ÚvodAktualityKdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?
Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

Kdy pít iontové nápoje? Jsou iontové nápoje všespásné?

  • 1. dubna 2010
Během sportování ztrácí vaše tělo nejen tekutiny a minerály, ale také ionty. Nemusíte se bát, že byste přišli úplně o všechny, které v těle máte, když vyšlápnete nějaký ten kopec. Tělo ovšem větší výkon zatíží, a zejména začnete-li víc jezdit na kole, měli byste doplňovat všechno včetně iontů. Obecně ale platí, že tělo se dostává do nerovnováhy až při výkonech trvajících déle než desítky minut.
Odkud se ionty ztrácí?
Pokud se nějakým způsobem přepínáte, vaše tělo se zahřeje i o několik stupňů. Pochopitelně se začne potit. S potem odcházejí z těla minerály a ionty (ty jsou z chemických prvků s elektrickým nábojem). Tím se dostává váš organismus do nerovnováhy. Následkem mohou být v lepším případě křeče, v tom horším kolaps z vyčerpání. Vhodnými prostředky se dá takové riziko snížit na minimum.
 
Jak si připravit „ionťák“ doma?
Pokud chcete ušetřit, není problém udělat si iontový nápoj svépomocí. Potřebujete tekutiny a energetický zdroj. Stačí uvařit čaj, protože to je voda a draslík. Lehce jej vychladit (studené nápoje se ke sportování nehodí), trochu osladit (nejlépe medem) a jen trošku přisolit, aby ani nebyla cítit slaná chuť. Sůl dodá ionty sodíku a chloru (NaCl). Podle odborníků by s tímto nápojem měli vystačit i výkonnostní sportovci.
 
K čemu jsou kupované přípravky?
Pochopitelně kupované iontové nápoje mají také něco do sebe. Výrobci do nich totiž dokáží dostat daleko více iontů, než se vám to kdy podaří doma. Obsahu iontů v nápojích se říká „tonicita“ a určuje se v porovnání s jejich obsahem v krevní plazmě. Pokud dojde k opravdu vysokému výdeji (to zejména u vrcholového sportu), přijdou takové nápoje zcela jistě vhod.
 
Jak se dělí iontové nápoje?
Nejpoužívanější jsou nápoje hypotonické. Ty mají nižší obsah iontů než plazma a v zásadě se starají hlavně o doplnění tekutin při sportování, než o nějaké machinace s ionty. Jsou to právě ty nápoje, které vás případně jako jediné budou zajímat.
 
Vyšším stupněm jsou nápoje izotonické, které mají stejný obsah iontů jako plazma. Ty používají sportovci, kteří nejsou v plném nasazení tak dlouho, ale stejně se vydatně potí (tenis, squash). Obsahují zejména sodík, draslík, vápník a magnézium.
 
Hypertonické nápoje obsahují tak silné koncentrace iontů, že se s nimi běžně nesetkáte. Aplikují se většinou nitrožilně při lékařských zákrocích.
 
Hrozí rizika?
Hrozí. Iontové nápoje nejsou voda a pít by se měly jen tehdy, když je to opravdu potřeba. Ve většině případů vystačíte s domácím „ionťákem“ a hypotonickými druhy. Pokud to s nimi přeženete, můžete se těšit na ledvinové potíže. I zde platí, že méně je někdy více.

Další aktuality

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby v Česku

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.
5. červenec 2025 10:01
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější vodní hrady a zámky: Blatná, Švihov nebo Kratochvíle?

Kam se vydat na prázdninové výlety na hrady a zámky, když máte rádi vše, co souvisí s vodou? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde najdete nejhezčí záběry přes vodní hladinu, kde si užijete plavby na lodičkách i větších výletních lodích anebo docela obyčejné krmení labutí a kachen v rybníčcích a vodních příkopech.
5. červenec 2025 9:56
Památky

Super letní výlety a historické akce:: přehled zřícenin, kde to skutečně žije!

Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.
5. červenec 2025 8:42
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
4. červenec 2025 18:31
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
4. červenec 2025 17:58
Památky

Koupání se psem: tipy z celého Česka

Přemýšlíte kam vyrazit na koupání s vaším čtyřnohým miláčkem? Najít vhodné místo, kam je vstup se psy povolen není vždy jednoduché. Kudy z nudy vám proto přináší několik tipů, kde je vstup se psy k vodě povolen nebo není přímo zakázán. Vyrazit můžete na oblíbené pískovny, do zatopených lomů či k několika vodním nádržím.
4. červenec 2025 15:00
Letní sporty

Milujete léto a vodu? Relaxujte na břehu rybníka!

Vychutnejte si odpočinek na břehu rybníka nebo aktivně sportujte na loďce či surfu. České i moravské rybníky nabízí širokou škálu rekreačních aktivit a jsou ideálním místem pro relaxaci, aktivní odpočinek a příjemné rodinné dovolené. Nechte se inspirovat tipy Kudy z nudy a užijte si skvělé léto u vody.
4. červenec 2025 10:00
Letní sporty

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda