ÚvodAktualityMezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nadchne milovníky klasické hudby
Kultura

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka nadchne milovníky klasické hudby

  • 26. května 2019
Loni se poprvé konal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Letošní ročník proběhne v termínu od 28. 5. do 1. 7. 2019 a své diváky zve do velkých koncertních síní, ale také do sakrálních prostor, zámku, hornického muzea, rozhlasového studia nebo open air prostor v Hukvaldech. Festivalová programová nabídka uspokojí náročné posluchače i rodiny s dětmi.

janáčkův festivalMilovníci vážné hudby si přijdou na své v Ostravě a dalších městech severní Moravy, kde se uskuteční Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, a to od 28. května do 1. července 2019. Festival, jenž nese jméno slavného hudebního skladatele, vznikl spojením dvou oblíbených hudebních událostí: Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald. Stalo se tak u příležitosti 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka v roce 2018.

Na skvělých tradicích vznikla nová kvalita, nová značka, nový rozměr, nový termín, ale stále dobrý a hlavně světový Leoš Janáček. Základní festivalovou osou jsou Hukvaldy a Ostrava – místa narození a úmrtí Leoše Janáčka a další města Moravskoslezského kraje. Programovou náplní festivalu je prezentace děl Leoše Janáčka na co nejvyšší umělecké úrovni a propagace české hudební tvorby jak současné, tak meziválečné. To vše v kontextu vývoje světové hudební kultury.
 

Pět týdnů krásné hudby

Festival JanáčekPo dobu 5 týdnů se v Ostravě, Hukvaldech a dalších 10 okolních městech představí osobnosti, jakými jsou pianista Sergei Babayan, houslisté a houslistka Renaud Capuçon, Milan Paľa, Ivan Ženatý, Isabelle Faust, filharmonici z Toulouse, dirigent Kristjan Järvi nebo „domácí“ klavírista Tomáš Kačo a mnozí další. Letošní festivalový ročník zahájí 28. 5. Prokofjev, Rachmaninov a Janáčkova Sinfonietta – významná díla první poloviny 20. století v interpretaci rezidenčního festivalového orchestru Symfonického orchestru Českého rozhlasu a nejmladšího zástupce slavné dirigentské rodiny Järviů. Zahajovací koncert bude tedy pod taktovkou Kristjana Järviho.
 

Varhany, jazz i Beethoven

JanáčekJiž potřetí se v rámci Dne slezských varhan rozezní varhany Slezska, aby připomenuly slavnou hudební historii tohoto regionu. Festival poprvé navštíví Polsko. Pro rok 2019 přijal pozvání festivalu na tradiční jazzové odpoledne na Landeku Vilém Spilka, brněnský kytarista a umělecký ředitel JazzFestu Brno, se svým kvartetem. V programu koncertu bude soubor reflektovat i své poslední CD Podvod s jazzovými úpravami notoricky známých písní Honzy Nedvěda.

Ostrava také přivítá prestižní Orchestre National du Capitole de Toulouse, jenž si v roce 2019 odbude svoji českou premiéru na dvou koncertech Pražského jara, aby ihned poté zamířil do Ostravy. Navíc s reprezentativním programem a skvělým sólistou Renaudem Capuçonem.

KlavírNa programu je i mimořádná pocta Beethovenovi v interpretaci Isabelle Faust Trio. Tři skvělí sólisté se sešli, aby kompletně provedli autorova klavírní tria. Koncert je festivalová pozvánka k Beethovenovu roku 2020, ale hlavně k neopakovatelnému posluchačskému zážitku. Po osmi letech dorazí do Ostravy také jeden z předních klavíristů současnosti Segei Babayan, aby se představil ve zcela originálním programu.

Závěr festivalu bude letos patřit výhradně vokálně-instrumentálním skladbám českých autorů. Jubilující Milan Báchorek bude připomenut svou Hukvaldskou poémou, Dvořákův Žalm zazní na festivalu vůbec poprvé a Smetanova Česká píseň po 35 letech.

Liška Bystrouška v Hukvaldech Památky

Liška Bystrouška v Hukvaldech

Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

Obora Hukvaldy Příroda

Obora Hukvaldy

Jedinečná přírodní památka Obora Hukvaldy se rozprostírá okolo hradního kopce na Hukvaldech a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m.n.m), který tvoří její nejvyšší bod. Obora vytváří unikátní přírodní prostředí pro stovky druhů živočichů a rostlin, z nichž mnohé jsou odborníky velmi ceněny.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj