
Milovníci pohledů do vzdáleného vesmíru se mají na co těšit! Od začátku března se
Měsíc posouvá výš nad obzor, zatímco naopak jasná Večernice, totiž planeta Venuše, se k Merkuru velmi nápadně přibližuje. Na večerní obloze si proto určitě všimnete
dvou velmi jasných bodů, které představují
Venuše a Merkur. Jsou vidět pouhým okem i z velkých měst. Vůbec nejblíže se k sobě přiblíží v
úterý 11. a ve středu 12. března 2025. Čekat je můžete nízko nad západním obzorem už kolem 18:50 hodin. Také v dalších dnech na obloze zůstanou "vedle sebe", pozorování bude ale obtížnější, až nakonec po sobotě 15. března už budou vidět jen krátce po západu Slunce, a pak zmizí za obzorem.
V pátek
14. března čeká pozorovatele oblohy
částečné zatmění měsíce, které je předehrou k úplnému (z České republiky už nepozorovatelného). Co však uvidíme jasně bude tzv.
zvířetníkové světlo, které prozáří noční oblohu okolo
20. března, tedy v období jarní rovnodennosti. Zjednodušeně řečeno, jde o
prach v okolí Slunce soustředěný do rozsáhlého disku, na který se ze Země díváme z boku. Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky – světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí.

Během dubna se můžete těšit z každoročního
roje meteoritů zvaných
Lyridy. Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročními posly jara. Zejména
v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost spatřit i bolidy. Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence.
Nejaktivnější budou od 16. do 25. dubna; maximum se pak očekává okolo 22. dubna 2025. Letos budou navíc k pozorování ideální podmínky –
Lyridy vůbec nebude nerušit Měsíc. Mateřskou kometou roje je
periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, kterou objevil 4. dubna roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher a která se
ke Slunci vrací každých 415 let. Zatímco na
Thatcherovu kometu budou muset pozemšťané čekat až do roku 2276, meteory z jejího prachu uvolněném při průletech kolem Slunce nám ji připomínají každoročně.
Pozorujte Lyridy, projasníte si planetu Merkur, Venuši a zvířetníkové světlo během neopakovatelných nočních událostí této jarní sezóny.
Lyridy jsou každoroční meteorický roj, který se objevuje každé jaro a je známý díky možnosti pozorování bolidů. Maximální aktivita Lyrid se očekává v dubnu.
Nejlepší čas na pozorování planet Merkur a Venuše bude okolo 11. a 12. března 2025, kdy se obě planety objeví nízko nad západním obzorem kolem 18:50 hodin.
Zvířetníkové světlo je prach soustředěný v okolí Slunce do rozsáhlého disku, který je z Země pozorovatelný jako světelný jev na noční obloze během období rovnodenností.
Částečné zatmění Měsíce bude možné pozorovat z České republiky v pátek 14. března 2025.
Mateřskou kometou meteorického roje Lyridy je periodická kometa C/1861 G1 Thatcher, která se k Slunci vrací každých 415 let.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.