ÚvodAktualityDobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let
Zážitky

Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let

  • 7. dubna 2021
Jurij Gagarin spatřil 12. dubna 1961 jako vůbec první člověk Zemi z vesmíru, což se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí lidstva. V kosmické lodi Vostok 1 jedenkrát obletěl naši planetu a v pořádku se vrátil na zem. Letos od této události uplyne již 60 let. Po celém světě se ve výroční datum koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. U nás se můžeme těšit na řadu on-line pořadů, televizní vysílání věnované Gagarinovi a několik akcí v našich hvězdárnách a planetáriích – například rekonstrukci Gagarinova letu anebo Dny jihomoravské kosmonautiky.
Jurij GagarinSovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin (27letý major sovětského letectva) ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur, v dnešním Kazachstánu. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Asi minutu po startu dosáhl stoj přetížení 3-4 G, které se postupně snižovalo. Gagarin je snášel dobře, pouze puls mu vzrostl z 64 na 150 úderů za minutu. Ve 14. minutě letu Gagarin pocítil stav beztíže. V průběhu letu udržoval spojení s řídicím střediskem, zapisoval svá pozorování a pocity (celou dobu se cítil výborně), a když mu „uplavala“ tužka, diktoval na záznam. V 57. minutě loď dosáhla maximální výšky, 327 km. Gagarin trochu pojedl, napil se a začal se chystat na návrat.

vostokSestup však neprobíhal tak idylicky, jak jej sovětští inženýři naplánovali. Motor Vostoku zbrzdil loď, nepracoval však plánovanou dobu, a řídící systém lodi proto neoddělil přístrojový úsek od kabiny. Loď navíc začala rotovat. Po dlouhých 10 minutách automatika přístrojový úsek konečně odstřelila, loď se stočila potřebným směrem a rotace ustala. Pak už sestup probíhal normálně, teplota ochranného štítu dosáhla 2000 °C a přetížení 10 G. Ve výšce 7 km se odstřelil poklop průlezu, pilot byl katapultován a přistál na padáku vedle kabiny u vesnice Smelovka. Po příletu Gagarin prohlásil: „Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“.


Cesta do Československa a poslední let Hrdiny Sovětského svazu

Jurij GagarinGagarinův let do vesmíru trval 108 minut, po ní následovalo přijetí v Moskvě a dlouhá řada zahraničních cest. Ta první z nich zavedla Jurije Gagarina s manželkou Valjou 28. a 29. dubna 1961 do Československa.

Bohužel, celosvětovou slávu Gagarin neunesl. Dříve příjemný a skromný mladý muž postupně propadal bujným pijatikám, pletkám s mladými ženami a rychlým autům. Přesto si přál znovu letět do vesmíru, nebo se alespoň vrátit do kabiny vojenského letadla. V březnu 1964 začal Jurij Gagarin studovat moskevskou vojenskou Žukovského akademii. Pochopil, že bez dalšího vzdělání nemá šanci se do kabiny kosmické lodě vrátit.

Jurij GagarinStudium ukončil v únoru 1968 a hned následující měsíc se vrátil do kokpitu vojenské stíhačky. Létal ale zatím pouze s instruktorem na dvoumístné stíhačce MiG-15UTI. Tak tomu bylo i ve středu 27. 3. 1968, kdy měl na dopoledne naplánován let, ze kterého už se ale nevrátil. Trosky letounu byly nalezeny o několik hodin později 65 km od letiště u vesnice Novoselovo. Jednoznačný důvod tragické havárie se nikdy nepodařilo zjistit. „Kosmonaut č. 1“ byl pohřben na čestném pohřebišti u Kremelské zdi v Moskvě.

Po Juriji Gagarinovi je pojmenován i kráter na odvrácené straně Měsíce a také planetka (1772) Gagarin.
 

Jaké pořady se k výročí chystají?

Jurij GagarinVe výroční datum se u nás i ve světě koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. V Brně se konají Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky, a to od 8. do 12. dubna. Jde o počin Hvězdárny a planetária Brno. Pro zájemce je připravena výstava Člověk ve vesmíru na náměstí Svobody, on-line přednáška o novinkách z kosmonautiky, scénické čtení, vysílání minutu po minutě i návštěva Orchestru Gustava Broma s legendární písničkou „Dobrý den, majore Gagarine“.
 
