ÚvodAktualityHistorickým městem roku je Vysoké Mýto
Památky

Historickým městem roku je Vysoké Mýto

  • 20. dubna 2023
Historickým městem roku 2022 se stalo Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2023 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Loučné určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Vysoké Mýto přestavuje šesté největší město Pardubického kraje. Bylo založeno na řece Loučné v 1. polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. jako jedno z obchodních středisek na hlavní spojnici Čech s Moravou. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1265. Protože bylo postaveno na „zelené louce“ má historická část města pravidelný půdorys a rozlehlé náměstí (dokonce vůbec největší čtvercové v Česku). Přívlastek „Vysoké“ v názvu pravděpodobně odkazuje na to, že město bylo založeno na výšině nad řekou.
 
vysoké mýtoBohatá historie města odkazuje k mnoha událostem – ve 13. století bylo město obehnáno lehčím opevněním, které bylo ve 14. století nahrazeno mohutnými kamennými hradbami se třemi branami. Vysoké Mýto patřilo k tzv. věnným městům, která čeští králové darovali svým manželkám, kaby z nich čerpaly své příjmy. Každé z těchto měst, vedle různých peněžitých platů, posílalo královně vždy to, co bylo v daném kraji nejlepší – v případě Vysokého Mýta to byli pstruzi. Za husitských válek se město přiklonilo na stranu kalichu, ovšem roku 1436 volilo Zikmunda Lucemburského za českého krále. V roce 1620 stálo Vysoké Mýto na straně českých stavů a po bitvě na Bílé hoře bylo Ferdinandem II. přísně potrestáno ztrátou majetku. Za třicetileté války a v letech 1700 a 1744 město několikrát vyhořelo. Nebývalý rozkvět zažilo město v 19. století, kdy zde sídlily hned dva strojírenské podniky – dílna Sodomka vyrábějící automobilové karoserie, a firma Stratílek zaměřená na hasičskou techniku. Dnes je Vysoké Mýto známé výrobou autobusů značky Iveco, která navázala na zdejší karosářskou tradici.
 

To nej z Vysokého Mýta

Při procházce Vysokého Mýta si určitě musíte prohlédnout starobylé městské hradby, zdejší památkovou zónu zahrnující již zmíněný pravidelný půdorys s náměstím a systémem ulic v rozích a středu jeho stran. Mezi nejcennější objekty patří Pražská a Litomyšlská brána, Choceňská věž, Klášterská a Vodárenská bašta, kostel sv. Vavřince či Stará radnice.
 
Více o historii města se dozvíte v Regionálním muzeu, kde se nacházejí dobové zbraně, části výzbroje a výstroje vojenských jednotek vysokomýtské posádky, jejíž historie měla 200letou tradici. Specializací muzea jsou ale technické památky – vývoj karosářství prezentovaný prostřednictvím firmy Carrosserie Sodomka a vzpomínka na výrobu autobusů značky Karosa. Nejzajímavější exponát představuje rotel – lůžkový autobusový přívěs typu Karosa LP 30. Pokud se počítáte mezi technické fanoušky, navštivte také blízké Muzeum českého karosářství! Prohlédnete si zde proslulé Sodomkovy vozy, jako je limuzína Tatra 57B, pokrokový kabriolet Aero 50 Dynamik nebo pancéřovaný vládní speciál Škoda VOS. Jakým procesem musely automobily projít, než spatřily světlo světa, vám představí neméně zajímavá interaktivní část expozice.
 

Historické město roku 2022

vysoké mýtoSoutěž o Historické město roku pořádají společně Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Vysoké Mýto letos zvítězila nad všemi soupeři, mezi kterými byly například České Budějovice, Horažďovice, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jemnice, Jičín, Kolín, Lomnice nad Popelkou, Praha 1, Příbor, Šternberk, Valašské Meziříčí a Žatec.
 
Dlouholetá systematická památková péče města Vysokého Mýta vyvrcholila v roce 2022 naprosto unikátní obnovou hlavního vstupního prostoru do městské památkové zóny, který zahrnuje Pražskou bránu a sousedící Havlíčkovy sady se Šemberovým divadlem. Komplexní obnovou velké věže Pražské brány se zároveň dovršila zásadní regenerace tří vysokomýtských bran, které jsou součástí zbytků středověkého městského opevnění a patří mezi největší historické skvosty a symboly Vysokého Mýta.
Vysoké Mýto

Vysoké Mýto

Vysoké Mýto, jedno z věnných měst českých královen, založil na hlavní spojnici Čech s Moravou král Přemysl Otakar II. Z té doby se dochoval pravidelný půdorys a hlavně rozlehlé náměstí, mimochodem vůbec největší čtvercové náměstí v Česku. Nese jméno zakladatele města a uprostřed stojí morový sloup.

Šemberovo divadlo ve Vysokém Mýtě Kultura

Šemberovo divadlo ve Vysokém Mýtě

Budova divadla se nachází naproti Pražské brány ve Vysokém Mýtě. Základní kámen byl položen 5. října 1924 a hotovo bylo již 9. srpna 1925. I dnes zde pravidelně probíhají divadelní, koncertní i filmová představení.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě Kultura

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Pražská brána ve Vysokém Mýtě Památky

Pražská brána ve Vysokém Mýtě

Malebný pohled na město s vyhlídkou do širokého okolí můžete obdivovat z Pražské brány, pozůstatku městského opevnění ze 13 stol. Dnešní podoba brány však pochází z roku 1883, kdy byla puristicky přestavěna podle návrhu architekta F. Schmoranze.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě Kultura

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V muzeu na vás čeká expozice firmy na výrobu hasicí techniky Stratílek a expozice Vysoké Mýto světové. Ve Vysokém Mýtě nejdete naši pobočku Muzeum českého karosářství, v nedaleké Vraclavi také Barokní areál. Pravidelně připravujeme krátkodobé výstavy na nejrůznější témata i akce pro veřejnost.

Socha Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě Památky

Socha Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

Socha zde byla vystavěna jako pocta zakladateli více než 50 měst a hradů v celé Střední Evropě. Socha stojí před Pražskou branou.

Městské hradby ve Vysokém Mýtě Památky

Městské hradby ve Vysokém Mýtě

Hradby se ve Vysokém Mýtě dochovaly pouze z části. Nacházejí se podél obvodu historického jádra města. S jejich stavbou se začalo ve 13. století na příkaz Přemysla Otakara II. Součástí opevnění byly také dodnes stojící brány.

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě Památky

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.

Choceňská věž ve Vysokém Mýtě Památky

Choceňská věž ve Vysokém Mýtě

Choceňská věž (Karaska) byla postavena v polovině 14. století spolu s druhou věží a bránou, které však roku 1844 vyhořely a byly zbourány. Dochovala se tedy pouze Karaska, která sloužila zároveň jako zvonice, vězením a hláska.

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě Památky

Litomyšlská brána ve Vysokém Mýtě

Jedna ze tří městských bran Vysokého Mýta je pozůstatkem městského opevnění. Skládá se a z velké věže a malé věžičky, mezi kterými je umístěna vlastní brána.

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě Památky

Náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

Náměstí Přemysla Otakara II. je dominantním prostorem města a živou obchodní zónou. Má čtvercový tvar a je přístupné 12 ulicemi, vždy dvěma v rozích a jednou boční z každé strany. Původně uprostřed náměstí stálo 10 domů, později dvě kašny.

Stánina vyhlídka ve Vysokém Mýtě Příroda

Stánina vyhlídka ve Vysokém Mýtě

Malá vyhlídka stojí na okraji lesa nad Vanicemi jako vzpomínka na kamarádku Stáňu Jetmarovou, jako místo setkávání.

Další aktuality

Zámek Litomyšl letos láká návštěvníky poprvé do vánočně vyzdobené zámecké kuchyně

Pokud si kladete otázky, jak se slavily Vánoce ve šlechtických kruzích, případně jestli aristokraté mysleli také na své sloužící, pak jsou pro vás tím pravým prohlídky vánočně vyzdobenými interiéry zámku Litomyšl. Během prohlídky se můžete podívat do zámeckých interiérů i mimo hlavní sezónu. A jelikož před 135 lety zámek navštívil samotný císař František Josef I., přenesou vás tu také na vánoční císařský dvůr. V zámecké kapli nebude chybět ani vyřezávaný lidový betlém. Bonusem navíc bude také prohlídka nově zrekonstruované a vánočně vyzdobené zámecké kuchyně, která je pro veřejnost letos otevřena poprvé.
1. prosinec 2024 10:24
Zážitky, Pardubický kraj

Udělejte radost originálními dárky z Orlických hor a užijte si advent

V Orlických horách žije plno šikovných řemeslníků a najdete zde řadu překrásných ateliérů a dílen, kde si můžete kromě vlastní inspirace a zakoupení výrobků, řemeslo také doslova osahat. Pod dohledem řemeslných mistrů si můžete vyrobit právě tu vaši vlastní rolničku, vyrobit si misku či namalovat si hrneček.
1. prosinec 2024 9:53
Kultura, Pardubický kraj

V Pardubicích začínají vánoční trhy

Poslední listopadový den 30. 11. 2024 se rozzáří Pernštýnské náměstí a Pardubice po roce znovu navážou na tradici oblíbených vánočních trhů. Nádherná atmosféra na starobylém náměstí bude mít i tento rok svou dominantu v podobě svátečně nazdobeného vánočního stromu, který bude rozsvícen o „železné neděli”, tedy 1. prosince 2024 v 17 hodin za účasti zástupců statutárního města Pardubic. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů či inspiraci na dárky pod vánoční stromeček. Zimomřivé návštěvníky zahřeje horká medovina. Dřevěné postavičky městečka Betléma budou doplněny o živá zvířata.
27. listopad 2024 12:00
Zážitky, Pardubický kraj

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 30. listopadu do 15. prosince 2024 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
27. listopad 2024 11:00
Památky, Pardubický kraj

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 23. listopadu 2024. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
19. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Dolní Morava se mění v zimní ráj plný zážitků a novinek pro lyžaře i výletníky

Už brzy se svahy na Dolní Moravě začnou ztrácet pod sněhovými vločkami a po rozzářené letní sezóně přeberou žezlo zimní radovánky. Horský resort Dolní Morava je právem označovaný za nejprogresivnější zimní středisko v Česku. A ani tato zima nebude výjimkou. Na všechny návštěvníky tu čeká řada novinek i prověřená zábava.
17. listopad 2024 6:00
Zimní sporty, Pardubický kraj

Tipy na podzimní akce ve východních Čechách

Do života původních obyvatel Hlinska nahlédnete v Souboru lidových staveb Vysočina. Otevřená je prohlídková trasa "Roubenky" a navštívit můžete i výstava Betlém vánoční. V České Třebové se tento víkend chystá velká událost – Jabkancová pouť. Ochutnali jste někdy ony proslavené jabkance? Letos budete mít opět příležitost. V Chrudimi pohladí po duši aktuální výstava loutek.
15. listopad 2024 8:53
Kultura, Pardubický kraj

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 16. listopadu 2024 bude konat již po 63., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
12. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj