ÚvodAktualityTitanic připlouvá v únoru do Prahy. Vstoupíte na jeho palubu?
Zážitky

Titanic připlouvá v únoru do Prahy. Vstoupíte na jeho palubu?

  • 7. února 2016
V dubnu uplyne 104 let od chvíle, kdy v severním Atlantiku došlo k dosud nejznámější námořní katastrofě světa. Potopení luxusního zaoceánského parníku Titanic připomínají vedle řady knih, filmů a dokumentů také výstavy. Velkolepá výstava začíná ve středu 10. února v Praze.
Velkolepou světovou výstavu Titanic si prohlédnete od 10. února do 30. června ve veletržním areálu v Praze-Letňanech. Tak jako při jiných výstavních projektech i tady vás čeká spousta dojemných příběhů a všetečných otázek. Jak to tehdy vlastně bylo?
 

Titanic v číslech

Titanic svým jménem hlásal do světa, že je symbolem moci a síly. Titáni totiž byli v řecké mytologii děti matky země Gaie a boha Úrana, a společnost White Star Line tak chtěla zdůraznit skutečnost, že jde o největší loď na světě. Titanic byl 269 metrů dlouhý, 28 metrů široký, měl devět palub, na výšku od kýlu po komín měřil 53 metrů a mohl plout maximální rychlostí 44,44 kilometru za hodinu. Jeho potopení nepřežilo kolem 1 500 osob, ale katastrofa mohla být ještě mnohem větší. Loď totiž mohla vézt až 2 435 cestujících a 892 členů posádky, ovšem na první plavbu se vydalo méně lidí.

Dodnes koluje řada více či méně reálných i naprosto bláznivých teorií, proč šla loď ke dnu. Pověrčiví námořníci například udávali jako hlavní příčinu katastrofy fakt, že Titanic při svém spuštění na vodu nebyl pokřtěn. A pak tu samozřejmě byla do té doby téměř neznámá povídka Zbytečnost, kterou v roce 1898 napsal americký spisovatel Morgan Robertson a s hrůznou přesností předpověděl věci příští. Obrovská britská osobní loď Titan, provázená legendou o nepotopitelnosti, v textu narazí v severním Atlantiku do ledovce – a potopí se. Podobně jako v případě Titanicu ani na její palubě nebyl dostatek záchranných člunů.
 

Na palubu!

Při první a poslední plavbě bylo na palubách Titanicu přibližně 2 200 osob. U vstupu na výstavu obdržíte palubní vstupenku se jménem jednoho z nich – konkrétního člověka, který na lodi v době katastrofy skutečně byl. Výstavu si tak prohlédnete jako jeden z cestujících, projdete se kajutami, zastavíte se u legendárního schodiště, nahlédnete do strojovny a dokonce se dotknete i osudného ledovce. Budete mít štěstí a najdete své jméno na seznamu 710 zachráněných?

Samozřejmě uvidíte také stovky originálních předmětů, vyzdvižených ze dna oceánu po roce 1985, kdy byl vrak objeven. K vidění jsou části vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán i osobní předměty cestujících. Mimochodem, za projektem světové výstavy Titanic stojí společnost RMS Titanic, která má na vyprošťování artefaktů z vraku výlučná práva. Výstavu doplňuje také česká stopa na Titanicu, připomínající osudy několika Čechů, kteří na lodi pluli, a přehledná časová osa, mapující sled událostí a situaci v tehdejším Rakousku-Uhersku.
 

Kdy a za kolik?

Výstava je otevřená denně od 9 do 20 hodin, vstupenky se prodávají na konkrétní čas. Lístky se cenově liší podle toho, zda si vyberete levnější všední dny nebo dražší víkendy; levnější verze stojí 300 korun pro dospělé a 250 korun pro studenty a seniory nad 65 let, děti od 6 do 14 let zaplatí 200 korun a rodinné vstupné vás vyjde na 800 korun.

Pro srovnání: kdybyste skutečně cestovali na Titanicu v první třídě, lístek by vás stál od 23 liber do 870 liber. V dnešním přepočtu by se jeho ceny pohybovaly od 1 688 do 63 837 liber, tedy od 60 tisíc po 2,2 milionu korun. Třetí třída stála 7,5 libry, tedy v dnešních cenách zhruba 532 liber, což představuje téměř 19 tisíc korun.
 

Další aktuality

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!
23. listopad 2024 8:58
Památky, Praha

Tipy na odpočinek u Vltavy aneb užijte si zimu v Praze netradičně

Dopřejte si trochu odpočinku a zábavy v zimní Praze! I když se to může zdát během zimy docela nepravděpodobné, spousta zážitků vás čeká v Praze přímo u Vltavy nebo dokonce na řece samé. Tak schválně – vyberete si romantickou plavbu, večeři či saunu na lodi nebo Kayak Beach Bar?
22. listopad 2024 18:36
Životní styl, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli bude letos plná vůní

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 29. listopadu 2024 až do 2. 1. 2025. Tématem letošní výstavy jsou trochu netradičně "vůně", kterých jsou však Vánoce plné. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
22. listopad 2024 14:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
22. listopad 2024 6:19
Kultura, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha