Masopust je tradiční český svátek, který se slaví před začátkem postního období. Spočívá v pořádání veselí, průvodů masek a ochutnávky tradičních zabijačkových specialit, aby se oslavilo poslední období hojnosti před postem.
Návštěvníci mohou zažít průvody masek, ochutnávky tradičních jídel, živé dechové kapely, tanec, zábavu, a také účast v dílnách na výrobu masopustních masek.
V roce 2025 se masopustní akce konají například v Praze (Žižkovský masopust, Masopust na Klamovce), v Brně, v Ostravě a v Českých Budějovicích.
Mezi tradiční masopustní speciality patří jitrnice, klobásy, pečené maso, zabijačkové polévky a různé druhy koláčů.
Ano, například masopustní obchůzka ve vesnici Hlinsko-Blatno je zapsána na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Typické pro masopustní průvody je nošení různorodých masek a kostýmů, vesele dekorovaných a často zobrazujících tradiční postavy, doprovázení hudbou a tancem.
Masopustní workshop na výrobu masek se koná v Hornickém skanzenu Mayrau.
Kouřimský masopust obnáší tradiční průvod masek doprovázený hudbou a tancem, který se koná na náměstí města a je otevřený pro občany i návštěvníky.
Na Veselém Kopci se koná tradiční masopustní obchůzka, která je součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a návštěvníci mohou zhlédnout průvod masek a tradiční lidové obyčeje.
Veřejnost se může zapojit přímo účastí v průvodech jako maškary, ochutnávkou tradičních jídel, účastí na tanečních a hudebních zábavách, nebo navštěvou masopustních workshopů a výstav.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.