Zoo Praha se raduje z
prvního gorilího mláděte narozeného v
pavilonu Rezervace Dja. A radost je o to větší, že jím pokračuje příběh slavné Moji. Narozením mláděte se zúročilo obtížné rozhodnutí
rozdělit dosavadní skupinu goril a přivézt nového samce. Jen díky tomu zoo do
Prahy získala
Mojinu dceru Duni a může gorily rozmnožovat. V úterý 2 ledna 2023 se tak stal poprvé
otcem 26letý Kisumu. Jeho
další mládě, které čeká Dunina babička, 30letá
Kijivu, by se mělo narodit přibližně za čtvrt roku.
Porod byl rychlý, a přestože je samice
Duni prvnička,
zvládla vše bez sebemenších potíží. První kontrakce pozorovali ošetřovatelé zhruba ve čtvrt na devět večer, přičemž už o necelou hodinu později bylo mládě na světě. Ostatní členové skupiny si Duni během porodu a po něm příliš nevšímali, jediný, kdo příchod nového mláděte zvídavě pozoroval, byl sedmiletý sameček Ajabu – až doposud poslední gorilí mládě narozené v
Zoo Praha.
Ve středu 3. ledna zůstala
Rezervace Dja pro veřejnost uzavřená. Opět
otevřena by měla být již od čtvrtka 4. ledna 2024 s tím, že před expozicí goril je
přísně zakázáno používání fotoaparátů a kamer. Jejich objektivy totiž Kisuma mohou vyprovokovat k agresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko.
Co se stalo s populární Mojou?
Moja žije od roku 2011 ve Španělsku, v
přírodním parku Cabárceno. Pořád si ale pamatuje, co bylo, když byla malá. Takové zkušenosti má její bývalý chovatel Marek Ždánský, který jezdí Moju na severu Španělska navštěvovat od jejího odchodu z
Prahy každý rok. Cabárceno je kvalitní zoologická zahrada a
teplé počasí ve Španělsku gorilám umožňuje trávit
hodně času ve venkovním výběhu. V parku na ni navíc čekal
samec Nicky se kterým Moja zplodila
dceru Duni. Ta se naopak ze Španělska přestěhovala do matčina rodiště,
Zoo Praha. Nicky se v polovině osmdesátých let narodil přímo v Africe, odkud ho
unesli pytláci. Pak
skončil v
cirkusu, kde s ním zacházeli spíše jako s dítětem než gorilou; to mu ale později komplikovalo soužití s dalšími gorilami, které ho kvůli tomu zprvu nedokázaly přijmout. Dnes je ale považován za
klidného vůdce tlupy. Moja nyní dostává antikoncepci, protože
v Evropě je hodně gorilích mláďat. Samců se rodí víc než samic, v každé gorilí skupině přitom může být jen jeden samec a kapacita pavilónu zoologických zahrad je omezená. Ani do přírody nelze zvířata umístit – není kam, protože pralesy jsou tak zničené, že sotva zbývá místo pro gorily, které tam žijí. Největší problém u lidoopů není teď pytláctví, ale kácení lesů.
Pražská zoologická zahrada chová
gorily nížinné od šedesátých let, kdy se do Tróji dostal
upytlačený samec Titan. Až do roku 2004 se ale zahradě nepodařilo gorily rozmnožit, přestože sám Titan a další k tomu měli příležitost.
Narození samičky Moji proto bylo pro zahradu vytouženou odměnou. I proto, že v roce 2002 zahradu zasáhla
povodeň, gorily musely být evakuovány a
utopil se samec Pong, který se narodil v přírodě a byl proto pro chov goril cenný.
Další vzácná mláďata roku 2023
Klokan horský – Byť se mládě narodilo v roce 2022, v případě vačnatců hovoříme spíš o datu vykouknutí než
o datu narození. Malý klokan horský je totiž po porodu dlouhý jen asi 1−2 cm. Sám musí vyšplhat po matčině břiše do vaku, najít struk a uchopit ho do tlamičky. Živen mateřským mlékem několik měsíců roste, než začne vykukovat ven, což se přihodilo až v lednu 2023. Mládě nezůstalo samo a v průběhu roku k němu přibyli dva sourozenci.
Tučňák Humboldtův – V roce 2023 se pražské hejno tučňáků rozrostlo hned o čtyři členy, avšak malý tučňák Buřtík byl 19. den svého života vyhozen z hnízda. Díky neúnavné péči chovatelů, kteří mládě náročně dokrmovali v zázemí, přežil. Myslel si však, že patří k lidem. Problém se socializací však také překonal a dnes je součástí skupiny v Pavilonu tučňáků.
Nestor kea – Dvě mláďata těchto vysokohorských papoušků se vylíhla na přelomu února a března. Nezkušená matka Judy hnízdila vůbec poprvé, a tak chovatelé její vejce raději umístili do líhně. Na začátku léta byla dvojice umístěna do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Rodiče si na jejich přítomnost postupně zvykali a následně se o ně oba začali starat. Šlo tak o adopci vlastními rodiči. Obě mláďata jsou dnes v pořádku a považují se již za odchované.
Kočkodan Brazzův – Mládě kočkodana Brazzova se narodilo 8. března brzy ráno zkušené matce Anastasii. Později dostalo od komika a herce Lukáše Pavláska jméno Zulu. Na začátku listopadu ale porodila druhé mládě. Její zabřeznutí po tak krátké době nikdo nečekal. Obě mláďata můžete pozorovat v
Rezervaci Dja.
Anoa nížinný – Jeden z nejmenších turů světa je v přírodě ohrožován nezákonným lovem, kácením lesů, vysoušením mokřadů i chorobami, které přináší domácí dobytek. V další mládě už nikdo nedoufal i kvůli vysokému věku rodičů. Dnes je již odchované a představuje už sedmý takový úspěch v historii jejich chovu v
Zoo Praha.
Hoko červenolaločnatý – Vůbec první mláďata tohoto brazilského ptáka v Česku se vylíhla přímo na apríla 1. dubna. Vzácný druh hrabavých ptáků je bohužel na pokraji vyhynutí. Mláďata roku 2021 a 2023 zvýšila evropskou populaci na 30 jedinců.
Pes pralesní – Dvojčata psů pralesních (samečci Filip a Dino) se narodila nově sestavenému chovnému páru 8. dubna a od června je mohli spatřit první návštěvníci. Jde o choulostivé a vzácně chované šelmy, jejichž rozmnožení se v pražské zoo zdařilo po pěti letech.
Urzon kanadský – Samička tohoto ostnitého hlodavce se narodila 28. dubna jakožto teprve šesté mládě tohoto druhu v
Zoo Praha. Do výběhu se podívala v červnu a dnes už žije v
Zoo Ostrava, kam odjela posílit tamní chov.
Sojkovec vlnkohřbetý – Vzácně chované sojkovce vlnkohřbeté rozmnožila
Zoo Praha jako první na světě v roce 2011. Úspěch globálního měřítka zopakovala v roce 2014 a 2023. Na kontě máme tři mláďata po devíti letech, což je stále jediný doložený odchov v zoo celého světa. Nenápadný klenot naleznou lidé v pavilonu Sečuán.
Kůň Převalského – konickému koni Převalskému se v chovu
Zoo Praha daří již po desetiletí, avšak roku 2023 se narodilo první mládě přímo ve výběhu na pražských
Dívčích hradech. Klisnička později dostala jméno Barunka od premiéra Petra Fialy.
Tayra – Dvě mláďata kun brazilských se narodila 21. června a dlouho se zdržovala v bezpečí nory. Tayry se totiž rodí slepé a naprosto bezmocné, přičemž matka je kojí až tři měsíce.
Plameňák růžový – jednoho z loňských potomků plameňáků růžových však odchoval pár plameňáků kubánských. Mezidruhoví pěstouni se ujali ptáčete poté, co se vylíhlo v líhni a bylo pod ně podloženo během jejich inkubačního období.
Bongo horský – Ke kriticky ohroženým antilopám přibyla hned tři mláďata. Jedno z nich však potkal těžší osud – červencová samička bonga osiřela sedmý den svého života poté, co její zkušená čtrnáctiletá matka Maureen ke
smutku všech uhynula při poporodních komplikacích. Naštěstí se podařilo mládě socializovat se zbytkem stáda. Záchranu tak poskytly dvě další samice, které mají rovněž ve výběhu svá mláďata. Aby toho nebylo málo,
v září drobnou Pipi vyděsili neukáznění návštěvníci a ona narazila do plotu. I z dýchacích potíží, které u ní po zranění nastaly, se oklepala, a dnes je nezlomná Pipi pevnou součástí stáda.
Adax – V červnu se pouštním antilopám adaxům narodila samička, přičemž od srpna jí dělá společnost ve výběhu
i malý sameček.
Kladivouš africký – obrovské zastřešené hnízdo se vstupní chodbou fascinovalo už na začátku léta návštěvníky procházející voliérou Africké skály pod lanovkou. V průměru má 4 metry. V červenci z něj vylétla dvě mláďata.
Takin indický – Ze dvou narozených mláďat takinů indických uvedlo chovatele v údiv zejména to druhé. Běžně totiž samicím končí říje v září, a tak nikdo nečekal, že by jednu ze samic samec napářil ještě v prosinci. V srpnu se narodil zdravý sameček.
Ibis modrooký – Vzácného ibise modrookého, který obývá Madagaskar a Seychely, rozmnožila
Zoo Praha vůbec poprvé.
Jelen bělohubý – I ve výběhu asijských jelenů bělohubých přišla na svět dvě mláďata. Krásní odrostlí kolouchové jsou k vidění v expozičním celku Severský les.
Pižmovka konžská – raritní kachna žije skrytě v lesích střední Afriky a není o ní mnoho známo. Chov pižmovek konžských v lidské péči není snadný, zejména s ohledem na dietní omezení. Aktuálně ji chová jen 5 zoologických zahrad.
Surikata – Návštěvníky velmi oblíbené surikaty potěšily hned dvěma vrhy. Jsou vidět v Africkém domě.
Lori vlnkovaný – V zázemí Indonéské džungle bylo na konci léta odchováno mládě loriho vlnkovaného – druhu, v jehož chovu je
Zoo Praha nejúspěšnější z evropských zoo. Ptáče už nese číslo 68, takže není divu, že si získal přezdívku „malý Jágr“.
Kormorán černobílý – Obyvatelé Darwinova kráteru v tomto roce vyseděli hned patnáct mláďat. Za zmínku stojí, že pražské hejno je vůbec nejpočetnější v lidské péči na světě.
Kotul veverkovitý – opičky patří mezi nejroztomilejší přírůstky
Zoo Praha. Spatříte je v expozici v dolní části zoo, jak se drží hřbetu svých matek.
Pelikán bílý – pelikáni se líhnou zpravidla až s příchodem tuzemského zimního počasí. Mláďata pelikánů bílých mají navíc černé zbarvení.
Dikobraz palawanský – vzácný ostrovní druh je zapsán na Červeném seznamu IUCN. V Evropě jej chová pouze devět zoologických zahrad. Ostnitá rodinka obývá pavilon Indonéská džungle.