ÚvodAktualitySvatováclavský hudební festival 2024 nabídne 22 koncertů

Svatováclavský hudební festival 2024 nabídne 22 koncertů

  • 4. září 2024
Tradičně velkorysé hudební slavnosti nabídne od 4. do 28. září největší mezinárodní festival staré a duchovní hudby v ČR, Svatováclavský hudební festival. Dramaturgii jeho 21. ročníku dominují festivalové projekty nejvyšší kvality věnované Roku české hudby. Chystá film v kostele, znít bude i špičkový jazz mezi náklaďáky nebo folklor v divadle.
SHFHudební maraton Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) tradičně lemují monumentální vokálně-instrumentální skladby. Festival zahájí 4. 9. v Ostravě dílo, které u nás nebývá na programu často – symfonie Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna. K její interpretaci jsou pozvány opravdové špičky ve svém oboru: Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, jakými jsou Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková a Sung Min Song

Dalším velkolepým koncertem bude uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a Kuba Kupčík & Bumbumband.cz pod taktovkou Paola Gatta v pátek 13. 9. v ostravském Evangelickém Kristově kostele. Následující den 14. 9. bude festival hostit dirigentskou legendu Lawrence Fostera, kdy bude uvedeno Dvořákovo Te Deum s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem Brno, Veronikou Rovnou a Romanem Hozou.

SHFHudba česko-slovenská představovaná trojicí Suk, Bella, Dvořák zazní 15. 9. díky Slovenskému komornímu orchestru vedeného fenomenálním Ewaldem Danelem na novém festivalovém místě v Třinci Evangelický kostel SCEAV). Rok české hudby následně pozdvihne 17. 9. v ostravském Sálu Vesmír koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera. Opravdovou lahůdkou pak bude uvedení Dvořákovy Lužanské mše v původní verzi na dobové nástroje díky Ensemble Inégal, a to 27. 9. ve Frýdku-Místku a den poté na závěrečném koncertu 28. 9. v Ostravě jeho Requiem s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením jejího šéfdirigenta Roberta Kružíka, Slovenským filharmonickým sborem a čtyřlístkem top českých operních pěvců – Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Františkem Zahradníčkem.
 

Exkluzivní zahraniční hosté

Letošní festivalový ročník bude hostit VOCES8, britský vokální soubor nominovaný na Grammy v roce 2023, mladý pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor z Brugg Musica Gloria (8. 9., Ostrava), evropsky uznávaného polského saxofonistu Pawła Gusnara (11. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU) i italského kontratenoristu Filippa Minecciu (23. 9., Ostrava – Stará Bělá).
 

SHF a Rok české hudby

SHFČeská hudba bezesporu dominuje letošní dramaturgii SHF. Díla starých mistrů i nejznámějších autorů se objeví v 15 z 22 projektů. Jsou však představena opravdu festivalově, netradičně a specificky. V opavském kostele se bude promítat první československý velkofilm Svatý Václav s nově sestavenou dramaturgií a živou hudbou ansámblu Cappella Mariana, budou oživena díla starých českých mistrů – Kryštofa Haranta, Adama Michny nebo Jana Dismase Zelenky, ale i barokní skvostykroměřížského arcibiskupského archivu díky Ensemble Castelkorn (14. 9., Příbor – Refektář piaristického kláštera / 15. 9., Dětmarovice). Bennewitzovo kvarteto (7. 9., Albrechtice) či koncertní mistři České filharmonie Jiří Vodička a Václav Petr spolu s prvotřídním pianistou Martinem Kasíkem provedou díla velikánů – Dvořáka, Martinů, Janáčka či Smetany (25. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU). A k tomu všemu: naše nejlepší folklorní těleso Vojenský umělecký soubor Ondráš také na festivalu oslaví své 70. narozeniny celosouborovým Ondrášovským putováním (18. 9., Ostrava – Divadlo Jiřího Myrona). 


Krása barokní hudby i netradiční jazz

collegiumRezidenční tělesa SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem a Collegium Marianum s Janou Semerádovou letos vystoupí v srdci Ostravy. Publikem milované Collegium 1704 vedle sebe 7. 9. opět postaví barokní velikány Bacha a Zelenku; Collegium Marianum tentokráte vystoupí s basbarytonistou Tomášem Šelcem s repertoárem z jejich připravovaného alba, a to 21. 9. ve Slezské Ostravě. Snad nejkrásnější chrám Moravskoslezského kraje, novogotickou perlu Ludgeřovic, rozeznívají festivalové koncerty již od roku 2010. Letos se zde festivalové cesty duchovní a staré hudby prolnou v jeden projekt věnovaný Roku české hudby: Adam Michna "Svatováclavský". Pod taktovkou Jakuba Kydlíčka vystoupí 20. 9. v Ludgeřovicích orchestr dobových nástrojů Concerto Aventino spolu s pěvci třináctičlenného vokálního souboru specialistů na tzv. starou hudbu More Maiorum.

setarDalším projektem odhalujícím tajemství českého baroka bude „Hudební cesta po stopách českého renesančního humanisty“ Kryštofa Haranta. Uskuteční ji pěvci ansámblu Cappella Mariana v čele s andělským sopránem Hany Blažíkové a barevným tenorem Vojtěcha Semeráda dne 22. 9. v Hlučíně. Pro tento originální až exotický projekt si přizvali virtuózního hráče na perský nástroj setar Kiyu Tabassiana s jeho oceňovaným kanadským souborem Constantinople a také Jiřího N. Jelínka, který posluchače provede barvitými líčeními Harantovy cesty.

film svatý václavNásledně se bude 24. 9. v opavském kostele promítat první československý němý velkofilm Svatý Václav, který ožije díky autorské hudební dramaturgii Cappelly Mariany, která se nepředstaví pouze jako prvotřídní vokální, ale také jako instrumentální těleso – s gotickou harfou, fiddlemi, trombonem a flétnami. SHF poprvé ve své historii svými koncerty vystoupí z prostředí výhradně sakrálního. Nejkontroverznějším projektem se v tomto smyslu letos stane 12. 9. projekt jazz v muzeu aneb vystoupení elitních jazzmanů Machina Mundi v čele s Lubošem Soukupem v Muzeu nákladních automobilů Tatra.
 

Jak získat vstupenky

Elektronická eVstupenka je nejjednodušším způsobem k výběru toho nejlepšího místa a rychlého nákupu přímo přes web SHF. Letošní ročník nabízí opět mnoho benefitů vstupem do mecenášského Klubu přátel SHF, poskytována je sleva 20% pro studenty, seniory 65+ a ZTP, sleva 50% platí pro děti do 15 let a ZTP/P.

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

Kde najít starobylá keltská oppida a hradiště v Česku?

Víte, že Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území? Nejen podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Oppida byla zakládána od počátku 2. století př. n. l. především v jižní polovině země podél toku Vltavy. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území. Znáte třeba keltské oppidum Závist u Zbraslavi a kulturní památku Oppidum Hradiště nedaleko Nižboru?
23. listopad 2024 9:53
Památky

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
23. listopad 2024 8:54
Památky

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl