ÚvodAktualityKrkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti
Příroda

Krkonošský národní park si připomíná Mezinárodní den biologické rozmanitosti

Poslechněte si audio verzi článku
22. květen je Mezinárodním dnem biologické rozmanitosti. Ta, bohužel na celém světě, českou přírodu nevyjímaje, v posledních letech povážlivým tempem klesá. Letošní svátek biodiverzity má ústřední heslo „Buďte součástí plánu“, které vyzývá všechny jednotlivce i organizace k aktivní účasti na ochraně a obnově přírody. Úbytek rozmanitosti přírody se týká vymírání druhů a úbytku početnosti druhů, které naštěstí zatím nevymírají. V české přírodě je tento trend asi nejvíce patrný na dříve běžných druzích ptáků, především zemědělské krajiny, a na populacích denních motýlů.
KRNAPKrkonošská příroda, podobně jako příroda dalších českých národních parků, chráněných krajinných oblastí, ale také lokalit evropské soustavy NATURA 2000, je takovou oázou rostlinných i živočišných druhů. V Krkonoších má svůj domov přinejmenším 15 000 druhů bezobratlých, z toho například na 1 000 druhů motýlů (denních i nočních), 1 300 druhů brouků, 74 druhů měkkýšů, 428 druhů pavouků či 20 druhů vážek. Žije zde přes 320 druhů obratlovců, z čehož je 1 zástupce kruhoústých (mihule potoční), 5 původních druhů ryb, 10 druhů obojživelníků, 6 druhů plazů, 278 druhů hnízdících nebo protahujících ptáků a minimálně 60 druhů savců.

KRNAPI mezi krkonošskými živočichy jsou příklady nedávných návratů vlk obecný, vydra říční, datlík tříprstý, snad i rys ostrovid. Ale také kandidáti na místní vyhynutí tetřívek obecný či slavík modráček tundrový. Jsou tu druhy, svědčící o poslední době ledové, tzv. glaciální relikty (huňatec žlutopásný či hraboš mokřadní) i endemické (vřetenovka krkonošská).
 
Krkonoších roste na 1 200 druhů cévnatých rostlin. I mezi nimi jsou endemické druhy (které nerostou nikde jinde na světě), jako zvonek český, jeřáb sudetský, bedrník obecný skalní, lomikámen pižmový čedičový a další, stejně jako glaciální relikty (všivec krkonošský, ostružiník moruška, lomikámen sněžný, vrba laponská, či rašeliník Lindbergův). Poslední výzkumy ukazují, že počet krkonošských druhů hub by mohl dosahovat až 2 000, roste tu 550 druhů mechů a přinejmenším 350 druhů lišejníků.
 

Nejpestřejší chráněné území v Čechách

rys krkonošeTato čísla znějí monumentálně – a vlastně docela monumentální jsou. A to nejsou Krkonoše ve skutečnosti nejpestřejším českým chráněným územím, co do počtu druhů, ve srovnání třeba s NP Podyjí nebo CHKO Bílé Karpaty. Nutnost ochrany přírody chráněných území je snad naprosté většině lidí zřejmá, nicméně sama o sobě nestačí. Národní parky zaujímají pouze 1,5 % území Česka, na dalších 14,4 % pak leží chráněné krajinné oblasti. Další cca 3 % státu tvoří maloplošná chráněná území a lokality NATURA 2000. Pro zachování biodiverzity je bezpodmínečně nutné nezapomínat ani na ochranu živočichů a rostlin v tzv. volné krajině, tedy mimo chráněná území, a zohlednit ji v zemědělské praxi i dotacích, při stavbě infrastruktury i při rozvoji obcí.
 
Neobejdeme se ani bez obnovy částí naší země, které jsme v minulosti přírodě vzali. V Krkonoších se navrací přírodě zpět třeba některé dnes již nepotřebné dřevařské cesty, ochranáři a biologové pomáhají aktivními zásahy k rychlejšímu přechodu pozměněných lesů do přírodě bližšího stavu, vrací zpátky vodu do kdysi podmáčených a rašelinných smrčin i na v minulosti odvodněná vrchoviště (horská rašeliniště).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní Příroda

Vřetenovčí Hravá naučná stezka u Janských Lázní

Na hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou naleznete Vřetenovčí Hravou naučnou stezku naučnou stezku. Stezka je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který žije jen v Krkonoších.

Zvířátková stezka v Krkonoších Příroda

Zvířátková stezka v Krkonoších

V Krkonošském národním parku objevíte Zvířátkovou stezku. 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti najdete podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku u Moravské boudy.

Vrchol Violík v Krkonoších Příroda

Vrchol Violík v Krkonoších

Violík neboli Labský štít (1472 m.n.m) je hora nacházející se ve Slezském hřebeni v Krkonoších, na hranicích Česka a Polska.

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku Zážitky

Genofondová zahrada Správy Krkonošského národního parku

Genofondová zahrada Správy KRNAP prošla celkovou rekonstrukcí a stala se přidruženým členem Unie botanických zahrad.

Krakonošova zahrádka Příroda

Krakonošova zahrádka

Krakonošova zahrádka se rozprostírá v horní části Úpské jámy a tvoří ji volně vymezený prostor travnatého terasovitého svahu pod skalnatými srázy Studniční stěny a mírnější Úpské hrany. Místo je domovem vzácné flóry a fauny.

Naučná stezka Dědictví doby ledové Příroda

Naučná stezka Dědictví doby ledové

Přeshraniční naučná stezka vede nejcennějšími partiemi Krkonoš. Představuje krkonošskou tundru s ukázkami různých jevů a útvarů pocházejících z doby ledové.

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe Letní sporty

Bucharova cesta v Krkonoších – z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky Příroda

Nejvýše rostoucí strom v Česku – smrková rodina na úpatí Sněžky

Vůbec nejvýše rostoucím stromem České republiky je smrk ztepilý na jihovýchodním úbočí Sněžky v nadmořské výšce 1563,23 metru. Jedná se o tzv. smrkovou rodinu – shluk kmínků, což je v podstatě více stromů rostoucích z jednoho základu.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Pančavská louka v Krkonoších Příroda

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí Zážitky

Krtek – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Vrchlabí

Unikátní budova ve Vrchlabí, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Přezdívku domu – Krtek, vybrali lidé ve veřejném hlasování.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš Příroda

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších Příroda

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
2. červenec 2025 18:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Zámek Opočno provoní stovky růží

Perlou Opočna je bezesporu renesanční zámek. Architektonický skvost se může pochlubit unikátní sbírkou zbraní nebo obrazů. Víkendové prohlídky zámku nesou název Svátky růží a návštěvníci se mohou těšit na interiéry provoněné bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže. Jedinečné květinové prohlídky se uskuteční 4. až 6. července 2025.
2. červenec 2025 16:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů v Janských Lázních oslaví osmé narozeniny

Krkonošská Stezka korunami stromů oslaví letos své osmé narozeniny a při té příležitosti láká v sobotu 5. července 2025 na narozeninovou oslavu! Začněte letošní letní prázdniny výletem do Krkonoš a vydejte se na trasu od kořenů až ke korunám stromů. Nejen krásná příroda, ale i bohatý doprovodný program na vás čekají od 10:00 do 17:00 hodin přímo na Stezce.
1. červenec 2025 15:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 6. července.
1. červenec 2025 13:00
Kultura, Královéhradecký kraj

U Hradce Králové se bude opět bojovat

V letošním roce si připomínáme 159. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již více než 25 let Garda města Hradce Králové a za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie. Hlavní program probíhá od pátku 4. do soboty 5. července 2025. Vyvrcholením akcí bude velká sobotní bitevní ukázka s názvem "Königgrätz 1866- Festetics".
1. červenec 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií

Zámek v Ratibořicích bude i letos lákat na speciální prohlídky – v červenci a srpnu provede historickými interiéry děti a jejich rodiče půvabná schovanka paní kněžny z Babičky, komtesa Hortensie. Na tyto speciální prohlídky jsou nejmladší návštěvníci zváni pouze v červenci a srpnu, vždy od úterý do neděle. Komtesa Hortensie bude provázet děti zámkem 6x denně. Prohlídky jsou určeny děti od 4 let a trvají 30 minut.
1. červenec 2025 7:21
Zážitky, Královéhradecký kraj

Začátek prázdnin s češtinou i kulturními zážitky nabízí Šrámkova Sobotka

Na začátku léta 2025 ožívá již tradičně město Sobotka kulturou. V prvním prázdninovém týdnu od 28. 6. do 5. 7. 2025 zde probíhá 69. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka. Festival se koná každoročně první červencový týden na počest významného soboteckého rodáka, básníka Fráni Šrámka, při příležitosti výročí literátova úmrtí.
30. červen 2025 13:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů v Janských Lázních v létě přivítá akrobaty, dravce i bytosti z pohádek

Osmé léto své existence oslaví Stezka korunami stromů v Janských Lázních nejbohatším prázdninovým programem ve své historii a současně hrou o ceny v celkové hodnotě 130 000 korun. Své 8. narozeniny oslaví stezka už v sobotu 5. července 2025 bohatým programem, včetně cirkusové show s akrobaty a žongléry.
29. červen 2025 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj