hlavicích meziokenních sloupků, v baru, nábytku, tapetách i lustrech kavárny. Kavárna Grand Café Orient ale již v následujícím desetiletí zanikla – prý kvůli nemodernosti kubismu – a obnovy se dočkala až po osmdesáti letech, v roce 2005.
 

Kubismus jako značka české kvality

Kubismus, původně směr ve francouzském malířství, našel zvláštní uplatnění v české architektuře a designu. Zlatý věk tento zvláštní styl prožíval během několika let před první světovou válkou a několika let po ní. Uměleckoprůmyslové museum chce zachovat původní značku Muzea českého kubismu a nabídnout novou atraktivní expozici, která představí tvorbu českých umělců.
K vidění jsou nábytkové soubory i drobné solitérní kusy Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola, Otakara Novotného a Antonína Procházky, vybraná díla kubistického malířství a sochařství od Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a Otokara Kubína či sochaře Otto Gutfreunda. Prohlédnete si také dobové fotografie a architektonické návrhy, a kdo bude mít zájem, získá mapku s navrženou trasou po pražských kubistických památkách. Na jaře příštího roku začne cyklus přednášek Kapitoly z dějin kubismu, chybět nebudou ani komentované prohlídky.
 

Cesty za kubistickou architekturou

Pokud se chcete vydat na procházku za půvaby kubismu a pátrat na vlastní pěst, portál Kudy z nudy nabízí vlastní kubistickou procházku Prahou. Prohlédnete si budovu bývalé Legiobanky, palác Adria či vily pod Vyšehradem. Ke kubismu se hlásí také další dva Gočárovy domy v Tychonově ulici na Hradčanech, Učitelské domy v Bílkově ulici od Otakara Novotného či dům Diamant na rohu Lazarské a Spálené ulice. Kubistické prvky objevíte i na mostě, spojujícím pražské městské čtvrtě Holešovice a Libeň, anebo na kandelábru z umělého kamene s lucernou v rohu Jungmannova náměstí. Za vidění stojí také další Gočárovy stavby mimo Prahu, zejména v Hradci Králové a v Lázních Bohdaneč.
Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Další aktuality

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Cesta za kometou ve Štefánikově hvězdárně, BeerFest Nechvalice 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 10. do 13. července 2025 uskuteční již tradiční a velmi oblíbený Francouzský trh. Čekají vás čtyři dny plné francouzské atmosféry, vybraných delikates a živé hudby.
1. červenec 2025 13:58
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha