ÚvodAktualityMikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají
Památky

Mikulov, Pavlov, Dolní Věstonice – archeoparky, muzea a památky v krajině lovců mamutů se o víkendu otevírají

  • 23. března 2017
Spolu s astronomickým jarem ožívají pro návštěvníky expozice a památky Regionálního muzea v Mikulově. Plán pro letošek je přitom jasný – překonat loňskou rekordní sezónu. Hned na otevírací víkend 25. a 26. března si proto muzeum připravilo pro své první hosty celou řadu novinek. Hlavním turistickým tahákem bude kromě mikulovského zámku a synagogy opět unikátní Archeopark v Pavlově, který do svých itinerářů mohou vůbec poprvé zařadit i jarní výletníci.
PavlovS novou sezónou se na své návštěvníky těší archeopark Pavlov, který moderním způsobem přibližuje život a kulturu lovců mamutů. Pro první hosty si připravil doprovodnou výstavu o unikátní architektuře muzea, která si vypůjčuje některé prvky z paleolitického umění. Kromě toho bude v prostoru nad recepcí čekat na turisty knihovna s řadou odborných i populárně naučných titulů o pravěku. Kosti mamutů a jiných pravěkých zvířat si navíc budete moci prohlédnout z nové lávky přímo v expozici in-situ. Letošní sezóna se ponese i v duchu významných výročí, ať už je to například 140 let od narození velkého popularizátora archeologie, speleologie, antropologie a objevitele Věstonické venuše Karla Absolona, nebo 80 let od vydání současné podoby románu Lovci mamutů.
                
Archeopark PavlovNa přelomu dubna a května si budete moci poprvé projít i novou Archeostezku. Ta vás provede krásnou krajinou na úbočích Pavlovských vrchů a na pár kilometrech představí místa archeologických nálezů světového významu. Přímo v terénu tak uvidíte, kde se nacházela sídliště paleolitických lidí a kde byla objevena Věstonická venuše nebo tajemný trojhrob. Přísun zajímavostí na jednotlivých zastávkách vám poskytnou nápaditě zpracované informační panely.

S životem a proměnami krajiny pod pavlovskými vrchy od paleolitu přes dobu bronzovou až do dnešních dnů vás také seznámí expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích.
 

Nová sezóna v Mikulově

MikulovVýstavou Krajina jako dílo zahájí letošní rok o nadcházejícím víkendu na zámku v Mikulově. Ústředním tématem výstavy je interaktivní vztah člověka a krajiny, která své obyvatele živí, v níž ale současně přebývá tušený genius sil přesahujících horizont materiálního bytí. A speciální program je připraven i pro děti. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne bude na zámku uvedena pohádku O mašinkách. Vstup bude pro děti a rodiče zdarma. Kromě toho se můžete těšit na tradiční expozice představující životní styl lidí od gotiky po empír, šlechtickou rodinu Dietrichsteinů, krajinu okolo Pálavy za dob Římanů a Germánů nebo vinařství v průběhu staletí.
                         
I v letošní sezóně navíc prostoupí mikulovský zámek duch umění a designu. Zámecké prostory budou poslední květnový víkend hostit výjimečnou galerijní prezentaci současného tuzemského a zahraničního art designu pod hlavičkou festivalu Křehký Mikulov. A na své si přijdou milovníci umění i v létě a na podzim. V polovině července odstartuje čtyřtýdenní Mikulovské výtvarné sympozium Dílna, které zakončí výstava děl z již 24. ročníku tohoto setkání. Ta zde budou ke zhlédnutí až do konce září. Na plánu jsou také výstavy Škrdlovického skla nebo expozice o 70 letech Pálavského vinobraní.
 
MikulovZajímavou zastávkou v Mikulově je jistě i Horní synagoga z šestnáctého století. V Mikulově, jenž byl po více než čtyři staletí významným centrem moravských Židů, bylo kdysi dokonce dvanáct synagog a modliteben. Dochovala se tato jediná.

Všechny expozice Regionálního muzea v Mikulově budou moci turisté navštívit také v rámci Májového víkendu s muzejní nocí mezi 19. a 21. květnem. Památník bratří Mrštíků v Divákách čeká rekonstrukce a pro veřejnost tak letos neotevře. Sezóna Regionálního muzea v Mikulově tradičně trvá až do posledního listopadového víkendu.
Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic Příroda

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Horní Synagoga v Mikulově Památky

Horní Synagoga v Mikulově

Horní synagoga pochází z roku 1550, tedy z doby, kdy v Mikulově působil rabi Löw. Její současná barokní podoba vznikla kolem roku 1720 po požáru zámku a židovské čtvrti. Představuje poslední dochovaný příklad templu tzv. polského typu u nás.

Další aktuality

Podzimní Festival otevřených sklepů odzátkuje lahve na Podluží

V pořadí již 34. Festival otevřených sklepů se uskuteční o víkendu 2. a 3. listopadu 2024 ve třech vinařských obcích mezi malovanými sklepy Podluží. Jako na každém z festivalu milovníky čeká návštěva 32 vinařství, které nabídnou ve volné degustaci kolem 370 místních vín. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice spojí obousměrně kyvadlová doprava.
30. říjen 2024 6:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Netradiční Halloween v brněnském science centru Vida! nabídne speciální program pro dospělé

Vida! je zábavní vědecký park u brněnského výstaviště a je úplně pro všechny. Ale o Halloweenu, ve čtvrtek 31. 10. 2024 od 19:00 se budou ve Vida dít strašné věci a proto je vstup povolen jen plnoletým osobám. Užijte si halloweenský večer v zábavním vědeckém parku s interaktivní expozicí i originálními míchanými nápoji.
28. říjen 2024 11:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Podzim v Brně patří Leoši Janáčkovi: Festival Janáček Brno 2024 a bohatý program Moravského zemského muzea

V rámci mezinárodního hudebního a operního festivalu Janáček Brno 2024 připravilo Moravské zemské muzeum řadu výstav a přednášek, které proběhnou od října do prosince 2024. Tyto akce jsou zároveň příspěvkem k Roku české hudby.
28. říjen 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ohavná rebélie na Moravě: Proč chtěli Uhři s Turky a Tatary vypálit Hodonín?

Třicetiletá válka se zapsala krvavým písmem do mnoha míst Rakousko-Uherské monarchie. Jedním z nich byl i jihovýchod Moravy, kde se sice zdejší obyvatelstvo zpočátku zaleklo katolického úspěchu na Bílé hoře, ale pak se místní protestanté a odbojní Valaši přidali na stranu uherského rebela Gábora Bethlena, který se spojil s Turky i Tatary a podnikal ničivé výpady do Horních Uher (Slovensko), na Moravu a napadl dokonce i Dolní Rakousy s Vídní. Jak to vše dopadlo vám vylíčí Kudy z nudy.
25. říjen 2024 9:00
Památky, Jihomoravský kraj

Gourmet Brno 2024: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2024! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
21. říjen 2024 14:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj