ÚvodAktualityKam v Čechách za čistým ovzduším? Do Jizerských hor!
Příroda

Kam v Čechách za čistým ovzduším? Do Jizerských hor!

  • 18. července 2020
Jizerské hory, oblíbená destinace pro zimní a letní dovolenou, se pyšní jedním z nejčistších ovzduší z celé České republiky. Potvrdil to nedávný výzkum, kdy vědci zkoumali úroveň znečištění českých hor a porovnali jej se stavem z let 2007 – 2016. Tam, kde by za dřívějšího stavu byly jenom pahýly stromů, dnes roste smíšený les.
jizerkyJizerské hory se ještě před pár desítkami let potýkaly s výraznými úbytky stromových porostů. Důvodem bylo ovzduší silně znečištěné německými a polskými továrnami, které však v průběhu 90. let však prošly proměnou a dnes jsou odsířené a odprašněné. Dříve pustým vrcholkům kopců tak postupně opět začíná vládnout stromový porost a příroda se v Jizerských horách postupně dostává do dřívější rovnováhy.

Jizerské hory se nyní pyšní četným přírodním bohatstvím, jakými jsou například chráněná rašeliniště, vodopády či pralesy. Oblíbenou destinací se staly nejenom díky krásné přírodě, ale také volnočasovému vyžití.

Spolu s ovzduším se změna projevila i v přístupu místních subjektů. Jizerské hory jsou daleko příjemnější nejen díky ovzduší, ale také díky nové aktivitě v podobě Jizerky Card, díky níž je možné čerpat zajímavé slevy či cenová zvýhodnění v celých Jizerských horách. Kartu lze zakoupit v informačních centrech v celých Jizerských horách anebo ji zdarma obdržet pěhem pobytu ve vašem hotelu či penzionu od ubytovatele.


Letošní léto patří sklu

lasvitVydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie.

Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní výroby s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.
#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

#světovéČesko a cesta za tradičním sklářským řemeslem do Křišťálového údolí

Vydejte se v létě do skláren a šperkařských provozů Libereckého kraje! Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov je po staletí známá výrobou kvalitního a nádherného skla, skleněných korálků a bižuterie. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy či sklářské a bižuterní dílny s vysokým podílem ruční práce. Sklářské a bižuterní podniky i místní muzea můžete letos navštívit v rámci projektu Křišťálové údolí. Bude vám k tomu navíc stačit jediná vstupenka.

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí Zážitky

Exkurze ve šperkařské firmě Stefany Šperky ve Bzí

Návštěvníci mohou nahlédnout pod pokličku malé rodinné firmy, kde se zabýváme ruční výrobou šperků s přírodními kameny. Během prohlídky navštívíte brusírnu kamenů s možností vyzkoušet si jeden z procesů brusičského řemesla.

Sklářská osada Kristiánov Kultura

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou Kultura

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Přírodní památka Údolí Černé Desné Příroda

Přírodní památka Údolí Černé Desné

Cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš patří v Jizerských horách k vyhledávaným výletním cílům. Černá Desná zde tvoří divoké údolí s peřejemi a vodopády.

Rozhledna Tanvaldský Špičák Památky

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Špičák (831 m n.m.) nad Tanvaldem je významným lyžařským centrem, na jehož vrcholu se nachází jedna z jizerskohorských rozhleden. Vrchol Špičáku láká k výletům celé rodiny.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor Příroda

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Na in-line bruslích ze Souše na Smědavu Letní sporty

Na in-line bruslích ze Souše na Smědavu

Udělejte si horskou in-line projížďku od přehrady Souš až na Smědavu. Celá trasa se skvělým povrchem je dlouhá 8 km a vede nádhernou přírodou. Sjezd od rozcestí U studánky však doporučujeme pouze zkušeným bruslařům, kteří umí dobře brzdit.

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách Příroda

Přírodní rezervace Bukovec v Jizerských horách

Nad osadou Jizerka se nachází nejvyšší čedičový kužel ve střední Evropě, Bukovec. Předmětem ochrany jsou kamenité svahy s významnými lesními společenstvy, vlhké louky s výskytem řady vzácných druhů rostlin – nejbohatší botanická lokalita v CHKO Jizerské hory.

Pytlácké kameny v Jizerských horách Příroda

Pytlácké kameny v Jizerských horách

Pytlácké kameny tvoří skupina žulových skal, ze kterých je pěkný výhled na celý hřeben Jizerských hor. Jsou jedním z nejznámějších jizerskohorských vrcholů. Místo je nazváno podle pytláka Hennricha, který měl pod nimi úkryt a který byl nedaleko od nich v roce 1813 zastřelen.

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky Příroda

Naučná stezka Tři iseriny: Bukovec – Jizerka – Rašeliniště Jizerky

Naučná stezka Tři iseriny seznamuje s rozmanitostí a bohatstvím přírody Jizerských hor i s historickými pozoruhodnostmi. Začíná u prvního zastavení na jižním okraji Jizerky a končí u vyhlídky do vrchoviště v Národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky.

Osada Jizerka v Jizerských horách Památky

Osada Jizerka v Jizerských horách

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Bedřichovský viklan v Jizerských horách Příroda

Bedřichovský viklan v Jizerských horách

Projděte se stezkou za tajemstvím bedřichovského viklanu. Bedřichovský viklan leží mimo značené cesty a tak je jeho nalezení docela dobrodružné. Kdo kámen objeví a ve své kartičce správně orazítkuje, ten získá malou odměnu za šikovnost v Informačním centru v Bedřichově.

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu Zážitky

Křišťálové údolí – unikátní místo zrodu českého křišťálu

Oblast Jizerských a Lužických hor, která sahá od Kamenického Šenova, přes Jablonné v Podještědí až po Desnou a Turnov. Najdete zde sklárny, z nichž některé vznikly již v 16. století, ale také sklářské školy.

Modré putování za zázračnou vodou – stezka po stopách víly Izeríny Zážitky

Modré putování za zázračnou vodou – stezka po stopách víly Izeríny

V Bedřichově si můžeme užít novou stezku pro děti. Vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách Příroda

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Rozhledna Černá Studnice Příroda

Rozhledna Černá Studnice

Vrchol s kamennou rozhlednou vysoký 869 m.n.m., který je viditelný snad ze všech koutů měst Liberec a Jablonec nad Nisou, se nazývá Černá studnice. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.

Rozhledna Smrk v Jizerkách Příroda

Rozhledna Smrk v Jizerkách

Rozhledna stojí na nejvyšší hoře Jizerských hor, na Smrku (1124 m). Vrchol této hory svůj název získal podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen. 23 metrů vysoká ocelová rozhledna Smrk poskytuje nádherný výhled do širokého okolí.

Šámalova chata na Nové Louce Gurmánská turistika

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Rozhledna Královka v Jizerských horách Příroda

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Jizerskohorská rozhledna Bramberk Příroda

Jizerskohorská rozhledna Bramberk

K symbolům města Lučany nad Nisou v Jizerských horách patří rozhledna Bramberk (787 m n.m.). Z rozhledny se otvírá kruhový výhled do širokého okolí, uvidíte tak např. Sněžku, Černou horu, Bezděz nebo Ještěd. Rozhledna prošla rekonstrukcí a nově je otevřena pro návštěvníky od konce října 2016.

Rozhledna Frýdlantská výšina Příroda

Rozhledna Frýdlantská výšina

Na čedičovém kopci Resselbergu (dnes Frýdlantská výšina, 399 m n. m.) stojí zděná, válcovitá věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18,6 metrů.

Sedlo Holubníku Příroda

Sedlo Holubníku

Velmi známé místo mezi Černou horou (1085 m) a Holubníkem (1070 m) s malým rašeliništěm, přes nějž vede mezi zakrslými smrky dřevěný povalový chodník. V sedle je tradiční přístřešek, často v nepříznivém počasí vyhledávaný turisty putujícími touto nepříliš zarostlou částí Jizerských hor.

Rašeliniště Na Čihadle Příroda

Rašeliniště Na Čihadle

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. Jméno dostalo podle čihařů, kteří zde lapali ptáky na tahu.

Vrchol Jizera v jizerském pralese Příroda

Vrchol Jizera v jizerském pralese

Dominantou střední části Jizerských hor je mohutný masiv Jizery, druhé nejvyšší hory. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je majestátný kruhový rozhled.

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách Letní sporty

Výlet po obou stranách řeky Jizery na kole i běžkách

Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.

Polední kameny v Jizerských horách Příroda

Polední kameny v Jizerských horách

Polední kameny jsou horským vrcholem o nadmořské výšce 1006 m s výrazným seskupením skalních věžiček a osamocených balvanů. Nacházejí se nad vyhlídkou Frýdlantské cimbuří kousek od Smědavské hory. Z nejvyššího vrcholu je krásný kruhový výhled na Frýdlantské cimbuří, Smrk, Jizeru a Černou horu.

Přírodní rezervace Klikvová louka Příroda

Přírodní rezervace Klikvová louka

Klikvová louka je částečně odtěžené rašeliniště, které je přírodní rezervací. Místo se jmenuje podle rostlinky klikvy, která se v podrostu rašeliniště hojně vyskytuje. Klikvová louka představuje prameniště říčky Bílá Nisa.

Muzeum horolezectví v Jizerských horách Hejnice Kultura

Muzeum horolezectví v Jizerských horách Hejnice

Muzeum horolezectví v Jizerských horách založili členové místního horolezeckého spolku v Hejnicích.

Další aktuality

Železný Brod vzdá hold uměleckému řemeslu na festivalu Skleněné městečko

Nenechte se zmást jménem města. V názvu má psáno sice "Železný" podle dávno zaniklého železářství, ale Železný Brod je už dlouho především městem skla. Sklářství je již přes 150 let hlavní obživou místních lidí a proslavilo město i jeho obyvatele po celém světě. Letos již 18. ročník slavností sklářského řemesla v Železném Brodě představí o víkendu 21. a 22. září 2024 jedinečné umění sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců.
18. září 2024 14:00
Kultura, Liberecký kraj

Liberecký iQpark vtáhne do světa vědy a techniky nejmenší objevitele

Interaktivní centrum iQpark je součástí komplexu Centrum Babylon v Liberci, které zahrnuje více několik stovek interaktivních exponátů. Je určeno těm nejmladším návštěvníkům, které zabaví na mnoho hodin a zároveň jim zábavnou formou otevře svět vědy a techniky. Otevřeno je zde každý den v týdnu a nejvíce se zde zabaví a vyřádí nejmenší děti do 8 let.
14. září 2024 9:00
Zážitky, Liberecký kraj

Zoo Liberec zve návštěvníky do nové expozice tropických ještěrů

Zoo Liberec otevřela novou expozici tropických ještěrů, kteří se v chovech zoologických zahrad objevují zřídka. Uvidíte v ní hlavně ohrožené gekony, anolise i jednoho z největších a nejbarevnějších chameleonů. Exotické ještěry naleznete v pavilonu ZooExpo, kde doplňují velmi oblíbenou expozici tropických žab.
12. září 2024 16:00
Příroda, Liberecký kraj

Na hřebenech Krkonoš slouží turistům útulny a nouzové přístřešky po celý rok

Možná se vám to také stalo – vyrazili jste na výlet po hřebenech Krkonoš, ale počasí se náhle změnilo a přišla pořádná bouřka nebo v zimě sněhová vánice. Právě pro tyto případy slouží turistům nouzové přístřešky, které se nachází obvykle u křižovatek cest. Na území Krkonoš mají útulny dlouhou tradici. Jejich dveře jsou otevřené každému, kdo potřebuje nabrat síly na další cestu. Najdete jich v regionu více než dvacet. Od tradičních dřevěných přístřešků, až po relativně nové, architektonicky jedinečné stavby.
11. září 2024 11:45
Ubytování, Liberecký kraj

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj