ÚvodAktualityLáká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.

Ledová stěna ve Víru

Ledová stěna VírJednu z nejznámějších ledových stěn u nás naleznete v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky, které poskytuje ideální podmínky k její tvorbě. Vírská ledová stěna je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle vytvořeným ledovým útvarem v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 až 25 metrů. Délka lezeckých cest je 8 až 25 metrů (při běžném provozu), přičemž lezeckých cest zde najdete 10. Lezení horních partií stěny je z důvodu bezpečnosti umožněno pouze zkušeným horolezcům mimo běžnou otevírací dobu.
 
Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení. Pro velký zájem a omezenou kapacitu je nutné se na stěnu rezervovat pomocí webových stránek provozovatele. U Víru funguje také půjčovna vybavení (cepíny, mačky, přilby, sedáky), takže pokud si chcete lezení třeba jen vyzkoušet, vše si můžete zapůjčit zde, také po předchozí rezervaci. Místo na stěně a vybavení je možné rezervovat vždy na čtyři hodiny. Vstupné na stěnu je 350 Kč, vybavení se pohybuje od 50 do 100 Kč za kus.
 

Ledové lezení v centru Liberce

Ledová stěna LiberecPřímo v centru Liberce vzniká za dobrých mrazivých podmínek každoročně 30metrová ledová horolezecká stěna. Bývalý žulový lom Na Bídě v samotném centru města Liberec se každou zimu přetváří na ideální tréninkový areál, který návštěvníkům nabízí velké množství různě náročných cest. Své místo na stěně je nutné si předem rezervovat na webových stránkách provozovatele. Stěna disponuje umělým osvětlením, takže je možné lézt také v podvečer (cca do 20 hodin). Tříhodinový blok lezení vyjde na 300 Kč.

Aktuálně se na lomu leze, ale je vždy třeba udělat si telefonickou rezervaci. Určitě si před tím také prověřte nejčerstvější informace o stěně na Facebooku provozovatelů, kde najdete nejaktuálnější zprávy o lezení a stavu ledové stěny.
 

Lezení na přírodním ledu v Krkonoších

Ledopád Labský důlKdyž se spojí mráz s protékající vodou na skalách nebo s vodopády, vznikne z toho jedinečné umělecké dílo. Jedno z nich najdete v Labském dole v Krkonoších, které si navíc můžete, po předchozí rezervaci, zcela legálně "zalézt". Ledopád se však nedoporučuje začátečníkům. Lezeckou oblast tvoří skála, cca 20 m vysoká, nacházející se v Labském dole mimo cestu na pravém břehu řeky Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit (modrá značka vedoucí ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu cca 4 km od města, ve směru na Labskou boudu). Tu pokrývá ledopád o mocnosti několika desítek cm ledu. Jelikož se ledopád nachází ve 2. zóně a v těsné blízkosti 1. zóny KRNAP  nenajdete zde žádnou hospodu ani chatu.

Lézt tu může najednou nejvíce 16 horolezců v době od 8 do 17 hodin. Rezervace lezeckého času je možná pouze přes web správy KRNAPu ledopad.krnap.cz a před lezením je nutno vyzvednout papírové povolení na stanici KRNAP ve Špindlerově Mlýně. V Labském dole už se aktuálně leze, volná místa bývají na víkend rychle zadaná, ale určitě se dá sehnat místo v týdnu. Registraci lze však provést nejvýše 14 dní dopředu od právě aktuálního data, takže termíny na únorové a březnové víkendy budou teprve vypsány.
 

Za krásou barevných ledopádů – pouze pro potěchu oka

Brtnické ledopádyBez cepínu a maček, pouze jako pěší turisté, můžete obdivovat nádherné přírodní ledopády, které hrají všemi barvami. Jedněmi z nich jsou Brtnické ledopády, které leží mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou nedaleko obce Brtníky. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy. K Brtnickým ledopádům se můžete dostat i v rámci turistického pochodu Brtnické ledopády, který se koná v sobotu 2. února.
 
Pulčínské ledopádyLedový poklad – barevné ledopády Pulčínských skal v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit také v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa. Od ledna do března, když se střídají mrazy s oblevami, se ve skalních puklinách a na převisech, v místě zvaném Propadlý hrad, vytvářejí mohutné ledopády a rampouchy, které mohou dosahovat až čtyř metrů. Vzhledem k nutné ochraně přírody v rezervaci jsou skály přístupné pouze od 1. ledna do 15. března. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u infocentra v Pulčíně.


Další skvosty, které vykouzlí mráz

  • lovětínský ledopádLovětínský ledový krápník bývá oblíbeným cílem vycházek turistů nebo běžkařů. U Lovětína na Jihlavsku, se za mrazivého počasí nachází doslova ledové království. Místní lidé tam každoročně nechají vodu tryskat na stromy v háječku. Jak voda umrzá, vzniká tam obrovský ledový stalagmit.
  • Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný ledopád Pohoř. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.
  • Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Výstava ledových a sněhových soch na Pustevnách má dlouholetou tradici. Letos je výstava zaměřena na téma "Noemova archa".
  • ledopádSkalní masiv u autobusové zastávky před slévárnou Ernst Leopold v Blansku, v ulici Gellhornova, zdobí za tuhých mrazů nádherný přírodní ledopád. Vznikl zde i tento rok.
  • Přímo vedle hráze Sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.
  • Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.
Ledopád Pohoř u Odrer Příroda

Ledopád Pohoř u Odrer

Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný zimní ledopád. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.

Smrtní jeskyně v Moravském krasu Příroda

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě Zimní sporty

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení – ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Ledová stěna Vír Zimní sporty

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

Příroda sice neumí vyčarovat ledové sochy, sněhové hrady nebo obří Krakonoše, ale zato na mnoha místech v zimě vytváří oslnivě krásné ledopády. Vznikají mrznutím tajícího sněhu a vyrůstají především na pískovcových převisech, stěnách a ze stropů jeskyní. Jejich růstu napomáhá vydatná sněhová pokrývka a nízké teploty, největší pak bývají na konci zimy. Na Kudy z nudy víme o místech, kde najdete ty nejkrásnější.

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Ledopády na Želivce Příroda

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Další aktuality

Kam v Česku za světovým sportem? Zimní sportovní akce 2025 pro sportovce i fanoušky!

V České republice se každoročně koná několik závodů světového formátu s mezinárodní účastí. Spousta akcí se však pořádá také pro nadšené sportovce z řad široké veřejnosti i hobby jezdce, kteří si chtějí užít atmosféru větší sportovní akce. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některé z nich.
20. listopad 2024 14:28
Zimní sporty

Zima 2024/2025: zajímavosti a novinky na horách v Česku

Zimní sezona 2024/25 už klepe na dveře! Horská střediska a skiareály připravily řadu novinek, o kterých byste rozhodně měli vědět. Patří k nim třeba nová lanovka v Deštném v Orlických horách, nová retenční nádrž ve SkiResortu Černá hora – Pec, nové apartmánové domy na Dolní Moravě a hlavně vylepšené zasněžování na celé řadě míst. Vydejte se s Kudy z nudy na hory a projděte si novinky letošní zimy!
19. listopad 2024 15:16
Zimní sporty

České značky: Sporten, Lusti, Choc, LTB, Staki a Jasanky aneb lyže a prkna z České republiky

Lyže jsou prkna, která znamenají svět: svět plný zimních radovánek, pohybu, vášně a lyžování. Pojďte se podívat k tradičním i novým výrobcům sjezdových i běžeckých lyží, snowboardů, speciálních lyží a doplňkového vybavení. A začínáme přímo v kolébce českého lyžování: v Praze.
15. listopad 2024 6:35
Zimní sporty

Kam vyrazit na brusle? Skvělá venkovní kluziště najdete v krajských městech

Také patříte k milovníkům bruslení? Tuto zimní kratochvíli si můžete užít jak s kamarády, s rodinou anebo ve dvou. Kluzišť a tipů, kde se oblíbená zimní zábava provozuje, najdete na portálu Kudy z nudy několik desítek, jako inspiraci jsme pro vás vybrali pár z nich, které patří k těm nejoblíbenějším.
14. listopad 2024 16:00
Zimní sporty

Zimní horské bobové dráhy: už jste vyzkoušeli všechny?

Milovníci adrenalinu a ostrých sjezdů, zamilované dvojice i rodiny s dětmi bobové dráhy v horských střediscích prostě milují. Ze sjezdovek to k nim máte jen pár kroků, díky bezpečným brzdám dráhu pohodlně sjedou i opatrnější jezdci a navíc večerní osvětlení se postará o neopakovatelné zážitky.
12. listopad 2024 11:00
Zimní sporty

Kam na lyže v Česku? Vyberte si z nejlepších tuzemských sjezdovek

Patříte k milovníkům sjezdového lyžování a hledáte tipy na ty nelepší sjezdovky u nás? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které vám nabídnou nejdelší sjezdovky a nejlépe vybavená střediska. Vybírat můžete ze ski areálů v Krkonoších, na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech a na dalších místech v našich horách, kde leží aktuálně nejvíce sněhu. Užijte si skvělé lyžování!
1. listopad 2024 14:54
Zimní sporty

Ušetřete v zimě s turistickými kartami na horách i památkách

Slevové karty vám zpříjemní cestování a nabídnou spousty zajímavých zážitků, a to nejen v létě, ale také v zimní sezóně. Existují v mnoha podobách – pro města, regiony i pro rozsáhlejší oblasti. Dají se s nimi výhodně navštěvovat památky, ale také sportovní a zábavní centra. Jakou kartu si pořídit a kde si s ní užít levnější zimní radovánky či návštěvy památek vám prozradí Kudy z nudy.
11. říjen 2024 14:00
Zimní sporty

Jak se chovat na sjezdovkách? Desatero pravidel FIS

Znáte 10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích? Jedná se o vůbec první závaznou zákonnou úpravu chování lyžařů na sjezdovkách v České republice, která byla vydána již k roku 2009, ale troufáme si říci, že je četli jen málokdo. Před zahájením zimní sezóny je tak připomínáme všem lyžařům a snowboardistům, kteří se letos opět chystají na svah.
1. říjen 2024 11:30
Zimní sporty