Zahajovacím filmem 29. MFF Praha – Febiofest bude 28. dubna komedie Vévoda z Wellingtonu, poslední film režiséra Rogera Michella (mimo jiné tvůrce populární romantické komedie Notting Hill). V energickém příběhu podle skutečných událostí natočeném v nejlepší tradici britských komedií excelují Jim Broadbent a Helen Mirren. Ve středu 4. května festival zakončí Srdečné pozdravy z Afriky. Parodický francouzský špionážní thriller v režii Nicolase Bedose je 11. filmem, který oživuje postavu tajného agenta OSS 117, aktuálně s tváří Jeana Dujardina.
Cenu Kristián letos obdrží Karel Roden, jedna z nejvýraznějších osobností současné nejen tuzemské kinematografie. Na Febiofestu v premiéře představí film Promlčeno, kde si v režii Roberta Sedláčka zahrál hlavní roli. Druhým oceněným je ukrajinský režisér Oleh Sencov, jehož nový film Nosoroh bude mít na festivalu českou premiéru. Febiofest, mimo jiné, v roce 2016 podpořil kampaň za propuštění Sencova z ruského vězení po jeho zatčení na anektovaném Krymu.
Hlavní soutěž představí sedm výrazných debutů či druhých filmů talentovaných filmařů – šesti režisérek a jednoho režiséra, kteří v současnosti bodují na mezinárodních festivalech. O vítězi rozhodne odborná porota, v níž zasednou švédská režisérka a scenáristka Isabella Eklöf, renomovaná režisérka a střihačka Emer Reynolds a oceňovaný režisér Olmo Omerzu. Divácká porota, tentokrát v čele s čestným předsedou Michalem Suchánkem, potřetí zvolí vítěze Soutěže komedií. Na výběr bude mít sedm snímků z celého světa, od Peru přes Island až po Ukrajinu. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou napříč všemi sekcemi festivalu. Letošní ambasadorkou sekce Amnesty International je známá novinářka, reportérka a moderátorka Nora Fridrichová.
Nová sekce Ukrajina: střed Evropy
Nová nesoutěžní programová sekce Ukrajina: střed Evropy má dvě části. První představí mladou generaci ukrajinských filmařů, jejichž tvorba je silně ovlivněná situací v jejich zemi. Například nanejvýš aktuální film režiséra Valentyna Vasjanovyče Atlantida ukazuje dystopickou vizi společnosti roku 2025: Ukrajina vyhrála válku a na hranici s Ruskem teď staví zeď. Druhá část sekce je zaměřená na filmovou klasiku. Její název V druhém nacházím sebe je odkazem k Sergeji Paradžanovi, autorovi magických filmových fresek z prostředí Ukrajiny. Jeho slavný film Stíny zapomenutých předků, lyricko-etnografický mýtus o nešťastné lásce dvou milenců pocházejících ze znepřátelených rodin, je v programu této sekce. Febiofest uvede také tři filmy letošního laureáta ceny Kristián Oleha Sencova.
Generace na dvě části: Junior a Plus
Další novinkou Febiofestu 2022 je rozdělení sekce Generace na dvě části. Podsekce Junior s pěti celovečerními a jedním krátkým filmem je věnovaná nejmenším divákům. Součástí podsekce Generace Plus jsou tři filmy o dospívání, přebírání zodpovědnosti a hodnotě vztahů. Jedním z nich je celovečerní debut režisérky Laury Wandel Hřiště, který byl uveden v Cannes v sekci Un Certain Regard, kde získal cenu FIPRESCI. Sekce TV Now, zaměřená na televizní seriálovou tvorbu, letos představí výhradně české seriály.
K očekávaným událostem patří například premiéra Jitřní záře. Minisérie režiséra a scenáristy Dana Wlodarczyka, inspirovaná skutečnými událostmi, bude uvedena 2. května ve spolupráci s TV Nova/Voyo – novým generálním mediálním partnerem MFF Praha – Febiofest.
Panorama, Nové proudy, Docs i Queer
První část sekce Panorama nazvaná Ikony patří novinkám mistrů režie a mimo jiné představí divácký hit Svatba neúnavného společenského kritika Wojciecha Smarzowského. Druhá část Nové proudy je průřezovou přehlídkou těch nejzajímavějších a nejčerstvějších snímků z celého světa a velkých festivalů. Je mezi nimi i drama s komediálními prvky Slepý muž, který neviděl Titanic – progresivní finský režisér Teemu Nikki si za něj odvezl Cenu diváků v sekci Orizzonti na festivalu v Benátkách. Čistě dokumentární sekci Docs ozdobí například premiéra filmového záznamu velkolepého narozeninového koncertu legendární kapely Pražský výběr: Symphony Bizarre. Populární Queer Now pozve na výběr toho nejlepšího ze současné světové queer kinematografie, včetně dvou kandidátů na Oscara – německého filmu Velká svoboda a brazilského snímku Soukromá pustina.
Kampus Hybernská nabídne Industry program
Industry program se usídlí v Kampusu Hybernská, centru kultury, inovací, vědy a vzdělávání, a 2. května nabídne tři semináře na velmi zajímavá témata. Tím prvním bude Planeta – před kamerou a za kamerou. O tzv. green filmingu na českém televizním a filmovém trhu zasvěceně promluví zástupkyně Asociace producentů v audiovizi a TV Nova. Odpoledne následuje Works In Progress – Focus on UKRAINE s osobní prezentací producentek nebo režisérek momentálně žijících v České republice, které mají rozdělané projekty a nyní je nemohou na Ukrajině dokončit. A závěrečným inspirativním setkáním Industry Day 2022 bude Scriptwriters Meet the Industry aneb Chybí vám scenárista? Seznamte se s vycházejícími talenty. Jde o pokračování loňské úspěšné akce Asociace producentů v audiovizi (APA) a Katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU, kteří společně připravili prezentaci 8 studentů nebo čerstvých absolventů FAMU.
Chill out zóna se otevře v Empire Hall – elegantních prostorech ve stylu art deco v historické budově Slovanského domu. V Empire Hall bude návštěvníkům k dispozici také festivalový infostánek a pokladna s prodejem vstupenek – a to od 21. dubna do 4. května vždy od 12:00 do 19:00 hodin.