Jurij GagarinV pondělí 12. dubna připomene Gagarinovu historickou misi pražské Planetárium, a to od 18 hodin živě komentovanou rekonstrukcí prvního letu do vesmíru, při které bude použit model kosmické lodi Vostok 1 ve skutečné velikosti i s kosmonautem na palubě. Replika přistávací kabiny lodi Vostok ve stavu těsně před tím, než se kosmonaut katapultoval, je celoročně vystavena ve foyer pražského planetária.
 
První let člověka do vesmíru můžete prožít i u televizních obrazovek: ČT2 uvede v sobotu 10. 4. ve 20:00 a v úterý 13. 4. 2021 ve 13:05 životopisný dramatický film „Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru“. Pořad bude k dispozici od 13. 4. i na ČT online. Na Prima ZOOM poběží pořad "Jak Rusko vyhrálo vesmírný závod". První z nich stanice vysílá 12. 4. ve 22:10 a druhý díl pak 19. 4. 2021 ve stejném čase. Úžasnou podívanou nabídne i pohled na dubnové nebe – po polovině měsíce můžeme očekávat meterologický roj lyridy a superúplněk.
Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí Lyridy a planetu Merkur

Hlavu vzhůru! Noční obloha v dubnu nabízí Lyridy a planetu Merkur

I v dnešní složité době má pro vás Kudy z nudy povzbuzující výzvu: Hlavu vzhůru! A to nejen pouze symbolicky – na noční obloze se totiž dějí v průběhu března a dubna velice zajímavé věci. Za jasných večerů si nelze nevšimnout planety Merkur a Venuše, stejně tak jako atraktivních Lyrid či komety C/1861 G1 Thatcher, která přilétá pravidelně k Zemi už 2 600 let. Během jara uvidíme i kousek zatmění Měsíce či zvířetníkové světlo.

Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

5. 11.
Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Na noční obloze je čas od času možné pozorovat tzv. superúplněk. Měsíc se na své oběžné dráze dostane do přízemí, tedy do bodu nejblíže k planetě Zemi. Našima očima tak Měsíc pozorujeme zářivější a větší než jindy.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Planetárium Praha Zážitky

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Aktivní dovolená: motosport, motocyklistické a automobilové závody a legendární závodníci

Plochodrážní stadion Markéta, Masarykův okruh v Brně, legendární trať v Hořicích, Pardubice a Zlatá přilba anebo kolébka českého motokrosu ve Stříbře: to všechno jsou místa, kde se psala historické českého motosportu. Kdy a kde se vlastně konaly první závody automobilů a motorek u nás a ve světě, a kde se závodí dnes? Pojďte se s motoristickým sportem seznámit na Kudy z nudy!
19. květen 2025 8:42
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (24.5. – 25.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zahájení lázeňské sezony v Teplicích 2025, Jízda králů Vlčnov 2025, Štramberský Jasoň 2025, Prima Fresh festival 2025 v Plzni, Chomutovské slavnosti 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Mezi ploty 2025 – hudební a divadelní festival v Bohnicích, Dětský den na Pražském hradě 2025, Korso Krymská 2025, Narozeniny Maxipsa Fíka v Kadani 2025, Císařský den na Karlštejně aneb rytířské dobrodružství na hradě. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
19. květen 2025 6:00
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
18. květen 2025 15:47
Zážitky

10 tipů na skvělé nedělní výlety pro maminky i děti

Oslavte hezkým výletem (nejen) svátek všech maminek – Den matek! Den matek se slaví na mnoha místech po celém světě, včetně České republiky. Připadá vždy na druhou květnovou neděli. Užít si příjemný den s maminkou, babičkou nebo naopak s dětmi můžete například v labyrintech zámeckého parku na Loučni, procházkou rozkvetlou přírodou anebo třeba piknikem na pěkném místě.
11. květen 2025 11:13
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?
10. květen 2025 8:29
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky