Zásady bezpečného bruslení

Nejdříve si pořiďte kvalitní in-line brusle. Dbát byste měli zejména na to, jestli vás nikde netlačí. Kromě bruslí určitě nezapomeňte na
kompletní sadu ochranných prvků (kvalitní chrániče kolen, loktů a zápěstí)
včetně helmy (zejména pokud jste nikdy nebruslili ani na ledu). Provoz na stezkách bývá zejména o víkendech velmi silný a kvalitní výzbroj vám může zachránit zdraví.
Než vyjedete "do terénu"
vyzkoušejte si, jak se na bruslích brzdí. Pak se nebudete bát sjet i větší kopec. Brzdit se dá brzdou, která by neměla chybět na žádných in-line bruslích. Nohu, na které máte brzdu, dáte před sebe a nakloníte ji tak, abyste
zadrhli brzdičkou o zem. Za chvíli bude zabržděno. Pokud se bojíte jet z kopce "šusem" zkuste
stejnou techniku, jako na lyžích – plužení. Budete tak mít nad jízdou i rychlostí kontrolu.
Jak se chovat na trase?

Pokud patříte mezi nováčky, držte se zásadně
při pravém kraji a zůstávejte na co nejširších úsecích trati. Tak předejdete možné kolizi.
Nestyďte se jet podle vašich sil. Jen buďte ohleduplní a snažte se nepřekážet provozu. Také nezapomeňte, že i na stezkách pro bruslaře platí pravidlo pravé ruky –
přednost má ten, kdo přijíždí zprava!
Cyklostezky vedou často po stezkách bruslařů. Cyklisté jsou rychlejší a robustnější. Svou jízdu by proto měli podřídit podmínkám a chovat se nanejvýš ohleduplně. Na pravidla provozu by měli dbát ještě pozorněji než kdekoli jinde, protože zde
nejsou oni tím
nejkřehčím článkem provozu. Měli by si uvědomit, že jejich brzdy fungují daleko lépe než ty na bruslích. Chce to trochu se obrnit
trpělivostí a tolerancí. Jen tak se nikomu nic nestane.
A kam vyrazit na brusle?
Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z
Lipna nad Vltavou až do
Frymburka. Trasa dlouhá
11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.
Pohodová
in-line stezka lesem, kterou zvládnou všichni od začátečníků, až po zkušené bruslaře, objevíte na
Benecku.

Pěkná trasa pro inline brusle lesy
bývalého vojenského prostoru Ralsko. Tato trasa má kvalitní asfalt bez nerovností, vede lesem s minimálním automobilovým provozem.
Areál v Račicích nabízí skvělé podmínky pro milovníky inline bruslení. Okruh kolem vodní plochy kanálu měří
5 km a tak máte přesný přehled kolik kilometrů jste absolvovali.
Pětimetrová šířka nově položeného asfaltového povrchu umožňuje pohodlné a bezpečné ježdění.
Lesní okruh pro in-line bruslaře a cyklisty v
lesích u Hradce Králové je téměř dokonalý. Rovná a dostatečně široká silnice s pěkným asfaltem protíná s geometrickou přesností les. Svým profilem a přehledností je inline stezka bez problémů vhodná od
začátečníků, dětí až po výkonnostní bruslaře.
Patnáctikilometrový úsek vedoucí
nádhernou šumavskou přírodou podél Vltavy a železniční tratě nadchne každého milovníka in-line bruslí. Široká bezpečná trasa téměř bez automobilové dopravy má
dobrý povrch a nesvítí na ní přímé slunce. Doporučujeme ji především zkušenějším bruslařům, některé sjezdy jsou trochu prudší.
Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady patří u nás k něm nejvyhlášenějším místům pro bruslaře. Dráha je určena výhradně pro cyklisty a bruslaře, kteří jsou k sobě mimořádně ohleduplní.
9 km trasy ubíhá rychle, klidnou jízdu ruší místy jen pár "bublin", jedna lávka a prudší zatáčka, kde je lepší zpomalit. Jinak se jede po rovině těsně podél
Labe.
Zpáteční cesta do Nymburka nemusí nutně vést stejnou cestou – na druhém břehu vede rovněž cyklostezka, po které se můžete vydat. Horší asfaltový povrch ovšem snižuje její popularitu…
Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po
pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží
Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu
Jarov do
Vraného nad Vltavou.

Cyklostezka na levém břehu
Vltavy z
Českých Budějovic přes Karlův hrádek do Hluboké a Purkarce je jedna z nejoblíbenějších v
jižních Čechách. Více než
20 km dlouhá trasa je asfaltová a vedená, krátkého úseku přes obec Bavorovice, mimo silniční komunikace.
Široká a málo frekventovaná stezka s hladkým asfaltem prochází řídkým borovicovým lesem a vede
z Bzence-Přívozu do Ratíškovic 8 kilometrů krajinou
Vátých písků.
Začínající bruslař by měl nejprve pořídit kvalitní in-line brusle, které ho nikde netlačí, a kompletní sadu ochranných prvků včetně helmy. Důležité je také naučit se správně brzdit a držet se na trase vždy u pravého kraje.
Bruslař může brzdit pomocí brzdy na brusli, kterou nakloní před sebou k zemi, nebo může použít techniku plužení stejně jako na lyžích.
Na stezkách pro bruslaře platí pravidlo pravé ruky a mělo by se předjíždět s ohledem na ostatní uživatele stezky, přičemž rychlejší bruslaři by měli být zvlášť ohleduplní a případně upozornit na svůj manévr.
Pro nádherné výhledy můžete vyrazit na jezerní cyklo-inline stezku z Lipna nad Vltavou do Frymburka, která vede podél Lipna a nabízí pestré houpačky a zatáčky.
Areál v Račicích má okruh kolem vodní plochy kanálu, který měří 5 km s nově položeným asfaltovým povrchem a šířkou 5 metrů, což umožňuje pohodlné a bezpečné ježdění.
Ano, v Česku existují speciálně vyhrazené cyklostezky a trasy pro in-line bruslaře, které jsou často oddělené od silničního provozu a mají kvalitní povrch vhodný pro bruslení.
Na inline bruslení je důležité mít kvalitní chrániče kolen, loktů, zápěstí a helmu, což je zvláště důležité pro ty, kteří nikdy předtím nebruslili.
Kvalitní in-line brusle by měly být pohodlné, neměly by tlačit a měly by obsahovat funkční brzdový systém.
V situaci velkého provozu je důležité jet podle svých schopností, nebrzdit prudce a udržovat dostatečný odstup od ostatních bruslařů i cyklistů. Měli byste se také držet pravidel a signalizovat své manévry.
Pro začátečníky existují speciální kurzy inline bruslení, například na Letné v Praze, kde se naučíte základy bruslení a bezpečných manévrů pod dohledem zkušených instruktorů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.