ÚvodAktualitySvatováclavský hudební festival 2024 nabídne 22 koncertů

Svatováclavský hudební festival 2024 nabídne 22 koncertů

  • 4. září 2024
Tradičně velkorysé hudební slavnosti nabídne od 4. do 28. září největší mezinárodní festival staré a duchovní hudby v ČR, Svatováclavský hudební festival. Dramaturgii jeho 21. ročníku dominují festivalové projekty nejvyšší kvality věnované Roku české hudby. Chystá film v kostele, znít bude i špičkový jazz mezi náklaďáky nebo folklor v divadle.
SHFHudební maraton Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) tradičně lemují monumentální vokálně-instrumentální skladby. Festival zahájí 4. 9. v Ostravě dílo, které u nás nebývá na programu často – symfonie Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna. K její interpretaci jsou pozvány opravdové špičky ve svém oboru: Symfonický orchestr Českého rozhlasu a evropsky uznávaný Český filharmonický sbor Brno spolu s neobvyklým trojlístkem prvotřídních pěvců, jakými jsou Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková a Sung Min Song

Dalším velkolepým koncertem bude uvedení děl Arnesena a Jenkinse v podání Permoník Choir Karviná s pěticí sólistek, Czech Virtuosi, Janem Kvapilem a Kuba Kupčík & Bumbumband.cz pod taktovkou Paola Gatta v pátek 13. 9. v ostravském Evangelickém Kristově kostele. Následující den 14. 9. bude festival hostit dirigentskou legendu Lawrence Fostera, kdy bude uvedeno Dvořákovo Te Deum s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava, Českým filharmonickým sborem Brno, Veronikou Rovnou a Romanem Hozou.

SHFHudba česko-slovenská představovaná trojicí Suk, Bella, Dvořák zazní 15. 9. díky Slovenskému komornímu orchestru vedeného fenomenálním Ewaldem Danelem na novém festivalovém místě v Třinci Evangelický kostel SCEAV). Rok české hudby následně pozdvihne 17. 9. v ostravském Sálu Vesmír koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček ve Dvořákově houslovém Koncertu a moll společně s Prague Philharmonia pod vedením Jakuba Kleckera. Opravdovou lahůdkou pak bude uvedení Dvořákovy Lužanské mše v původní verzi na dobové nástroje díky Ensemble Inégal, a to 27. 9. ve Frýdku-Místku a den poté na závěrečném koncertu 28. 9. v Ostravě jeho Requiem s Filharmonií Bohuslava Martinů pod vedením jejího šéfdirigenta Roberta Kružíka, Slovenským filharmonickým sborem a čtyřlístkem top českých operních pěvců – Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Františkem Zahradníčkem.
 

Exkluzivní zahraniční hosté

Letošní festivalový ročník bude hostit VOCES8, britský vokální soubor nominovaný na Grammy v roce 2023, mladý pulzující barokní instrumentálně-vokální soubor z Brugg Musica Gloria (8. 9., Ostrava), evropsky uznávaného polského saxofonistu Pawła Gusnara (11. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU) i italského kontratenoristu Filippa Minecciu (23. 9., Ostrava – Stará Bělá).
 

SHF a Rok české hudby

SHFČeská hudba bezesporu dominuje letošní dramaturgii SHF. Díla starých mistrů i nejznámějších autorů se objeví v 15 z 22 projektů. Jsou však představena opravdu festivalově, netradičně a specificky. V opavském kostele se bude promítat první československý velkofilm Svatý Václav s nově sestavenou dramaturgií a živou hudbou ansámblu Cappella Mariana, budou oživena díla starých českých mistrů – Kryštofa Haranta, Adama Michny nebo Jana Dismase Zelenky, ale i barokní skvostykroměřížského arcibiskupského archivu díky Ensemble Castelkorn (14. 9., Příbor – Refektář piaristického kláštera / 15. 9., Dětmarovice). Bennewitzovo kvarteto (7. 9., Albrechtice) či koncertní mistři České filharmonie Jiří Vodička a Václav Petr spolu s prvotřídním pianistou Martinem Kasíkem provedou díla velikánů – Dvořáka, Martinů, Janáčka či Smetany (25. 9., Ostrava – Koncertní sál Fakulty umění OU). A k tomu všemu: naše nejlepší folklorní těleso Vojenský umělecký soubor Ondráš také na festivalu oslaví své 70. narozeniny celosouborovým Ondrášovským putováním (18. 9., Ostrava – Divadlo Jiřího Myrona). 


Krása barokní hudby i netradiční jazz

collegiumRezidenční tělesa SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem a Collegium Marianum s Janou Semerádovou letos vystoupí v srdci Ostravy. Publikem milované Collegium 1704 vedle sebe 7. 9. opět postaví barokní velikány Bacha a Zelenku; Collegium Marianum tentokráte vystoupí s basbarytonistou Tomášem Šelcem s repertoárem z jejich připravovaného alba, a to 21. 9. ve Slezské Ostravě. Snad nejkrásnější chrám Moravskoslezského kraje, novogotickou perlu Ludgeřovic, rozeznívají festivalové koncerty již od roku 2010. Letos se zde festivalové cesty duchovní a staré hudby prolnou v jeden projekt věnovaný Roku české hudby: Adam Michna "Svatováclavský". Pod taktovkou Jakuba Kydlíčka vystoupí 20. 9. v Ludgeřovicích orchestr dobových nástrojů Concerto Aventino spolu s pěvci třináctičlenného vokálního souboru specialistů na tzv. starou hudbu More Maiorum.

setarDalším projektem odhalujícím tajemství českého baroka bude „Hudební cesta po stopách českého renesančního humanisty“ Kryštofa Haranta. Uskuteční ji pěvci ansámblu Cappella Mariana v čele s andělským sopránem Hany Blažíkové a barevným tenorem Vojtěcha Semeráda dne 22. 9. v Hlučíně. Pro tento originální až exotický projekt si přizvali virtuózního hráče na perský nástroj setar Kiyu Tabassiana s jeho oceňovaným kanadským souborem Constantinople a také Jiřího N. Jelínka, který posluchače provede barvitými líčeními Harantovy cesty.

film svatý václavNásledně se bude 24. 9. v opavském kostele promítat první československý němý velkofilm Svatý Václav, který ožije díky autorské hudební dramaturgii Cappelly Mariany, která se nepředstaví pouze jako prvotřídní vokální, ale také jako instrumentální těleso – s gotickou harfou, fiddlemi, trombonem a flétnami. SHF poprvé ve své historii svými koncerty vystoupí z prostředí výhradně sakrálního. Nejkontroverznějším projektem se v tomto smyslu letos stane 12. 9. projekt jazz v muzeu aneb vystoupení elitních jazzmanů Machina Mundi v čele s Lubošem Soukupem v Muzeu nákladních automobilů Tatra.
 

Jak získat vstupenky

Elektronická eVstupenka je nejjednodušším způsobem k výběru toho nejlepšího místa a rychlého nákupu přímo přes web SHF. Letošní ročník nabízí opět mnoho benefitů vstupem do mecenášského Klubu přátel SHF, poskytována je sleva 20% pro studenty, seniory 65+ a ZTP, sleva 50% platí pro děti do 15 let a ZTP/P.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Další aktuality

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Už jste se koupali v přírodním biotopu?

Teplé dny začátku léta lákají k příjemnému osvěžení ve vodě. Užijte si tedy přírodní koupání bez chloru a chemie! Přírodní koupací biotop má daný poměr regenerační zóny tzv. čisté vodní plochy, a mělké vody, jež je osázena bahenními a vodními rostlinami. Tento "bazén" tvoří část pro plavce a regenerační zóny – laguny s rostlinami propojenými v cirkulačním systému. V biologické části probíhá čištění vody (filtrace) bez přidání chemických přípravků.
30. červen 2025 10:00
Letní sporty

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Klatovský karafiát – výstava karafiátů v Klatovech 2025, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den zážitků 2025 na Dolní Moravě, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
30. červen 2025 6:00
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky