ÚvodAktualityJeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!
Životní styl

Jeskyně, štoly a katakomby: schovejte se před zimou do podzemí!

  • 9. prosince 2022
Když je venku počasí, že by psa nevyhnal, schovejte se do podzemí. Při prohlídkách jeskyní, štol a tajemných podzemních labyrintů rozhodně nezmrznete, v chodbách bývá příjemných 7 až 10 °C. Dokonce nemusíte cestovat nijak daleko z měst, rozzářených krásou adventních trhů!

Z Vánočních trhů do městského podzemí

Křivolaké a klikaté chodby, pohádkové scénky, tajemná zákoutí a navíc ještě části starých odvodňovacích štol, které zásobovaly Znojmo pitnou vodou v dobách dobrých i v dobách zlých: to všechno uvidíte při prohlídce Znojemského podzemí. Odskočit si sem můžete snadno přímo ze znojemských adventních trhů, protože otevřeno je denně a prohlídky začínají přímo v centru města na Slepičím trhu.

Až si projdete Vánoční trhyPlzni, zajděte se podívat také do Plzeňského podzemí; z téměř 19 kilometrů dlouhého labyrintu samozřejmě neuvidíte všechno, ale o řadu studní nebo lednici, kde se ukládal led, nepřijdete. Otevřeno je denně, prohlídky začínají ve všedních dnech ve 13, 15 a 16 hodin, o víkendech v 11, 13, 15 a 16 hodin. Naposled je otevřeno na Silvestra (pouze od 13. hodin), pak se podzemí až do začátku února zavírá.

podzemí mělníkTaké v Mělníce se podíváte do podzemí celý rok, prohlídky začínají denně v 10, 11, 12, 12.45, 14, 15, 16 a 17 hodin. Na konci se skrývají dva poklady: první v podobě středověké studny, s průměrem 4, 54 metrů nejširší v Česku, uvidíte na vlastní oči. Druhý poklad se podle pověsti ukrývá na konci labyrintu a objeví se prý teprve tehdy, až město lehne popelem, aby obyvatelé mohli Mělník obnovit. Srdečně zváni jste také do Regionálního muzea, kde probíhá až do 31. prosince výstava vyřezávaných a ručně malovaných betlémů z let 1840–1940 doplněná o historické vánoční ozdoby a dekorace.

Otevřeno přes zimu má i Táborské podzemí, a to denně kromě pondělí a úterý; vstup najdete pár kroků od vánočních trhů na náměstí T. G. Masaryka v Husitském muzeu, v budově pozdně gotické radnice. Podobně je tomu v Brně; přímo z adventních trhů na Zelném trhu si můžete odskočit na prohlídku Labyrintu pod Zelným trhem, o pár kroků dál najdete kostnici pod kostelem sv. Jakuba. Na obou místech bývá otevřeno celoročně denně kromě pondělí. Zapomínat bychom neměli ani na Prahu, kde nadohled od Staroměstského vánočního trhu ční věž Staroměstské radnice. I ta má své podzemí, které lze navštívit v rámci prohlídek radnice. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.
 

Kam do jeskyní?

punkevní jeskyněVedle volně přístupných jeskyní, jako jsou Pekárna v Mariánském údolí nebo Šipka u Štramberku, se můžete vypravit i tam, kde mají přes zimu otevřeno možná trochu nečekaně. V některých jeskyních v Moravském krasu (například v jeskyni Balcarka a Kateřinské jeskyni) výletníky vystřídali netopýři a kvůli jejich nerušenému přezimování se sem podíváte až v březnu, jinde ale mají s výjimkou Vánoc od 24.12. do 26.12. a 1.1. otevřeno. Kde? Třeba v Punkevních jeskyních, propojených se dnem propasti Macocha. Po hladině ponorné říčky Punkvy zkrátka jezdí lodičky i v zimě.

Přes zimu ve všedních dnech můžete nahlédnout i do Bozkovských dolomitových jeskyní, denně mimo pondělí vždy v 10, 12 a 14 hodin má v zimě otevřeno jeskyně Výpustek, který nově nabízí poněkud dobrodružnější trasu Za tajemstvím jeskyně. Kvůli netopýrům se nepodíváte do části Sloupsko-šošůvských jeskyní, ale líto vám to být nemusí. Jejich krásu můžete obdivovat při zimních prohlídkách s baterkami, kdy navíc uvidíte tři prostory, otevřené pouze při těchto  exkurzí. Začínají každý den kromě pondělí v 10, 12 a 13 hodin, objednat si je můžete až do konce února. Celoročně je otevřená také zážitková trasa Po stopách Nagela, ale pouze pro skupiny nejméně dvou a nanejvýš deseti fyzicky zdatných návštěvníků starších 10 let. Také tady je nutná objednávka předem. Zastavit se můžete i v Domě přírody Moravského krasu na Skalním mlýně, kde je přes zimu otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.
 

Kam se ještě můžete vypravit?

Vánoční trhy Plzeň 2024

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Plzeň 2024

Každým rokem se na náměstí Republiky konají Adventní trhy. Náměstí obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.

Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky jeskyně Výpustek

Pokud jste tedy v létě nestihli Výpustek navštívit, přijďte nyní, v zimě! Otevřeno je mimo pondělí denně, tedy od úterý do neděle vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní – prohlídky s baterkami

1. 12.28. 2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní – prohlídky s baterkami

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podesáté v historii otevřeny přes zimu. V jeskyních je příjemná teplota okolo 8° C, a to i když je venku pod nulou. Na prohlídku je nutná včasná rezervace. Prohlídky s baterkou se konají od prosince do konce února, v listopadu a březnu jsou prohlídky bez baterky!

Vánoční trhy Brno 2024 – Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici

22. 11.23. 12.
Vánoční trhy Brno 2024 – Vánoce na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí a na Staré radnici

Dynamické náměstí Svobody, klidné a pohodové Dominikánské náměstí, romantické a designové nádvoří Staré radnice... Vánoční trhy, které v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. Čekají na vás vánoční stromy, betlém, slavnostně nasvícené ulice, vánočně vyzdobené město…

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Punkevní jeskyně zůstávají přes zimu otevřeny. Nahlédnete do rozlehlých dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, na dno propasti Macocha a svezete se na lodičkách – prohlídková trasa je stejná jako v hlavní sezoně.

Podzemí Staroměstské radnice Památky

Podzemí Staroměstské radnice

Součástí prohlídkového okruhu Staroměstské radnice jsou i prostory, které jsou ukryté pod radničním areálem. Složitý systém románsko‑gotického podzemí je starší než radnice samotná. Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.

Kostnice u sv. Jakuba v Brně Památky

Kostnice u sv. Jakuba v Brně

Unikátní kostnice se nachází u kostela sv. Jakuba a je druhou největší kostnicí v Evropě (co se týká počtu nalezených kostí), prvenství drží pařížské katakomby. Bylo zde pohřbeno více než 50 tisíc zesnulých, dnes se v umělecky navržené expozici nachází jen část.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

23. 11.23. 12.
Advent na Zelňáku – Vánoce na Zelném trhu v Brně

Advent na Zelňáku, to jsou lidová řemesla, tradice a kouzlo starých Vánoc, kdy byla doba o něco pomalejší a bylo více času na osobní setkání.

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami Památky

Prohlídky svatohorského sklepení v Příbrami

Navštivte s průvodcem svatohorské sklepení, které návštěvníkům nabízí neobvyklou atmosféru.

Táborské středověké podzemí Památky

Táborské středověké podzemí

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. stol. byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajíma­vou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla v roce 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím v Táboře.

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně Památky

Labyrint pod Zelným trhem – tajemná zákoutí historických chodeb a sklepů v Brně

V Labyrintu pod Zelným trhem v Brně si návštěvník udělá představu, jak bylo podzemí se sklepením využíváno v dobách svého vzniku. Expozici doplňují předměty denní potřeby nalezené během archeologických průzkumů Zelného trhu. V průběhu roku se zde koná řada akcí.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky Památky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna Památky

Sklep pod Novou radnicí – historické tajemství města Brna

Sklepní komplex pod Novou radnicí (dříve Mincmistrovský sklep) tvoří sklepení domu mincmistrů a zrekonstruované sklepy Nové radnice. Sklep královskými mincmistry zřízený nedlouho po založení Brna představuje brněnské pověsti a historii Brna v multimediální expozici s názvem Ohnivý kůň a drak.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou Památky

Mělnické podzemí – historické podzemí s nejširší studnou

V Mělníku je možné podniknout prohlídku části podzemí a středověké studny ze 14. století, která je přístupná pouze 150 metrů dlouhou podzemní chodbou a je nejširší studnou v České republice.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj