ÚvodAktualityKde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze
Kultura

Kde si prohlédnete Slovanskou epopej? Nejprve v Moravském Krumlově, pak v Praze

  • 28. dubna 2021
O tom, kde bude slavné dílo Alfonse Muchy „Slovanská epopej“ nastálo vystaveno se dosud vedou spory a diskuze. Letos by měla být obří plátna umístěna na zámku v Moravském Krumlově, který prošel zevrubnou rekonstrukcí. Po několika letech se cyklus obrazů slovanské mytologie a dějin přesune nejspíše opět do Prahy. Zakotvit by mohl v paláci Savarin, kde vzniknou speciální výstavní prostory.
slovanské epopejAni téměř sto let nestačilo k tomu, aby město Praha splnilo přání Alfonse Muchy a postavilo pro Slovanskou epopej důstojné galerijní prostory. Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů tak od roku 1928 nacházel útočiště na různých místech. Nejprve ve Veletržním paláci, poté v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Od roku 1963 do roku 2011 byla Epopej vystavena na zámku v Moravském Krumlově, pak se plátna kvůli nevyhovujícím podmínkám přestěhovala do Prahy (opět do depozitáře GHMP), kde zůstala, mimo několika krátkodobějších výstav a zápůjček, dodnes.
 
moravský krumlov zámekLetos v květnu čeká obrazy stěhování do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.
 

Plátna by mohla najít domov v paláci Savarin

palác savarinKam se bude Slovanská epopej stěhovat potom, ještě není zcela jasné. Nejvíce pravděpodobné se zdá její umístění v nově vznikajících prostorách paláce Savarin, který se nachází mezi spodní částí Václavského náměstí a ulicemi Na Příkopě, Jindřišské a Panské. Rekonstrukci domu provádí investiční skupina Crestyl, která nabízí prostory paláce pro Slovanskou epopej zdarma. Dokonce na své náklady připravila studii, která řeší jak umístění pláten do speciální expozice, tak rozsáhlé zázemí pro doprovodné výstavy. Dále se počítá s konferenční místností a studovnou, obchodem s upomínkovými předměty a místem pro shromažďování skupin k prohlídkám.

slovanská epopejUmístění Slovanské epopeje v paláci Savarin se zamlouvá i Johnovi Muchovi (vnuk Alfonse Muchy), který počítá s tím, že by návštěvníci mohli v paláci vidět kromě epopeje i rozsáhlý výběr ze sbírky Nadace Mucha. Ta obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely.

Kromě Savarinu jsou ve hře i další místa: bývalé ledárny v Braníku, prostor u Kongresového centra (zde by vznikla nová stavba), nádraží Vyšehrad či Pragovka ve Vysočanech.
 

Unikátní Mucha show v Praze a Dubaji

Mucha showKdyž zmiňujeme projekty k Muchovým dílům v daleké budoucnosti, bylo by škoda opomenout velkolepou mezinárodní multimediální iMUCHA Show, která se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Čeští návštěvníci však o jedinečnou příležitost zhlédnout show ve světové premiéře nepřijdou. Světová premiéra bude uvedena 16. února 2022 v O2 Universum v Libni.
 
iMUCHA Show je multimediální příběh o souboji tvořivosti a destrukce, který se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy. Současný komiksový příběh, technologicky nejvyspělejší projekce, moderní hudba, tanec, akrobacie nebo dechberoucí stage design, to všechno vypráví o životní cestě slavného výtvarníka očima mladého kreslíře komiksů.

Show je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě ní nabízí také unikátní výstavu nejrozsáhlejší sbírky díla Alfonse Muchy a multimediální výstavu. Za projektem stojí trojice producentů – Richard Fuxa, Michal Dvořák a Igor Rattaj.
Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura