ÚvodAktuality10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na procházky za zimní romantikou ledopádů aneb ve stínu i na výsluní

Příroda sice neumí vyčarovat ledové sochy, sněhové hrady nebo obří Krakonoše, ale zato na mnoha místech v zimě vytváří oslnivě krásné ledopády. Vznikají mrznutím tajícího sněhu a vyrůstají především na pískovcových převisech, stěnách a ze stropů jeskyní. Jejich růstu napomáhá vydatná sněhová pokrývka a nízké teploty, největší pak bývají na konci zimy. Na Kudy z nudy víme o místech, kde najdete ty nejkrásnější.
Ledopády patří k největším zimním lákadlům Českého Švýcarska. Nejvyhlášenější jsou Brtnické ledopády v údolí Vlčího a Brtnického potoka nedaleko obcí Brtníky a Vlčí Hora, které jsou přístupné po turistických značkách. Milovníci přírodních ledových útvarů ale dobře ví, že ledopády je České Švýcarsko protkané celé. Řadu z nich ale za celou zimu nikdo neobjeví, protože se tvoří v nepřístupných částech národního parku anebo těžko dostupných místech. Atraktivní podívanou na unikátní ledovou výzdobu nabízí také ledopádyPulčínských skalách na Valašsku.

Pokud se k Brtnickým ledopádům vypravíte Kyjovským údolím, můžete se cestou zastavit v Jeskyni víl. Pod převisem, ze stropu a dokonce i ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, objevují se i ledové záclony a další útvary. Podobnou fascinující ledovou podívanou v zimě nabízí například jeskyně Pekárna na  konci Mariánského údolí anebo jeskyně Salka na Chodsku Petrova skála u Spálova.



Další ledopád najdete na Vysočině v bývalém lomu Štěnice, na několika místech si dokonce můžete vyzkoušet ledové lezení. To platí třeba pro ledopád v Labském doleKrkonoších.

Odhadnout předem, jak budou ledové vodopády, opony nebo sloupy velké, je prakticky nemožné: v mírných zimách bývají malé, někdy dokonce vůbec nevyrostou. Navíc se nemění se jen jejich velikost, ale i barva: hlína, písky různého složení i rozkládající se zbytky odumřelých rostlin totiž zbarvují tající vodu do nejrůznějších tónů, od průzračných přes bílé a žluté, oranžové a medové, okrové či hnědé až po zelené a černé. Jak vlastně ledopády vznikají? Nejde o zamrzlé vodopády, ale jen zmrzlou vodu z tajícího sněhu. I vodopády ale umí vykouzlit krásnou podívanou: třeba když zamrzne říčka Mumlava poblíž Harrachova a Mumlavský vodopád se promění v Mumlavský ledopád. Při jeho obdivování buďte podobně jako jinde opatrní, cesty bývají často zledovatělé a kluzké.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s Kudy z nudy na výlety za ledovou krásou ve stínu i na výsluní!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Ledopád Pohoř u Odrer Příroda

Ledopád Pohoř u Odrer

Mezi Odrami a Pohoří se, když mrzne, nachází krásný zimní ledopád. Ledopád je k vidění v bývalém lomu, a když se povede, mívá na výšku čtyři metry. Většinou vzniká na několika místech. V zimě 2024 pokryl celou skálu.

Ledopád na Seči Příroda

Ledopád na Seči

Přímo vedle hráze sečské přehrady vzniká při větších mrazech samovolně ledová stěna. Voda se nad skalou vsákne a jak prosakuje dolů, vytéká jednotlivými skalními puklinami. Mráz pak vytvoří jedinečné ledové dílo.

Ledopády na Želivce Příroda

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou Příroda

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou

V zimě se vypravte za ledovou krásou do bývalého kamenolomu Štěnice nedaleko Hamrů nad Sázavou.

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků Příroda

Vysoký vodopád – nejvyšší vodopád Jeseníků

Vysoký vodopád, který je považován za nejvyšší vodopád Jeseníků, leží na Studeném potoce asi 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 metrů nad mořem. Nejkrásnější pohled na něj bývá na jaře, když má dostatek vody.

Barevné ledopády Pulčínských skal Příroda

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku Příroda

Rešovské vodopády – největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku Zimní sporty

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Štolpišský ledopád v Jizerských horách Zimní sporty

Štolpišský ledopád v Jizerských horách

Vyznavači lezení po ledu si v Jizerských horách oblíbili skalní útvary pokryté ledem v údolí Velkého Štolpichu.

Další aktuality

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda

100 tipů na nejkrásnější vyhlídky v Česku

Také se rádi na svých toulkách přírodou kocháte panoramatickými výhledy? Hory, kopce, skály a vyhlídková místa nás fascinují od nepaměti. Nechejte se inspirovat našimi tipy, které vám přináší přehled nejzajímavějších přírodních vyhlídek v celé České republice. Vybírat můžete z pohledů na meandry řek, skalní města či hřebeny našich hor.
29. červen 2025 8:22
Příroda

Který strom se stane vítězem ankety Strom roku? Známe finalisty!

O titul Strom roku České republiky 2025 se letos utká deset finalistů z různých koutů země, a to od 21. 7. do 5. 10. 2025. Odborná porota Nadace Partnerství vybrala soutěžící z celkem 88 nominací. Mezi finalisty najdete lípy, duby, javor, hrušeň, topol nebo vrbu.
25. červen 2025 14:00
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
24. červen 2025 3:44
Příroda

Vydejte se za krásou našich jezer

Poznejte nádherná jezera v Česku. Podnikněte výlet pěšky, na kole i autem. Nechte se unést klidnou krásou přírody a na místech, kde je to povoleno, se osvěžte v chladné jezerní vodě. Objevíte krásná šumavská ledovcová jezera, revitalizované rekreační vodní plochy na místech bývalých dolů, romantické pískovny i raritní přírodní útvary.
22. červen 2025 8:02
Příroda

10 tipů na výlet do Zoo (nejen pro děti)

Zoo patří k nejatraktivnějším výletům po celý rok a zejména u dětí i k neoblíbenějším. Neslouží však jen k rekreačním účelům, ale také ke vzdělávání, výzkumu a ochraně druhů, jejich zachování a chovu. Často je to jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Rekordmankou je zejména zoologická zahrada v Praze, je nejnavštěvovanější zoo v Česku a zařazená mezi nejlepší zoo na světě. Dnešní zoologické zahrady si kladou za cíl zejména ochranu biodiverzity a ochranu živočišných druhů. Udělejte si výlet za zvířaty a poznejte jejich život. Kromě známých exotických živočichů se každá ze zoo chlubí zvláštním druhem – v Praze je to např. ďábel medvědovitý, v Plzni kolibříci, v Ostravě onageři, ve Zlíně rejnoci nebo v Brně tropické ryby.
21. červen 2025 11:15
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
21. červen 2025 9:04
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
21. červen 2025 9:00
Příroda