ÚvodAktualityKolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou
Letní sporty

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
chůzeAby se člověk ve svých prvopočátcích uživil, musel toho nachodit skutečně hodně. To byla támhle jahoda, tady šnek… Zkrátka a dobře denní optimum, abychom úplně nezakrněli, je asi 10 000 kroků. A proč bychom měli chodit? Nejjednodušší odpověď zní: Protože je to zdravé. Pokud to chcete rozvést, tak vězte, že chůze je prevence proti kardiovaskulárním onemocněním a pochopitelně obezitě. Pěší chůze zvyšuje energetický výdej, snižuje hladinu glykémie, cholesterolu, snižuje tlak krve… Je toho spousta.
 
chodící párPokud vás zajímá, jak se chůze projeví na vaší tělesné schránce, tak vězte, že také velmi pozitivně. Zapojíte při ní totiž celé velké svalové skupiny vašeho těla a pomáhá, zejména někde v kopcích, posilovat stabilizační svalstvo. Přitom je tak přirozená, že nepoškozuje klouby a vazy, což se děje u mnoha sportů. Pokud máte dost přeplněných posiloven a tělocvičen, vyrazte pěšky od někudy někam. Navíc další skvělý účinek chůze je to, že zvyšuje odolnost proti stresu. Jen si vzpomeňte, jak se vám uleví, když vás někdo naštve a vy si to můžete štrádovat dlouhými kroky a nemyslet na nic jiného než na to, že někam jdete. Kdybyste si v tu chvíli uvědomili, že ještě navíc hubnete, šlo by se vám ještě o poznání lépe.

Abyste poznali, že už máte nachozeno 10 000 kroků, pořiďte si jeden z mnoha desítek krokoměrů. Ten nejčastěji funguje na principu ložiskové kuličky, která při každém kroku změní polohu a dotkne se čidla. Krokoměrů je mnoho druhů a ten svůj si určitě najdete. Po koupi jej nakalibrujete na svou váhu, výšku a délku kroku, hned ráno připnete třeba k opasku a sundáte jej až večer (pokud nebudete měřit, odkud kam je to kolik kroků). Tak se velmi snadno dozvíte, jestli „máte splněno“, nebo zda je potřeba přidat.
 

Pár tipů, kam pěšky vyrazit do přírody

cinibulkova stezkaZnáte Cinibulkovu stezku? Začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu. Vede skrz les, pole, labyrint kokořínských skal i po krásných lesních cestách. Trasa má střídavou tendenci vzestupů a sestupů, na jednom místě přijdou ke slovu i řetězy. Stezka proto není vhodná pro děti a psy. Žlutá značka vás dovede k útvaru Prolezovačky, ke skalnímu městu Bludiště se skalní věží Tutanchamon, dále ke Švédskému valu, tajemné Průsečné skále, útvarům Obří hlava a Žába a skalní věži Faraon. Stezka byla pojmenovaná po největším propagátorovi Kokořínska Josefu Bedřichovi Cinibulkovi.

údolí šemberyStezka Údolím Šembery vede údolím říčky od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember. Náročnější trasa naučné stezky je vedena loukami a lužními lesy v údolí Šembery, ale i po kvalitních cestách. Celkem měří 11 km a v terénu ji vyznačují zeleno-bílé značky naučné stezky. Pozor dejte v osadě Zahrádky, kde se kříží s naučnou stezkou Zahrady, což může způsobit mírné komplikace…

Orlické horyCesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor. Začíná v Broumově, vede přes Hronov a Náchod do údolí Metuje; přes Olešnici se stoupáním na Vrchmezí dostane na hlavní hřeben, kterým pokračuje přes Šerlich a poblíž Velké Deštné stále po hlavním hřebeni až k Haničce, kde vstupuje do Žamberských lesů.

Už jste se prošli po Posázavské stezce? Ta prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu. U Třebsína stezka mizí do lesa, ze kterého se vynoří až u Žampachu. Vede převážně po lesních cestách, šotolině a po kamenných stupních.

Tanvaldská KamenicePalackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice, která se divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově. Začíná na železničnín zastávce Spálov a vede přes Návarov, Haratice a Velké Hamry až do Tanvaldu. Cesta byla pojmenována po významném českém politikovi a historikovi Františku Palackém. Prochází kolem Bozkovských dolomitových jeskyní a přímo pod zříceninou hradu Návarov, založeného ve druhé polovině 14. století nad soutokem Kamenice a Zlatoolešnického potoka. Celková délka Palackého stezky je 20,5 km.

údolí doubravyPřírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Naučná stezka sleduje tok řeky Doubravy, která mezi Horním mlýnem u Chotěboře a Bílkem protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná i divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi.

riegerova stezkaRiegrovu stezku údolím Jizery můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce 6 m nad řekou – skalní bloky zde dosahují výšky až 40 m. Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s pěkným výhledem na řeku. Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá.
Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Čertovy skály na Valašsku Příroda

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova Příroda

Vrch Bradlo – Moravský Blaník u Úsova

Nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny (600 m n. m.), zván též Moravský Blaník, podle pověsti o spících rytířích, se nachází u Úsova nedaleko Mohelnice, 30 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce.

Značené stezky Po medvědích tlapkách v Beskydech Příroda

Značené stezky Po medvědích tlapkách v Beskydech

Vydejte se po medvědích tlapkách pod nejvyšší vrcholy Beskyd. Objevíte kraj na úpatí Lysé hory, v údolí horního toku říčky Ostravice, kde byla vytvořena síť 6 regionálních značených stezek.

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž Příroda

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž

Naučná stezka Gruň – Bílý Kříž vede po jednom z nejkrásnějších obydlených hřebenů Beskyd – Gruni. Jedná se o stezku s historicko přírodovědným zaměřením, která začíná ve Starých Hamrech u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.

Národní přírodní památka Křížky Příroda

Národní přírodní památka Křížky

Unikátní lokalita vřesovišť Národní přírodní památka Křížky leží mezi obcí Prameny a Nová Ves u Bečova na Teplou. Hadec v podloží uvolňuje do půdy velké množství hořčíku. Mohou zde tak růst jen rostliny, které to vydrží. Některé jsou dokonce těmto podmínkám přizpůsobené a jinde je nenajdeme.

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice Příroda

Palackého stezka okolo Tanvaldské Kamenice

Palackého stezka vede nejkrásnějším úsekem údolí řeky Kamenice. Červeně značená Palackého cesta zavede turisty z Tanvaldu přes Velké Hamry a Plavy do romantického údolí horské řeky Kamenice, která se tu divoce prodírá mezi skalami až k soutoku s Jizerou ve Spálově.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Národní přírodní rezervace Špraněk Příroda

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Naučná stezka údolím říčky Šembery Příroda

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Naučná stezka vede údolím říčky Šembery od pivovaru v Českém Brodě přes osadu Zahrady až k rozcestí Na Šembeře, kde následuje menší okruh balvanitým kaňonem Šembery k hradišti Staré zámky u Doubravčic a pozůstatkům hrádku Šember.

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor Příroda

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Další aktuality

Sport v roce 2025: kalendář sportovních událostí – lyže, biatlon, horská kola, atletika i rallye v Česku

Sportovní fanoušci ani aktivní sportovci se v roce 2025 rozhodně nebudou nudit. Můžeme se těšit na spoustu mezinárodních šampionátů a skvělých soutěží. Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Tróji, Jilemnická 50 a další závody v běžeckém lyžování, triatlon, Velká Pardubická, Světový pohár horských kol, automobilové i motocyklové závody a nespočet běžeckých závodů. Každý si najde to své. Projděte si kalendář nejlepších sportovních akcí pro rok 2025!
22. listopad 2024 14:22
Letní sporty

Česko ve filmu: Muži v offsidu, Okresní přebor a Vyšehrad: Fylm aneb nejlepší filmy o fotbale

Pojďte s Kudy z nudy na fotbal! Tentokrát vás ale nezveme na zápasy a stadiony, ale do kina a k televizním obrazovkám. Bylo by divné, kdyby se fotbal jako nejpopulárnější kolektivní sport na světě neobjevil i ve filmech a seriálech. Víte, které jsou ty nejznámější a kde se natáčely?
19. listopad 2024 10:19
Letní sporty

Tipy na zimní procházky se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
31. říjen 2024 12:00
Letní sporty

Vraníci, bělouši, ryzáci i plaváci: poznejte slavné hřebčíny a česká plemena koní

Jezdeckých klubů a míst, kde si můžete prohlížet svět z koňského hřbetu, je u nás celá řada. Vyznáte se ale v našich hřebčínech? Víte, který je nejstarší? Kde se specializují na chov ceremoniálních kočárových koní? Odkud pocházeli koně, kteří stáli modelem pro naše nejznámější jezdecké pomníky? A které hřebčíny zvou na zajímavé prohlídky? Vydejte se s námi po stopách koňských kopyt.
30. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Když přijde řeč na slovanské bohy, možná se vám vybaví Radegast. Sochu, která stojí u cesty z Pusteven na Radhošť, a po ní pojmenované pivo zná opravdu leckdo. Pojďte se ale seznámit i s dalšími bohy našich předků, třeba s Velesem, Svantovítem, Perunem nebo Svarogem!
28. říjen 2024 7:59
Letní sporty

Adrenalin na padáku: tipy, kde zažít tandemové seskoky

Vychutnejte si zcela v pohodě volný pád i let s padákem nad krajinou. Chcete se naučit řídit volný pád? Stát se parašutistou? Neváhejte! Máme tipy pro všechny, kteří si oblíbili tandemové seskoky nebo si chtějí tandemový seskok padákem teprve zkusit.
10. říjen 2024 11:00
Letní sporty

Podzim se stříbrem ve vlasech: tipy pro aktivní a zvídavé seniory

Než napadne sníh musíme si ještě užít poslední pěší výlety do přírody! Vezměte s sebou na výlet partnera, kamarády nebo vnoučata a vyrazte na příjemnou procházku či horskou túru. A kdyby pršelo, nemusíte výlet rušit. Naopak – nabídneme vám tipy do jeskyní, botanických skleníků a na další příjemná místa, kam lze přijít v jakémkoli počasí.
9. říjen 2024 16:00
Letní sporty

Adrenalin na kole: tipy na bikeparky a traily, kde se bikeři vyřádí

Rádi jezdíte na kole, ale rovné, upravené cyklostezky vás už nebaví? Nebojíte se pustit to rychle z kopce a do zatáček kolo pořádně naklopit? Ať už hledáte rodinné výlety nebo toužíte po vzrušení a náročných sjezdech v bikeparku, máme pro vás připraveny trasy všech obtížností. Inspirujte se našimi tipy a vydejte se do některého z bikeparků nebo na trať pro horská kola. Vychutnejte si jízdu plnou adrenalinu pokud počasí dovolí!
5. říjen 2024 9:04
Letní sporty