ÚvodAktualityJak žil věžník se svou rodinou představí nová expozice ve Svatomikulášské městské zvonici
Památky

Jak žil věžník se svou rodinou představí nová expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

  • 10. prosince 2015
Muzeum hlavního města Prahy otevřelo první etapu stálé expozice „Custos Turris / Strážce města“ ve Svatomikulášské městské zvonici. Návštěvníci se v ní dozvědí, jak vypadal skromný byt obecního zaměstnance, který se na zvonici skutečně dochoval.
Důležitou součástí středověkých a raně novověkých měst byly obecní zvonice, tedy objekty, z nichž se na města dohlíželo především kvůli častým požárům. Muzeum hlavního města připravilo k tomuto tématu expozici ve Svatomikulášské městské zvonici, dříve obecní zvonici Menšího Města pražského – Malé Strany.

 
Byt věžníka v Svatomikulášské městské zvonici představuje úsporně řešené bydlení, kde obecní zaměstnanec žil po dobu služby často i s celou rodinou. Byt je ukázkou standardu života nižších vrstev v metropoli druhé poloviny 18. století.
 

Vžijte se do role obecního zaměstnance

Světnice, tedy obytná místnost, sloužila jak k odpočinku, tak k stravování a práci. Postel se nachází ve vysekaném výklenku vedle kamen, které z tohoto důvodu postrádají obvodovou lavici. Spací kout doplňuje „ochranný“ křížek na zdi. Jídelně-pracovní kout se skládá z dřevěné lavice, stolu a jedné židle, jediným úložným prostorem pro obecního zaměstnance a jeho celou rodinu je malá rohová skříňka. Na stole je nutné osvětlení v podobě keramické olejové lampy (kahanu). Na zemi vedle je pak truhla pro uložení knih, šatstva a jiných osobních předmětů. Protože je zamykatelná, může obsahovat i cennosti. Vše doplňují jednoduché nástěnné hodiny se závažím.

Černá kuchyně byl standardní prostor pro vaření a topení ve všech typech obytných staveb druhé poloviny 18. století. Skládal se z jednoduchého dymníku, kudy odcházel kouř (klenba s dřevěným překladem zvaným mandrholec), vařící podesty a přikládacího a dymného otvoru kamen. K základní výbavě patřilo zpracované dřevo, několik kusů nádobí na vaření, nádoba na vodu, nářadí na obsluhu topenišť a osvětlení.

Příprava pokrmů se odehrávala jak na vařící podestě, tak i v kachlových kamnech obsluhovaných z kuchyně. V kamnech se dalo péci v keramickém pekáči, který byl posazen na železnou kostru s nožičkami, aby se pod něj mohly pohrabáčem nahrnout žhavé uhlíky. Naproti tomu vaření probíhalo na vyzděné podestě, kam se železnou kovanou lopatkou nasypal žhavý popel z kamen pod keramický hrnec s rukojetí a třemi nožičkami. Vařící podesta zároveň sloužila také jako odkládací plocha pro část nádob a nářadí. Mohl na ní stát i dřevěný stojánek s osvětlovací loučí, nebo dražší varianta ‒ olejová lampa. Vše doplňoval velký keramický hrnec (např. na nakládání zelí), jednoduchá dřevěná stolička a souprava na rozdělání ohně.

Skromné poměry pro život obecních zaměstnanců byly kompenzovány stálým, byť nevysokým příjmem. I přesto ale docházelo k častému střídání věžníků. Život na věži s impozantním výhledem na město tehdy, zvláště v chladných částech roku, málokdo ocenil.

V červnu roku 2016 pak dojde k otevření expozice ve zbývajících částech věže.

Svatomikulášská městská zvonice je otevřena denně od 10 do 18 hodin, včetně Silvestra a Nového roku. Na Štědrý den bude otevřeno od 10 do 15 hodin. Základní vstupné je 90 Kč, snížené 65 Kč, rodinné 250 Kč.
Svatomikulášská městská zvonice v Praze Památky

Svatomikulášská městská zvonice v Praze

Zvonice, která sloužila zároveň i jako požární hláska a sídlo ponocného, byla sice budována spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla postavena až po dokončení chrámu. Od května 2019 je zvonice znovu přístupná pro veřejnost.

Další aktuality

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
5. červenec 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

50 pražských kuriozit, které musíte v hlavním městě rozhodně vidět!

V Praze se nachází mnoho zvláštních zákoutí, tajemných míst, turistických rarit a bizarností, které by „pokročilí“ návštěvníci rozhodně neměli vynechat. Vždyť prohlídka centra nemusí být jen maraton za všemi architektonickými památkami a seriózními výstavami. Pojďte si Prahu prohlédnout jinak – s úsměvem a špetkou recese.
5. červenec 2025 10:09
Zážitky, Praha

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímání je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
4. červenec 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, Gotický jarmark na hradě Houska, Ve znamení ledňáčka, BeerFest Nechvalice 2025, Latino fiesta na zámku v Liblicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Letní prohlídky Letiště Praha: poodhalte oponu letového provozu

Co všechno je třeba udělat před startem letadla? Kolik aerolinek létá do Prahy? Jací jsou nejneobvyklejší zaměstnanci letiště? S tím vším vás seznámí exkurze do zákulisí pražského letiště. Za poznáním letového provozu se můžete na Letiště Praha vypravit po celý rok, ale v letním provozu budete mít možnost vidět daleko více leteckých společností a typů letadel!
3. červenec 2025 9:00
Zážitky, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
2. červenec 2025 8:18
Památky, Praha

7 věcí, které nevíte o… Kongresovém centru Praha

Česko patří mezi světovou kongresovou špičku a prestižní postavení potvrzuje především Praha, která se v aktuálním žebříčku Mezinárodní kongresové a kongresové asociace (ICCA) umístila na pátém místě na světě a čtvrtém v Evropě. K její pověsti významně přispívá Kongresové centrum Praha – místo, které spojuje dechberoucí výhledy na město, uměleckou výzdobu i špičkové technické zázemí pro kongresy, konference či kulturní akce. Po více než čtyřiceti letech existence nabízí nejen výjimečné prostory, ale také důraz na udržitelnost a moderní služby.
2. červenec 2025 8:10
Kultura, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Kam v Praze do letňáku? Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu, na Pragovce nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru. Oblíbený je i Kinobus, který promítá na různých místech.
1. červenec 2025 22:38
Kultura, Praha