ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze
Vyšehrad, Kudy z nudy, Praha
Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Vyšehrad, národní kulturní památka (NKP) je oblíbeným místem procházek nabízejících úchvatné výhledy na Prahu a řadu významných památek. Dějiny Vyšehradu jsou úzce spjaty s vývojem pražských měst a historií českého národa. Mohutná skála, rýsující se vysoko nad řekou Vltavou, lákala k osídlení již v nejstarších dobách a stala se předmětem mnoha pověstí. První spolehlivé doklady o existenci vyšehradského hradiště však máme až z poloviny 10. století, kdy zde byly raženy denáry knížete Boleslava II. Od té doby Vyšehrad několikrát změnil svou funkci a podobu. Byl královským hradem, krátkou chvíli dokonce panovnickým sídlem. Stal se městem a později barokní pevností, jejíž podobu si udržel dodnes. Koncem 19. století získal úlohu národního symbolu a pohřebiště českých velikánů.

Nejslavnější období Vyšehradu souvisí s vládou prvního korunovaného českého krále Vratislava II. Ten si zvolil Vyšehrad za své sídlo, a proto ho přestavěl v monumentálním duchu. Založil královskou akropoli i královskou kapitulu s kostelem sv. Petra a Pavla, který se stal hlavním vyšehradským chrámem.
 

Nové prohlídkové okruhy vyšehradským podzemím

Prohlídkové okruhy, které jsou návštěvníkům k dispozici od roku 2024, nabízejí zájemcům prohlídku celého systému vyšehradských kasemat. Byly budované spolu s opevněním v letech 1653 až 1678. Dříve sloužily k nepozorovanému přesunu vojenské posádky, ale také jako skladovací a ubytovací prostory. Vyšehradské kasematy jsou rozděleny na čtyři samostatné úseky a mají celkovou délku téměř 1 000 m. Patrně nejznámější jsou kasematy vedoucí z Cihelné brány do tzv. Gorlice.

Za návštěvu stojí také Martinské kasematy, do kterých se vstupuje za rotundou sv. Martina, mimochodem nejstarší dochovanou církevní stavbou v Praze. Odhalíte zde jeden z vyšehradských unikátů, bývalý kostel Stětí sv. Jana Křtitele, zasypaný v pevnostním valu za novobarokní kaplí Panny Marie Šancovské.

V neposlední řadě můžete navšívit Podolské kasematy, které byly za druhé světové války přestavěny na protiletecké kryty lazaretu SS v Praze-Podolí. Pohnutou historii tohoto místa dokreslují poválečné příběhy
tzv. vyšehradských jezdců, nechvalně proslulého pouličního gangu pražské mládeže. Tajuplnou atmosféru Podolských kasemat umocňují stopy po hledačích pokladů a dobrodruzích, kteří se zde snažili objevit skryté podzemní prostory.
 

Co je starší: Pražský hrad nebo Vyšehrad?

Podle archeologických průzkumů vznikl Vyšehrad jako protějšek Pražského hradu ve 2. polovině 10. století, zhruba o století později než Pražský hrad (založen roku 880 knížetem Bořivojem).

Nejstarší historické zprávy o Vyšehradu jsou poměrně pozdního data – až z druhé poloviny 10. století. Tehdy se na zdejším hradišti razily mince. Předpokládá se, že Vyšehrad byl založen Přemyslovci v 9. století jako protějšek Pražského hradu na pravém břehu Vltavy. Sloužil jako pomezní hradiště kmene Čechů, jehož území se tehdy rozkládalo od toku Vltavy na západ.
 

Vyšehrad a pověsti

Podle legend a pověstí (mnoho z nich budete znát z knihy Staré pověsti České od Aloise Jiráska) měl na Vyšehradě sídlit bájný kníže Krok se svými dcerami. Určitě si pamatujete na Libušino proroctví, kdy ukázala na budoucí město Praha a pronesla: „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se dotýká…“, stalo se to prý právě na Vyšehradě. Sem také přišel Přemysl Oráč a Bivoj přinesl svého kance. Oblíbená je i legenda o Hoymírovi a jeho koni Šemíkovi. Horymír, odsouzen k smrti Křesomyslem, projevil poslední přání projet se se svým koněm Šemíkem. Kůň v sedle s Horymírem pak přeskočil vyšehradské hradby, přeplaval Vltavu a podle utekl k Neumětelům. v Karlachových sadech na Vyšehradě se od roku 1888 nachází pověstmi opředený Čertův sloup.
 

Co ještě navštívit na Vyšehradě


Vyhlídky z Vyšehradu

Vyhlídka Staré purkrabství - výhled směrem do Podolí, na loděnici a podolský přístav, na vodárnu Podolí a Vltavu proti proudu

Vyhlídka Vyšehrad - výhled směrem na Pražský hrad, železniční most, Smíchov na druhém břehu a vltavu po proudu.

Vyhlídka Gorlice – výhled na střechy Albertova, Nuslí, park Folimanku, Nuselský most. V dáli je vidět Pražský hrad a Kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.

Vyhlídkové místo bašta sv. Anežky – výhled na podolskou porodnici, na obzoru mrakodrapy na Pankráci, směrem dolů Podolské nábřeží a barokní hradby Vyšehradu.
 

Audioprůvodce NKP Vyšehrad

Autoprůvodce Vyšehradem je dostupný jako aplikace SmartGuide. Nabízí zajímavé informace o jednotlivých objektech, ale i tematické trasy v češtině a angličtině. Je dostupná ke stažení na Google Play nebo Apple Store a umožňuje návštěvníkům objevovat Vyšehrad samostatně a vlastním tempem. Díky přesné geolokaci aplikace rozpozná vaši polohu a automaticky vám nabídne poutavé příběhy o místech, kterými procházíte, nebo vás povede k zajímavostem, které si přejete vidět.
 

Husitská bitva na Vyšehradě

Roku 1420 oblehli Vyšehrad husité. Nad křižáckými vojsky, která přitáhla Vyšehrad vymanit z kleští obležení, husité v památné bitvě na pankrácké pláni 1. listopadu 1420 zvítězili a vyšehradská posádka se vzdala. Husité pak Vyšehrad proměnili v ruiny. V následujících staletích byl Vyšehrad spolu se svým podhradím osídlen chudýmí řemeslníky a proměněn v malé městečko. Rozhodující vliv si zde podržela vyšehradská kapitula, které patřily i rozsáhlé pozemky, dvory a vsi v okolí – na území dnešních Nuslí, Podolí a Braníka.
 

Vyšehrad jako barokní pevnost

V polovině 17. století bylo obyvatelsvo z Vyšehradu vystěhováno a někdejší středověký hrad byl přestavěn na barokní pevnost, tvořící součást celkového opevnění Prahy. Vyšehrad totiž hrál v očích barokních vojevůdců zásadní roli při opevňování měst, a to především jeho nejslabší místo směrem k pankrácké pláni. Vyšehrad tak získal úplně novou tvář. Výstavba vyšehradské pevnosti probíhala od roku 1653 za účasti Carla Luraga podle projektu generála Innocenza Contiho a Josefa Priamiho. Byly vystavěny první předsunuté raveliny a rohová hradba (hornverk) patrně již s první vyšehradskou branou – zvanou Táborská. Z civilních objektů se v pevnosti udržela jen kapitula, která na přelomu 17. a 18. století začala obnovovat staré a budovat nové rezidence kanovníků. Na Vyšehradě, nyní v barokní pevnosti, sídlila vojenská posádka. Tato stavební etapa dala Vyšehradu jeho současnou podobu citadely s mohutnými cihelnými bastiony a výstavnou Leopoldovou branou.

V roce 1744 chtěli Prusové během své několikatýdenní okupace Prahy vyhodit Vyšehradskou pevnost do povětří. Do podzemních chodeb navezli 133 sudů se střelným prachem. Plán překazili tři vyšehradští měšťané, kteří do kasemat pronikli a včas odstranili doutnáky. Marie Terezie je pak za tento hrdinský čin vyznamenala. V roce 1866 bylo rozhodnuto o bourání pražských hradeb, čemuž Vyšehrad unikl, neboť zůstal pod vojenskou správou až do roku 1911 – poté byl předán městu. Z rozsáhlých podzemních kasemat a spojovacích chodeb slouží nyní síň zv. Gorlice (330 m², výška 13 m) jako depozitář originálních sochKarlova mostu.

V průběhu 19. století ráz Vyšehradu značně pozměnil projekt národního pohřebiště se Slavínem a novogotická přestavba kostela sv. Petra a Pavla. Více než tisíciletou historii tohoto místa završila nedávná revitalizace tamějších vinic a rozsáhlé parkové úpravy. Celkovou atmosféru navíc doplňují nádherné výhledy z barokních hradeb, které byly zpřístupněny okružním chodníkem.
 

Jak se dostat na Vyšehrad?

Na Vyšehrad je nejlépe přijet metrem C do stanice Vyšehrad a pokračovat pěšky k Táborské bráně přes Kongresové centrum do ulice Na Pankráci a V Pevnosti. Přijít můžete také směrem od Výtoně Vratislavovou ulicí až k Cihelné bráně.
 

Cestování bez bariér: Vyšehrad

Bezbariérový je park, Staré purkrabství (v případě konání akcí), gotický sklep, hřbitov Slavín. Bezbariérový přístup do areálu od Táborské brány (bezbariérový výstup z metra Vyšehrad).

Letecký pohled Vyšehrad

Provozovatel

Národní kulturní památka Vyšehrad

V pevnosti 159/5b
128 00 Praha 2
Tel.:
+420 241 410 348
Tel.:
+420 222 513 505
Email:
info@praha-vysehr...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.praha-vysehra...
GPS:
50,064285 14,418886
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 2
Tipy na výlet:
Praha 2 a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

Za pokladem kněžny Libuše – hra pro rodiny s dětmi

Proměňte s námi svoji procházku po legendárním Vyšehradě. Objevte místo, odkud je možné vstoupit do vyšehradské skály, ve které je poklad schovaný.
Praha 2, Praha

To nejlepší z muzikálu Dracula a Monte Cristo

Vrcholy muzikálové tvorby Karla Svobody rozezní druhou zářijovou neděli pražský Vyšehrad. Přijďte si vychutnat krásné melodie v podání Daniela Hůlky a jeho hostů.
Praha 2, Praha

12. český ukulele festival

Koncerty, workshopy, open mic, bohatá tombola a cirkusová show.
Praha 2, Praha

Komentovaná prohlídka Vyšehradu

Procházka areálem Vyšehradské pevnosti s návštěvou zdejšího hřbitova. Pojďte se s námi projít touto tajuplnou národní památkou.
Praha, Praha

Jirka Čevela

Hudebník a písničkář, který ve své tvorbě čerpá z mnoha žánrů: klezmer, pop, world music, folk, chanson, balkán.
Praha 2, Praha

Komentovaná prohlídka Vyšehradského hřbitova

Prohlídka v českém jazyce začíná před hlavním vstupem baziliky sv. Petra a Pavla.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.
Praha 2, Praha

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.
Praha 2, Praha

Bazilika sv. Vavřince na Vyšehradě

Na konci 11. století byla na Vyšehradě postavena bazilika sv. Vavřince, zanikla nejpozději v době husitských válek kolem roku 1420. Její pozůstatky jsou přes léto otevřeny veřejnosti.
Praha 2, Praha

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda je nejstarší zachovanou stavbou Vyšehradu a současně i nejstarší zachovanou rotundou v Praze. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Praha 2, Praha

Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.
Praha 2, Praha

Vyšehradská jízda – zážitková hra Nadace Jedličkova ústavu

Pomáhat hrou nás prostě baví! Nadace Jedličkova ústavu přichází s venkovní stopovací hrou „Vyšehradská jízda“, která je vytvořena pro mobilní aplikaci a hrajete ji prostřednictvím mobilních telefonů v krásném prostředí Vyšehradu.
Praha 2, Praha

Honba za pokladem Vyšehradu – nevšední prohlídka inspirovaná legendami

Přijďte si celá rodina zahrát hru inspirovanou vyšehradskými legendami. Prohlídka Honba za pokladem Vyšehradu je vhodná pro rodiny s dětmi od 5 do 12 let. Je postavena jako hra – "bojovka" s několika úkoly.
Praha 2, Praha

Galerie Vyšehrad – rekonstrukce

Budova galerie je pozůstatkem středověké strážní věže, součásti středověkého opevnění. Stojí na skále nad tzv. Libušinou lázní. Podle představ obrozenců, z vrcholku této skály, bájná kněžna Libuše věštila slávu městu Praze.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Vinice Vyšehradské kapituly

Připomínkou dávné tradice pěstování vína na Vyšehradě je vinice v zahradě Nového děkanství.
Praha 2, Praha

Vinice u Starého purkrabství na Vyšehradě

V roce 2006 vznikly v jihozápadní části Vyšehradu, u Starého purkrabství, tři malé vinice. Tradice středověkého vinohradnictví se vrátila opět po třech stoletích.
Praha 2, Praha

Hospůdka Na Hradbách na Vyšehradě

Legendární Hospůdka Na Hradbách funguje na Vyšehradě v prostoru vyšehradského bastionu sv. Rocha (naproti rotundě sv. Martina). Od roku 2023 ji provozuje Přístav 18600.
Praha 2, Praha

Restaurace Rest. sním či jím

Restaurace Rest. se nachází na Podolském nábřeží, na pravém břehu Vltavy pod Vyšehradem.
Praha 4, Praha

Vinice Albertov

Vinice obnovená v roce 2009 navazuje na to nejlepší z vinařských tradic.
Praha 2, Praha

Kayak Beach Bar – sauna a vířivka s výhledem na Pražský hrad

Zažijte jedinečnou atmosféru ve vířivce pod širým nebem a v sauně s výhledem na Pražský hrad a Vyšehrad. Na plovoucím pontonu Kayak Beach Bar si užijete romantický večer i netradiční akci s přáteli. Jedinečný zážitek v centru Prahy!
Praha 2, Praha

Hermitage Hotel Prague

Hermitage Hotel Prague postavený v roce 1907 se nachází jen kousek od Vltavy a Vyšehradu.
Praha 2, Praha

Čínská restaurace Qin Yuan Chun v Podolí

Čínská restaurace na Podolském nábřeží nabízí vynikající pokrmy tradiční čínské kuchyně. Jestliže máte chuť na dobrou „čínu“, tady si opravdu pochutnáte.
Praha 4, Praha