Co to hledáte?
A jak „keš“ vypadá? Jakkoli. Může to být zavařovačka nebo plastová krabička, která je ukryta před nepovolanými znaky. Nehráčům se říká stejně jako v Harrym Potterovi mudlové a za žádných okolností se nesmějí dozvědět, že hledáte nějakou skrýš. A už vůbec ne to, kde je schránka uložená!
Co se skrývá v skrýši?
To je různé, záleží na typu schránky. Jistojistě v ní najdete notýsek, do kterého můžete napsat vzkaz všem, kdo přijdou po vás. Zapisuje se i to, kdy jste skrýš navštívili. Dále v ní zaručeně budou nejrůznější poklady, které můžete směňovat. Pravidlo praví, že pokud si ze schránky něco vezmete, musíte do ní zase něco vložit. Předměty se tak neustále mění.
Kdo skrýš vytvořil?
S největší pravděpodobností některý z dalších hráčů. Čím víc lidí se geocachingu věnuje, tím více skrýší vzniká. Po čase se totiž většina hráčů nespokojí s pouhým hledáním. Vyhlédnou si vhodné místo, uloží schránku a zaznamenají souřadnice a upřesňující informace na internet. Pak už jde všechno samo.
Kde se hra vzala?
Když v roce 2000 v Americe zrušili záměrnou chybu v satelitním navádění. Do té doby se dala navigace GPS používat s přesností asi 50 m. Dnes jsou to metry dva. Právě tehdy vznikla první schránka. A další následovaly. Navíc jsou Češi národ hravý a tahle hra je opravdu chytla. O možné cíle nebudete mít při toulkách českými kraji nouzi, jsou jich celé stovky!
Jak začít?
Nejedete náhodou na výlet na nějaký hrad? Pokud máte GPS, zaregistrujte se na stránkách hry a zadejte lokalitu, do které se chystáte. Vsaďte se, že v okolí bude aspoň jedna „keš“ ukrytá. Pokud máte děti, můžete jim říct, že budete cestou hledat poklad. Až schránku najdete, je úspěch výletu zaručen. Jak to jednou zkusíte, nebudete chtít přestat.
pozn.: Geocaching se dá hrát i bez GPS za pomocí map.