ÚvodAktualityJaro v pražské botanické zahradě ohlašují žluté květy křivatce českého pravého
Příroda

Jaro v pražské botanické zahradě ohlašují žluté květy křivatce českého pravého

  • 17. března 2021
Podle astronomického kalendáře jaro začíná oficiálně až 20. března, příroda se ale ze zimního spánku již probudila. Přicházející nové roční období je viditelné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá talovín zimní, objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, a nakvétají první keře. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel.
křivatecPřestože to vypadá, že život se s pandemií koronaviru na nějakou dobu zastavil, v přírodě to neplatí. V zahradách i mimo ně jsou k vidění květy prvních jarních bylin i nakvétající dřeviny. Pokud by byla jiná situace a vy byste mohli v těchto dnech navštívit botanickou zahradu, narazili byste na zahradníky, kteří dokončují odzimování a připravují areál na další sezonu, například chystají výsevy letniček. Mohli byste také vidět kvetoucí jarní byliny, jako jsou sněženky, čemeřice, koberce osívek, a rovněž první kvetoucí keře.

Na Stráni najdete křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. V botanické zahradě v současné době též vrcholí stavební práce a úpravy některých částí areálu a vše se chystá k zahájení 52. sezony.


Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma

křivatecNa jarní květy lze již narazit v různých částech trojské botanické zahrady. Stráň pokrývají drobné osívky jarní a na stejných místech vykvetl i vzácný křivatec. Křivatec český pravý byl popsán z území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

včelyKřivatců u nás roste pět druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích. V expozici Medonosných rostlin a včel již také ožily úly. V Ornamentální zahradě v tuto chvíli žlutě rozkvétá talovín zimní, rostlina z rodu pryskyřníkovitých, kterou lze na jaře hojně vidět v zahradách, ve skalce září modře nízké jarní kosatce síťkované (Iris reticulata) a začíná zde rozkvétat i devětsil lékařský. Kromě bylin tu již kvetou i první dřeviny, objevují se růžové květy výrazně vonící kaliny vonné nebo květy vilínů.
 

Nová sezona botanické zahrady ve znamení jedovatých rostlin

sněženkyV expozici Stínomilné trvalky kvetou jarní hajničky jako sněženky, krokusy, prvosenky, orseje, i čemeřice, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě. Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě.

čemeřiceNádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře. Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči.

krokusČemeřice ve společnosti dalších jarních rostlin symbolicky zahajují další sezonu botanické zahrady, která bude tematicky věnovaná právě jedovatým rostlinám, s nimiž se běžně můžete setkat v zahradách, parcích i v domácnostech.

Až to bude možné přivítá Botanická zahrada hl. m. Prahy své návštěvníky novým vstupním objektem s restaurací, umístěným v západní části areálu pod tropickým skleníkem Fata Morgana. Na další sezonu se připravuje i vinice sv. Kláry.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy Příroda

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Další aktuality

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025, Letenské sady a Expo 58´ – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha

Vyšehrad si můžete prohlédnout celoročně samostatně i s průvodcem

Vydejte se do historie a poznejte legendy, které se pojí k Vyšehradu. Během komentovaných prohlídek s průvodcem poznáte jeho nejzajímavější místa. Podíváte se do Gotického sklepa s expozicí pojednávající o historii Vyšehradu, do Cihelné brány jejíž expozice dokumentuje Vyšehrad jako pevnost a projdete tajemnými kasematy až do podzemního sálu Gorlice, kde se ukrývají originály soch z Karlova mostu. Areál si můžete projít i samostatně s autoprůvodcem, který nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Aplikace je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem.
30. březen 2025 10:04
Zážitky, Praha