ÚvodAktualityJde to s nimi z kopce: znáte šikmé věže u nás i ve světě?
Památky

Jde to s nimi z kopce: znáte šikmé věže u nás i ve světě?

Poslechněte si audio verzi článku
Na šikmou věž v italské Pise se jezdí dívat kdekdo, ale víte, že podobné krasavice, vychýlené z původní osy, máme i v Česku? Najdete je jak ve velkých městech jako jsou Ústí nad Labem, Domažlice nebo Praha, tak na vesnicích a dokonce i na zámcích.

Nejšikmější šikmá věž v Česka

kostel ústí nad labemNejšikmější v Česku je 65 metrů vysoká věž gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem. Chrám z 12. století získal dnešní podobu při přestavbě na přelomu 19. a 20. století podle návrhu architekta Josefa Mockera, autora dostavby pražské katedrály sv. Víta. To ale ještě byla věž rovná, o dva metry z osy se vychýlila až po americkém bombardování na sklonku druhé světové války. Poblíž tehdy vybuchly tři bomby, čtvrtá, nevybuchlá proletěla střechou. K zemi šla celá jihozápadní část chrámové lodi a stejný osud hrozil i věži, ale tu se podařilo zachránit.
 

Další šikmé kostelní věže

Pro siluetu chodských Domažlic je typická válcová městská věž na hlavním náměstí, která je s 56 metry výšky stejně vysoká jako její šikmá kolegyně v Pise. Náklon má menší, „jen“ 59 centimetrů, a je prakticky neviditelný. Důvody byly ale stejné v Itálii i na Chodsku: stavitelé podcenili měkké podloží a vyhloubili příliš mělké základy. Je to ale jediná věž u nás, kde můžete vyšplhat nahoru a odklon o pár desítek centimetrů si vychutnat z výšky.

kostel plaňanyUž zdálky jsou nápadné věže dvou kostelů v Plaňanech na Kolínsku. Dnešní městys totiž kdysi ležel na kupecké trstenické stezce a jeho význam byl mnohem větší než dnes. Cennější a starší je románský kostel Zvěstování Panny Marie, milovníky kuriozit víc zajímá ten novější, novogotický kostel Narození sv. Jana Křtitele. Jeho věž je vychýlená téměř o jeden metr; prý proto, že stavitel škudlil na materiálu a použil levnou, zvětralou žulu místo kvalitnějšího kamene z plaňanského lomu.

Svou šikmou věž má i jižní Morava, a to v Horních Dunajovicích na Znojemsku: u věže kostela Nejsvětější Trojice byste mezi základnou a nejvyšším bodem našli odchylku větší než jeden metr. Na vině je hrobka a podzemní chodby, které se pod její vahou postupně propadaly a sesedaly. Od svislé osy se lehce odchyluje i věž kaple Narození Panny Marie v rohu ohradní zdi na zámku Kratochvíle.
 

Šikmé věže v Praze

Nejméně tři šikmé věže najdete i v Praze. Mírně se naklání například věž kostela Zvěstování Panny Marie Na Slupi; někdy se říká, že podobně jako v Ústí nad Labem i tady za to může bombardování roku 1945, ale věž byla šikmá už dávno předtím. Na vině je patrně podobně jako u jiných staveb pískové podloží a mělké základy.

Bazilika sv. JiříTaké Šítkovská vodárenská věž na nábřeží u Mánesa stojí na písčitém podloží a odklání se od svislé osy o plných 115 cm směrem k jihovýchodu. Víte, že v posledním patře měla tajnou pozorovatelnu? StB z ní špehovala dům na nedalekém Rašínově nábřeží, kde bydlel Václav Havel.

Ani Pražský hrad není dokonalý, ale na první pohled nic nepoznáte. Jde o věže v průčelí baziliky sv. Jiří. Severní věži se říká Eva; je užší a vychýlená o čtyřicet centimetrů. Jižní věž nazývaná Adam je rovná a mírně širší.
 

Kde se naklánějí věže ve světě?

  • Nejšikmější věž na světě nestojí v italské Pise, ale u kostela v severoněmecké obci Suurhusen. Přibližně 27 metrů vysoká věž se odklání o 5,07 stupně od své osy, kdežto 56 metrů vysoká mramorová zvonice v toskánské Pise jen o 3,97 stupně.
  • Rekonstrukce na přelomu druhého a třetího tisíciletí, kdy se vrcholek odkláněl od svislé osy už téměř o čtyři a půl metru, šikmou věž v Pise napřímila a zachránila i pro budoucí generace.
  • Hned dvě věže se odklánějí v historickém centru Boloně na náměstí Ravegnana: vyšší, 97 metrů vysoká Asinelli s náklonem 2,2 metru, i menší (a kvůli bezpečnosti dávno snížená) 48 metrů vysoká Garisenda, vychýlená bezmála o tři metry. Podle různých předpovědí se už dávno měly zřítit, ale zatím stojí; Asinelli je stále přístupná, Garisenda nikoli. Podobných věží v Boloni bývalo zhruba dvě stě, dnes jich zbylo zhruba dvacet. Právě Asinelli a Garisenda prý byly v 60. letech 20. století inspirací pro mrakodrapy World Trade Center v New Yorku.
  • ReichenturmDalší šikmou věž, 56 metrů vysokou Reichenturm, najdete na východním okraji historického centra saského Budyšína (Bautzen). Součást městského opevnění z konce 15. století vykazuje odchylku od osy 1,44 metru a dál už se nenaklání, je dokonce přístupná pro veřejnost.
  • Také šikmá věž v polské Toruni se při patnácti metrech výšky naklání o 1,4 metru kvůli jílovitému podloží. Údajně však už dosedla na pevný podklad a dál se nenaklání.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Městská památková rezervace Domažlice Kultura

Městská památková rezervace Domažlice

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Kostel sv. apoštolů Jana a Pavla v Kutné Hoře – Malíně Památky

Kostel sv. apoštolů Jana a Pavla v Kutné Hoře – Malíně

Od roku 1922 se kostel jmenuje kostel sv. Jana a Pavla, původně kostel sv. Jana Křtitele z 10. století je jednou z nejstarších staveb na Kutnohorsku.

Šítkovská vodárenská věž v Praze Památky

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

#světovéČesko a přehlídka slavných šikmých věží

Na šikmou věž v italské Pise se jezdí dívat kdekdo, ale víte, že podobné krasavice, vychýlené z původní osy, máme i v Česku? Najdete je jak ve velkých městech jako jsou Ústí nad Labem, Domažlice nebo Praha, tak na vesnicích a dokonce i na zámcích.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem

Ústecký kostel v centru města se proslavil svojí šikmou věží. Jedná se o čtvrtou nejšikmější věží v Evropě – na šedesáti pěti metrech své výšky se vychyluje o celé dva metry a jeden centimetr k tomu. Může za to bombardování na konci druhé světové války.

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné Památky

Kostel sv. Petra z Alkantary – unikát v Karviné

V místě centra původního města Karviná, dnes Doly, najdeme kostel postavený v roce 1736 v barokním slohu, který je zasvěcený sv. Petru z Alkantary. Kostel je známý také pod pojmem "šikmý" kostel v Karviné.

Kostel Nejsvětější Trojice v Horních Dunajovicích Památky

Kostel Nejsvětější Trojice v Horních Dunajovicích

Kostel Nejsvětější Trojice pochází z 16. století. V 18. století byl stavebně upraven. Zajímavostí je kostelní věž, která byla vychýlena o více než 1 m.

Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží Památky

Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží

Když v roce 1903 stavěli v Plaňanech kostel sv. Jana Křtitele, stavitel škudlil na materiálu, do základů navezl zvětralý kámen a za posledních 112 let se věž naklonila o 1 metr.

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží Památky

Kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi se šikmou věží

Dnes pravoslavný chrám Zvěstování Přesvaté Bohorodice byl postaven ve 12. Století řádem Servitů, který do Prahy povolal císař Karel IV. Zvláštností kostela je jeho štíhlá věž, která se naklání od svislice o plných 63 cm, což z ní dělá nejvíce nakloněnou věž v Praze.

Domažlická šikmá věž Památky

Domažlická šikmá věž

Domažlická věž se pyšní hned několika zajímavostmi. Jednou z nich je bezesporu její vzhled. Válcových kostelních věží v České republice není mnoho. A těch, které by byly nakloněné podobně jako je nakloněná domažlická věž, je ještě méně.

Další aktuality

Seznamte se: velká jména českého a světového automobilismu

Vydejte se s Kudy z nudy na fascinující jízdu dějinami automobilismu a poznejte osobnosti, které stály u zrodu legendárních strojů, proslavily českou technickou zručnost a dobývaly světové tratě. Ukážeme vám konstruktéry, průkopníky i závodní esa, jejichž jména se zapsala zlatým písmem do historie motorismu. Pojďte objevit příběhy mužů i žen, kteří žili pro rychlost, inovace a vášeň k automobilům.
3. červenec 2025 8:31
Památky

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky