ÚvodAktualityHistorickým městem roku se stal Štramberk
Památky

Historickým městem roku se stal Štramberk

  • 20. června 2020
Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2019 se stal Štramberk, horské městečko, rozložené na úpatí několika kopců. Díky půvabným uličkám i dřevěným roubeným domům z 18. a 19. století se Štramberku říká Valašský betlém. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.
štramberkO titul ve čtyřiadvacátém ročníku soutěže usilovalo 37 měst, z nich porota vybrala 14 krajských finalistů. Štramberk, na jehož území Městské památkové rezervace se nachází 116 kulturních památek, v tomto klání zvítězil. Předpokladem k získání ceny je určitě dlouhodobá koncepční péče na opravě památek a vůbec péče o město a historické jádro jako celek.

Městu Štramberku nedaleko beskydských hor, vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, která od roku 1903 slouží jako rozhledna. Město vás uchvátí klikatými úzkými uličkami lemovanými množstvím dochovaných roubených chalup z 18. a 19. století. Náměstí vévodí 22 barokních měšťanských domů. Barvitost města je doplněna řadou plastik, původních studní s rumpály, bočních pavlačí domů a vzácnými sedlovými střechami.

štramberk ušiPokud máte rádi regionální gastronomické speciality a vyhledáváte pochoutky, které jinde zkrátka neochutnáte, můžete se těšit na Štramberské uši, zvláštní pečivo z medového kořeněného těstatvarem svinutých uší. Pochoutky s chráněnou recepturou se ve Štramberku pečou už dlouhá staletí, a to na památku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem.
Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie Kultura

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našel Karel Jaroslav Maška čelist neandertálského dítěte. Je zde vystavena část nálezů zkamenělin ze štramberského vápence a artefaktů z jeskyně a kopce Kotouč.

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku Památky

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku Příroda

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku

Barokní farní kostel sv. Jana Nepomuckého dominanta náměstí je národní kulturní památkou. Pyšní se výzdobou malíře Jano Köhlera.

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště Památky

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště

Kotouč u Štramberka bylo významné archeologické naleziště na Moravě, nyní zničené těžbou kamene. Místo bylo též významnou biologickou lokalitou

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby Památky

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Cesta do paměti Štramberské Trúby je stálá výstava, která vám bude průběžně poodhalovat zajímavá místa, osobnosti, události a jejich příběhy a okamžiky, které se v minulosti odehrály ve městě pod Trúbou.

Štramberské uši Gurmánská turistika

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.

Lašská naučná stezka Štramberkem Příroda

Lašská naučná stezka Štramberkem

Lašská naučná stezka vede obcemi Kopřivnice a Štramberk. Informační tabule představují návštěvníkům nejzajímavější místa v jejich nejbližším okolí. Štramberská část stezky je dlouhá 6 km.

Další aktuality

V Zoo Ostrava se otevřela zrekonstruovaná Voliéra Papua – průchozí expozice s pestrými papuánskými ptáky

Voliéra Papua prošla výraznou rekonstrukcí a byla také rozšířena téměř o polovinu. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Voliéra je pro návštěvníky průchozí, takže si mohou užít bezprostřední atmosféru deštného lesa a blízkost jejích obyvatel – pestrých papuánských ptáků.
5. říjen 2024 12:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Slezskoostravský hrad ožije opět Hradním hodokvasem

Víte, že Slezskoostravský hrad je jediným alespoň částečně dochovaným hradem na území města Ostravy? V sobotu 5. října 2024 vyrazte na Hradní hodokvas na Slezskoostravský hrad. Tato akce je určená pro všechny milovníky dobrého jídla a pití, ale i historie a řemesel. Již tradičně je doprovodnou akcí festival a výstava vína. Hlavní hvězdou ročníku 2024 je písničkář Michal Horák s kapelou, který na hrad zavítá v rámci svého podzimního turné.
29. září 2024 10:02
Kultura, Moravskoslezský kraj

Ostravská zoo zpřístupňuje každý víkend tropické skleníky

Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají i na podzim 2024 možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Pro milovníky exotické flory jsou otevřeny jinak nepřístupné pěstební skleníky, v nichž se nachází bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin. Prohlídky s průvodcem probíhají vždy v sobotu a neděli v 11 a ve 14 hodin, a potrvají až do konce října.
29. září 2024 8:42
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky v Ostravě slaví desáté narozeniny!

V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic se slaví! Areál láká návštěvníky na novou únikovku, fantaskní Imaginárium i roboty všeho druhu. Až do 5. října si můžete v Dolních Vítkovicích užít zajímavých výstav, divadelních představení a vědeckých show, které zdejší Svět techniky připravil ke svým desátým narozeninám . Nechybí ani úniková hra Cesta za tajemstvím vědy, kreativní dílny, den s roboty i den pro seniory. Během narozeninového týdne budeme mít areál výjimečně otevřeno i v pondělí.
28. září 2024 15:52
Kultura, Moravskoslezský kraj

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
27. září 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Zoo Ostrava se znovu otevírá – zve na komentované prohlídky i krmení

Ostravská zoologická zahrada po týdnu opět otevře své brány. V sobotu 21. září 2024 do ní už mohou zavítat návštěvníci. Pro seniory nad 60 let bude v rámci odloženého Dne pro seniory platit vstup zdarma, ostatní lidé svým vstupem podpoří zoo – vstupné je významnou složkou příjmů, které zajišťují provoz a údržbu celého areálu.
20. září 2024 16:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 14. až 15. září 2024 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
11. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Bělský les v Ostravě zavoní pryskyřicí a pilinami – koná se zde Festival dřeva

Přijďte tuto sobotu poznat les a lesnické práce trochu jinak! V Ostravě, v areálu Bělského lesa, se koná vůbec největší lesnická akce v Moravskoslezském Kraji! Festival dřeva chce 14. září 2024 ukázat dřevo ve všech jeho podobách, mimo jiné i prezentaci zahradní a lesní techniky světových značek. Akce začíná v 11:00 hodin, začátek závodu dřevorubců je pak naplánován na 13:30 hodin.
11. září 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj