ÚvodAktualityKde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze
Kultura

Kde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze

  • 28. dubna 2021
O tom, kde bude slavné dílo Alfonse Muchy „Slovanská epopej“ nastálo vystaveno se dosud vedou spory a diskuze. Letos by měla být obří plátna umístěna na zámku v Moravském Krumlově, který prošel zevrubnou rekonstrukcí. Po několika letech se cyklus obrazů slovanské mytologie a dějin přesune nejspíše opět do Prahy. Zakotvit by mohl v paláci Savarin, kde vzniknou speciální výstavní prostory.
slovanské epopejAni téměř sto let nestačilo k tomu, aby město Praha splnilo přání Alfonse Muchy a postavilo pro Slovanskou epopej důstojné galerijní prostory. Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů tak od roku 1928 nacházel útočiště na různých místech. Nejprve ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, dodnes.
 
moravský krumlov zámekLetos v květnu čeká obrazy stěhování do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.
 

Plátna by mohla najít domov v paláci Savarin

palác savarinKam se bude Slovanská epopej stěhovat potom, ještě není zcela jasné. Nejvíce pravděpodobné se zdá její umístění v nově vznikajících prostorách paláce Savarin, který se nachází mezi spodní částí Václavského náměstí a ulicemi Na Příkopě, Jindřišské a Panské. Rekonstrukci domu provádí investiční skupina Crestyl, která nabízí prostory paláce pro Slovanskou epopej zdarma. Dokonce na své náklady připravila studii, která řeší jak umístění pláten do speciální expozice, tak rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou, obchodem s upomínkovými předměty a místem pro shromažďování skupin k prohlídkám.

slovanská epopejUmístění Slovanské epopeje v paláci Savarin se zamlouvá i Johnovi Muchovi (vnuk Alfonse Muchy), který počítá s tím, že by návštěvníci mohli v paláci vidět kromě epopeje i rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha. Ta obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.

Kromě Savarinu jsou ve hře i další místa: bývalé ledárny v Braníku, prostor u Kongresového centra (zde by vznikla nová stavba), nádraží Vyšehrad či Pragovka ve Vysočanech.
 

Unikátní Mucha show v Praze a Dubaji

Mucha showKdyž zmiňujeme projekty k Muchovým dílům v daleké budoucnosti, bylo by škoda opomenout velkolepou mezinárodní multimediální iMUCHA Show, která se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Čeští návštěvníci však o jedinečnou příležitost zhlédnout show ve světové premiéře nepřijdou. Světová premiéra bude uvedena 16. února 2022 v O2 Universum v Libni.
 
iMUCHA Show je multimediální příběh o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný komiksový příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů.

Show je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě ní nabízí také unikátní výstavu nejrozsáhlejší sbírky díla Alfonse Muchy a multimediální výstavu. Za projektem stojí trojice producentů – Richard Fuxa, Michal Dvořák a Igor Rattaj.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura