ÚvodAktualityGustav Mahler, Antonín Dvořák a hudba, která učarovala světu
Zážitky

Gustav Mahler, Antonín Dvořák a hudba, která učarovala světu

  • 4. dubna 2011
V roce 2011 si připomínáme výročí narození a úmrtí dvou věhlasných skladatelů. V květnu uplyne sto let od smrti Gustava Mahlera, v září 170 let od narození Antonína Dvořáka. Co mají společného? Dvořákovy i Mahlerovy skladby se neproslavily jen v jejich vlasti, ale po celém světě, a zájem o jejich hudbu trvá více než sto let.
Gustav Mahler Gustav Mahler se narodil 7. července 1860 v židovské, německy hovořící rodině v obci Kaliště na Vysočině, na česko-moravském pomezí. Strávil tu však jen první tři a půl měsíce života, potom se rodina přestěhovala do Jihlavy. Už od dětství Mahler projevoval výjimečný hudební talent, který rozvíjeli různí jihlavští hudebníci. V roce 1875 odešel na konzervatoř do Vídně a ve dvaceti letech nastoupil dirigentskou dráhu, která ho zavedla mimo jiné do Lublaně, Olomouce, Prahy, Budapešti, Hamburku a posléze zpět do Vídně. Tam se stal ředitelem Státní opery, která pod jeho vedením prožívala v letech 1898–1907 dobu největšího rozkvětu. Od roku 1908 byl Mahler kapelníkem Metropolitní opery v New Yorku, v roce 1909 se rovněž stal hudebním vedoucím newyorské Philharmonic Society.

Poslední koncert dirigoval v New Yorku 21. února 1911 již nevyléčitelně nemocný; šlo zřejmě o bakteriální onemocnění srdce. 18. května téhož roku zemřel ve Vídni v pouhých 51 letech. Je pochován na hřbitově ve vídeňské čtvrti Grinzing ve Vídni.

Mahlerovy symfonie a cykly písní vytvořily hudební most z 19. do 20. století; představují vrchol vývoje romantické symfonie a zároveň nástup hudební moderny. O jejich světovou proslulost se velkou měrou zasloužili Leonard Bernstein a čeští dirigenti Rafael Kubelík a Václav Neumann.

Po stopách Gustava Mahlera
Původně zájezdní hostinec v Kališti, v němž se Gustav Mahler roku 1860 narodil, slouží jako penzion. Konají se tu setkání příznivců Mahlerova díla, koncerty a mezinárodní kurzy zpěvu, klavíru a interpretace soudobé hudby. Hlavní průčelí domu zdobí pamětní deska s podobiznou slavného skladatele, u bočního vjezdu postupně vzniká Rosarium Gustava Mahlera.

Expozice Dům Gustava Mahlera v Jihlavě, kam se Mahlerovi přestěhovali z Kaliště, představuje rodinu, dětství i dospívání Gustava Mahlera a dokumentuje vliv prostředí na umělcovo hudební zrání na pozadí historického obrazu tehdejší Jihlavy, nechybí ani část věnovaná Mahlerově ženě Almě.

Při procházce městem můžete navštívit další místa, spojená s Mahlerovými osudy – například údolí říčky Jihlávky, oblíbené místo Mahlerových vycházek, kde se dnes nachází zoologická zahrada, divadlo, kde se 12. října 1870 konalo první veřejné vystoupení Gustava Mahlera, Park Gustava Mahlera se sochou slavného dirigenta na místě židovské synagogy, vypálené roku 1939, či židovský hřbitov, kde jsou pochováni Mahlerovi rodiče a sourozenci.

Mahlerovo dílo každoročně v květnu a červnu připomíná hudební festival Hudba tisíců – Mahler – Jihlava. Slavnostní galakoncert s provedením monumentální Mahlerovy Osmé symfonie, která už při své premiéře roku 1910 způsobila uměleckou senzaci, zazní i při hudebním festivalu Pražské jaro.

Antonín Dvořák
Padesát orchestrálních skladeb, jedenáct oper, přes čtyřicet komorních děl a desítky klavírních, vokálních a dalších skladeb – to je souhrn díla hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904), který podobně jako Gustav Mahler patří k základním pilířům evropského kulturního dědictví.

Chcete-li pátrat po jeho osudech, vydejte se do Nelahozevsi, vesnice na březích Vltavy severně od Prahy. V Památníku Antonína Dvořáka si prohlédnete expozici, zaměřenou na skladatelovo dětství, na renesančním nelahozevském zámku se každoročně koná cyklus koncertů zvaný Dvořákova hudební Nelahozeves. Vaše další cesta by měla vést do Prahy na Nové Město, kde v půvabném barokním Michnově letohrádku sídlí Muzeum Antonína Dvořáka, anebo do Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Sem Antonín Dvořák zprvu jezdil na panství svého švagra hraběte Václava Kounice a nakonec tu koupil pozemek se starým špýcharem, který přeměnil v příjemný venkovský dům, zvaný vila Rusalka. Od roku 1884 se tu s nadšením léto co léto věnoval svým zálibám – sadaření, chovu holubů a samozřejmě komponování.

Expozice v novorenesančním zámeček vás seznámí nejenom s životem a dílem Antonína Dvořáka, ale i s manžely Kounicovými a jejich hosty, kteří na Vysokou jezdívali. A samozřejmě nesmíte zapomenout na procházku k jezírku v půvabné lesnaté krajině v okolí Vysoké, které se stalo inspirací pro Dvořákovu slavnou operu Rusalka. Od zámečku vás k němu dovede značená trasa. Posledním místem odpočinku Antonína Dvořáka se stal Vyšehradský hřbitov v Praze.
Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele Kultura

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V Domě Gustava Mahlera je umístěna expozice světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Zámek Nelahozeves Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Rodný dům Antonína Dvořáka Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od léta 2024 tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.

Další aktuality

50 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.
5. červenec 2025 10:09
Zážitky, Praha

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha

Nejlepší koupání v Praze a okolí: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
1. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Praha